Editörler : supporters.
30 Nisan 2009 02:15

En Etkili İktisat Kitapları (Tüm Sınavlar İçin)

Herkese Merhaba,

Arkadaşlar geçen sene açtığım başlık en çok tıklanan başlık olmuştu. Umarım bu da öyle olur ve anasayfaya kadar taşınır. Bu başlığın açılmasının ana amacı sınava hazırlanan arkadaşlara en az maliyetle (hem zaman hem de para olarak) en yüksek faydayı sağlayacak kitapları önermektir. Burada yazan kitapların hepsini defalarca okumuş (birisi hariç, yeni çıktı ve okudum) birisi olarak yazıyorum. Onun için lüzumsuz kitapları önermedim.

Kitap önerilerimi iki aşamada yapacağım.İlk önce ayrıntılı çalışma kitaplarını, sonrada olabilecek en az kaynakla kitap önerisinde bulunacağım.

AYRINTILI KİTAP LİSTESİ

1. Öncelikle Zeynel Dinler, İktisada Giriş ile çalışmaya başlanmalı. Bu kitap birkaç kere okunmalı.

2. MİKRO İKTİSATta Erdal ÜNSAL, Orhan Türkay ve Zeynel Dinlere Bakılabilir. Orhan Türkay da yeni bazı konular yoktur, ama eski konuları çok iyi ve basit anlatır. Erdal Ünsal ve Zeynel Dinlerden birisine çalışılabilir. Erdal ünsalın mikrosu, makrosundan daha anlaşılır ve daha tatlıdır. Asimetrik bilgi gibi yeni konuları ele alan tek kitaptır. bunu da gözden kaçırmamak lazım.

3. MAKRO İKTİSAT, çalışmadan önce eskiden Sadun Aren'in "İstihdam İşsizlik ve İktisadi Politika" kitabını önerirdim. Ama şimdi yüksel bilgilinin yeni bir kitabı çıkmış Karşılaştırmalı İktisat Okulları diye onu öneririm. Kesinlikle makro çalışmadan önce okunması gereken (en az üç kere) temel bir kitap. ondan sonra makro çerez gibi gelecektir.

Sonra Stanley FİSHER ve Dornbusch RODRIGER'in makro kitabından 3 ve 4. bölümlere mutlaka bakmak lazım. Bir çok sınavda ordan birebir soru soruldu. bu iki bölm gerçekten çok iyidir. Erdal Ünsal ve Kemal yıldırımdan birisi varsa elinizde başka kitap almaya gerek yok. Ancak ikisi de karışık hazırlanmış, öğrenciyi zorluyor. onun için çalışırken özet çıkarmak lazım.

4. Ercan Kumcu ve Mahfi Eğilmezin Ekonomi Politikası kitabıda mülakata gitmeden önce mutlaka bakılması gereken bir kitap. test sınavı için lazım olmaz. ama "Karşılaştırmalı iktisat okulları (bilgilinin) ve Makro İktisat (Ünsalın) üstüne cila gibi gider. mülakatlarda rahat ettirdir. hafif bir kitaptır.

5. ULUSLARARASI İKTİSAT ta tek kitap Halil SEYİDOĞLU'dur. ancak onun da uluslararası organizasyonlar gibi kısımları var onlara bakmamak lazım. yoksa iki soru için bin sayfalık kitap fazla yorar. ama ilk sekiz dokuz bölüm ve avrupa birliği kısmına mutlaka bakılmalı.

6. PARA BANKA Açık Öğretim Yayınlarının orjinal kitabı tek kitaptır. Orjinali ikinci el kitapçılarda bulunabilir. özetini sakın almayın, açıköğretim kurslarının yardımcı kitapları bir çok yeri atlıyor, kpss için yeterli olmaz.

7. Nazım Öztürk'n Kalkınma Kuramlarına Eleştirel Bir Yaklaşım kitabı, Kalkınma için dili ve içeriği bakımından bakılabilecek en iyi kitap. hem küçük hem de iyi hazırlanmış

8. İktisadi Büyüme için Sami TABAN'ın kitabı olabilecek en iyi ve en basit yazılmış kitap. başka bir kitaptan büyüme öğrenmek oldukça zor. bu kitabı tek geçerim. küçük ve ucuz da bir kitap.

9. Türkiye Ekonomisi için Hüseyin Şahin e ve TOBB'un raporuna bakılabilir. Türkiye Ekonomisi önemli bir konudur. onun için ders notları yada bir özet ile idare edilemez. özellikle hesap ve teftiş, bddk çalışacaklar için çok önemli bir kitaptır.

10. İktisat doktrinler için bir kitap almaya gerek yok hem makro kitapları içinde hem de bilgilinin Karşılaştırmalı İktisat Okulları kitabını okumak yeterli olacaktır.

11. Soru Bankası olarak Ceteris Paribus tek geçilecek olan kitaptır. Konular tam olarak taranmış ve ösym mantığına birebir uygundur. Hem kitabın sınavlarda soru yakalama yüzdesi çok yüksektir (son kpss de 40 da 30 gibi) hem de Milli Emlak gibi bazı sınavlarda sorulan soruların tamamı bu kitaptan hazırlanmıştır. Soruların çözümlerinin özellikle de tablolarının çok iyi olması nedeniyle vazgeçilmez bir kitaptır. Bir konunun olabilecek tüm ihtimalleri düşünülmüş ve sorulmuş. o açıdan oldukça iyi.

12. Ceteris Paribusu çözdükten sonra en son olarak Yüksel Bilgili'nin İktisat Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular kitabına bakıldığında iktisat ile ilgili problem bitmiş olacaktır.

13. Ama bu kitapların yanısıra bakmak istenirse sadece ucuz olduğu için muratın kitabına bakılabilir. ancak sorular ösym formatından farklı olduğu için kafa karıştırır. parası ve zamanı olanlar alabilir. Ama almasa birşey kaybetmez.

14. Diğer soru bankaları da para ve zaman varsa alınabilir. Ama diğerleri bu yazdığım kitapların alt kümesidir. Sadece verdiğiniz paraya yazık olur. Fazladan birşey sunmaz.

BU KİTAPLAR ÇOK FAZLA DİYENLER iÇİN

sadece üç kitap önerilebilir. bu durumda

Zeynel Dinler'in iktisada girişi, Yüksel Bilgili'nin Karşılaştırmalı İktisat Okulları alınıp 6-7 kez okunmalı. Soru bankası olarak Ceteris Paribus çözümleri de okunarak en az iki kere çözülmeli. Sadece bu üç kitap ile rahatlıkla 30 doğru yapılabilir kpss de.

Benden bu kadar katkısı olan arkadaşlar yazsın, ben de cevap yazarım fırsat buldukça. Ancak manipülasyon yapılmasın. Unutmadan Kaymakamlık ve Sayıştay gibi sınavlar için Ayrıntılı Kitap Listesi kesinlikle yeterlidir. Kaymakamlık başlığındaki iktisat kitaplarına bakanlar mutlaka burdan yararlanmalıdır.

Herkese kolay gelsin...

redevil
Yasaklı
30 Nisan 2009 03:07

Güzel ayrıntılı bilgiler vermişsin hocam saolasın..

yalnız

6. PARA BANKA Açık Öğretim Yayınlarının orjinal kitabı tek kitaptır. Orjinali ikinci el kitapçılarda bulunabilir. özetini sakın almayın, açıköğretim kurslarının yardımcı kitapları bir çok yeri atlıyor, kpss için yeterli olmaz.

Ben bu kitabı bi türlü bulamadım bi yardımcı oluverseniz nerde bulunur nedir neyin nesidir...?

Jean Bodin
Şef
30 Nisan 2009 04:30

buyur burda var.

http://gonullerkervani.biz/smf/empty-t6062.0.html

navigator_
Genel Müdür
30 Nisan 2009 12:27

Marshall eline sağlık hocam.

Teğet
Kapalı
30 Nisan 2009 14:06

Marshall, teşekkürler.

ebussh
Aday Memur
30 Nisan 2009 16:22

arkadaşlar zeynel dinlerin çıkmış sorular kitabını alan var mı? nasıl

istihdam artışı
Aday Memur
30 Nisan 2009 16:28

Marshall, emeğine sağlık...çok güzel bilgiler vermişsin..

bunlara ilaveten ismail bulmuş'un çözümlü mikroiktisat problemleri kitabı ve ilker parasız'ın makro iktisat problemleri ve çözümleri kitapları kpss ve kurum sınavları için faydalı olur mu?

cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar...

mebmia
Şube Müdürü
30 Nisan 2009 19:14

Yüksel Bilgili'nin yeni kitabı IS LM , AD AS bilinmeden pek oturtulmaz.. Bi kere makro kitabı okuduktan sonra edinilmeli bence..

muratozdemir_1981
Aday Memur
30 Nisan 2009 20:03

eyvallah marshall

esser85
Memur
30 Nisan 2009 20:10

arkadaşlar bende bi iktisat kitabı önercem

mikro iktisat kitabı

zafer çarşısında burcu kitabevinde

yazarı şükrü apaydın

mutlaka almanız gerekn bi kitap

üstelik çok da cüzi

bu kitabı 7 8 defa okuyun

en az 12 sorudan 8 9 tane yaparsınız

lal-ü ebkem
Memur
30 Nisan 2009 22:24

ben aldım zeynel dinlerin yeni kitabını,,ben çok beğendim,tüm iktisat var içinde,ösymnin yağtığı tüm sınavlarda çıkmış soruları çözerek konuları anlatıo,,tek kusuru var,kitap henüz 1.baskı olduğu için baskı hataları var ama biraz iktisat biliosan sorun olmuo,,tavsiye ederim..

Marshall
Memur
01 Mayıs 2009 00:19

iyi geceler,

İstihdam artışı kardeş,

İsmail Bulmuş'un mikro iktisat problemleri kitabı Merkez Bankası sınavları için ideal bir kitaptır. Kesinlikle bakılması gerekir. Ama kpss düzeyinde gerekli değildir.

İlker Parasızın makro iktisat problemleri kitabı sınav sisteminden uzak ve habersiz bir biçimde hazırlanmış bir kitaptır. Sınava herhangi bir katkısı olmaz. Ama yine de sen bilirsin.

Zeynel Dinlerin KPSS çıkmış sorular kitabını da okudum. Kitapta rahatsız edici boyutta yazım hatası var. Soruların cevabı ders kitabındaki gibi açıklandığı için maksadını aşıyor. Çalışanı boğuyor. Makro kısmında yanlış çözümler var. Tabi hoca, 65-66 yaşındaymış bu saatten sonra ösym sistemine adapte olması zor olabilir.

Ayrıca Yüksel Bilgilinin İktisat Çıkmış Sorular kitabında hem daha fazla soru var, hem daha ucuz, hem de çözümleri yeterli. bütün bunlara rağmen kötü kitaptır demek doğru olmaz. Ama dediğim gibi bizim için en önemli olan maliyeti minimize, faydayı maksimize etmektir.

Para Banka kitabını açık öğretim okuyan bir tanıdığınızdan yada ankarada karanfilden temin edebilirsiniz. Orada ikincil kaynaklar her zaman ucuza bulunabilir.

Mikro da 12 de 12 yaptıran kitap varken (Erdal Ünsal) başka kitaba bakmak yine marjinal fayda teorisi ile uyuşmayacaktır.

Bilgilinin karşılaştırmalı iktisat okulları ısrar ediyorum, makro çalışmadan önce okunursa daha faydalı olur. kitapta IS-LM ve AD-AS analizine dayalı yoğun bir kısım yok. Ama makro çalıştıktan sonra okunduğunda da yine başka bir tat verir o açıdan da doğrudur. ama benim görüşüm önce okunması.

Son olarak forum ahalisinin bu anlamdaki güzel tepkiside doğru yönlendirmenin karşılığını bulduğunu gösteriyor.

Herkese iyi geceler...

redevil
Yasaklı
01 Mayıs 2009 17:14

Jean Bodin

kardeşim cok saolsın eksik olma epeydir arıyordum tekrar tesekkürler...

Jean Bodin
Şef
01 Mayıs 2009 18:48

rica ederim.

Zeynel Dinlerin soru kitabı hakkında yorum yapmadım şimdiye kadar ama anladığım kadarıyla makro soruların çözümünde sıkıntı var. Zaten bu doğal birşey hocamız mikrocu. Erdal ünsal ise her ikisi hakkında neden başarılı oluyor derseniz. Kpss iktisat sınav sorularının tamamen onun kitabı üzerinden belirginleşmesinden olsa gerek diye düşünüyorum.

Marshall
Memur
04 Mayıs 2009 13:21

Evet bodin kardeş, makro kısmı biraz sorunlu zeynel hocanın kitabı. Ayrıca gereksiz ayrıntı çok fazla ve hoca zaten mikro hocası. Uzmanlık alanı makro değil. Erdal hocanın kitabında başarının rolü dediğin gibi soruların ordan sorulmasında yatıyor

kırmızı_oje_
Kapalı
04 Mayıs 2009 20:41

marshall yardmci oldugun için tesekkur.bnde gecen yil kpss kitap listesi arastrrken tesadufen bu forumda senn yazdgn bi kitap listesini not alip yazmiştim ve o kitaplari da almiştim gercekten cok yararini gordum.

Teğet
Kapalı
05 Mayıs 2009 10:33

Evet Marshall, öneriler süper, tekrar teşekkürler.

Yalnız şu TR ekonomisi kitabı Hüseyin Şahin, Koray Başol, Yakup Kepenek, Yasin Çoban'ınki mi başka bir kitap mı? Yayınevini de yazabilirler mi acaba bilen arkadaşlar varsa?

İktisat mezunuyum ama şu TR ekonomisi, Kalkınma ve Büyüme kitaplarını görünce gözüm korktu:) Ama %10 da az değil. KPSS için hatırlatma amaçlı daha genel bir kitap öneriniz var mı bu 3 ders için?

okaliptuss
Şef
06 Mayıs 2009 01:43

Derli toplu bir öneriler listesi olarak gayet faydalı olmuş. İnsanın gözü korkmuyor da değil hani...

aslihan_812
Memur
06 Mayıs 2009 09:10

Türkiye ekonomisi için İkinci Sayfa Yay. Yasin Çoban yeterli olur derim.

Teğet
Kapalı
06 Mayıs 2009 09:25

Aslıhan_812,

Teşekkürler.

Başka katkısı olabilecek arkadaşların da cvplarını bekliyoruz:)

Teğet
Kapalı
06 Mayıs 2009 09:35

Aslıhan_812,

Önerdiğin kitap,

Türkiye Ekonomisi: Yakup Kepenek, Koray Başol, Hüseyin Şahin, Yasin Çoban (İkinci Sayfa Yay.) mı yoksa

Gülten Kazgan, Hüseyin Şahin, Yasin Çoban (2. Sayfa Yay.) mı?

Toplam 233 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi