Editörler : supporters.

kubii
Daire Başkanı
28 Ocak 2023 18:37

Bu arada yatay mimariye geçiyorduk hani? Noldu o iş. Mütahit ve arsa sahipleri izin verir mi zannediyorsunuz buna?? O 750 m2 arsasından en az 5 daire almadan bırakır mı sizi ıyi düşünün. X3 milyon desek 15 milyon eder. Benim hayatım boyunca kazanamayacağım bi para. Paranın kaynağı kim sen ben işte kim olacak. Bizim yıllarımızi verdigimiz emeklerimiz. Ve karşılığında üst kattaki sifon sesinin tepemizde yankılanması. Ama aynı araziye abd de sadece mal sahibi kendi ev yapabilir. Yani öyle bedavadan para yok.

nedesem44
Aday Memur
28 Ocak 2023 20:50

Hocam bizi de işe al be valla helal olsun doğruysa.. Ek iş yapabilecek sermaye de yok ama..
Braweheart01, 1 yıl önce

eşim çalışmıyor ek iş yapıyorum. ek işten aylık 20 bin kazancım var uzman öğretmenim bu ayki maaşım sendika dahil 18 bin ek dersim 15 tatil olmasına rağmen 5000 yeni evim kampanyasında banka kredi veriyor 500 bin limiti falan yok ziraay bankasında 1.8 milyon kredi çıkıyor bankaya gidip sordum tek sorun ev bulamamak başka sorunum yok

Braweheart01
Daire Başkanı
28 Ocak 2023 21:39

size katılıyorum ben de her ay borsaya yatırarak birikime devam edeceğim. Bu balon yakında patlayacak. Toki 250 bin konut yapıyor müteahhitler de devletten kredi alıp ev yapıyorlar bir de Suriyeliler de çoğalmıyor artık geçmişte Suriyeliler yüzünden artmıştı ev fiyatları. Şu an konut arzı arttığı anda yükseliş duracak. Zaten ben de bunu istiyorum düşmesin anladık da yükselmesin yeterli. Burada kalsın. Zamanla balon inecek aşağı.

kubii, 1 yıl önce
Isterse tamamı peşin parayla satılsın. Bu emlak balonu olduğu gerçeğini değiştirmez. Bitcoin 65 bin $ olduğunda herkes 1 milyon $ olacak diyordu. Aynı hesap. Türkiyede ortalama hane geliri 15 bin $ ancak vardır. Abd de bunun en az 5 katı. Zillow adinda bir site var emlak sitesi. 300-500 bin $ a müstakil, havuzlu evler var. Ve çok ince (!!) Bir fark var. Abd dünyanın en güçlü ulkesi. Bütün dünyanın cazibe merkezi. Her yıl milyonlarca insanın green card çıksın diye sıraya girdiği bir ülke. Burası ise ortadogu. Gençlerinin %70 inin kacmak istediği bir ülke. Arada öyle kocaman bir fark var işte. Ama oradaki 500 bin $ lik ev inan burada olsa en az 10 milyona satilir. Yani birim hesabini geçtim TL ye çevir. Yine Burası pahalı arkadaş. Allah aşkına bu balon değildir de nedir?? Ben burada 1100 $ maaş alıyorum dengim meslektaşım Abd de 6 bin $ maaş alıyor. Ayrıca taşeron ve ufak çaplı mütahit arkadaşlarım var. Sadece çocuklarinin okul parası bizim eve giren paradan fazla. Arabalar ortalama 2 milyon lira. Aylık tukettikleri viski parası bizim evin Aylık mutfak parası. Öyle para kazanıyorlar işte. Arsa sahiplerinin torunlari kurtuldu torunlari

hsnd
Başbakan Müsteşarı
28 Ocak 2023 23:13

Çok büyük beklentiye girmeyin sonra hayal kırıklığına uğrarsınız. 2 sene önce pandemiden almadığım 300 binlik ev 3 milyon oldu bu balon nereye kadar paylayacak en azından tekrar 500 olur mu? Mümkün değil. Bu ülkede fiyatı çıkan hiçbir şey tekrar inmez. 3 milyonluk evi ancak 2,5 milyona alırsınız ancak bundan sonra inerse. Evim barkım yok kiracı olarak yazıyorum bu yorumu bu arada.
Braweheart01, 1 yıl önce

size katılıyorum ben de her ay borsaya yatırarak birikime devam edeceğim. Bu balon yakında patlayacak. Toki 250 bin konut yapıyor müteahhitler de devletten kredi alıp ev yapıyorlar bir de Suriyeliler de çoğalmıyor artık geçmişte Suriyeliler yüzünden artmıştı ev fiyatları. Şu an konut arzı arttığı anda yükseliş duracak. Zaten ben de bunu istiyorum düşmesin anladık da yükselmesin yeterli. Burada kalsın. Zamanla balon inecek aşağı.

puantiyelitaç
Aday Memur
29 Ocak 2023 01:36

Afyon bolvadin'de 800bine ev satıyorum 120m2 2+1 kat mülkiyetli arakat bahçeli balkonlu

kyros
Memur
29 Ocak 2023 11:30

ev fiyatları düşmez diyen arkadaşlara kısmen katılıyorum, fiyat düşmez ama nominal olarak düşmez. reel olarak konut fiyatları illa ki düşecek, isteyenler 2020 yılındaki saçma kredi faizi indirimi öncesi ,

3-4 yıldaki konut fiyatlarına bakabilir.

çoğu bölgede 3 yılda toplam %5 civarı nominal artış olmuştu, herkes konut krizinden bahsediyordum. Covid döneminde arz düşmüşken bir de salakça bir faiz indirimi ile milletin yatırım için ev almasının önünü açınca emlak piyasası patladı. alanları kınamıyorum tabii, bilsem bu kadar saçma bir piyasa göreceğimizi ben de alırdım.

şu anda yapılması gerekenler yatırım için ev almanın (bilhassa kiraya vermek için) caydırılması, yabancıya satışın kısıtlanması ve demir çelik ile çimento alanında tröst haline gelen şirketlere daha fazla müsamaha gösterilmemesi.

eeminyalcin19
Aday Memur
30 Ocak 2023 20:47

Bugün Ziraat Bankasının toplu konut satışıyla ilgili şöyle bir haber gördüm sizinle de paylaşayım baya baya evleri 160 bine falan sarışa çıkarmış. Birde orada şansı denemek lazım. Sonuçta isteyenin bir yüzü vermeyenin 2 yüzü demişler. :D

https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/ziraat-bankasindan-160-bin-tlye-satilik-21-ev-1840-tl-taksitle-ev-sahibi-olabilirsiniz-194358

Habere göre; Banka Ağrı'nın en güzel ilçelerinden olan Doğubayazıt'ta 111 metrekarelik 2+1 apartman dairesini 160 Bin TL'ye satışa çıkardı.

Gerisine siz karar verin!

kyros
Memur
01 Şubat 2023 11:45

bizimkinde vatandaşlık bonus ama :))) Türklere butalarda ev almak haram zaten artık.

Gelişmesi muhtemel yerlerden arsa almak çok daha mantıklı bir yatırım tabii, yaptırabiliyorsan evini kendin yaptırmak da öyle. şu anda piyasadaki bir evin fiyatının üçte biri müteahhite gidiyor.

siyahbeyaz88
Daire Başkanı
02 Şubat 2023 01:03

Evler aşırı pahalı birikim olmadan bu fiyatlara alınmaz bence ama imkan dahilinde araba alın derim bence daha da artar araba fiyatları ytd:)

genegel
Genel Müdür
02 Şubat 2023 12:20

Ben de ev fiyatlarının çok aşırı şiştiğini düşünüyorum, daha da yükselir mi muhtemelen yükselir ama önceden 20-25 yıllık kiranın karşılığı ev alabiliyordun. 20 yıl kira vereceğime evi satın alayım diye düşünebiiyordun ama şuan evin değeri yerine göre değişmekle birlikte 40 yıllık kiraya denk geliyor. O yüzden ben şuanki koşullarda ev satın almayı makul görmüyorum (alamam zaten de orası da ayrı) Kendini 40 yılda amorti edecek yatırıma giremicem, en kötü evlatlarım arkamdan söver ama bana da ev bırakan bir babam olmadı, kendisi çalışsın alabiliyorsa alsın

Braweheart01
Daire Başkanı
05 Şubat 2023 19:47

an itibarıyla yeni evim kampanyasıyla ilgili ümidim kalmadı seçimden sonraki ikinci el kampanyasına bakacağım

Toplam 72 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi