Editörler : E.Kayı Han

03 Kasım 2015 17:23

takipsizlik kararı

merhaba sevgili arkadaşlar size bir sorum olacak.. bundan 3 yıl kadar önce "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçunu işlediğim yönünde hakkımızda(ben ve bir kaç arkadaş daha) soruşturma açılmış ve şüpheli olarak ifadeye çağrılmıştım.. savcı soruşturma esnasındaki dürüst ifadelerim ve iyi hallerimden dolayı hakkımda takipsizlik kararı vermiş ve bu kararada hiç bir itiraz gelmemişti mağdur taraf olan kamu hukuku ve devlet büyüklerimiz tarafından.. kararın üzerinden 2 yıldan fazla bir zaman geçti..

sorum şu bu olay bildiğim kadarıyla arşiv ve sabıka kaydına suçsuz olduğum kanıtlandığı için girmiyor. lakin adliye memurluğu, polis memurluğu alımlarında yapılacak güvenlik soruşturmasında problem olarak çıkar mı??

diyelim ki güvenlik soruşturması esnasında hakkımda böyle bir olayın varlığı saptandı bu benim adliye de mübaşirlik, zabıt katipliği gibi meslekleri icra etmeme engel teşkil eder mi?

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
03 Kasım 2015 18:13

Soruşturmayı kim yaptı ? Emniyet yaptı ise, emniyet takipsizlik kararını alır, ben savcılıkta çalışırken takipsizlik kararını emniyete tebliğe çıkırtıyordum, veya jandarma artık soruşturma hangi kolluk birimince yapılmış ise ona tebliğe çıkıyor, hatta bu konuda kanun da var;ama o kanun aklımda değil şuanda, fakat araştırırsam bulabilirim.

Td371452
Memur
04 Kasım 2015 11:09

Savcılık (soruşturma) aşamasında hakkınızda takipsizlik kararı verildi ise bu karar şüpheli ve şikayetçiye tebliğ edilir. Çokanak7ın dediği gibi emniyete tebliğ edilmez. Ancak 5320 sayılı kanunun 16. maddesi geerğince eğer soruşturma evrakı ilk olarak emniyet ya da jandarma tarafından düzenlenip savcılığa gönderildi ise karardan bir suret kolluk kuvveti olarak buraya gönderilir ve polis ya jandarmanın POLNET denilen suç kaldı sistemine işlenir ve güvenik araştırmasında ortaya çıkar, ancak bu suçun memuriyete engel teşkil olup olmayacağına memur alamı yapan kurum karar verir.

yasas smyrna
Kapalı
04 Kasım 2015 14:29

hmmm.. daha net bilgi alabilmem ve sizin de bana daha net bilgiler verebilmeniz için olayı baştan sona tüm detaylarıyla anlatmam gerekiyor sanırım..

şimdi olay şu..

soruşturma konusu: kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret

mağdurlar: zekeriya öz, yusuf ziya özcan, recep tayyip erdoğan, abdullah gül

şüpheliler: ben artı 4 kişi daha

19 mayıs 2010 tarihinde izmirde bir kaç arkadaşımın ısrarı ve ricası ile tamamen zorlama bir şekilde gençlik bayramını kutlama, şölen vesaire gibi kisveler altında valilikten izni olup olmadığını bilmediğim bir protesto yürüyüşüne ve o dönemin ergenekon savcısı zekeriya öz ve siyasilerini(başbakan, cumhurbaşkanı) protesto etmek maksatlı bir eyleme katılmış bulundum.

kutlama var diye kandırıldığımızın ve sonuçlarının bu kadar ağır olabileceğini bilmediğim bir eylemin içinde olduğumuzun farkında değildim .o zamanlar henüz hazırlık öğrencisiydim ve açıkça söylemem gerekirse bir çok konuda cahil ve toydum..

eylem sırasında yaptığım tek davranış slogan atan grupla beraber yürümek ve bir kaç karikatür ve posteri tutmaktı.. eylem programı gereği siyasilerin maketlerinin ve kuklalarının olduğu posterler denize atılacaktı.. ben olaylardan tamamen habersiz şekilde bu gruba iştirak ederken posterlerin denize atılması aşamasında gruptan ayrıldım ve oradan uzaklaştım..

eylem başlangıcında gündoğduda grupla beraber yürürken sivil polisler fotoğraflarımızı çekmiş ben de bu fotoğraflarda net bir şekilde görünüyorum.. bu fotoğrafların çekildiğinden ve varlığından ise savcılık soruşturmasında savcının önündeki dosyadan görerek haberdar oldum.. savcı bu fotoğrafları bana şahsen gösterdi..

ifadem esnasında yürüyüşe katıldığımı kabul ettim ama devlet büyüklerinin maketlerinin denize atılması esnasında gruptan ayrıldığımı çünkü bunun bir suç olabileceğini düşündüğümü söyledim savcıya.. tüm yaşananlardan dolayı pişman olduğumu ve o gruptan herhangi bir kişiyle irtibatımın ve alakamın olmadığını, hiçbir zaman olmayacağını yürüyüşe planlanan eylemlerden habersiz olarak ve arkadaş ricası ile katıldığımı söyledim..

sonuç olarak adresime gelen tebliğde yürüyüşe katıldığımın sabit olduğu ancak devlet büyüklerinin posterlerini denize attığım yönünde yeterli delil olmadığını ve bu yüzden ek kavuşturmaya gerek olmadığını, yani delil yetersizliğinden takipsizlik kararı aldığımı öğrendim.. karar bana 2013 kasım ayında tebliğ edildi..

benim gibi takipsizlik alan arkadaşlarım olduğu gibi haklarında dava açılan adamlar da var. çünkü onlar suç unsuru teşkil eden devlet büyüklerinin maket posterlerini denize atmışlardı.. onların akıbetinin ne olduğunu ise bilmiyorum..

Td371452, 8 yıl önce

Savcılık (soruşturma) aşamasında hakkınızda takipsizlik kararı verildi ise bu karar şüpheli ve şikayetçiye tebliğ edilir. Çokanak7ın dediği gibi emniyete tebliğ edilmez. Ancak 5320 sayılı kanunun 16. maddesi geerğince eğer soruşturma evrakı ilk olarak emniyet ya da jandarma tarafından düzenlenip savcılığa gönderildi ise karardan bir suret kolluk kuvveti olarak buraya gönderilir ve polis ya jandarmanın POLNET denilen suç kaldı sistemine işlenir ve güvenik araştırmasında ortaya çıkar, ancak bu suçun memuriyete engel teşkil olup olmayacağına memur alamı yapan kurum karar verir.

yasas smyrna
Kapalı
04 Kasım 2015 14:36

ilaveten şuna değinmek istiyorum "bu suçun" memuriyete engel teşkil edip etmeyeceğini bilmiyorum demişsiniz lakin ortada işlenmiş bir suçum olmadığı kanıtlanmış.. yani suç olarak bahsettiğiniz eylemi ben gerçekleştirmemişim yani suç işlememişim, suçsuzum.. yanlış anlamayın beni cümle içinde kullanırken bile dikkat etmek gerekir öyle değil mi???

Td371452, 8 yıl önce

yasas smyrna
Kapalı
05 Kasım 2015 12:31

tüm bu anlattıklarım üzerinden bir çıkarım yapıp soruşturmayı şu kurum yapmıştır ve şu şu meslekleri yapmana engel teşkil eder diyebileceğiniz bir durum mevcut mudur acaba???

oZGuR_aDaM
Şef
05 Kasım 2015 14:33

Olayın mağdurlarına bakarak söylüyorum, adliyeye giremezsin

10 Kasım 2015 14:08

şansın yok malesef :(

yasas smyrna
Kapalı
14 Kasım 2015 15:06

güvenlik soruşturması aşamasında takipsizlik kararına ulaşmaları nasıl mümkün olur ki sabıka kaydıma ve arşiv kaydıma intikal eden bir durum yok.. hadi diyelim ulaştılar ben takipsizlik almışım arkadaşım suçsuz olduğum kanıtlanmış.. ne soruşturmayı açan ne de mağdur olan taraf bu karara itiraz etmemiş yani ben temize çıkmışım her haliyle.. bu neden sorun olsun anlamlandıramıyorum..

oZGuR_aDaM, 8 yıl önce

yasas smyrna
Kapalı
25 Kasım 2015 16:46

arkadaşlar bu konu benim için çok önemli.. kesin ve net bilgiyi ancak ve ancak bir cumhuriyet savcısından alabilirsin dediler.. sizlerden rica etsem izmir adliyesinde tanıdığınız bildiğiniz bir savcı varsa bana numarasını verebilir misiniz?? ya da benim adıma soru sorabilecek varsa yardımcı olabilir mi???

the_rush
Aday Memur
26 Kasım 2015 00:33

Kararda senin adına ne yazıyor? arkadaşlarına herhangi bir ceza verdiler mi?

yasas smyrna, 8 yıl önce

arkadaşlar bu konu benim için çok önemli.. kesin ve net bilgiyi ancak ve ancak bir cumhuriyet savcısından alabilirsin dediler.. sizlerden rica etsem izmir adliyesinde tanıdığınız bildiğiniz bir savcı varsa bana numarasını verebilir misiniz?? ya da benim adıma soru sorabilecek varsa yardımcı olabilir mi???

the_rush
Aday Memur
26 Kasım 2015 00:40

Özür dilerim yukarıda yazmışsın sonradan fark ettim

Senin işin zor gibi görünüyor arkadaşım hiçbir kurum bu tip protesto gösterilerine katılan birisini almak istemez ama tabiki net birşey söylemek doğru değil

the_rush, 8 yıl önce

Kararda senin adına ne yazıyor? arkadaşlarına herhangi bir ceza verdiler mi?

yasas smyrna
Kapalı
26 Kasım 2015 18:24

mağdur olan kişilerin kudretinden etkilenip hukuka uygun olmayan bir uygulama ile karşılaşmak istemiyorum.. takipsizlik güvenlik soruşturmasında olumsuz bir veri midir? kanaat olarak olumsuz olsa bile hukuken takipsizlik almış olan birinin ataması yapılamaz diye bir madde var mıdır bunu öğrenmek istiyorum ben..

the_rush
Aday Memur
26 Kasım 2015 19:22

Arkadaşım açıktan atama yetkisi verilen devletin güvenliğine adalet hizmetlerine yönelik kurumlar ben bu adamın atamasını şu sebepten dolayı yapmıyorum deme yetkisi var ( MSB, İçişleri, Adalet Bakanlığı MİT vs.) illaki sabıka kaydının olması şart değil.

Ösym atamalarında bir sıkıntı çıkmaz onlar sadece sabıka kaydı ve arşiv kaydı ister sende bu konuda sıkıntı olmadığı için geri kalan şeyleri göremezler ve araştırmazlar fakat yukarıda saydığım kurumların sadece güvenlik soruşturması iki ay sürüyor ve senin ceza almamış olsan bile yasadışı gösterilere katıldığın pankart taşıdığın sabit.

hamzadurent
Aday Memur
18 Mart 2017 21:49

sonuç noldu hocam

novidan
Aday Memur
18 Nisan 2017 19:47

kardeş yasas arkadaşımdır kendisi soruşturmayı geçti göreve başlamak üzere imzaya çağırdılar.. bi gülümse de fotoğrafını çekelim..

oZGuR_aDaM, 8 yıl önce

novidan
Aday Memur
18 Nisan 2017 19:49

yasas kardeşimin sana selamı varmış yarın imzaya gidiyormuş.. senden de bi poz alabiliriz koçum..

cenkhankaracan, 8 yıl önce

şansın yok malesef :(

Hatice Sevgi
Yasaklı
18 Nisan 2017 20:01

haklısın öyle bir şey yok takipsizlik kararı verilmiş yani kovuşturmaya yer yok sonuç itibarıyla hiçbir cezan yok her yere girebilişin mite dahil ama siyasiyse olay onu bilemem normal şahsa hakaret ettin ve cezan yoksa her yere girersin inanmayın her insan davaya çıkar neticede neyden hangi konudan çıktığını kimse göremez cezan yoksa siyasi değilse

novidan, 7 yıl önce

yasas kardeşimin sana selamı varmış yarın imzaya gidiyormuş.. senden de bi poz alabiliriz koçum..

novidan
Aday Memur
18 Nisan 2017 20:14

çok bilmiş arkadaşlara yazabilirsin bize yazmana gerek yok. kendisi çok yakın arkadaşımdır hatta şu an yanımda bu konudan dolayı ciddi ciddi korkuyordu son günler iyice psikolojisi bozulmuştu hatta bu yüzden memurlar net hesabını bile kapattı, keşke hesap açmasaydım o konuyu yazmasaydım pişman oldum dedi. millet giremezsin şansın yok vesaire falan dedi moralim bozuldu dedi.. ben de korkma dedim gerek yok panik yapmana sonuçta aklanmışsın kısmette ne varsa o olur dedi nitekim problem çıkmadı çünkü kendisi terorist hırsız uğursuz değil hatta öğrenci olaylarına bile girmişliyi yok bir tesadüf sonucu olayın içinde bulmuş kendini.. ama bu ülkede fetücü hainlerden gelen bir fişleme alışkanlığı var inanmak istiyorum ki yeni hükümetlerimiz yeni hakim savcılarımız o şerefsizler gibi davranıp insanları fişlemeyecek şüphe üzerine içeri tıkmıyacak soruşturma açmayacak hukuk herkese lazım sonuçta..

Hatice Sevgi, 7 yıl önce

haklısın öyle bir şey yok takipsizlik kararı verilmiş yani kovuşturmaya yer yok sonuç itibarıyla hiçbir cezan yok her yere girebilişin mite dahil ama siyasiyse olay onu bilemem normal şahsa hakaret ettin ve cezan yoksa her yere girersin inanmayın her insan davaya çıkar neticede neyden hangi konudan çıktığını kimse göremez cezan yoksa siyasi değilse

Demirzengin
Kapalı
01 Şubat 2019 20:34

Bi kavgadan karşılıklı şikayeti geri çektik takipsizlşk aldık öğretmenlik mülakatını geçtim güvenlik soruşturmasında sorun yasar mıyım bu konuda bileğisin olanvar mı ya aklımı kaybedicem endişeden

erkan1111
Kapalı
07 Mart 2019 13:54

nasıl geçti sorusturmanız ?

Demirzengin, 5 yıl önce

Bi kavgadan karşılıklı şikayeti geri çektik takipsizlşk aldık öğretmenlik mülakatını geçtim güvenlik soruşturmasında sorun yasar mıyım bu konuda bileğisin olanvar mı ya aklımı kaybedicem endişeden

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi