Editörler : "eskiyara"Pangaea

asaygin
Müsteşar
28 Mayıs 2020 17:02

Milli eğitim bakanlığı idari izni 19 hazirana kadar uzattı. Seminer için daha sonra açıklama yapılacak denilmiş.

Buradan seminer olma ihtimali doğabilir gibi geldi bana.

https://www.memurlar.net/haber/907833/meb-den-idari-izin-ve-ek-ders-ucreti-aciklamasi.html?utm_source=headlines

Mehker
Daire Başkanı
28 Mayıs 2020 18:10

Hocam ne için seminer yapılacak? Ben anlamadım. Benim bildiğim seminer okulda verilen eğitimi değerlendirmek için yapılır. İkinci dönem okullar uzun süredir kapalı. Uzaktan eğitimi değerlendirmek için diyorsanız tamam. Ama seminer de uzaktan yapılmalı bence bunca öğretmenin sağlığı için

@asaygincihan27 hocam, çok açık bir açıklaması olan ama hiç kimsenin değinmediği bir şeyi daha merak ediyorum: Cumhurbaşkanı geçende Türkiye'deki koronavirüs salgını nedeniyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılını sona erdirme kararı aldıklarını açıkladı. Eğitim-öğretim yılının sona ermesi demek benim anladığım kadarıyla uzaktan eğitimin de dahil bütün eğitimin bitirilmesi demek. Ama hala Meb uzaktan eğitimi devam ettiriyor. Aralarında bir yanlış anlama mı var acaba?

asaygin, 4 yıl önce

Milli eğitim bakanlığı idari izni 19 hazirana kadar uzattı. Seminer için daha sonra açıklama yapılacak denilmiş.

Buradan seminer olma ihtimali doğabilir gibi geldi bana.

https://www.memurlar.net/haber/907833/meb-den-idari-izin-ve-ek-ders-ucreti-aciklamasi.html?utm_source=headlines

asaygin
Müsteşar
28 Mayıs 2020 18:15

Seminerler yalnızca verilen eğitimi değerlendirmek için yapılmaz öğretmenim.

Sene sonu kurul toplantısı, şök (bu yıl olmaz) disiplin kurulu, evrak teslimi vs. ve daha sonradan eklenen mesleki çalışma planları seminerlerde yapılıyor.

Geniş bir alanda olacaksa seminer yapılabilir bence. Anladığım kadarıyla buna karşı çıkan arkadaşlar çoğunlukla sağlık nedeniyle değil memleketlerinde oldukları için karşı çıkıyorlar :)

Mehker, 4 yıl önce

Hocam ne için seminer yapılacak? Ben anlamadım. Benim bildiğim seminer okulda verilen eğitimi değerlendirmek için yapılır. İkinci dönem okullar uzun süredir kapalı. Uzaktan eğitimi değerlendirmek için diyorsanız tamam. Ama seminer de uzaktan yapılmalı bence bunca öğretmenin sağlığı için

@asaygincihan27 hocam, çok açık bir açıklaması olan ama hiç kimsenin değinmediği bir şeyi daha merak ediyorum: Cumhurbaşkanı geçende Türkiye'deki koronavirüs salgını nedeniyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılını sona erdirme kararı aldıklarını açıkladı. Eğitim-öğretim yılının sona ermesi demek benim anladığım kadarıyla uzaktan eğitimin de dahil bütün eğitimin bitirilmesi demek. Ama hala Meb uzaktan eğitimi devam ettiriyor. Aralarında bir yanlış anlama mı var acaba?

Mehker
Daire Başkanı
28 Mayıs 2020 18:28

Hocam okullar kapalı iken o dediklerinizin hiçbirisi yapılamaz ki! Olmayan okulda ne şökü, ne kurulu, ne evrakı..?

Ben okulumun bulunduğu ilden hiç ayrılmadım. Uzaktan eğitim için seminer yapılacaksa bizim sağlığımızı düşünülerek seminer okulda değil uzaktan yapılmalı

asaygin, 4 yıl önce

Seminerler yalnızca verilen eğitimi değerlendirmek için yapılmaz öğretmenim.

Sene sonu kurul toplantısı, şök (bu yıl olmaz) disiplin kurulu, evrak teslimi vs. ve daha sonradan eklenen mesleki çalışma planları seminerlerde yapılıyor.

Geniş bir alanda olacaksa seminer yapılabilir bence. Anladığım kadarıyla buna karşı çıkan arkadaşlar çoğunlukla sağlık nedeniyle değil memleketlerinde oldukları için karşı çıkıyorlar :)

asaygin
Müsteşar
28 Mayıs 2020 22:35

Olmayan okul dediğiniz 3 aylık bir süreç. Öncesi ne olacak? Silip atacak mıyız? :)

Yönetmelik değişmedikçe kurul toplantılarının yapılması lazım. Mesela disiplin kurulu yani öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu. Liselerde 12. sınıftan mezun olacak durumda olan ama daha önce aldığı disiplin cezası hala kaldırılmamış olan öğrenciler olabilir. Toplantı olmadan bu ceza nasıl kaldırılacak? Veya tam tersi nasıl karar verilebilir?

Diğer seminer programları uzaktan yapılabilir tabii ama toplantılar nasıl olur bilemiyorum. Keşke alt yapı olsa da telekonferans yoluyla olabilse.

Mehker, 4 yıl önce

Hocam okullar kapalı iken o dediklerinizin hiçbirisi yapılamaz ki! Olmayan okulda ne şökü, ne kurulu, ne evrakı..?

Ben okulumun bulunduğu ilden hiç ayrılmadım. Uzaktan eğitim için seminer yapılacaksa bizim sağlığımızı düşünülerek seminer okulda değil uzaktan yapılmalı

castis
Şef
28 Mayıs 2020 23:21

Olur hocam hepsi olur. Uzaktan her şey yapıldı da bunlar mı yapılamayacak. İstenirse yapılır. Gerekirse yönetmeliğe bir madde eklenir. Ayrıca ben de çalıştığım ilden hiç çıkış yapmadım bu süre içinde tamamen sağlık sebeplerine bağlı olarak konuşuyorum. Memleketine gidenler diye genellememek lazım. Takdir edersiniz ki çok sıradan bir zamanda değiliz. toplantı denilen şey bir saat. Seminer dönemlerinin genelinin nasıl geçtiğini hepimiz biliyoruz. Geri kalan sürede 60 öğretmenle küçücük öğretmenler odasında dip dibe bir hafta duvar izlemeye gerek yoktur. Son noktayı MEB koyacaktır zaten ama açıkçası ihtimal vermiyorum. Riske değecek bir çalışma gerekliliği görünmüyor.

asaygin, 4 yıl önce

Olmayan okul dediğiniz 3 aylık bir süreç. Öncesi ne olacak? Silip atacak mıyız? :)

Yönetmelik değişmedikçe kurul toplantılarının yapılması lazım. Mesela disiplin kurulu yani öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu. Liselerde 12. sınıftan mezun olacak durumda olan ama daha önce aldığı disiplin cezası hala kaldırılmamış olan öğrenciler olabilir. Toplantı olmadan bu ceza nasıl kaldırılacak? Veya tam tersi nasıl karar verilebilir?

Diğer seminer programları uzaktan yapılabilir tabii ama toplantılar nasıl olur bilemiyorum. Keşke alt yapı olsa da telekonferans yoluyla olabilse.

Mehker
Daire Başkanı
28 Mayıs 2020 23:51

Hocam normal bir zamanda olsak dediklerinizin hepsi olabilir ama biliyorsunuz ki salgın var! Ve bir arada olunduğunda insandan insana bulaşma riski çok büyük! Öğretmenleri seminerle okulda bir araya getirmek demek salgının gittikçe daha büyüyebilmesi riski demek. Yani akıl bunu söylüyor, virüs gittiyse ve salgın bittiyse tamam siz haklısınız. Seminere ve okula gidelim. Ama değilse ve hastalanırsak belki de bu sefer gelecekte öğrencilere ders bile veremeyeceğiz, çünkü bu yeni covid19'dan iyileşenlere bile gelecekte neler olabileceği bilinmezken hastalığa yakalanıp iyileşememe riski de mevcut

Bu arada ben okulumun bulunduğu ilden hiç ayrılmadım. Uzaktan eğitim çalışmalarını da gece-gündüz zaman tanımaksızın devam ediyorum. Çalışmaktan da son derece memnunum. Ama biraz akıl ile hareket etmek lazım, öğrencilere yararlı olabilecek çalışmaları yapmak lazım. Bütün dünya salgına odaklanmışken bizim seminere gitmemiz ile öğrencilere ne kadar katkımız olacak? Yüksek ihtimal hasta olursak veya birilerine hastalık bulaştırırsak insanlara da daha büyük zararımız olacak. Onun yerine salgın tehlikesinin azaldığı bir zamanda, mesela bu eylül ayı olursa o zaman okullarımıza gidip seminerlerimizi yapsak ve hızlıca öğrencilerimizi normale döndürmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırsak daha iyi olmaz mı?

Genelde hep bir şeyi öğrencilere yararlı olacak mı olmayacak mı diye düşünmeden sırf biri istedi diye veya korkuyla yapıyoruz. Mesela bir canlı dersten sadece 2-3 kişi yararlanıyorsa bunun yerine dersleri cansız olarak anlatıp kaydederek uygun oldukları zaman öğrencilere izletmek öğrencilere daha faydası olmaz mı? Bu hem de haksızlığa yol açmaz. Benim canlı derslere katılanların sayısı 5'i geçmeyince ben de öyle yaptım mesela. Ama burada ve diğer yerlerde yazılanlara bakıyorum birçok öğretmen bu durumu bile pek düşünmüyor gibi ve aynen bu şekilde yapmaya devam ediyor. Hatta "Hiç bir öğrencim canlı derse katılmadı ama ben canlı dersi yaptım" diyecek kadar akla uymayan ve trajikomik durumlar bile var

asaygin, 4 yıl önce

ALİYAS
Daire Başkanı
31 Mayıs 2020 00:44

Seminer uzaktan yapılır gibi geliyor

friedhelm
Daire Başkanı
31 Mayıs 2020 12:51

Bunlar yapılmadığı gibi uzaktan eğitim mobbingiyle ders veremeyen öğretmeni de WhatsApp gruplarında fişleme, kötü gösterme,ek ders ile tehdit etme gibi durumlarda oldu.Resen sınav göreviyle tehdit ettiklerini de gördüm.(Geçtiğimiz yıllarda hep aynı kisilere görev verilerek kayırmacılık yapılıyordu.Yine aynı kişilere versinler.Ama onlar çoktan arazi olmuştur.) Uzaktan eğitim sürecinde yapılan hataların haddi hesabı yok.Seminer ise olacaktır, olmalıdır.Yapılan yanlışların muhakkemesi olmalıdır elbet.
erenbay, 4 yıl önce

Yanlışlık en baştan yapıldı ve yapılan yanlış uzaktan eğitimin hakkaniyetli-adaletli biçimde ücretlendirilmemesi yönünde olmuştur. Yoksa seminerler bişekilde yapılmak zorunda ve eğitim kanununda yer alıyor zaten. Yanlış biraz açayım arz ve izahına çalışayım:

Hadi nöbeti anladık ta kulüp+rehberlik neden ödenmiyor yahu sayın hocam? Sanki whatsup gruplarında onca öğrenci kişilik ve rehberlik hizmeti yürütülmüyor mu?

Rehber öğretmenlere bile (daha çok alsınlar) her kuruşu ödenirken, sınıflar bazında veli ve öğrenci hizmetlerini yürütmekte değil miyiz...

Bir de çıktılar sosyal medya ve kamuoyuna öğretmene full ücret veriyoruz meyanında manşet haberleri dayayıp döşeyip durdular. Ha tabi ne yapılabilirdi belirli dersin

altında kalan öğretmenlere en azından nöbet ve kulüplerin ödemesi yapılsa bir nebze olsun adalet sağlanırdı. Bu iş baştan yanlış oldu(!) Aynen belirttiğiniz

şekilde seminer dönemi nasılsa her öğretmene aynı ücret tahakkük edilecekti. Hayır bakıldığında bir defa kimse derse girmiyor.

Başka deyişle süreç herkes açısından aıynı-eşit-ortak..!

Just-Trust
Yasaklı
31 Mayıs 2020 16:27

Kesinlikle düğme baştan yanlış iliklendi.

erenbay, 4 yıl önce

Yanlışlık en baştan yapıldı ve yapılan yanlış uzaktan eğitimin hakkaniyetli-adaletli biçimde ücretlendirilmemesi yönünde olmuştur. Yoksa seminerler bişekilde yapılmak zorunda ve eğitim kanununda yer alıyor zaten. Yanlış biraz açayım arz ve izahına çalışayım:

Hadi nöbeti anladık ta kulüp+rehberlik neden ödenmiyor yahu sayın hocam? Sanki whatsup gruplarında onca öğrenci kişilik ve rehberlik hizmeti yürütülmüyor mu?

Rehber öğretmenlere bile (daha çok alsınlar) her kuruşu ödenirken, sınıflar bazında veli ve öğrenci hizmetlerini yürütmekte değil miyiz...

Bir de çıktılar sosyal medya ve kamuoyuna öğretmene full ücret veriyoruz meyanında manşet haberleri dayayıp döşeyip durdular. Ha tabi ne yapılabilirdi belirli dersin

altında kalan öğretmenlere en azından nöbet ve kulüplerin ödemesi yapılsa bir nebze olsun adalet sağlanırdı. Bu iş baştan yanlış oldu(!) Aynen belirttiğiniz

şekilde seminer dönemi nasılsa her öğretmene aynı ücret tahakkük edilecekti. Hayır bakıldığında bir defa kimse derse girmiyor.

Başka deyişle süreç herkes açısından aıynı-eşit-ortak..!

01 Haziran 2020 00:55

Başlık açamıyorum

macil
Memur
01 Haziran 2020 11:55

Bizim müdür 22 Haziran?da okula çağırdı.En son Meb in yazısı 19 Haziran?a kadar idari izin yazıyor.Kamuda da izinler 1 Haziran?da kalktı.

Turhan06
Daire Başkanı
01 Haziran 2020 12:28

Hocam neye dayanarak cagiriyorlar anlamyorm.. 22 hazirana kadar 500 sefer karar cikar. Ya bu kendini bilmez idarecileri de anlamak mumkun degil.. Fesatliklarindan kuduruyorlar.. Zaten 22 haziranda gorev basinda olacaksak zaten bu bize Meb tarafndan duyurulur. Ne yani okul idarecisine mi dustu 22 haziranda ogretmeni okula cagrmak. Sırf okuldalar diye herkesin okulda olmasini bekliyorlar. O zaman yapma idarecilik kardeşim. Sen idareci olurken yıllık izninin 20 gün uzerinden olduğunu biliyordun. Daha simdiden 22 haziranda okuldasiniz naraları atanlar yarın bir duyuru ile tükürdüklerini yalayabilirler.
macil, 4 yıl önce

Bizim müdür 22 Haziran?da okula çağırdı.En son Meb in yazısı 19 Haziran?a kadar idari izin yazıyor.Kamuda da izinler 1 Haziran?da kalktı.

Funtun
Memur
01 Haziran 2020 17:37

Niçin resmi ve kesin bir açıklama yapılmıyor! Mecburen goreyerimdeyim ama 15inde gideceğim artık. ı

sinelt
Genel Müdür
01 Haziran 2020 23:12

Müdür yardımcımızdan öğrendiğime göre seminer için okula gidilmeyecekmiş son dakika Bi değişiklik yapılmazsa arkadaşlar.

Funtun
Memur
01 Haziran 2020 23:35

Hocam hangi ildesiniz?

Peki neden bunca çelişkili ifade var... Burada ve çeşitli platformlarda kişiye/ile özgü bilgi mevcut:

* (18Mart ataması içinden bir grup) "22Martta seminerr katılacakmışız"

* "Okul müdürümüz 19 Haziranda burada olacak şekilde gerii dönün, seminer var" dedi...

Ve tek bir resmî açıklama yok, kime göre neye göre??? Görev yerindeyim ve evime dönmek için 2 otobüs +1 uçak biletini ayarlamam gerekiyor. Sanki herkes beş dk.lık mesafede.. Bu belirsizlik neden, özel okulların telâfi egitiminden açıklise snvlarına dek açıklanmışken... Sendikalar da suskun...

sinelt, 4 yıl önce
Müdür yardımcımızdan öğrendiğime göre seminer için okula gidilmeyecekmiş son dakika Bi değişiklik yapılmazsa arkadaşlar.

sinelt
Genel Müdür
02 Haziran 2020 07:38

İstanbul beylikdüzü hocam. Belirsizlik konusunda haklısınız ben de memleketime gidicem bilet vs ayarlamak için bekliyorum ama zaten sınav görevleri var her türlü 28 ine kadar burdayız.
Funtun, 4 yıl önce

Hocam hangi ildesiniz?

Peki neden bunca çelişkili ifade var... Burada ve çeşitli platformlarda kişiye/ile özgü bilgi mevcut:

* (18Mart ataması içinden bir grup) "22Martta seminerr katılacakmışız"

* "Okul müdürümüz 19 Haziranda burada olacak şekilde gerii dönün, seminer var" dedi...

Ve tek bir resmî açıklama yok, kime göre neye göre??? Görev yerindeyim ve evime dönmek için 2 otobüs +1 uçak biletini ayarlamam gerekiyor. Sanki herkes beş dk.lık mesafede.. Bu belirsizlik neden, özel okulların telâfi egitiminden açıklise snvlarına dek açıklanmışken... Sendikalar da suskun...

asaygin
Müsteşar
02 Haziran 2020 11:57

Değerli arkadaşlar Milli Eğitim Bakanlığı resmi açıklama yapmadıkça kimsenin yazdığına, söylediğine riayet etmeyiniz.

Nitekim bakanlık dün bir yazı göndermiş.

https://www.memurlar.net/haber/908534/meb-idari-personelin-goreve-baslamasini-istedi.html?utm_source=headlines

Bu yazıda 29 mayıs 2020 Cumhurbaşkanlığı genelgesine atıfta bulunarak "eğitim - öğretim sınıfındaki personel 19 haziran tarihinden itibaren ilgi genelge kapsamında değerlendirecektir." Denilmiş.

Genelgede Covid 19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik ilave tedbirler konulu genelgenin yürürlükten kaldırıldığı yazıyor.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200529M1-1.pdf

Funtun
Memur
05 Haziran 2020 18:35

9 günlük seminer açıklandı....tabii herkes istediği ye4de alacak imiş. Saçmalık. Madem kendi okulumuzda yapmayacağız o zaman uzaktan olsaydı. Ne anlamı var böyle, okuldaki is ve islemler öylece kaldı

Millennium
Şef
05 Haziran 2020 19:16

Nasıl olacak, yani biz resmi dilekçe filan mı yazacağız, ne zaman yazacağız? İlçede çalışıyorum merkezde kalıyorum, bunun belli bir süresi vs mi olacak?

Funtun, 4 yıl önce

9 günlük seminer açıklandı....tabii herkes istediği ye4de alacak imiş. Saçmalık. Madem kendi okulumuzda yapmayacağız o zaman uzaktan olsaydı. Ne anlamı var böyle, okuldaki is ve islemler öylece kaldı

Toplam 202 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi