Editörler : supporters.
11 Temmuz 2009 21:13

lisans bittikten sonra direk doktora nasıl yapılır..

arkadaşlar bu konuda bilgileri olanlardan paylaşım bekliyorum..

Daimi_Aday
Daire Başkanı
11 Temmuz 2009 21:20

Çok zor hatta imkansız denebilir...

Bölümün nedir...

bahsızbedevi
Kapalı
12 Temmuz 2009 02:19

lisans ortalaman 4 üzerinden 3.5 ve üzeri olursa ve dil şartını sağlarsan doktoradan başlarsın yüksek lisans yapmadan...

irem dinçsoy
Aday Memur
12 Temmuz 2009 09:57

kesinlikle iyi gözle bakmıyor hocalar ancak ağğzınla kuş tutabiliyorsan o başka

acbmatt
Kapalı
12 Temmuz 2009 12:02

Hocaların nasıl baktığını bilmiyorum ama ben kendimden örnek verirsem aynı sizin gibi düşünmüştüm şimdi yüksek lisans tezimi teslim edicem 2 yıl boyunca çok pes ettiğim zamanlar oldu umudumun kalmadığı, yapamam korkusuyla dolduğum çok fazla zaman oldu. Yüksek lisans bilimsel araştırma konusunda birşeyler öğrenilen acemilik dönemi ama doktora tamamen farklı yüksek lisansınızı yapın bence devam edip etmiyceğinize karar verirsiniz sonra. Yüksek lisansta 21 kredi alıyosunuz ardından doktora yaparsanız 21 kredi tekrar, ama direk doktora olursa 42 kredi alıyosunuz tercih size kalmış kendinize güveniyorsanız çok rahat yapılır. Tek sorun doktoranın 4 yıl gibi uzun bir süre olması ve fikirlerin çabuk değişmesi tehlikesi..

ignore
Şube Müdürü
12 Temmuz 2009 12:29

anlaşılan zor ve meşakatli bir yol...

acbmatt
Kapalı
12 Temmuz 2009 16:29

Öyle ignore fakat bu kişiliğe de bağlı zoru sevenlerdensen neden olmasın...Sadece zor ama imkansız değil..

ikengineer
Genel Müdür
12 Temmuz 2009 17:11

Ben zor olduguna katılmıyorum. Sonucta Türkiyeden MEB bursuyla gidenler orada direk doktora yapıyorlar. Toplamda 4 veya 5 yıl kalıyorlar. Ne kadar zor olabilri ki normal ders görüyorsunuz yüksek lisansta işte. Lisanstan pek bir farkı yok benim gördügüm. Bence göz korkacak bir durum yok. istenilen kriteri yerine getiren doktorada yapabilecek kapasitededir. Ancak surasına bende katılırım. Doktora yaparken sıkılma olasılıgınız olabilir. Ancak bu malum niyet meselesi. Bri yola cıkarken herşeyinizi yanınıza almanız mümkün degil ama o ugurda nelerle karsılasacagınızı iyi arastımak gerek. Bunların muhasebesini yaptıktan sonra cokta iyi olur bence direk doktora. Bizim zamanımızda yoktu ancak yurtdısında oldugunu biliyordum. Biz malum bu olayları 5-10 yıl geriden takip ediyoruz. İstekli olan bence yapsın tabi basarıda var ise... tezi yüksektede lisanstada aynı yapıyorsunuz. orada da sonucları degerlendiriyorsunuz buradada. orada da literatür tarıyorsunuz burada da. görüldügü gibi bir farkı yok. Bende Türkiyede yeni oldugu icin abartıyorlar. Buna sıcak bakmayan akademisyenler icinde ben ego olarak görüyorum. Bence öncü olunması gereken bir konu ve teşvik edilmeli ancak köstek olunuyor diye görüyorum yorumlara bakınca.

azalarak azalan
Kapalı
12 Temmuz 2009 20:10

lisans sonrası doktora 6 yıl sürmüyor mu?

acbmatt
Kapalı
12 Temmuz 2009 22:13

Hayır doktora 4 yıl tez uzarsa 6 yılda bitirme hakkınız var. Hocam doktorada zorluktan bahsettiğim hocaların beklentileri. Bir yüksek lisans öğrencinin hatalarına çok rahat göz yumulurken bir doktora öğrencisi için aynı hoşgörü gösterilmiyor. Bir de bunalma ihtimali var dediğim gibi yoksa yapan birileri varsa imkansız değildir hiç bir şey.

hussam22
Şef
13 Temmuz 2009 13:04

ortalaması 3,00 veya 100 üzerinde 75 olanlar gerekli olan dil koşulunu yerine getirmek şartıyla ki en az 55 almak gere doktoraya başvurabilirler 3,5 arayan ünv.bana hiç denk gelmedi ama yine de gözden kaçırmış olabilirim.aleste en az 70.

elıf_
Aday Memur
13 Temmuz 2009 13:22

bazı kadrolarda yüksek lisans yapıyor olmak şartı aranıyor.acaba lisans sonrasında kadro şartlarını sağladığın halde direkt doktora yapıldığı sırada yüksek lisans diploman olmadığı için bir sorun olurmu...Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

ikengineer
Genel Müdür
13 Temmuz 2009 14:32

zannederim ki basvuramazsınız. Yüksek lisans yapmıs olmak sartı isteniyorsa bunun anlamı o olur. ancak lisans üstü yapıyor olmak gibi bir ibare ile belirtiliyorsa o zaman olur basvurabilirsiniz. Basarılar...

elıf_
Aday Memur
14 Temmuz 2009 08:41

bir öğrenci derece ile bölümünden mezun olmuş,alesi ve üds puanlarını almışsa direkt doktoraya başlama hakkı sağladığı şartların bir getirisidir.Ama üniversitesine yada farklı bir üniversiteye gelen kadroya yüksek lisans değilde doktora yapıyor diye başvuramaması;biraz kafa karıştırıcı...Yani başarılı olduğun için sana verilen bir şans,niçin daha sonra yolunu tıkasınki?bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok iyi olur

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi