Editörler : E.Kayı Han
16 Nisan 2006 13:32

BAŞÖRTÜSÜ BAŞA NEDEN TAKILIR?::::::::::.......

başörtüsü bir siyaset aracımıdır, yoksa bir güzellik sanatımı, yoksa ALLAHın emrimidir?...

ortama baktığımda dışarıdan hiç de iyi görmediğimi fark ediyorum

baktığımda YAVUZ SULTAN SELİMİN sözü aklıma geliyor..

BİZİM PADİŞAHIMIZ VÜCUDDAKİ ELBİSEYE DEĞİL İÇİNDEKİ RUHA BAKAR

AMA;

gözlemlediğim kadarıyla hiçde öyle güzel şeyler görmedim dışı müslüman ama içleri dejenere edilmiş bir tavırda insanlar gördüm.

VE BU EKSİKLİKLERİ DIŞARIDA DEĞİL İÇERİDE ÇÖZMEMİZ LAZIM VİCDAN HAKİMİNİN BULUNDUĞU İLAHİ ADALETİN BULUNDUĞU KARAR MEKANİZMASINDAKİ BİR PLATFORMDA

bilgeturkaslan
Genel Müdür
17 Nisan 2006 08:44

Millete caka satmak için,

Dindarım imajı vermek için,

Aile baskısı olduğu için,

Dökülen saçları gizlemek için,

Koca bulmak için...

Ahid
Daire Başkanı
17 Nisan 2006 09:01

Bu konu müslümanları ilgilendirir , sizi igilemez.

çintemani
Yasaklı
17 Nisan 2006 09:29

Ne diyonuz yahu biriniz kapı diyor diğeriniz pencere.Herkes kendi hesabını kendisi verecek Allah'a size neki.Kimin ne kadar dindar olduğunu bilen Allah'tır böyle değerlendirmeler yapmak kimsenin üstüne vazife değil.

17 Nisan 2006 10:29

bilge,hadi işine naşşş naşşş...

inanmıyon madem ne diye yorum yapıyon...

konusur
Müsteşar
17 Nisan 2006 11:15

BİLGE DUZ MANTIK YAPMISSIN YİNE....

SENİ ANLIYAMIYORUM...

YANİ BU NU HİÇ DİNİ İÇİN YAPAN OLMUYORMU...MERAK ETTİM...

entel_hatun
Yasaklı
17 Nisan 2006 12:41

insanlar ne kadar şekilci ..İnsanın başını neden örttüğü konusu tartışılabilecek bir konu değil arkadaşlar.Bu insanın çok özelidir.Bir insan başını örtüyor diye her şeyi düzgün olacak diye bir beklenti içine girip , onun yanlış bir hareketini görünce , içi dejenere olmuş demek çok yanlış.Neye göre sınıflandırmalar yapıp hesap çıkartıyorsunuz ki.Bu ,sadece insanın kendisini ilgilendirir.Başını dini inancı için örten de olabilir,ailevi gelenekten dolayı örten de , bilinçli örten de vardır ,bilinçli örtmeyen de ,başını örten bir insan hırsızlık yapınca çoook büyük günah oluyor , başkası yapınca olmuyor mu ..Bunu bu şekilde ortaya çıkartıp , insanları rencide etemnin hiç bir anlamı yok.Hepimiz insanız .Herkes neyi düşünerek başını örtüyorsa örtsün size ne ,bu onun hatasız bir insan olduğunu göstermez ki.İşte bazı insanlar bunlara sığınıp inanan insanlarımız kırmaya çalışıyor.Önce saygı ...Ve insanları kalıplara sığdırmamak çok önemli.Mesela başını örten bir insanın namaz kılması beklenir ,kılmıyorsa da ,aaaa işte bunlar böyle sadece başını örtüyor ama başka bir şeyleri yok ,sadece bir görüntü diyemezsiniz.O insan inancı gereği başını örtmüştür ,bir gereği yerine getirmiştir ama namaz kılmamıştır , bir gereği yerine getirmemiştir ..Bu bu kadar basit ..

SAYGILAR..

funda2000
Şef
17 Nisan 2006 13:07

baş örtüsü annemiz ninemiz arkadaşımız takıyor. kimi dini için, kimi bir kere kapatmış öyle devam etmek için, kimi de gösteriş için. ama bunlara baktığımızda kim isterse onu taksın diyorum. başörtüsü bir kıstas değil. yani başörtüsü takan illede dinini çok iyi yaşamalı diye düşünmeyeleim!!!. oda senin benim gibi bir insan. o Peygamber mi (haşa) ki günah işlemeyeck. hepimiz insanız arkadaşım. hepimizin hataları var. niyete bakalım bence.:)

entel_hatun
Yasaklı
17 Nisan 2006 13:11

funda ,seni tebrik ediyorum , herkesin senin gibi düşünmesi dileğiyle ..

DOST_VEFA
Daire Başkanı
17 Nisan 2006 13:25

Sanamı kalmış milletin içi dışı. Senin kot pantolunmu kumaşmı, şortmu giydiğine kimse karışıyomu, Kot giyenler kumaş giyenlere göre da dürüst yada üç kağıtçı diyebilirmisin. o bir tercih meselesidir. o tarzada birisinin bi hata yapması kişiseldir diğerini bağlamaz. Ve baş örtü kuranda açık ayetlerle Allhın emridir. dilinize dolamayın lütfen

Gerçek Yorumcu
Genel Müdür
17 Nisan 2006 14:13

Bilg..............,

Müslümansan ona göre konuşalım, yok müslüman değilsen salyangozlarını al başka yerde sat.

suskunkul
Genel Müdür
17 Nisan 2006 14:36

yani nedir? başörtüsü bir teferruat mıdır?medine sizden sanki böyle bi düşünce çıkıyor, yanlışsam düzeltin lütfen...içim temiz diyipte geçinenler malumunuzdur..

belgiya
Memur
17 Nisan 2006 14:41

BAŞA TAKILMASI GEREKTİĞİ İÇİN....SEN BAŞKA TARAFINA FARKLI ŞEKİLDE TAKMAYA ÇALIŞMA ZOR TAKARSIN.. ÖPTÜM...ÇA..

hili
Müsteşar Yardımcısı
17 Nisan 2006 15:13

Allah rızası için...

sema9
Aday Memur
17 Nisan 2006 15:15

tabiki baş örtüsü takmanın farklı sebeplerivardır, din için, siyaset için, kusur kapatmak için, aile baskısı, geleneksel vs.. dış görünşümüz veya giyim tarzımız muhakk ki bizi ifade eder ama bunu farklı boyutlara taşıyanlar var türban takan herkes dini duygularla takmıyor bu sebeple bir insan başındaki türbandan dolayı yargılanmamalı ve şekilcilik oynamamalıyız

konusur
Müsteşar
17 Nisan 2006 15:49

baslıktan bir sey anlamadım...

Öğreten Adam
Daire Başkanı
17 Nisan 2006 15:52

Laik cumhuriyeti yıkmak için desem ayıp etmiş olurum;simgedir desem siz inanmazsınız;saç kıllarımız yemeğe düşmesin diye aklıma cevap gelse şu halde abesle iştigal etmiş sayılırım!Geriye bir şık kalıyor o da Yüce Rabbimizin emri olduğu;nasıl en mantıklısı bu!

03medine
Şube Müdürü
17 Nisan 2006 16:00

BAKIN BEN BAŞÖRTÜSÜNÜ SORGULAMIYORUM BAZILARI İSLAMIN İMAJINA ZARAR VERİYOR

SAYIN ENTEL HATUN SANIRIM ADI GİBİYSE BÖYLE DURUMDA OLANLARDAN SAYABİLİRİM O ONUN SORUNU BEN DAHA GENELDEN BAHSEDİYORUM.

BAKIN DIŞ GÖRÜNÜŞ DEĞİL AMA BAZILARI HANGİ ŞEY POPÜLER İSE ONUN ÜZERİNDEN RANT KAZANMAYA ÇALIŞIYOR BENİM ANLATTIĞIM BAŞLIKTA İSE ŞUANKİ GÖRÜNEN ÖNCELİK SIRASIDIR

AMA BU BÖYLE OLMAMALI BU TABİKİ İÇTEN GELEN BİR OLGUDUR ÖRTÜNMEK ALLAHIN KANUNUDUR

AMA İSLAMİYETTE ENTELLİK YOKTUR BELİRLİ BİR İMAJI VARDIR KİMSENİN BAŞÖRTÜSÜNE VEYA ELBİSESİNE KARIŞAMAYIZ AMA

EN AZINDAN BUNU BİLEN İNSANLAR BULUNDUKLARI KONUMDAN

UZAKLAŞMAMALI yani esneme olmamalı herkesin dini vicdanı

kendi içinde muhasebe edilmeli ama sanırım bizim

çizgilerimizde inanılmaz zaafiyetler var bunu göz ardı

edemeyiz ben bu sorunu kendi içimizde tartışacağımızı

sanıyorum..

ARTIK KENDİMİZE BİR ÇEKİDÜZEN VERMELİYİZ BU KONUDA GERÇEKTEN SAMİMİYİM ARTIK KENDİMİZİ KENDİ İÇİMİZDE SORGULAMALI VE İSLAMIN HOŞGÖRÜSÜNÜ DIŞARIDAN DAHA SEMPATİK DAHA ALIMLI HALE GETİRMELİYİZ SADECE DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZIN GEREKTİĞİNİ VE ATTIĞIMIZ HER ADIMIN HANEMİZE YAZILACAĞINI VE BUNUN ASLA GÖRÜNMEZDEN GELİNMEYECEĞİNİ ANLAMALIYIZ..

LÜTFEN DAHA DİKKAT DİYORUM

BU SADECE GÖRÜNEN BUZ DAĞININ BİR UCUDUR?..

BU BİR BAŞÖRTÜSÜ SORGUSU DEĞİL VİCDANIMIZIN SORGUSUDUR...

SELAMLAR.....

entel_hatun
Yasaklı
17 Nisan 2006 16:58

medine ,

insanları tanımadan yargılama,

sen benim nasıl bir insan olduğumu nerden biliyorsun,

entel demek ne demek önce onu sorgula,

kavramları günümüzde kullanılan şekliyle anlama,

islamda neden entellik olmasın ,

entel demek entellektüel demek yani çok okuyan , sorgulayan , araştıran demektir ,

islamın yozlaşmasına gelince ,

sen bunu bu şekilde yargılayamazsın..

Kalplerdekini yalnız ALLAH bilir ..

03medine
Şube Müdürü
17 Nisan 2006 17:07

BEN GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİN YAŞADIĞI ENTELLİKTEN BEHSEDİYORUM YANİ BAŞINDAKİ ÖRTÜ İLE HER NANEYİ YAPIP ARADAN SIVIŞANLARDAN BAHSEDİYORUM

BİLİYORSUNUZKİ BU SORUNLARI SİZ DE YAŞAMIŞSINIZDIR SİZEDE SANIYORUM BİR OK ATILMIŞTIR BU KONUDA..BEN İSLAMIN DOĞRU VE HOŞ KISIMLARININ KIRMIZI KALEMLE ALTININ ÇİZİLMESİNİ VE ORTAYA ÇIKARILMASINDAN YANAYIM.ÜZERİNDE DURMAK İSTEDİĞİM NOKTADA

BU SİZE YAZDIĞIM ENTELLİKTE BENİ YANLIŞ ANLAMANIZDAN DOLAYI BİR ANLIK YAZILMIŞ BİR KELİMEDİR..BAKIN BEN YARGILAMIYORUM VE KONUYU HEP SİVRİ TARAFINDAN ALIYORSUNUZ YA BEN ANLATAMIYORUM ,YADA SİZ ANLAMAK İSTEMİYORSUNUZ

entel_hatun
Yasaklı
17 Nisan 2006 17:10

BEN ,HİÇ BİR ZAMAN SORUN YAŞAMADIM , ÇÜNKÜ İNANÇLI BİR İNSAN KARŞISINDAKİNİ TANIMADAN YARGILAMAZ Kİ.YANİ SENİN TABİRİNLE MODERN GİYİNEN VE BAŞI ÖRTÜLÜ BİR BAYANIN SORUN YAŞAAMSI İÇİN KARAKTERİNDE DE BİR BOZUKLUK OLMASI GEREKİR , YOKSA GERÇEKTEN DÜRÜST BİR İNSANA KİMSE BU ŞEKİLDE ÖN YARGILI DAVRANMAZ , YANİ EN AZINDAN GERÇEKTEN İNANAN BİR İNSAN ..

Toplam 143 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi