Editörler : crops35
04 Aralık 2022 00:50

Üniversite ve sınav konusunda akıl danışma

Arkadaşlar merhabalar sizlere birşey danışmak istiyorum burada bilgili abilerim ablalarım vardır diyerekten burada konu açmaya karar verdim. Ben bu sene %60 rapor aldım fiziksel engelden dolayı ve 2024'de EKPSS'ye gireceğim ancak sormak istediğim soru şu ben şimdi 4 yıllık lisans olarak İlahiyat okuyorum hâlen hazırlıktayım ve pekte bana uygun olmadığını gördüm sonrasında biraz geç farkettim ama ikinci üniversite diye bir olay varmış sınavsız şekilde alıyorlarmış bende orada Bilgisayar Programcılığı bölümüne gitmek istedim ama kayıtlar bitmiş ben farkettiğimde. Bölümde değiştirebilirsem İlahiyat'tan en fazla Tarih veya Edebiyat eşit ağırlıkta ise İİBF bölümleri var okuduğum ilde fazla bir bölüm avantajı yok o yüzden bende sözelci olduğum için İlhiyata gitmiştim ancak dersleri ve bölüm çok fazla geldi bana birde sonunda pekte işe girebileceğimi düşünmüyorum hem kolumdaki rahatsızlıktan dolayı imam olamam zaten olmaya meyillide değildim yani benim istediğim aslında V.H.K.İ veya Bilgisayar İşletmeni olarak atanmak o yüzden 2 yıllık açıktan girmek istiyorum ve bu sene sanırsam geç kayıt yapamıyorum artık ama 2023 Eylül'de kayıt yapsam başlasam 2024'e kadar EKPSS'ye önlisanstan girebilir miyim? Baya bir uzun yazdım ama ne zamandır soracağım soramıyorumda bilgi alamadım kimseden o yüzden buraya konu açmak istedim yardımcı olursanız sevinirim.

BiyoFen4232
Aday Memur
04 Aralık 2022 03:08

Kaydını sildirip direk lise mezunu olarak ekpss ye. Hem daha kolay atanirsin hem de gençliğin boşa gitmez.

Serdar BULUT
Aday Memur
04 Aralık 2022 04:23

Kaydımı sildirmezsem ortaöğretim sınavına giremiyor muyum?

BiyoFen4232, 1 yıl önce
Kaydını sildirip direk lise mezunu olarak ekpss ye. Hem daha kolay atanirsin hem de gençliğin boşa gitmez.

Serdar BULUT
Aday Memur
04 Aralık 2022 04:24

Daha üniversitenin hazırlığındayım başlamadı bile okul. Benim asıl sorum önlisanstan girebilir miyim bu sene açıktan devam etsem?

BiyoFen4232, 1 yıl önce

Serdar BULUT
Aday Memur
04 Aralık 2022 04:42

Birde ayrı ayrı sormuş oldum ama ortaöğretimden bilgisayar işletmeni vhki olabilir miyim? Olabilirsem kaç puan almam gerekiyor? Normal kpss ortaöğretimden 79 aldım sizce e kpss den kaç alırım?

BiyoFen4232, 1 yıl önce

BiyoFen4232
Aday Memur
04 Aralık 2022 10:00

Orta öğretim kpss ye girersin diye biliyorum ama Üniversite bitince giremezsin. 79 puanla maalesef atanamazsin.
Serdar BULUT, 1 yıl önce

Birde ayrı ayrı sormuş oldum ama ortaöğretimden bilgisayar işletmeni vhki olabilir miyim? Olabilirsem kaç puan almam gerekiyor? Normal kpss ortaöğretimden 79 aldım sizce e kpss den kaç alırım?

Serdar BULUT
Aday Memur
04 Aralık 2022 15:43

79 puanla atanamayacağımı biliyorum ama normal kpss'den bu kadar yapabildiysem e-kpss'den kaç puan yapabilirim tahmini onu sormuştum. Birde bu yazın sonunda açık öğretime geçsem önlisans ekpss'ye giremez miyim? ekpss ortaöğretimden vhki veya işletmen olunabiliyor mu? Başka bilgisi olan var mı arkadaşlar?

BiyoFen4232, 1 yıl önce
Orta öğretim kpss ye girersin diye biliyorum ama Üniversite bitince giremezsin. 79 puanla maalesef atanamazsin.

moongosee
Aday Memur
05 Aralık 2022 08:20

sınava basvuru tarıhı ıtıbarı ıle lısan alanında mezun olmamak ve mezun olabılecek konumda olmamak kaydı ıle öncrekı mezunıyetten sınava gırebılırsın yanı daha acıkcası lısans mezunu olmayacaksın yada lısans 4 sınıfta okumuyor konumda olaman gerek

mbaltacı77
Memur
05 Aralık 2022 11:26

sınava bir üst öğretimden girersin yani lise mezunusun ancak lisans veya önlisans olarak müracaat edersin bunda bir engel yok ancak atandığın takdirde ben daha bitirmedim deme şansın yok yani atandığın anda diploman olmak zorunda diğer türlü okurken müracaat edersin bunda engel yok zaman kaybı olmasın ön lisansı açıktan 2 senede bitiririm dersen 2023 de gir ön lisansa 2024 de ekpss girersin ancak atandığında işbaşı yapman için diploman olmak zorunda

Serdar BULUT
Aday Memur
05 Aralık 2022 14:03

Tekrardan atamalar nasıl oluyor? 2024'de diyelim ki yetişemedim puanım 4 yıl geçerli 2025'de tekrardan atama oluyor mu? Oluyorsa ne kadar sayıda oluyor? Birde ortaöğretimden vhki veya bilgisayar işletmeni olarak atanılabiliyor mu? Son sorum işletmen, vhki, memur için hangi 2 yıllık bölümleri bitirmek gerekiyor sertifikayı hallettim farz edersek?

mbaltacı77, 1 yıl önce

sınava bir üst öğretimden girersin yani lise mezunusun ancak lisans veya önlisans olarak müracaat edersin bunda bir engel yok ancak atandığın takdirde ben daha bitirmedim deme şansın yok yani atandığın anda diploman olmak zorunda diğer türlü okurken müracaat edersin bunda engel yok zaman kaybı olmasın ön lisansı açıktan 2 senede bitiririm dersen 2023 de gir ön lisansa 2024 de ekpss girersin ancak atandığında işbaşı yapman için diploman olmak zorunda

Serdar BULUT
Aday Memur
05 Aralık 2022 14:04

Tekrardan atamalar nasıl oluyor? 2024'de diyelim ki yetişemedim puanım 4 yıl geçerli 2025'de tekrardan atama oluyor mu? Oluyorsa ne kadar sayıda oluyor? Birde ortaöğretimden vhki veya bilgisayar işletmeni olarak atanılabiliyor mu? Son sorum işletmen, vhki, memur için hangi 2 yıllık bölümleri bitirmek gerekiyor sertifikayı hallettim farz edersek?

mbaltacı77, 1 yıl önce

Serdar BULUT
Aday Memur
05 Aralık 2022 14:11

moongosee, 1 yıl önce

sınava basvuru tarıhı ıtıbarı ıle lısan alanında mezun olmamak ve mezun olabılecek konumda olmamak kaydı ıle öncrekı mezunıyetten sınava gırebılırsın yanı daha acıkcası lısans mezunu olmayacaksın yada lısans 4 sınıfta okumuyor konumda olaman gerek

mbaltacı77
Memur
05 Aralık 2022 14:22

normalde her sene atama oluyor ama sayı vermek imkansız orta öğretimde 90 puan üstü alman lazım GİH için ancak ön lisans ve lisans için açılan çoğu kadrolar nitelik kodu olmadan açılır ama nitelik kodu olan da var bilgisayar işletmeni için illaki sertifika şart yapacağın tek şey 2023 yılı üniversite sınavına çalışıp bir bölüme girmek sonrasında EKPSS sınavına sıkı çalışıp yüksek puan almak yada 2024 yılı EKPSS ye şimdiden çalışmaya başlayıp lise mezunu olarak atanmak ve açıköğretimden üniversite bitirmek Şahsi fikrim ikinci yol Lise mezunu olarak sıkı bir çalışma ile EKPSS den yüksek not alıp atanıp üniversite işini dışarıdan halletmek ayrıca yıl bazında ÖSYM sayfasında yerleştirme sonuçlarına bakabilirsin

Serdar BULUT, 1 yıl önce

moongosee
Aday Memur
05 Aralık 2022 19:58

2024 te yapılacak sınavlara en son mezun oldugun dıploma ıle basvurman gerekır.

atamalar her sene oluyor sayısı onceden bellı degıl atamaya yakın surede acıklanıyor atanacak sayısı puanın yuksek olursa bransının bır onemı yok atanırsın

Serdar BULUT, 1 yıl önce

Serdar BULUT
Aday Memur
06 Aralık 2022 00:01

Ortaöğretimdende vhki işletmen olunabiliniyor yani? Peki şartları var mı ben imam hatip mezunuyum normalde?

moongosee, 1 yıl önce

2024 te yapılacak sınavlara en son mezun oldugun dıploma ıle basvurman gerekır.

atamalar her sene oluyor sayısı onceden bellı degıl atamaya yakın surede acıklanıyor atanacak sayısı puanın yuksek olursa bransının bır onemı yok atanırsın

Serdar BULUT
Aday Memur
06 Aralık 2022 00:04

Teşekkür ederim yorumunuz için şimdi bana ortaöğretim pek sıcak gelmyor çünkü verebileceği en iyi kadro anladığım kadarıyla hizmetli. Bende hizmetli olmak istemiyorum en kötü işletmen, vhki veya düz memur olarak atanmak istiyorum bunun için 2025 atamalarını beklemem gerek değil mi? Birde 2 yıllık bölümlerden öyle bölüm şartı aranıyor mu yoksa herhangi diye mi geçiyor?

mbaltacı77, 1 yıl önce

normalde her sene atama oluyor ama sayı vermek imkansız orta öğretimde 90 puan üstü alman lazım GİH için ancak ön lisans ve lisans için açılan çoğu kadrolar nitelik kodu olmadan açılır ama nitelik kodu olan da var bilgisayar işletmeni için illaki sertifika şart yapacağın tek şey 2023 yılı üniversite sınavına çalışıp bir bölüme girmek sonrasında EKPSS sınavına sıkı çalışıp yüksek puan almak yada 2024 yılı EKPSS ye şimdiden çalışmaya başlayıp lise mezunu olarak atanmak ve açıköğretimden üniversite bitirmek Şahsi fikrim ikinci yol Lise mezunu olarak sıkı bir çalışma ile EKPSS den yüksek not alıp atanıp üniversite işini dışarıdan halletmek ayrıca yıl bazında ÖSYM sayfasında yerleştirme sonuçlarına bakabilirsin

Serdar BULUT
Aday Memur
06 Aralık 2022 00:06

Son sorum kaç puanla tahmini atanabilirim? Genel kültürüm türkçem iyidir 30 soruda 25 nete yaklaştırırım genelde türkçeyi ama matematik nasıl zor mu? Üinversitedeki TYT gibi mi?

mbaltacı77, 1 yıl önce

moongosee
Aday Memur
06 Aralık 2022 00:08

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2022/EKPSS/TERCIH/tablo2_05012022.pdf

kadro acılırsa ortaretim düzeyınde olabılırsın sartlarıda yukarıdaki linkte var bol şans.

Serdar BULUT, 1 yıl önce

Ortaöğretimdende vhki işletmen olunabiliniyor yani? Peki şartları var mı ben imam hatip mezunuyum normalde?

Serdar BULUT
Aday Memur
07 Aralık 2022 21:11

Merhaba tekrardan biliyorum çok soru soruyorum ama şimdi açıktan bilgisayar programcılığı bölümünün puanlarına 249 yazıyor benim yerleştirme TYT puanım 253 ama sıralama yönünden fark var sizce girebilir miyim? Birde şimdi ben yerleştirildim ama tekrar sınava girersem %50 OBP düşecek üstüne engelli olduğum için kaç puan eklenebilir? Yani sınava girmem bu sene için mantıklı olur mu? Normal kpss'den giriyorum 2 kez ortaöğretimden ve bana hiçbir meslek avantajı sunmuyor sadece hizmetli veriyor ekpss'yi bilmiyorum ama normalinde şans yok gibi birşey sizce ne yapmalıyım şu an üniversiteye devam edip seneye 2.üniversite diye kayıt mı yaptırayım? Yoksa tekrardan TYT'ye girip direk 2 yıllığa mı gireyim?

moongosee, 1 yıl önce

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2022/EKPSS/TERCIH/tablo2_05012022.pdf

kadro acılırsa ortaretim düzeyınde olabılırsın sartlarıda yukarıdaki linkte var bol şans.

Serdar BULUT
Aday Memur
07 Aralık 2022 21:12

Merhaba tekrardan biliyorum çok soru soruyorum ama şimdi açıktan bilgisayar programcılığı bölümünün puanlarına 249 yazıyor benim yerleştirme TYT puanım 253 ama sıralama yönünden fark var sizce girebilir miyim? Birde şimdi ben yerleştirildim ama tekrar sınava girersem %50 OBP düşecek üstüne engelli olduğum için kaç puan eklenebilir? Yani sınava girmem bu sene için mantıklı olur mu? Normal kpss'den giriyorum 2 kez ortaöğretimden ve bana hiçbir meslek avantajı sunmuyor sadece hizmetli veriyor ekpss'yi bilmiyorum ama normalinde şans yok gibi birşey sizce ne yapmalıyım şu an üniversiteye devam edip seneye 2.üniversite diye kayıt mı yaptırayım? Yoksa tekrardan TYT'ye girip direk 2 yıllığa mı gireyim?

mbaltacı77, 1 yıl önce

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi