Editörler : supporters.
24 Şubat 2009 16:07

hakaret, basit yaralama, tehtid

arkadaşlar öncelikle başarılar diliyorum.. sizin hukuk bilginizden yararlanmak istiyorum . ben bir otelde resepsiyon görevlisi olarak çalışıyorum. bir müşterim evlilik cüzdanı olmadğı sebebiyle karı koca olmadığı iin otele kabul etmedim yani benim kararım değil otel yönetiminin karaı almayın diyorlar.. adam daha sonra sarhoş bir şekilde otele gelip .. bana ağıza alınmayacak küfürler etti saldırdı tehtid etti.. ben sadece polisi aradım ve şikayetçi oldum.. yanında ki şoför şahit olmuş ne der bilmiyorum . garson arkadaşta benim şahitim .. kamera kayıtlarını savcılığa verdim, bana yumruk salaldığı görünüyor sarhoş olduğu ve polislere zorluk çıkardığı da tescil edildi ben ne yapmalıyım . bu olaydan etkilendim.. manevi tazminat davasını ne zaman açabilirim..

leonidas23
Aday Memur
24 Şubat 2009 20:41

velogut dava açarsan büyük ihtimalle kazanırsın zaten tarafsız iki şahit malum şahsın mahkum olması için yeterlidir. kamera kayıtları da var zaten, ceza davası sonuçlandıktan sonra da manevi tazminat davasını hukuk mahkemesinde açarsın onu da kazanırsın bence sonra malum şahıs adam gibi davranmayı öğrenir..

taarruz keçisi
Genel Müdür
24 Şubat 2009 21:11

tanığınız sizi doğrularsa kamera kayıtları da nazara alındığında sulh ceza mahkemesinde şüpheli aleyhine bir karar çıkacağı muhakkak.. yumruk attı diyorsanız sağlık raporu da almış olmanız gerekir.. muhtemelen basit tıbbi müdahale demişlerdir, sulh cezada açılır dava.. tazminat davasını açmanızda bir engel yok..

unbelievable
Kapalı
24 Şubat 2009 22:01

İyi de ilk geldiklerinde belki siz hakaret ettiniz onlara,belki de tartakladınız,o kamera kayıtlarını da isteyecek belki karşı taraf.Haksız tahrikten yararlanabilir karşı taraf duruma göre artı tehditin sizin üzerinizde korku yaratmış olması gerekir gerçekten de sarhoş birinin yaptığı tehditin ne kadar ciddi olduğu ve sizin üzerinizde ne kadar korku yarattığı tartışılır.

Sadece yumruk sallamış anladığım kadarıyla ve size isabet etmemiş bu bakımdan manevi bir zarar uğramış olmanız mümkün değil tehdit bakımından ise daha önce geldiklerinde aranızda ne yaşandığı önemli,eğer ki sizin daha önce bir kusurunuz yoksa bu tehditin hele sarhoşken ciddi olması ve sizde korku ve dolayısıyla manevi zarar yaratması mümkün değil(kişi psikopat değilse eğer onu bilemem normal bi vatandaşı baz alıyorum),eğerki kusurunuz varsa ve kişi intikam için geldiyse tehdit ciddi olabilir ama bu kez de haksız tahrik nedeniyle cezası indirilir ve ortak kusurdan dolayı alacağınız manevi tazminat indirilir ya da kusur durumunuza göre hiç tazminata hükmedilmeyebilir de,hakaretler de alkolun etkisi altında yapıldığından ve muhtemelen sizin daha önceki kusurlu davranışınız bu hakaretlere yol açtığından manevi olarak yıpranmış olmanız pek mümkün değil gibi ama yine de burdan manevi tazminat alma ihtimaliniz daha yüksek.

velogut
Şef
25 Şubat 2009 16:06

arkadaşım iki tane şahit var ama bir tanesi onun şoförü ne der ne demez bilmiyorum... ayrıca bana o kadar küfür ler etti ki yani gerçekten etkilendim.. ama intikam için geldiğini de zanneetmiyorum sarhoş olduğu için böyle yaptığını düşünüyorum . ama ne olursa olsun biz orda bir çalışanız sonuçta herkesin görevi belli. bana polis merkezinde dahi kaşını gözünü belledim öpcem seni falan diyordu. arkadaşım da yanımdaydı ama bilmiyorum. sonuçta bu yaptığının cezasını çekmesi ve başka bir yerde aynı hareketi yapmaması ya da yaparken düşünmesi başka ne diyeyim ki ..kamerada bana yumruk salldağı görünüyor bende hiç karşılık vermedim hatta sadece elime telefonu alıp polisi aradım. polisler de zaten zor götürdü.. bana yumruk salladı ama değmedi herhangi bir yaralama yok.. ama ana avrat ne geldise küfür etti bu zamana kadar bana böyle küfür eden olmammıştı neyse arkadaşlar yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim...

Onay_
Şef
25 Şubat 2009 17:45

Manevi tazminat davasını ceza davasının sonuçlanmasını beklemeden açmanız size zaman kazandırır.Çünkü dosya yoğunluğu bulunduğunuz şehirde fazla ise yaklaşık üç ayda bir duruşma günü alırsınız.zaten açılan hukuk davası da ceza davasının sonucunu bekleyecektir belli bir aşamaya geldikten sonra.Hukuk davasının kısa sürede sonuca yaklaşması davalıya tebligat yapılıp taraf teşkili sağlanmasıyla mümkündür.umarım bu kişinin tebliğe yarar adresine ulaşabilirsiniz.

velogut
Şef
25 Şubat 2009 18:51

manevi tazminat davası nasıl açabilrim .. dilekçede ne yazmalıyım

arkadaşım

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi