Editörler : Lanet
09 Aralık 2009 14:05

Hayatın Anlamı Nedir?

Baktığımız açıya göre hayatın anlamı değişir biliyorum. Neden yaşıyoruz, sonra ne olacak, yaşadığımız olayları nasıl değerlendirmeliyiz gibi soruların durduğumuz yere göre farklı cevapları olabilir. Sizce hayatın anlamı nedir? Buldunuz mu yoksa arıyormusunuz hala?

gamze9
Kapalı
09 Aralık 2009 14:18

Fazılca cevap verirsek;

anladım işi; san'at ALLAH?I aramakmış, marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış...

Link34
Aday Memur
09 Aralık 2009 16:00

Fazılca cevap verirsek;

"anladım işi; san'at ALLAH?I aramakmış, marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış..."

çok güzeldi,Allah CC Razı olsun.

edbci
Şef
09 Aralık 2009 19:59

gamze söyledikten sonra bize laf düşmez ki daha, bu kadardır. benim hayatım tamamen dinime endekslidir; fedakarlıklarım,vazgeçmelerim, duymazdan gelmelerim, sabrım hep bundandır.sonsuz bi hayat için, affedilmek için, Yaradan'ca sevilmek için kesinlikle bunlara değer.

okannn35
Şef
09 Aralık 2009 20:07

emr-i bil ma'ruf nehy-i a'nil münker ile hayatımız anlam kazanır.

huzur.14
Yasaklı
09 Aralık 2009 20:31

sadece yalan oluşu..bir rüya ,bir hayal..

babalevrek
Şube Müdürü
09 Aralık 2009 20:51

film başlar ,devam eder ve biter...hiç bişey anlamazsın..hayat da sinema gibidir..

fatalcriminal
Kapalı
09 Aralık 2009 21:53

hayatı anlamlı yapan tek şey bir gün son bulcak olmasıdır..

fanilik..

ykılıç
Memur
10 Aralık 2009 23:17

Her ne yaparsan yap pişman olacak olman..

lou-ree
Kapalı
10 Aralık 2009 23:33

ERMA BOMBECK Avusturalya'da kanserden öldü...

Ölümünden hemen önce şunları yazdı..

'Hayatımı yeniden yaşayabilseydim eğer;

Ben olmadığım zaman her şey kötüye gidecek diye düşünmezdim...

Hastayken istirahat ederdim...

Gül şeklindeki pembe mumu saklamaz yakardım...

Daha az konuşur ama daha çok dinlerdim...

Yerler kirlense, masa örtüm lekelense bile daha çok arkadaşımı akşam yemeğine davet ederdim...

Oturma odasında TV seyrederken, patlamış mısır yer, şömineyi yakmak isteyen birisi olduğunda ona engel olmaz, yerler leke olacak diye korkmazdım...

Bana gençliğini anlatmaya çalışan dedeme daha çok vakit ayırırdım...

Saçım bozulmasın diye arabanın camının açılmasını önlemezdim...

Eteğimin lekelenmesine aldırmadan çimlere otururdum...

Ömür boyu garantilidir denilen hiçbir şeyi satın almazdım...

Hamileliğim bir an önce sona erip, doğum yapmayı dilemek yerine, hamile olduğum her anın tadını çıkarır ve içimde bir canlı yaratmanın ne kadar harika olduğunu fark ederdim...Bu o kadar nadir bir olayki mucize gibi bir şey...

Çocuklarıma daha çok seni seviyorum derdim...

Bana başka bir hayat verilseydi en çok yapacağım şey; her dakikasını değerlendirmek olurdu...

Dikkatle bak...Yaşa...Vazgeçme...

Küçük şeyler için şikayet etmekten vazgeç...

Tek bir hayatımız var ve bir gün sona eriyor... Umarım her gününüzü değerlendirirsiniz'

ahiskali mert
Şube Müdürü
11 Aralık 2009 00:07

Şerefle bitirilmesi gereken en ağır görev hayattır...

Link34
Aday Memur
11 Aralık 2009 10:29

Herkese Hayırlı Cumalar Olsun,Gününüz bereketli olsun.

ahiskali mert
Şube Müdürü
11 Aralık 2009 13:18

EYVALLAH Link34

ahiskali mert
Şube Müdürü
11 Aralık 2009 13:29

Hayat nedir nasıl olmalıdır .

Bakmak görmek...

11 Aralık 2009 14:57

HAYAT = AŞK = MUHABBET =MEŞAKKET = SABIR = ŞÜKÜR =İLİM =FİKİR = ZİKİR = İHLAS = TAKVA

leyal'lal
Müsteşar Yardımcısı
11 Aralık 2009 18:54

*

Çalışma olmadan servet,

Vicdan olmadan haz,

Karakter olmadan bilgi,

Ahlak olmadan ticaret,

İnsanlık olmadan bilim,

Özveri olmadan ibadet,

İlke olmadan siyaset..

olmaz..

*

sezginof007
Yasaklı
11 Aralık 2009 21:44

Hayatta herkesin peşinden koştuğu şey mutluluk ama yakalyan kaç kişidir şu yeryüzünde. 6,5 milyar insanın kaçı yakalammıştır,her 40 saniye de bir insan intihar ediyorsa bu mutluluk ya yaklanamıyor ya da yakalnınca kaçırılıyor demektir...

Bende MUTSUZUMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

dine633
Kapalı
12 Aralık 2009 12:27

galiba hayatta hep mutluluk diye birşey yok. bir mutluluk,ardından üzüntü,sıkıntı,sonra yine bir ferahlık. hayat dümdüz giden birşey değil. inişleri çıkışları var. ve hayatın anlamı da bu iniş ve çıkışlardan alın aklığıyla çıkmak,bir gün gerçekten rahata kavuşabileceğini düşünüp sabretmek. umudunu yitirmemek. yoksa hayat gerçekten çok anlamsız, umut olmayınca,anlam yok;anlam olmayınca da insan mutsuz...ümidimizi yitirmeyelim.

diego22
Aday Memur
12 Aralık 2009 13:12

hayatın anlamını bulamak istersen 2 yolu vardır. uzun olan kitaplardan geçer, kısa olansa aşktan..

ilter_06
Kapalı
18 Aralık 2010 23:33

Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğunu kendi kendine sormaya başlamış.

Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş... Ama aldığı cevaplar da ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş.. Ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş... Köy, kasaba, ülke dolaşmış bu arada zaman da durmuyor tabi ki.

Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona - "Şu karşıki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar istersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir. " demişler.

Çok zorlu bir yolculuk sonunda Bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye #8220;Hayatın anlamının ne olduğunu" sormuş ...

Bilge sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş...

Adam kabul etmiş... Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağ doldurmuş. Şimdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel... Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağ eksilmesin, eğer bir damla eksilirse kaybedersin..

Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış evet demiş kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı(!)

Adam şaşkın... Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki... Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş Bilge... Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler büyülemiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü... Geri geldiğinde bilge, adama bahçe nasıldı diye sormuş... Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış..

Bilge gülümsemiş, ama kaşıkta hiç yağ kalmamış demiş ve eklemiş

-Hayat senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün hayatın akıp gider sen farkına varmazsın...Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın akıp giden zamanın anlam kazanır...

mislina2
Kapalı
01 Ocak 2011 21:20

"Çoğalırken azalan, zenginleşirken yoksullaşan, oluşurken yiten bir şey..."

Toplam 78 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi