Editörler : Lanet
04 Nisan 2013 09:54

Belediyelerde nakil !

Sayın editör; Üniversitelerdeki nakil problemi belediyelerde de yaşanmaktadır.Bu düzenlemenin belediyelerde de yapılması gerekmiyormu sizce?Bu konuyu da ele alırsanız çok seviniriz.

ayex
Şef
04 Nisan 2013 17:11

Memurlar net yönetimi ve sayın editörler lütfen bu konuya da el atın.

Özellikle belediyelere KPSS ile giren memurlar gittikleri yerlerde mutlu olamayınca verimli olamıyor. Aile birliği çok önemli bir kavram. Daha yaşının baharında gittiği yerde kalmak zorunda bırakılan memur arkadaşlar geleceğini planlayamayınca ve geldiği yerde aile düzenleri olmadığından bunalımlara girmektedirler. Bizler de yaşadık bunları ve yaşayan arkadaşlarımız da var.

Bizler de 657'ye tabiyiz ancak sözleşmeyle belediyelere alınan kişiler kadar değerimiz yok. Gitme taleplerimiz genelde hoş karşılanmıyorlar ve yöneticiler ellerindeki muvafakat verme gücünü kullanarak istedikleri gibi gönderme ya da göndermeme hakkına sahip oluyorlar. İnsanın çalışmak istemediği yerde çalışmaya maruz bırakılması angarya olarak nitelendirilen ve anayasaya açıkça aykırı olan bir durumdur.

Şimdi yazmasaydınız o zaman oraları diyenler oluyor ama insanlar çaresizlikten, işsizliğin vermiş olduğu bunalımlardan, çevre baskısından dolayı nereyi olursa yazmak zorunda kalıyor. Sonuçta sistem bozuk ve herkes ikamet ettiği yerlerde atanamıyor. Ben 87 puan ile atandım mesela ya da 4001 ve matematik kadrolarından atanan arkadaşlar 90 üstü iyi puanlarla çaresizlikten belediye yazmak zorunda da kalabiliyor. Fakat sistemin aksaklıkları yüzünden kişiler gittikleri yerlerde uyum sorunu ve gelecek sorunu yaşadıklarından bir türlü verimli olamıyor. Yöneticiler de sanki gelen memur kendi zimmetlerine geçirilmiş gibi davrandıklarından memurlar iyice bir çıkmaza giriyor. Ailesinden ayrılmak zorunda kalan kişiler yeri gelince istifa etmek durumunda kalıyor bu sefer de aksaklık daha çok büyüyor kadrolar adına.

Hükümet ve yöneticiler çakılı kadro diye tabir edilen belediyelere de 657'ye tabi diğer kurumlar gibi bir olanak verirse hiç olmazsa istediği yerde olmak isteyen memurdan daha çok faydalanmış olur. Mutlu olamayan memur yüktür sadece kurumlara. Kamu yararı ve daha üstün bir hizmet adına çalışanların da mutlu olması lazımdır bu mahkeme kararlarında da dayanak oluşturmaktadır gitmek isteyen memurlar için.

Sonuçta KPSS'siz yaşadığı yerde sözleşmeli olarak kapısının önünde çalışmaya başlayan gelecekte kadroya geçirilecek sözleşmeli belediye çalışanları bile daha mutluyken devlet KPSS ile gelmiş memurunu da korumalıdır bu anlamda. Hatta aday memurluk süresi tartışılmalı ve sözleşmeliler kadroya geçirilirken aday memurlar da asil olarak atanmalıdır kadrolarına. 1 yıl bir süreç iyi ancak keyfiyetten 2 yıla aday memurluğu çıkaran yöneticiler yüzünden kişiler daha da mutsuz olmakta çünkü aday memurluk süreci riskli bir süreç.

KPSS ile belediyeye girmiş memurların birlik olup bu konuyu gündeme taşıtması gerekir. Sorunlarımız çok büyük ve bu bizlere de kurumlara da zarar vermekte sadece. Ayrıca nakil olma konusunda ise kurum bulmak zor olduğundan iyice çıkmaza girmektedir belediyeki memurlar. Aile birliği çok önemli tüm memurlar için. Kişiler geldikleri yerlerde aileleriyle mutluyken daha verimli olacakları aşikarken kişileri sırf bir tercih yüzünden yıllar boyu karamsarlığa itmenin hiçbir gerekçesi olmamalı.

gribrny
Aday Memur
05 Nisan 2013 09:44

Nakil sorununu çok güzel açıklamışsınız ayex ama bu sadece kpss ile atanan memurlar için değil tüm belediyede çalışan memurlar için de geçerli.Örneğin ben 18 yıllık memururum ve başka bir ile gitmek istiyorum.Ya başka illerde ki belediyelerde boş kadroları açıklayıp belirli şartlar koyup bu şartlara uyanlar arasında tercih yapmalılar ya da isteyen var ise başka kurumlara nakil hakkı tanınacak bir düzenleme yapmalılar.Tabiki bu kpss sınavlarından önce olmalı yine boş kalırsa kpss den atama isteyebilirler.

Çünkü belediyeler oldukça sıkıntılı yerlerdir.Böyle durumları bilenler önce yerleşmelidir,tecrübe ve bildiği iş olması açısından.

Memurlar net yönetimi ve sayın editörlerin dikkatine...!

ayex
Şef
05 Nisan 2013 15:44

Evet tüm memurlara verilmeli bu hak ancak nedense üvey evlat muamelesi görüyoruz. Sonuçta kamu işi gitmek isteyen yüzünden aksamaz yerine elbet biri bulunur fakat aklı başka yerde olan memursa verimli olamaz kurumlar bunu böyle kabul etmeliler. Ben mesela İstanbul'dan geldim ufak bir ilçeye yıllarımı buraya versem ne olur vermesem ne olur çünkü halk kendi içinde çekişiyor ve haliyle belediye ilerleyemiyor. Ve içeride olanlar da genelde tanıdık vasıtasıyla girmiş kişiler haliyle iş verimleri pek yok. Kısacası tıkanıyorum desem yeridir çünkü geliştiremiyorum kendimi ne iş ne de sosyal hayat anlamında. Bu yüzden gitmek istiyorum zamanı gelince geldiğim yere. Eğer buna izin verilmezse verimsiz ve mutsuz bir çalışan olarak başka KPSS'leri kovalamak zorunda kalacağım. Bu yüzden belediyeler arası geçişler kolaylaştırılmalı ve dediğiniz gibi kadrolar açılmalı gelmek isteyen kişiler için. Belediyelerde tecrübeli olanların çalışması daha iyi tabii. Bu yüzden nakil işleri kolaylaştırılmalı, insanlar torpil peşinde koşturulmamalı.

gribrny, 11 yıl önce

Nakil sorununu çok güzel açıklamışsınız ayex ama bu sadece kpss ile atanan memurlar için değil tüm belediyede çalışan memurlar için de geçerli.Örneğin ben 18 yıllık memururum ve başka bir ile gitmek istiyorum.Ya başka illerde ki belediyelerde boş kadroları açıklayıp belirli şartlar koyup bu şartlara uyanlar arasında tercih yapmalılar ya da isteyen var ise başka kurumlara nakil hakkı tanınacak bir düzenleme yapmalılar.Tabiki bu kpss sınavlarından önce olmalı yine boş kalırsa kpss den atama isteyebilirler.

Çünkü belediyeler oldukça sıkıntılı yerlerdir.Böyle durumları bilenler önce yerleşmelidir,tecrübe ve bildiği iş olması açısından.

Memurlar net yönetimi ve sayın editörlerin dikkatine...!

- -dilemma- -
Şube Müdürü
03 Mayıs 2013 15:47

ÜNİV. PERSONELİ VE BELEDİYE PERSONELİ BİRLİK OLMALIYIZ. SESSİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ

elifzehra
Aday Memur
13 Mayıs 2013 16:35

arkadaşlar belediyede çalışalı iki yıl oluyor arkadaşımızın dediği gibi işsiz olmanın verdiği psikoloji ile belediyeyi yazdım,küçük bir ilin ilçesine bağlı bir beldenin belediyesinde çalışıyorum .Şimdi nakil istiyorum memleketimdeki belediyelere nakil için başvurdum oradaki arkadaşlar açıkça söylemeseler bile torpil olmadan naklimin zor olduğunu ima ettiler .çalıştığım belediyedeki başkanın çok iyi birisi durumumu anlıyor belediye bulursan olur veririm diyor .torpil olmadan nakil çok zor ve torpilim yok.sessimizi duyuralım demişsiniz nasıl yapacağız bunu bir önerisi olan var mı?

ayex
Şef
13 Mayıs 2013 17:19

Referans adı altında kovatılan bu illet çok kötü. Eğer aileniz gitmek istediğiniz yerin bağlı olduğu partinin ilçe örgütüne giderlerse belki bir şeyler bulabilirler. Büyük bir müdür ya da başkan yardımcısı tanımadan içeriden bu işi halletmek çok zor. Belki bazen şansı olanın dilekçesi kabul oluyor. Belediye başkanın gene iyiymiş, anlayışlı yapman gereken tek şey arkadaşım tüm herkesi seferber etmek elbet açık vardır gitmek istediğin yerde.

Ben de asaleti bekliyorum gitmek adına. Yerim var ama başkanım bakalım seçimi sorun edecek mi? O da gönderirim dedi ve tek sıkıntım seçimlerin yaklaşması. Bu yıl atandım ben de yıl sonu dolduruyorum asaleti.

Ses duyurmak açısından ise memurlar nette haber yapılabilir. 657'ye tabi atanıyorsak o zaman bizim de 657liler gibi tayin hakkımız olmalı ve kimse referans adı altında bir şeyler bulmak adına yıpratılmamalı çünkü belirsizlik çok kötü ve memur verimli olamıyor bu yüzden. Yazmasaydınız diyenler olabiliyor ama bazen şartlar insanı zorluyor yaşamayan bilemez bu durumu.

elifzehra, 11 yıl önce

arkadaşlar belediyede çalışalı iki yıl oluyor arkadaşımızın dediği gibi işsiz olmanın verdiği psikoloji ile belediyeyi yazdım,küçük bir ilin ilçesine bağlı bir beldenin belediyesinde çalışıyorum .Şimdi nakil istiyorum memleketimdeki belediyelere nakil için başvurdum oradaki arkadaşlar açıkça söylemeseler bile torpil olmadan naklimin zor olduğunu ima ettiler .çalıştığım belediyedeki başkanın çok iyi birisi durumumu anlıyor belediye bulursan olur veririm diyor .torpil olmadan nakil çok zor ve torpilim yok.sessimizi duyuralım demişsiniz nasıl yapacağız bunu bir önerisi olan var mı?

elifzehra
Aday Memur
14 Mayıs 2013 10:59

ayex size katılıyorum memurların dertlerini dile getiren sitelerde belediyelerdeki nakil sorunları ile ilgili haberler yapılırsa sesimizi duyurabiliriz.Fakat sizde biliyorsunuz ki nasıl atamalarda öğretmenlere öncelik verildiği gibi memurlarının sorununu dile getiren forumlarda sadece öğretmenlerin sorunlarını dile getiriyor diğer memurlar (öğretmen,polis,sağlık personelleri dışındakiler )ikinci sınıf memur muamelesi görüyor.

ayex, 11 yıl önce

Referans adı altında kovatılan bu illet çok kötü. Eğer aileniz gitmek istediğiniz yerin bağlı olduğu partinin ilçe örgütüne giderlerse belki bir şeyler bulabilirler. Büyük bir müdür ya da başkan yardımcısı tanımadan içeriden bu işi halletmek çok zor. Belki bazen şansı olanın dilekçesi kabul oluyor. Belediye başkanın gene iyiymiş, anlayışlı yapman gereken tek şey arkadaşım tüm herkesi seferber etmek elbet açık vardır gitmek istediğin yerde.

Ben de asaleti bekliyorum gitmek adına. Yerim var ama başkanım bakalım seçimi sorun edecek mi? O da gönderirim dedi ve tek sıkıntım seçimlerin yaklaşması. Bu yıl atandım ben de yıl sonu dolduruyorum asaleti.

Ses duyurmak açısından ise memurlar nette haber yapılabilir. 657'ye tabi atanıyorsak o zaman bizim de 657liler gibi tayin hakkımız olmalı ve kimse referans adı altında bir şeyler bulmak adına yıpratılmamalı çünkü belirsizlik çok kötü ve memur verimli olamıyor bu yüzden. Yazmasaydınız diyenler olabiliyor ama bazen şartlar insanı zorluyor yaşamayan bilemez bu durumu.

filizçlk
Memur
14 Mayıs 2013 15:36

bende belediyede çalısıyorum bazı arkadasların dediği gibi işsiz kalma korkusu yüzünden bir an önce bir yere gitmeye çalısıyoruz sonrada gittiğimize bin pişman oluoyuz en kısa zaman da kurum degiştirmek istiyorumm Allah herkesin yardımcısı olsunn :)))

elif87317
Aday Memur
14 Mayıs 2013 16:20

ARKADAŞLAR BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ.İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ OLARAK ATANDIM.KENDİ MEMLEKETİMDE İTFAİYE ERİ BOŞDU.BENDE İTFAİYE ERİ KADROSUNU KABUL ETTİM.KENDİ KADROMA NASIL GERİ ALIRIM.YARDIMCI OLURMUSUNUZ

ayex
Şef
14 Mayıs 2013 18:57

Bir haber yapsınlar her şey değişebilir. Çünkü çok kişi okuyor memurlar neti.

Biz de alnımızın teriyle kazandık ve belirsiz bir süre ne olacağını bilmeden bir yere çakılı kalmak çok kötü. Madem 657'liyiz öyle de hakkımız olsun tüm bakanlıklardaki 657'liler gibi. Onlar aday memurken bile gidebiliyorlar istediği yere bizler ise muamma acaba diye yaşıyoruz hep. Sonuçta her yer dolar ve kimse mağdur olmaz eğer becayiş, tayin gibi haklar olursa belediyede de.

Ben 90'a yakın bir puanla belediyeye atanmışım. Eğer sözleşmeli olarak girip sonradan kadrolu olsaydım amenna derdim çünkü böyleleri genelde kendi yaşadığı yerlerde kalmış oluyorlar haliyle. Ama biz merkezi sistemle atandık ve mecbur gitmek zorunda kaldık haliyle sonunu da görmek hakkımız. Verimli olmak, kamuya daha fazla fayda sağlamak çalışanların mutluluğundan geçer. Sırf bu yüzden çoğu insan evlenemiyor bile çünkü genelde herkes başka bir yere atandığı için çıkmaza giriyorlar. Eş durumundan bir şeyler olsa bile gene referans durumu ortaya çıkıyor bir belediyeye geçmek için.

elifzehra, 11 yıl önce

ayex size katılıyorum memurların dertlerini dile getiren sitelerde belediyelerdeki nakil sorunları ile ilgili haberler yapılırsa sesimizi duyurabiliriz.Fakat sizde biliyorsunuz ki nasıl atamalarda öğretmenlere öncelik verildiği gibi memurlarının sorununu dile getiren forumlarda sadece öğretmenlerin sorunlarını dile getiriyor diğer memurlar (öğretmen,polis,sağlık personelleri dışındakiler )ikinci sınıf memur muamelesi görüyor.

ayex
Şef
14 Mayıs 2013 19:00

En iyi siz özetlemişsiniz zorundalıklardan dolayı mecbur yazıyor insan bir yerleri ve geliyor da en olmayacak yer. :)

filizçlk, 11 yıl önce

bende belediyede çalısıyorum bazı arkadasların dediği gibi işsiz kalma korkusu yüzünden bir an önce bir yere gitmeye çalısıyoruz sonrada gittiğimize bin pişman oluoyuz en kısa zaman da kurum degiştirmek istiyorumm Allah herkesin yardımcısı olsunn :)))

ersintunç
Aday Memur
12 Kasım 2013 12:17

Belediyede memurum tayin aldırmak için karşı belediyeye dilekçe verdim dilekçem kabul edildi.benim bulunduğum belediye göndermiyor dilekçem yaklaşık 2aydır bekliyor olumlu veya olumsuz herhangi bir cevap dahi verilmedi ve bu arada 2 memurda istedikleri belediyelere nakillerini aldırdılar.heralde referans lazım ama benim ulaşacak kimsen yok.kendimi çaresiz hissediyorum ...bu konunun artık bir düzenlemeye ihtiyacı var ...

hakikat71
Aday Memur
17 Kasım 2013 01:01

Arkadaşlar belediyelerde nakil çok zor. Genelde karşı kurum istiyor çalıştığımız kurum vermiyor. Hiç mi yok bi vekil - bakan tanıdığı olan. Nakil sisemini Milli Eğitim Bakanlığındaki , Sağlık Bakanlığındaki gibi yapmak gerek. Kanun değişikliğiyle nakil işini bir düzene sokmak gerek..

elifzehra
Aday Memur
20 Kasım 2013 13:42

Arkadaşlar çeşitli kurumlara sorunlarımızı dile getiren dilekçeler gönderiyorum.Burada kurumların isimlerini zikretmiyorum ama siz tahmin edersiniz.Lütfen sizde gönderin ne kadar çok kişi gönderirse dilekçelerimiz,sorunlarımız o kadar dikkate alınır.

mckruger
Şef
20 Kasım 2013 14:49

aslında konuyu iki taraflı ele almak gerekir diye düşünüyorum.

konumu itibariyle büyük ölçekli il, ilçe ve büyükşehir belediyelerinde yeterli ve ihtiyaca cevap verebilecek düzeyde personel bulunduğunda geçiş işlemleri kolay olabiliyor.

ama personel sıkıntısı çeken belediyeler mevcut durumda işlerin yoğun olmasından dolayı personel geçişlerine izin vermemektedir.

personel açısından bakmak gerekirse, yarının ne getireceği bilinemediğinden kişi olumsuz durumlarla karşılaşabiliyor. örneğin evlilik planları yaptığınız kişinin farklı bir ilde görev yapması nedeniyle aile birliğinin sağlanması zor oluyor.

bunun yanı sıra hastalık, ailevi sebepler, psikolojik nedenler ve daha sayılabilecek bir çok nedenden ötürü kişi başka kuruma geçiş yapmak isteyebiliyor.

bu durumun yeniden yapılanma ile (mevzuat değişikliği/yapımı) hem kişiler hem de kurumlar açısından çözülmesi gerekmektedir.

komplex
Aday Memur
21 Kasım 2013 14:38

Bende iki yıl önce gitmek istedim başkan izin vermedi gitmeme öylece kaderime boyun egdim seçim den sonra tekrar şansımı deneyeceğim ama umudum yok açıkçası bence de düzenleme şart devlet bu soruna bi el almalı ama sesimizi duyuramiyoruz

EPRU33
Memur
10 Aralık 2013 10:09

bende ayı durumdayım arkadaşklar 1,5 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum eşiminde tayini olamamakta ve başkan gitmeme izin vermedi..... gerekçe ise gitmek isteyen sayısı 50 nin üzerinde olduğunu söylüyor fakat eş sebebiyşe gitmek isteyen sayısı 10 bile değil......

sendikalar konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bilgi verirse sevinirim ...

EPRU33
Memur
10 Aralık 2013 10:12

tabi bu arada şunuda ekleyeyim bekar bir arkadaş aynıu anda başvuru yapmamıza rağmen o gitti....

cemile123
Kapalı
10 Aralık 2013 10:55

benimde eşim tayin için yer arıyor.boş yerleri nasıl öğreniyoruz

H.E.H
Kapalı
10 Aralık 2013 13:13

Çok kolay;

şöyleki, öncelikle çalıştığınız belediyede boş bir bilgisayar işletmeni kadrosu bulunması gerekiyor. Eğer bu kadro varsa, belediye başkanınızın 2 satırlık yazısıyla başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın ve sınav şartı gerekmesizin bilgisayar işletmeni kadrosuna atanabilirsiniz.

Şayet belediyede boş bilgisayar işletmeni kadrosu yoksa bu durumda belediye meclisinde kadro değişikliği yapılarak bilgisayar işletmeni kadrosu ihdası yapılmalı. bu yapıldıktan sonra süreç yine yukarıda açıkladığım gibi olacaktır. Kolay gelsin....

elif87317, 11 yıl önce

ARKADAŞLAR BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ.İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ OLARAK ATANDIM.KENDİ MEMLEKETİMDE İTFAİYE ERİ BOŞDU.BENDE İTFAİYE ERİ KADROSUNU KABUL ETTİM.KENDİ KADROMA NASIL GERİ ALIRIM.YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi