Editörler : oto-danisman-expert
12345678910111213»

malul 1998
Aday Memur
24 Ocak 2013 20:43

Arkadaşlar hepinize merhabalar. Bende rahatsızlığım sonucu Kasım 2012 de adi malul (4/c) olarak emekliye ayrıldım.Emeklilikten sonra tekrar çalışma ile ilgili araştırıyorum ama hep farklı cevaplarla karşılaşıyorum.Forum sayfası içerisinde konu ile ilgili ve gayet bilgili arkadaşlar olduğu için bende sizlerin bilgisinden ve tecrübelerinden yararlanmak istedim. 14 yıl hizmet ettikten sonra malulen emekliye ayrıldım ve tekrar sigortalı (4/a) olarak çalışmak istiyorum. Ne tür haklara sahibim ve çalışmaya başladığımda sgk ya nasıl bir bildirim yapmam gerektiği ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

umut191919
Kapalı
24 Ocak 2013 23:22

ÖZEL BİR ŞİRKETTE ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞINIZDA SİZİN ADINIZA SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ (SGDP)YATIRILARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDERSİNİZ.BUNU YATIRMASI GEREKEN İŞYERİDİR.

EĞER SİZ BİR İSYERİ AÇAR YADA ORTAKLIK YOLUYLA VERGİ MÜKELLEFİ OLURSANIZ O ZAMAN EMEKLİ MAAŞINIZDAN %15 CİVARINDA KESİNTİ YAPILIR.

malul 1998
Aday Memur
25 Ocak 2013 13:37

Sayın umut, gösterdiğin ilgiye ve yardımına çok teşekkür ediyorum.Umarım bu değerli bilgilerini bizden esirgemezsin. Özel bir şirkette çalışırsan sgdp ni işyeri öder diyorsun o zaman benim malul maaşımdan hiçbir kesinti yapılmayacak mı? ve işyerinin benim adıma sgdp ödediğini nasıl takip edebilirim.Bir kaynakta sgdp nin bir kısmının işyeri tarafından, bir kısmının ise çalışan tarafından ödenmesi gerektiği ile ilgili bir yazı okumuştum.Bu konuda beni detaylı bilgilendirebilir misin?Sgk ya soruyorum kesinlikle malul olan çalışırsa maaşı kesilir diyorlar.Ama 2008 öncesi çalışmaya başlayanlar ile 2008 sonrası çalışmaya başlayanlar arasında farklılıklar olduğunu okuyorum.Tereddütte kalıyorum.Yardımın lazım.Şimdiden çok teşekkür ederim.

umut191919
Kapalı
25 Ocak 2013 14:39

1.10.2008 DEN ÖNCE sigortalı olupta mesela bugün Adi malul olarak emekliye ayrılan kişi eğer özel sektörde çalışırsa özelde alacağı brüt maaştan %7,5 SGDP kesilir.Bir kısmını siz ödemiş olursunuz ve işverende brüt ücret üzerinden %22,5 SGK ya öder.Bahsettiğiniz konu budur.Örneğin emekli olmayan aynı işyerinde çalışan birini düşünelim.İşveren onun adına SGK ya sigorta primi ödüyor,emekli olupta çalışan kişi için ise SGDP ödüyor.Özelde alacağınız maaştan kesinti yapılır,emekli maaşınızda herhangi bir kesinti yapılmaz.

Fakat eğer vergi mükellefi olursanız o zaman emekli maaşınızdan %15 kesinti yapılıyor.Yani SGDP ni SİZ ödemiş oluyorsunuz.Fark bu.

Yeniden memur olursanız o zaman emekli maaşınız tamamen kesilir.Siz 1.10.2008 öncesi emekli sandığı sigortalısı olduğunuz için durum böyle.

1.10.2008 den sonra İLK DEFA sigortalı olanlar malullükten sonra eğer yeniden çalışmaya başlarsa EMEKLİ maaşı kesilir.5510 sayılı kanun SGDP ödeyerek çalışmaya imkan tanımamış.Sizin durumunuzda olan hem emekli maaşı alıpta hemde özelde çalışan (adına SGDP yatırılarak)kişiler var.FORUMLARDADA benzer konular mevcut.

Siz özeldeki işyeri ile durumunuzu görüşür alacağınız NET ücreti bilirsiniz.Adınıza yatacak SGDP 2.emeklilik hakkı OLUŞTURMAZ.İş kazası meslek hastalığı gibi durumlar içindir.

Tekrar geçmiş olsun.

malul 1998
Aday Memur
25 Ocak 2013 20:41

çalışmaya başladığımda sgk ya bir bildirim yapmam gerekiyor mu?Bir de adi malullerin kontrol muayenesi ile ilgili bir bilgi verir misin?Bildiğim kadarıyla ssk da malul olanlar 2 yılda bir muayeneye tabiler bizim için durum nedir.

tayfunozkan
Aday Memur
31 Ocak 2013 15:15

Adi malül maaşı şu an itibari ile 1040 tl olduğu ve bunun adi malül emekli olan kişinin derece ve kademesi ile değilde hastalığına bağlı olarak emeklilik maaşının verildiği, askerlik kanununda yapılan yeni değişiklikle, adi malül emeklilerinin maaşları derece kademelerine göre belirleneceği ve emekli olduktan sonrada çalışmakta olan emsalleri ile derece kademe ilerlemesinin devam edeceği ve dereceden dolayı verilen artışlardan faydalanabileceği.Bu değişikliğin 2013 yılı ocak ayı itibari ile yürürlüğe gireceği, şeklinde bir yorum var. doğruluk payı var mıdır?

tayfunozkan
Aday Memur
04 Şubat 2013 09:19

yorum yok mu

umut191919
Kapalı
04 Şubat 2013 10:00

Bahsettiğiniz kanunun TERÖR malülleri için olacağına dair duyumlar vardı.Adi malullüğü kapsadığına dair bir bilgiye rastlamadım.Adi yada Vazife malulü gibi durumlara göre hizmet yılı derece kademe vb.bilgiler ışığında maaş ikramiye vb.haklar verilir.Hastalığın derecesine göre ise çeşitli malullük yardımları alınabilir.OYAK,TSK DAYANIŞMA VAKFI gibi kurumlardan. Formda bu konularla ilgili ayrıntılar mevcut.Şuan için en düşük maaş 1120 lira civarı.

tayfunozkan
Aday Memur
04 Şubat 2013 10:43

adi malullerle ilgili yapılan veya planlanan bir çalışma var mı

umut191919
Kapalı
04 Şubat 2013 10:55

Emeklilere kadro derece intibakı dışında herhangi bir değişiklik yok.

rapa311
Aday Memur
04 Şubat 2013 23:14

2004 kho mezunuyum...3 yıl kadar önce bel fıtığı ameliyatı oldum...durumum gene kötü aynı yerde fıtık oluşmuş ileri seviyede...büyük ihitmalle malülen emekli olcam ama oyaktaki parayıda nemalı almak istiyorum 10 yıl 2014 te bitiyor...eğer 2-3 ay içinde ameliyat olursam 2014 ağustosa kadar nasıl zaman kazanabiliirm...2 ay izin (2013-2014 izinleri) 15*2=30 gün mazeret etti 3 ay gerisini nasıl tamamlayacağım bana bir fikir verin!!!!kib...

komandokayseri
Aday Memur
04 Şubat 2013 23:31

Umut bey ben 2005 mezunu astsubayım.2012 yılında paraşüt atlayışı sonrası ayağımda kırık ve damar tıkanıklığı oldu.Ekim ayında Sınıfı görev yapamaz raporu aldım(B43 F1) ve şimdide istirahatim devam ediyor.Ocak ayında tayin daireye uğradım ve benim dosyamın adi malül olarak sgk gönderildiğini öğrendim.Ben durumumun vazifeden dolayı olduğunu söyledim ve bana beyan etmem gerektiğini söylediler oysa kaza raporu kuvvete dahi çekilmişti.Ben birliğime dönüp olayla ilgili tutanakları,uçaktan atladığıma dair evrakları tekrar getirip teslim ettim.Sgk göndereceklerini söylediler.Oysa sgk evraklar önceden gitmişti vazife ile ilgili evraklar hariç.Vazife malullüğü verirlermi? Ne kadar sonra belli olur ve sınıf seçim kağıtları birliğime gelir?Değerlendirmeniz nedir? Şimdiden teşekkürler...

tayfunozkan
Aday Memur
05 Şubat 2013 10:16

Öncelikle geçmiş olsun. Evraklar SGK ya gittikten yaklaşık 1 ay sonra adresinize hakkınızda sağlık kurulu toplanacağı ve temsilci bulundurmak istiyormusunuz diye evrak geliyor. (toplantıdan 3 hafta önce) Bence kuvvete teslim ettiğiniz evrakları telefonla SGK dan ilgili birim ile görüşüp bu birime de vazife malulu olarak değerlendirilmeniz gerektiğini belirten bir dilekçe ile gönderin. Evraklarınızı ve durumunuzu bizzat SGK ile telefonla veya bizzat kendiniz giderek takip edin. Oturup sürecin sonuçlanmasını beklemeyin.

umut191919
Kapalı
05 Şubat 2013 12:30

Okul süresini 18 yaşından büyük olarak mı geçirdiniz?Eğer Adi Malul olarak işlem yapılır ise 10 yıllık hizmet süresinin dolmuş olması gerekir.(Yıpranma ve Okulda geçen 18 yaş üstü sürelerde dahil.)

Vazife malulü olarak işlem yapılır ise o zaman 10 yıllık sigortalılık şartı aranmaz.Tüm belge bilgi tutanak elinizde ne varsa kuvvete SGK ya mutlaka iletmeye çalışın.

Adi malul olarak emekli olmayı seçerseniz şuan için zorunlu hizmeti tamamlamadığınız için tazminat ödemek durumunda kalır ayrıca oyaktaki paranızı nemasız alırsınız.

Vazife malulü kabul edilir de emekli olursanız o zaman tazminat ödemezsiniz.(TSK DA GÖREV YAPAMAZ RAPORUYLA EMEKLİ OLANLARDA DAHİL TAZMİNAT ÖDEMEZ.)

Doğum tarihinizi ve okul sürenizi hesap edin ve 10 yıl doluyor mu değerlendirin.Bu süre yıpranmayla beraber 120 ayı bulmalıdır.Bu şekilde Adi malul emekli olursanız hem maaş bağlanır,emekli ikramiyesi alır ve oyaktaki paranızı alırsınız.Bunların yanısıra da tazminat ödersiniz

Vazife malulü olarak ayrılırsanız tazminatıda ödemeden diğer yazdığım tüm haklarınızı alır ve emekli olursunuz.

Geçmiş olsun.

komandokayseri
Aday Memur
05 Şubat 2013 21:20

Umut bey öncelikle teşekkürn ederim benim hizmet yılım 03.03.2004 tarihinde uzman çavuş olarak tsk görev yapmaya başladım ve 1 sene sonrada astsubaylığa geçtim 2005 e nasipli oldum şu anda emekli sandığına mart 2004 yılından beri ödemem var.Ben askerliğe başlamadan önce üniversiteyi bitirdim ve okul sürelerinide borçlanarak emekli sandığına kesinti yapılıp ödedim.Ayrıca askerlik borçlanmasınıda yaptım ve ödedim.Bunlarla beraber çok rahat 10 sene yıpranma hariç tamamlanıyor.Kuvvetede bütün evrakları verdim ve sgk ya gönderdikleri resmi yazı gelince evrakları birdaha vazifeyide gözönünde bulundurmalarını istediğim dilekçeyle tekrar göndereceklerini söylediler.Sgk şubatın sonunda aldıkları kararı kkk gönderirlermiş onlarda vazife durumunu ekleyip tekrar göndermeleri mart başı desek martın sonuna ancak durum çıkar ve bana tebliği ve sınıf değiştime isteği nisanın sonunu bulur.Oyak üyeliğim 2004 haziran ayı olduğundan ben zaten en az 2014 ağustosa kadar gelecek sınıfta çalışacağım.Bana verilen kararla(adi emeklilik veya vazife malullüğü) 2014 te emekli olup maaş alabilirmiyim?

umut191919
Kapalı
05 Şubat 2013 21:43

Şuan sınıf değişikliği ve malulen emeklilik hakkı verilirse ve siz sınıf değiştirmek suretiyle göreve devam ederseniz 10 yıllık mecburi hizmet süreniz bitince emekli olursunuz.

komandokayseri
Aday Memur
08 Şubat 2013 10:44

Umut bey yorumlarınız için teşekkür ederim.Geçmiş yazılarınızıda okuduğum için sgk için emeklilik kriterinde 10 yıla yıpranma ve 18 yaş üstü okul sürelerinin dahilinde 120 olmasının yeterli olduğu ve sizin asıl vurgu yaptığınız yerin meslekte önceden zorunlu hizmet 15 iken 10 yıla düştüğünü ve bu 10 yılın bir fiil çalışılmak zorunda olduğumu anladım(tazminat ödememek için çalışılacak süre).Sgk ile görüştüm ve vazife malüllüğü ile evraklarımı kuvvete verdiğimi şu anda ellerinde olan dosyamdan çıkardıkları karar sonucunda kuvvete gönderdikleri kararın tekrar kuvvet tarafından vazife malüllüğü belgelerim ve dilekçemle beraber kendilerine (sgk da )görüşülmek üzere kendilerine göndereceklerini söyledim yani 2 defa karar alacaklarını ifade ettim.İsterlerse ben bu evrakları şimdi getirip SGK ya teslim edebileğimi ve kurulda tek karar çıkmasının daha iyi olacağını belirttim.Bana elden getirilmemesi gerektiğini ve kuvvetin resmi yazıyla tekrar göndermesinin doğru olduğunu söylediler(prosedür işleri uzatıyor elden kuvvete verdiklerimi onlarda kabul etseydi bir kararda hallolurdu).Bende artık süreci bekliyorum ve süreç sonunda sınıf değiştirip bir süre daha çalışacağım....Yorumlarınız için teşekkür ederim....

mehmetgedik
Aday Memur
12 Şubat 2013 23:14

umut bey 2000 2002 yılları arasında uzman çavuş olarak görev yaptım ve sağlık nedeni ile işten çıkartıldım emekli sandığından adi malül olarak emekli edilemedim çalışma sürem yetmediği için yalnız şu an 10 yıldır ssk lı olarak çalışıyorum emekli, olma şansım varmı cevaplarsanız sevinirim

umut191919
Kapalı
13 Şubat 2013 07:10

SGK ile durumunuzu görüşün rahatsızlığınız neticesinde maluldür kararı verildimi?Şuan ki durumunuzu da değerlendirerek erken emeklilik gibi konuları SGK ile görüşmenizde fayda var.

14 Şubat 2013 21:16

UMUT BEY İYİ AKŞAMLAR DİLERİM. BEN 2003 MEZUNU UZMAN JANDARMAYIM BENDE TAVUK KARASI HASTALIĞI VAR. BU YIL 10 YILIM DOLUYOR. ACABA ASKERİ HASTANE BANA NASIL BİR RAPOR VERİR VE ADİ EMEKLİ OLABİLİR MİYİM SİZCE

Toplam 1364 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi