Editörler : supporters.
03 Nisan 2022 18:38

Doktoraya başlama kararı

Hocalarım merhaba, iktisat yüksek lisans öğrencisiyim, tez aşamasındayım. Doktora da yapmak istiyorum ama bazı sebeplerden ötürü bir türlü net olamıyorum bu konuda. Bunlardan biri doktora sonrasında işsiz kalma belirsizliği. Bir diğeri ise araştırmalar vs. için maddi yetersizlikler. Örneğin doktora yaparken bir işte çalışmak mantıklı veya gerekli midir? Bana bir tavsiye verebilir misiniz?

Mutasarrıf85
Aday Memur
03 Nisan 2022 22:26

naçizane görüşüm lisansüstü eğitim ve sonrasında karşılaşılacak süreçle ilgili her türlü olasılığı senare etmek gerek. olumlu veya olumsuz fark etmez. doktora yapmak yüksek lisans yapmak ya da lisans eğitimi almak kendimize kedi ilgi alanımıza yatırım yapmak demek bir oluşum tarafından iş garantisi verileceği anlamını taşımıyor... Ancak işini kovalayıp sorumluluklarını hakkıyla yerine getiren herkes bir iki hüsran yaşasa da gayesine ulaşıyor.

cansugngr
Aday Memur
04 Nisan 2022 00:46

Doğru söylüyorsunuz, teşekkür ederim ilginiz için.

Baymüh06
Aday Memur
16 Mayıs 2022 20:55

Araştırma görevliliğinde 50d olayı biraz sıkıntılı bir durum. Kamuda yaparken de amirinin tutumu biraz önemli. Ben akademide değilim kamudayım, burada biraz ilgi alanı merak öne çıkıyor. Eğer memur isen sana çok artısı olmaz.

Baymüh06
Aday Memur
16 Mayıs 2022 20:59

Ben kamuda yüksek lisans yapıyorum,sorularınız olursa buradan veya özelden yardımcı olabilirim. İşin içinde olan biri olarak,kolay gelsin.

cansugngr, 2 yıl önce

Doğru söylüyorsunuz, teşekkür ederim ilginiz için.

skywalk11
Daire Başkanı
17 Mayıs 2022 10:39

Doktora yaparken de ıssız olabilirsiniz. Doktora başka öğretim elemanligi başka kavramlar. Doktora yaparken ya da yapınca ogretim elemanı olmuyorsunuz.

cansugngr
Aday Memur
17 Mayıs 2022 19:14

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Merak ve heves en önemlisi tabi. Yanlış ifade etmek de istemem ama para da çok önemli diye düşünüyorum, kitaplar, kullanılan programlar, alınan eğitimler vs. açısından. Bunun için kendime net bir hedef belirlemeyi amaçlıyordum, memur olayım aynı zamanda doktora yapayım gibi veya sadece alacağım burs veya krediyle doktoraya odaklanayım gibi.. Burda farklı başlıklar altında okuduğum yorumlara göre de pek çok kişi halinden memnun değil diye yorumluyorum, sebepleri kişiden kişiye değişir ama genel bir memnuniyetsizlik seziyorum. Bu da bana acaba hiç mi doktoraya başlamasam dedirtiyor.

donurh
Daire Başkanı
17 Mayıs 2022 22:38

Ben taşeron işçisi olarak çalışırken işi bırakıp doktoraya başladım ve asgari ücret seviyesindeki yök bursuyla bitirdim. Herkes almıyor ama alınabiliyor da. Bu bursu deneyebilirsiniz. Onun dışında da, doktoraya başlayacaksanız ve sonrasında öğretim üyesi olmak istiyorsanız bir işle aynı anda yürütmeyi tavsiye etmem, çok zorlanırsınız. Çünkü doktora, Yüksek Lisans gibi, bir şekilde mezun olunacak bir şey değil. Yayınlar yapmaya başmak gerek, onları iyi dergilerde yayınlatmak gerek ki bunun için sürekli alanı takip etmek, okumak gerekir. Yani bu işi yapmaya gerçekten motive olacaksanız girişin. İlk sene deneyip duruma göre karar verebilirsiniz.

cansugngr, 2 yıl önce

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Merak ve heves en önemlisi tabi. Yanlış ifade etmek de istemem ama para da çok önemli diye düşünüyorum, kitaplar, kullanılan programlar, alınan eğitimler vs. açısından. Bunun için kendime net bir hedef belirlemeyi amaçlıyordum, memur olayım aynı zamanda doktora yapayım gibi veya sadece alacağım burs veya krediyle doktoraya odaklanayım gibi.. Burda farklı başlıklar altında okuduğum yorumlara göre de pek çok kişi halinden memnun değil diye yorumluyorum, sebepleri kişiden kişiye değişir ama genel bir memnuniyetsizlik seziyorum. Bu da bana acaba hiç mi doktoraya başlamasam dedirtiyor.

donurh
Daire Başkanı
17 Mayıs 2022 23:08

Ayrıca doktorada para falan lazım değil. Programlar vs. dediğiniz, spss ya da benzeri programlarınhepsini enstitünüz size sağlıyor. Yerli-yabancı kaynakların çoğuna, üniversite aracılığıyla online olarak ve fiziksel olarak da ulaşabiliyorsunuz. Orada olmayana internetten her şekilde ulşaılabiliyor. Benim para harcamak zorunda kaldığım tek bir şey bile olmadı. Akademisyenlik memurluğa göre daha iyi bir "kendine yatırım" ama dediğim gibi, bu işle düzgünce ilgilenecekseniz. Alandaki boşlukları bulacaksınız, bu konuda neden çalışlılmamış deyip çalışacaksanız, düşünce üreteceksiniz vb. Akademide sağlam durmazsanız, dandik ortamlarda kapının mandalı yaparlar sizi.

cansugngr
Aday Memur
18 Mayıs 2022 18:06

Verdiğiniz bilgiler benim için çok faydalı, teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum.

donurh, 2 yıl önce

Ben taşeron işçisi olarak çalışırken işi bırakıp doktoraya başladım ve asgari ücret seviyesindeki yök bursuyla bitirdim. Herkes almıyor ama alınabiliyor da. Bu bursu deneyebilirsiniz. Onun dışında da, doktoraya başlayacaksanız ve sonrasında öğretim üyesi olmak istiyorsanız bir işle aynı anda yürütmeyi tavsiye etmem, çok zorlanırsınız. Çünkü doktora, Yüksek Lisans gibi, bir şekilde mezun olunacak bir şey değil. Yayınlar yapmaya başmak gerek, onları iyi dergilerde yayınlatmak gerek ki bunun için sürekli alanı takip etmek, okumak gerekir. Yani bu işi yapmaya gerçekten motive olacaksanız girişin. İlk sene deneyip duruma göre karar verebilirsiniz.

kkynl
Kapalı
18 Mayıs 2022 21:27

Genel olarak Türkiye insanların doktora yapmak için mülakat sırasında kavga ettiği bir ülke değildir. (Elbette farklılık gösterebilir bu). Ama yüksek lisans yaparken pek çok konuda bilgi sahibi olursunuz zaten ve doktoranın da lisans ve yüksek lisans gibi sadece bir eğitim öğretim basamağı olduğunu öğrenirsiniz.

Bunları öğrendikten sonra doktora yapmak istiyorsanız, o basit dil puanını geçtiyseniz zaten mutlaka başvurduğunuz bir yerden kabul etmeseler başka bir yerden ederler. Öğrenciliğiniz başlar.

Elbette herkesin yüksek lisans deneyimi farklıdır. Üniversitesine göre değişir. Büyük ve köklü üniversitelerdeki bir yüksek lisans tezininin adı sanı duyulmadık, kadrosu torpillilerle dolu bir yerdeki doktora tezinden çok daha kaliteli olduğunu görebilirsiniz. Bunlar özel koşullar...

Ama genel olarak doktora eğitimi yüksek lisansa çok az benzer.

Bitirince de aldığınız unvanlar birbirinden farklıdır.

Belediyede çöpçülük yapsa da Dr. unvanına sahip olan birisi artık bir bilim insanıdır.

Bu nedenle doktora diploması size sadece bir unvan vermez, sizi bir camiaya katar.

Yüksek lisansta bunlar bulunmaz. Lisansın yükseğidir sadece.

O nedenle de doktora yüksek lisansa göre çok daha zor bir süreçtir.

Yorgunluklarınız, uykusuzluklarınız, ölmeleriniz, bitmeleriniz hocalarınızı ancak keyiflendirir.

Çünkü hepimiz oralardan geçtik. Bazılarımızın vücudunda kalıcı etkileri oldu.

Hayatımızdan, sevdiklerimizden büyük fedakarlıklar yaptık.

Bunları göze almıyorsanız zaten hiç girişmeyin işe.

Ayrıca doktora sonunda sizden bilime pozitif bir katkı yapmanız beklenir.

Yani -küçük de olsa- siz tezinizi yazdığınızda o anabilim dalında bir şeyler değişmelidir.

Bu da inanın çok ama çok zor bir şey.

Bunları gözünüzü korkutmak için değil, açmak için yazıyorum.

Yüksek lisansa başlayıp bitiren %20 falandır herhalde. %80 bırakır gider.

Doktorada bu oran %70lerdedir muhtemelen.

İnsanlar bunca yıl, bunca gece... bunca bunca emek verdikten sonra bırakamıyor da.

Sonunda size bir meslek ya da ekmek kapısı da vermeyecekler ona göre.

Doktora yapmak için iş fırsatlarını geri çevirenler olduğunu duyunca çok üzülüyorum ben.

2022 Türkiyesinde hiçbir fırsat geri çevrilmez.

Doktora yapmak istiyorsanız yine yapın.

İçimi döktüm biraz... lüzumsuz kısımlar için özür dilerim.

cansugngr
Aday Memur
18 Mayıs 2022 22:54

İşte bunları kimse anlatmıyor. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim, ben de içimi dökeyim o zaman. Akademisyen olmayı çok istedim, mesleğim ve geleceğim bu olsun istedim ve yüksek lisansa başladım. Alanımda özellikle ilgilendiğim belli konular da var ki tezimi o konuda yazıyorum, öyle olunca da hiç zor gelmiyor bana, bitirmek üzereyim ve ne uykusuz kaldım ne başka bir sıkıntı yaşadım. Doktorayla devam etmek isterdim ama 26 yaşındayım, artık bir işte çalışıp para kazanıyor olmalıyım diye şartlamışım kendimi. Doktora yapıp işsiz kalacaksın denilmesi zaten hevesimi kırdı. Kafa karışıklığıyla çaresiz kalıp burdan cevap aramaya çıktım :) Ben aslında kararımı vermişim, olabilecek olumsuz şeylere odaklanıp devam etmekten vazgeçmişim, burda da bu olumsuzlukları destekleyecek, evet ya boşver doktorayı filan biz de zaten çok zorlandık denilmesini bekliyormuşum. Teşekkür ederim ve başarılar dilerim herkese.

kkynl, 2 yıl önce

Genel olarak Türkiye insanların doktora yapmak için mülakat sırasında kavga ettiği bir ülke değildir. (Elbette farklılık gösterebilir bu). Ama yüksek lisans yaparken pek çok konuda bilgi sahibi olursunuz zaten ve doktoranın da lisans ve yüksek lisans gibi sadece bir eğitim öğretim basamağı olduğunu öğrenirsiniz.

Bunları öğrendikten sonra doktora yapmak istiyorsanız, o basit dil puanını geçtiyseniz zaten mutlaka başvurduğunuz bir yerden kabul etmeseler başka bir yerden ederler. Öğrenciliğiniz başlar.

Elbette herkesin yüksek lisans deneyimi farklıdır. Üniversitesine göre değişir. Büyük ve köklü üniversitelerdeki bir yüksek lisans tezininin adı sanı duyulmadık, kadrosu torpillilerle dolu bir yerdeki doktora tezinden çok daha kaliteli olduğunu görebilirsiniz. Bunlar özel koşullar...

Ama genel olarak doktora eğitimi yüksek lisansa çok az benzer.

Bitirince de aldığınız unvanlar birbirinden farklıdır.

Belediyede çöpçülük yapsa da Dr. unvanına sahip olan birisi artık bir bilim insanıdır.

Bu nedenle doktora diploması size sadece bir unvan vermez, sizi bir camiaya katar.

Yüksek lisansta bunlar bulunmaz. Lisansın yükseğidir sadece.

O nedenle de doktora yüksek lisansa göre çok daha zor bir süreçtir.

Yorgunluklarınız, uykusuzluklarınız, ölmeleriniz, bitmeleriniz hocalarınızı ancak keyiflendirir.

Çünkü hepimiz oralardan geçtik. Bazılarımızın vücudunda kalıcı etkileri oldu.

Hayatımızdan, sevdiklerimizden büyük fedakarlıklar yaptık.

Bunları göze almıyorsanız zaten hiç girişmeyin işe.

Ayrıca doktora sonunda sizden bilime pozitif bir katkı yapmanız beklenir.

Yani -küçük de olsa- siz tezinizi yazdığınızda o anabilim dalında bir şeyler değişmelidir.

Bu da inanın çok ama çok zor bir şey.

Bunları gözünüzü korkutmak için değil, açmak için yazıyorum.

Yüksek lisansa başlayıp bitiren %20 falandır herhalde. %80 bırakır gider.

Doktorada bu oran %70lerdedir muhtemelen.

İnsanlar bunca yıl, bunca gece... bunca bunca emek verdikten sonra bırakamıyor da.

Sonunda size bir meslek ya da ekmek kapısı da vermeyecekler ona göre.

Doktora yapmak için iş fırsatlarını geri çevirenler olduğunu duyunca çok üzülüyorum ben.

2022 Türkiyesinde hiçbir fırsat geri çevrilmez.

Doktora yapmak istiyorsanız yine yapın.

İçimi döktüm biraz... lüzumsuz kısımlar için özür dilerim.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi