Editörler : "eskiyara"Pangaea
08 Eylül 2010 12:08

comenius projesi

okulumuz çok taraflı okul ortakları projesine kabul edildi. Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa memnun kalırım.

Ayrıca okul müdürü en çok 4 veya 5 kişinin gidebileceğini bunlardan ikisinin idareci olacağını söyledi. Sizce bu mantıklı mı sayıyı arttırma imkanımız var mı? Gidecek olan iki idareci de ingilizce bilmiyor.

08 Eylül 2010 12:32

Hocam,öncelikle Allah yardımcınız olsun.Özellikle İngilizce öğretmenleri için eşsiz bir deneyim.

Ben 2 sene proje koordinatörlüğü yaptım.

Toplam bütçeden yararlanabilecek öğretmen-öğrenci sayısı belli.Bu sayıların dışında yurt dışına götürmek istenilen kişiler masraflarını kendileri karşılar çünkü Ulusal ajans belirtilen sayılar dışına ödeme yapmıyor.

İdarecilerin gitmesi şart değil ancak onlar yurt dışını bedava görmek fırsatını kaçırmak istemiyorlar.

İngilizce bilinmemesi büyük sorun.Diğer yabancı öğretmenlerle adaptasyon sorunu yaşarlar.Ortama uyum sağlayamazlar.İngilizce bilenler de arada kalırlar.Tercüme yapmakla yabancı öğretmenlerle sağlıklı diyalog kurma arasında kalırlar.

Umarım her şey gönlünüzce olsun.

mcimen
Kapalı
08 Eylül 2010 13:47

rexow hocam 2010 çağrısında 24 hareketlilik için 23 bin euro veriliyormuş. şimdi ben her yurtdışına çıktığımda 24 kişi götürmek zorunda mıyım yoksa 2 sene boyunca toplam 24 kişilik hareketlilik mi yapmış olmam gerekiyor.

bir de her 5 öğrenci için bir öğretmen çıkabilir diye duydum acaba doğru mudur? yani 24 kişide 20 öğrenci 4 öğretmen olmalıymış?

Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

reXow
Aday Memur
08 Eylül 2010 18:57

bize de 24 hareketlilik olduğunu ve karşı taraftan "öğrenciler gelmese daha iyi olur" diye söyledi okul müdürü. İlginçtir ayrılan ödenek 18 bin euro demişti. Eğer söylediğiniz doğruysa yani 23 bin euro ayrılıyorsa bunu nasıl öğrenebiliriz.

reXow
Aday Memur
08 Eylül 2010 19:02

ayrıca 2 sene içinde 24 hareketlilik olacak ve birkaç ülkeye gidilebilecek diye biliyorum

denizce67
Şube Müdürü
08 Eylül 2010 19:11

Kaç ülkeye gideceksiniz hocam toplam?

reXow
Aday Memur
08 Eylül 2010 19:17

tam bilemiyorum italya ve romanya var onun dışında pek bir bilgi vermedi okul müdürü

denizce67
Şube Müdürü
08 Eylül 2010 19:21

24 hareketlılık demek 2 sene ıcınde yurtdısına gıdecek kısılerın toplam sayısı oluyor genelde her ulkeye esıt sayıda kısı goturulmeye calısılsa da bu sayı degısebılıyor. Okul mudur ve mudur yardımcıları genelde hıcbır seyde yardımcı olmamalarına ragmen atlıyorlat gıtmek ıcın (en azından bızımkı oyleydı daha projenın ne oldugundan bıhaberdı) Allah kolaylık versın zor bır surec

eltst
Memur
08 Eylül 2010 19:21

Walla Allah yardımcınız olsun gerçekten.benim de böyle bir deneyim başımdan geçti.idare ile aram bozuldu.

İngilizce öğretmeni için gerçekten güzel ama maalesef tüm yük ingilizce öğretmeninin sırtında.

"hadi bana şurda yardım et" dediğin zaman kimse yok ama yurt dışına gidileceği zaman kişi sayısı çok.

bir de bu proje öğrenciler için yapılıyor ama idare öğrenci götürmek istemiyor.

bizim müdür proje bitimine kadar gezi dedi durdu:)) çok zor işin hocam...

mcimen
Kapalı
08 Eylül 2010 19:22

Hocam hibe edilecek miktarın %80'i peşin yüzde 20si bitince veriliyor. 23000 euronun yüde 80'i 18400 euro ediyor. o yüzden 18000 demiştir. bitine geri kalanını verirler.

reXow
Aday Memur
08 Eylül 2010 19:33

mcimen

evet hocam muhtemelen öyledir, peki gidecek kişi sayısını kim belirliyor veya 5 kişi denmesinin amacı nedir? 2 idareci ingilizce bilmemesine rağmen gitmesi mantıklı mıdır?

ayrıca diğer cevap veren arkadaşlara tşkler

denizce67
Şube Müdürü
08 Eylül 2010 19:42

Gidecek kişilerde ingilizce aranmıyor bizde ingilizce bilmeyenler gitti hep. İdareciler bu fırsatı kaçırmazlar hocam.

mcimen
Kapalı
08 Eylül 2010 20:44

Hocam böyle bir fırsatı herkes değerlendirmek ister. denizce67 hocam demiş kimi öğretmenler ile aran bile bozulabilir. bunlara hazırlıklı ol derim. bir de tercümanlık yapmam de gidecek herkes kendi sorumluluğunu alsın.

denizce67

Hocam proje kapsamında harcanan parayla ilgili tüm faturaları vermek zorunda mıyız? yoksa sadece ulaşım masraflarını mı belgelendirmek zorundayız. olaki 17000 euro masraf yaptık gerisini ulusal ajansa iade mi edeceğiz? yoksa yemek yediğimiz yerden kaldığımız yere kadar her yerden fatura mı toplayacağız? siz nasıl yaptınız?

denizce67
Şube Müdürü
08 Eylül 2010 21:04

Hocam biz sadece ulasım ve konaklama ucretlerını faturalandırdık. Onun dısındakılerı faturalandırmadık. Paranın az harcanması gıbı bır durum olusmuyor (en azından bızımkınde oyleydı) hatta cebımızden cok harcadık

reXow
Aday Memur
08 Eylül 2010 22:25

ne kadar harcarız acaba rutin koşullarda? ayrıca bundan sonraki süreçte ne yapmamız gerekiyor pasaport vs filan yok

denizce67
Şube Müdürü
08 Eylül 2010 22:39

Hocam gıttıgınız ulkelere ve kısı sayısına gore degısıyor harcanan tutar. Bızım bır de projeyle ılgılı ınternet sıtesı yapılmıstı ona gıttı paranın bır kısmı. Proje planında bellıdır aslında yapılacak ıslemler zıyaretlerın ne zaman olacagı ve zıyaret oncesı yapılıp hazırlanması gereken etkınlıkler

reXow
Aday Memur
08 Eylül 2010 23:07

kişi başı verilen para eşit midir? veya ne kadardır

08 Eylül 2010 23:17

Hocam bu proje işleri hep İngilizce öğretmenlerinin sırtına yük, diğerleri kaymağını yiyor. O yüzden ben hiç bu işlere girişmedim, comenius kapsamında 2 haftalık hizmet içi eğitim kursları var. Ben ona katıldım, çok zevkli ve faydalı bir kurstu. Tavsiye ederim. Pasaport konusunda, gri pasaport (resmi görevler için verilen) alabiliyorsunuz sanırım, ben normal pasaport almıştım. Bir de Dışişleri bakanlığından nota almıştık, bu sayede 2 günde vize vermişlerdi. Bu arada paranın artması pek yaşanmıyor, aksine fazlasını harcıyorsunuz. Artarsa da UA geri alıyor parayı. Ulaşımı belgeliyorsun. Uçuş kartlarını sakın kaybetme. Şehir içindeki otobüs biletlerini de ibraz etmiştim ben. Kolay gelsin :)

denizce67
Şube Müdürü
08 Eylül 2010 23:44

Hocam bız kısı bası dıye bır para hesaplamadık. Her ulkeye gıderken alınan ucak bıletlerı ve konaklama ucretlerını karsıladık butceden zaten onun dısındakılere de yettıgı soylenemez. yeme ıcme kısılere aıt oluyordu bızde. Kımseye al bu senın payın dıye para verılmıyordu. Butceden sorumlu kısı bu tarz harcamaları yapıyordu

Gıdılen ulkelere gore de harcanan para mıktarı degısıyordu o yuzden cok pahalı olan ulkelere gıdecek kısı sayısını azaltıp dıger ulkelerde artırıyorduk ve denge saglanıyordu

kaleideskop
Aday Memur
15 Eylül 2010 23:26

Hocam bizim de bu sene projemiz kabul edildi, 24 hareketlilik yapacağız. Ben bir kişinin yurtdışına gidiş-gelişini 2 hareketlilik diyye biliyordum yani 12 kişi gidecek diye düşünmüştüm. Daha önce böyleydi. Bu değişmiş mi artık 24 kişi mi gidecek proje boyunca?

ilsim
Memur
16 Eylül 2010 00:12

hocam öncelikle Allah sabır versin. yaklaşık üç yıldır 1 commenius ve 2 LDV projesi yaptık. meslek lisesinde görev yapıyorum. birçok arkadaşında bahsettiği gibi işiniz gerçekten çok zor yeri gelecek en yakın arkadaşınızla bile aranıza kırgınlıklar girecek bu tür şeylere hazırlıklı olun... ama güzel bir deneyim özellikle öğrenciler için çok faydalı... ancak maalesef bizde bu tür projeler öğrencilerden ziyade sanki öğretmen ve idareciler içinmiş gibi algılanıyor. işin en zor kısmıda yurtdışına gittiğinizde yanınızdakiler ingilizce bilmiyorsa tercüme kısmı. 'hocam ne dedi?, evlimiymiş?, çocuğu varmı?, kaç lira maaş alıyormuş?, türündeki sorular yada siz ciddi bir sohbetin veya toplantının ortasındayken yanınıza yaklaşan müdür yardımcısının ' hocam tuvalet nerdeymiş bi sorsana?' gibi kurduğu bi cümleden sonra ingilizce öğretmeni olduğunuza pişman oluyorsunuz. ama çok eğlenceli mutlaka gidin. ingilizce bilen sizsiniz ve bu kozu sonuna kadar kullanın. gidecek olanları müdür seçer diye bişey yok sonuçta imza yetkisi müdürde olsada işin bütün yükü sizde. sadece tercüme değil birçok rapor hazırlanacak bütçe vs işlemler olacak.

24 hareketlilik muhtemelen 3 ülkeye olacak ziyaretinizde gidecek toplam kişi sayısıdır. her ziyaret için 8 kişi gidip gelecek die düşünün. müdürünüzün dediği öğrenci getirmezseniz iyi olur sözü tamamen yanlış çünkü commenius projelerinde her ziyarete en az 5 öğrenci katılmak zorundadır, hepsi de öğrenci olabilir ancak bu bizim öğrencilerimiz için biraz zor. kolay gelsin...

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi