Editörler : oto-danisman-expert
13 Eylül 2012 15:07

Asteğmen olmanın şartları...boy kilo mezun olunan bölüm ve maaşı nedir. bilgisi olan paylaşsın lütfe

Mrb aralık 2012 itibariyle askere gideceğim edebiyat mezunuyum askerliğin uzun dönem çıkma ihtimali nedir neye göre çıkıyor.

13 Eylül 2012 23:16

kardeş ben meslekçi asteğmenim 404 tane meslekçi asteğmen vardı 347nci dönemlerden yani benim dönemim son ağustos celbi.12 tane edebiyat mezunu alınmıştı sanırım yedek subaylığı istiyorumu işaretle ama meslekçi çıkmazsan işin çok zor meslekçiler 18 gün acemilik yapar takım komutanı olacaklar 75 gün.maaşı 2200 üstü artı olarak neye göre değişir jandarma doğu sınır ada tazminatı varsa 2200ü geçer.son üç ay teğmen olur meslekçiler takım komutanları son bir ay vs işte.

13 Eylül 2012 23:18

boy kilo diye bir şart yok kısasıda zayıfıda uzunuda hepsi vardı

ALDATMAZ
Aday Memur
14 Eylül 2012 10:08

anladım boy kilo önemli değil diyorsunuz. meslekçi asteğmen için şart ne neye göre belirleniyor. ben türk dili ve edebiyatı mezunuyum. adalet bakanlığında zabıt katibiyim.yani pedagojik formasyonum yok öğretmenlik yapma hakkım yok o formayonu almadan millieğiimde askeriyede yapma imkanım varmı olmasa dahi edebiyatçı olarak başka ne işe yararım ki askeriyenin..ve uzun dönem çıkma ihtimali ne kadar. bu arada cevap verdiğiniz için teşekkür ederim

ALDATMAZ
Aday Memur
14 Eylül 2012 12:24

"yedek subay demek bu milletin aydın, eğitim görmüş genç insanları demektir. bu vatan evladı, bilim ışığıyla ülkeye verdiği hizmetin dışında, düşmana göğüs gererek askerlik vazifesini de yerine getiriyor. ülkenin bu gençlere ihtiyaçı vardır."

mustafa kemal atatürk

14 Eylül 2012 16:51

benimde formasyon vs yok zaten öğretmen astekler burdurda yapıyor benim formasyon yok ama karaharb okulu dekanlığına verdiler yani meslekçide bitirdiğin bölüm önemli edebiyattanda alınıyor ihtiyaç var sen yedek subaylık istiyorumu işaretlersen sınavda sorulan 50 soruyu iyi yapmaya çalış sınav önemli değil sallayın diyenlere de bakma türkiyede sadece 8 tane sosyoloji mezunu meslekçi asteğmen oldu örneğin ben 50 sorudan 45 soruyu bilerek yaptıydım yani etkisi olmasa niye yapsınlar

ceneyli_74
Daire Başkanı
17 Eylül 2012 02:25

ben 2010 yılında yapmıştım..Hatta hiç istemediğim halde..soruları tam yapmaya çalışın demişsiniz ama inanın ben kitapçığı dahi açmamıştım :)

Nıtekım Komando Asteğmen oldum..Zorlu ve zevkli bir süreçti.

ALDATMAZ
Aday Memur
17 Eylül 2012 09:56

hımm anladım. hadi hayırlısı o zaman pedagojik formasyon yok olmak ihtimali var diyorsun yani gerçi askeryenin işine akıl ermez diyenlerden değilim ben açıkçası tam tersine askerye işini belli bir mantalite ile yapar. mantığın bittiği yer olarak nitelendirirler ama yanlış bir tanım bence tam tersine mantık askeryede başlar kime neye itaat edeceğin neyi en iyi ve mükemmel şekilde kullanacağını öğrenirsin hayırlısı bakalım insanlar karışık oğlum niye uzun dönem istiyorsun diyor. ben 5 aylık askerlikten bi bok anlamam abim 15 ay yaptı ondan eksiğim ne hem hep asker olmak isterdim küçüklükten beri ne kadar riskli olsa da ben seçmek isterdim o mesleği... ama boyum kısa olduğundan meslek olarak seçme sansım olmadı en azında bu şekilde biraz kendimi tatmin ederim...

ALDATMAZ
Aday Memur
17 Eylül 2012 10:07

aslan-gülbahçe anladığıma göre siz sosyoloji mezunusunuz. caneyli_74 siz hangi fakülte mezunusuzuz acaba.

17 Eylül 2012 10:09

uzun dönem askerler genelde mühendis doktor mimar yani askeriyenn işine yarıyacak yada yarayabilecek adamlardan seçerler ama bence kısa dönem yap gel ... askerlik öle dışardan görüldüğü gibi değil...

ALDATMAZ
Aday Memur
17 Eylül 2012 10:56

sayın güzelinhastasıyız profiline sahip arkadaşım kesinlikle hak veriyorum askerliğin kısası makbuldür. yap gel mantalitesi ama ben hazımsamak istiyorum biraz sıkıntı çekeyim ne olacak sanki kesinlikle derdim para değil evet asteğmenliğin parası var ben zaten kamuda çalışıyorum aşağı yukarı aynı parayı alıyorum yanı. sadece içimdeki bu istiği sonucu hüsranda olsa tatmak istiyorum peki. bunun için yapabileceğim eksra bir şeyler varmı mesala şunu yaparsam uzun dönem çıkar diyebileceğiniz bir şey var mı.

17 Eylül 2012 11:03

boyun posun yerindeyse ben komando olcam dersen ... muayene eden yuzbaşı oluyor genelde o da senn tipi beğenirse komando asteğmen olup gidebilirsin ama bence yazık etme kendine

ALDATMAZ
Aday Memur
17 Eylül 2012 11:11

vallah kardeş boy pos pek yerinde değil işte.. vucut olarak tamamen sağlamım ama boy kısa ondan. komonda çok zor yani bu boy ile ancak meslek ile kalırım.. başka bir altarnatif var mı bilmiyorum tabi

17 Eylül 2012 11:32

başka alternatif yok malesef ... boy pos sağlam sporcu olursan bir ihtimal yada doktor mühendis öbür türlü sans ....

ALDATMAZ
Aday Memur
17 Eylül 2012 11:56

anladım verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

17 Eylül 2012 12:01

rica ederim bol sanş

ceneyli_74
Daire Başkanı
18 Eylül 2012 00:11

kardeşim doğuda olduğu halde,komando olmak ıstemıyorum dediğim ve işaretlediğim halde.,soruları cevaplamadığım halde ısrarla kısa dönem istediğim halde komando asteğmen oldum..Marmara mezunuyum eğitim fakültesi...boy 174 kılo 73...HA PİŞMANMIYIM ASLA..MUSTAFA KEMAL'İN MESLEĞİNİ 1 YILDA OLSA YAPMA ERDEMINE SAHİP OLDUM..

BU İŞLER ŞANS ARKADASLAR..AKIL ERMEYEBILIYOR..FAKAT BENIM DÖNEMIMDE DIKKAT ETTİĞİM BİRŞEY VARDI..BÜTÜN ASTEĞMEN ARKADAŞLARIMIN DOĞUM YILI AYNIYDI VE BELİRLİ ÜNİVERSİTELER VARDI..

ALDATMAZ
Aday Memur
18 Eylül 2012 09:46

hımm anladım caneyli kardeş hayırlı olsun diyelim o zaman ne çıkacağı muallak bir şey bu günü bekleyeceğiz..artık 10 aralık günü zaten ne olduğu belli olacak ona göre seve seve yapacağız zaten uzun yada kısa fark etmez..

18 Eylül 2012 09:50

ceneyli_74 senn dediğin gibi olanlarda var tabi ama istisnalar kaideyi bozmaz

ALDATMAZ
Aday Memur
18 Eylül 2012 12:23

insan her şeye alışıyor o birlike nedn alışmasın

ceneyli_74
Daire Başkanı
18 Eylül 2012 15:40

güzelin hastasıyız;

kardeşim ben istisnai bir durumda olduğumu söylemedim..sadece bizim dönemde herkesin bu şekılde olduğunu söyledım..çünkü kımle konuşsam istemeden gelmişti eğirdir dağ komando okuluna..

sizin sınıfınız farklı zaten.bizim sınıfımız piyade komando asteğmen..yani özellıkle sınava giripte sınavda başarılı olmamıza gerek yok..sicilin ve fiziğin temızse adamlar senı yerleştiriyor bu kadar basit..bu arada öğretmenlık işletme iktisat ve mühendislikler vardı bölüm olarak ama hepimiz komandoy eğitimi alarak güneydoğuda kıtalarda görev yaptık..

Toplam 39 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi