Editörler : "eskiyara"Pangaea
26 Mart 2020 09:33

Halk eğitim kurslarının akıbeti ne olacak?

Halk eğitim merkezinde görev yapıyorum. Malum covid-19 virüsü nedeniyle verilen arada kurslar da kapandı. Dün milli eğitim bakanının açıklamasına göre bu zorunlu ara mayısa kadar uzadı. Bu süreçte öğrenciler uzaktan eğitim görecekler, sonra da telafi eğitimi yapılması planlanıyor. Peki ya halk eğitim kursları ne olacak?

Kurslarda tamamlanması gereken modüller, ders saatleri ne olacak? Mayıs ayına kadar süresi biten kurslar vardır mesela veya devam eden kurslar vardır. Bunların akıbeti ne olacak? Kurslar tamamlanmış mı sayılacak? Yoksa kapatılıp daha sonra mümkün olunca tekrar mı açılacak? Bu konularda açıklama yapılması gerekir diye düşünüyorum.

ashil13
Genel Müdür
28 Mart 2020 14:52

Kimse bir şey bilmiyor anlaşılan.

Umarım en kısa zamanda bir açıklama yapılır bu konuda. Misal mayıs ayıma kadar süresi dolacak kurslar var. Bu kurslar ne olacak? Tamamlanmış sayılacak mı? Yoksa daha sonra tamamlatılacak mı?

usta ogr
Aday Memur
29 Mart 2020 10:38

Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde usta öğretici statüsünde, bir İÖO da drama öğretmeni olarak görev yapmaktayım. MEB'na bağlı okulların Covid-19 virüs salgını yüzünden 13 mart 2020 tarihinden itibaren örgün eğitime ara vermesi nedeniyle göreve gidememekteyim. Bağlı bulunduğum Halk Müdürlüğü ile görüşmemde 13 mart 2020 tarihinden itibaren maaş ve SGK ödemelerimizin sonlandırılacağı bildirildi. Daha sonrasında da kendilerine ulaşmam ve akıbetimiz ile ilgili sağlıklı bir bilgi almam mümkün olmadı.

Bu süreçte benim gibi MEB Halk Eğitim Müdürlüklerinde usta öğretici olarak görev yapanların durumunun ne olacak? Bizim kusurumuzdan kaynaklanmayan, tüm dünyada yaşanan olağan üstü bu durum nedeniyle iş akdimizin fesih edilmesinin hukuki olmadığını düşünmüyorum.

Halk Eğitim Merkezlerindeki Usta Öğreticilerin içinde bulunduğu belirsiz durumun gündeme taşınmasını ve hukuk dışı olarak iş akdimizin fesih edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ela3484
Kapalı
10 Nisan 2020 00:08

Herkes ücret alırken modülü bitip açamayan öğretmenler alamayacak ciddi bir haksızlık bu. kadroluyum ben maaş alıyorum ücretli olarak çalışan normalde kursu bitsede sistematik olarak kurs açıp devam edecek olan öğretmen arkadaşlar daha da mağdur oluyor. Birşeyler yapılmalı.Çok üzücü

ashil13
Genel Müdür
23 Nisan 2020 15:42

hala belirsilzik sürüyor...

ebrulim1453
Aday Memur
01 Mayıs 2020 15:43

HEMde çalışan kadrolu öğretmenim benim kursum nisan başında (sisteme kursun bitiş tarihi önceden girildiği için) bitmiş görünüyor, oysa eksik modüller varken nasıl bitebilir ki? Böyle bir durumda o kursun süresinin uzatılması gerekmiyor mu, sırf ek ders almayalım diye kursunuz bitti bu ay ek ders alamıyorsunuz denmesi bu süreçte adil bir tutum değil. Halk Eğitimi Merkezinde çalışan kadrolu öğretmenlerin her konuda mağdur edilmesi çok üzücü :( kredi ödemesi olanlar var çoluk çocuğu olanlar var lütfen bu konuyu gündeme getirin.

ashil13
Genel Müdür
05 Mayıs 2020 15:23

kurs ücreti alabilmeniz için önce kursiyer bulmanız lazım. kursiyer var mı ki kurs açıp ücret alasınız?

ebrulim1453, 4 yıl önce

HEMde çalışan kadrolu öğretmenim benim kursum nisan başında (sisteme kursun bitiş tarihi önceden girildiği için) bitmiş görünüyor, oysa eksik modüller varken nasıl bitebilir ki? Böyle bir durumda o kursun süresinin uzatılması gerekmiyor mu, sırf ek ders almayalım diye kursunuz bitti bu ay ek ders alamıyorsunuz denmesi bu süreçte adil bir tutum değil. Halk Eğitimi Merkezinde çalışan kadrolu öğretmenlerin her konuda mağdur edilmesi çok üzücü :( kredi ödemesi olanlar var çoluk çocuğu olanlar var lütfen bu konuyu gündeme getirin.

ebrulim1453
Aday Memur
15 Mayıs 2020 22:55

Kursiyer olmadan kursum nasıl devam edebilirdi acaba lütfen makul olun. Benim anlatmak istediğim şeyle sizin verdiğiniz cevap çok alakasız olmuş. Ben devam eden bir kursum olduğunu ve eğitime ara verildiği için yarım kaldığını anlattım kısaca.

ashil13, 4 yıl önce

kurs ücreti alabilmeniz için önce kursiyer bulmanız lazım. kursiyer var mı ki kurs açıp ücret alasınız?

Penguen123
Aday Memur
19 Mayıs 2020 19:33

Ben bilgisayar sertifikası için kursa gidiyordum halk eğitim merkezine. Ekim ayında sınavım var ama elimde sertifikam yok nasıl yapıcam ben?

ashil13, 4 yıl önce

Kimse bir şey bilmiyor anlaşılan.

Umarım en kısa zamanda bir açıklama yapılır bu konuda. Misal mayıs ayıma kadar süresi dolacak kurslar var. Bu kurslar ne olacak? Tamamlanmış sayılacak mı? Yoksa daha sonra tamamlatılacak mı?

ashil13
Genel Müdür
06 Haziran 2020 17:38

çok şükür açıklandı pazartesi devam, kaçan sürelerin 1/5'i oranında telafi yapılacak.

telo
Kapalı
07 Haziran 2020 09:46

Örneğin 50 saat kurs süresi kalan bir öğretmen( kadrolu) 10 saat telafi yapacak ve kursu bitirecek. Ücret ödemesi olarak 50 saat mi alacak 10 saat mi?

ashil13
Genel Müdür
07 Haziran 2020 11:19

50 saatin ücreti zaten ödendi, telafide kaç saat girersen o kadar alırsın.

telo, 4 yıl önce

Örneğin 50 saat kurs süresi kalan bir öğretmen( kadrolu) 10 saat telafi yapacak ve kursu bitirecek. Ücret ödemesi olarak 50 saat mi alacak 10 saat mi?

telo
Kapalı
07 Haziran 2020 11:26

Ücretli öğretmenler için ücret ödendi ama başka okulda kadrolu öğretmen olupta hafta sonu halk eğitim kursu yapan öğretmenler ücret almadılar.

ashil13
Genel Müdür
07 Haziran 2020 11:33

ders dışı etkinlik olduğu için alamadılar sanırım. haklısın burada bir tuhaflık var

telo, 4 yıl önce

Ücretli öğretmenler için ücret ödendi ama başka okulda kadrolu öğretmen olupta hafta sonu halk eğitim kursu yapan öğretmenler ücret almadılar.

Lethesunshinein
Aday Memur
09 Haziran 2020 21:45

Şu anda 24-32 hafta arası gebelik sebebiyle idari izinli sayılan halk eğitim kadrolu personele çıkmış telafi eğitimleri ne olacak bilginiz varmı?Başka bir eğitimciye verilmeyecek deniyor kurs kapatılacak mı? Ödenen ekders ücretleri geri alınacak mı?

murat_operant
Müsteşar Yardımcısı
10 Haziran 2020 10:53

Arkadaşlar kadrom halk eğitimde değil. Dışarıdan ek ders karşılığı hafta sonu kurs veriyordum.

Pandemi sürecinde bilindiği gibi dersimiz olmadığı için ek ders ücreti verilmedi bize.

Şimdi kursum devam edecek yaz döneminde ama 21 saat telafi eğitimi vereceksin diyorlar. Bu neyin telafisi ücretini almadım çünkü?

Ya da telafi dersinin ücretini verecekler mi kurs sonunda?

telo
Kapalı
17 Haziran 2020 11:33

Hocam telafi yaparsanız ücretini alırsınız tabi.

Bizim halk eğitim merkezi de kursu kapatın diyor. Az bir süre kalmış, resmi yazı var. 1/5 oranında telafi yapıp kursu tamamlamak çok daha mantıklı. Herkes kafasından birşey uyduruyor.

murat_operant, 4 yıl önce

Arkadaşlar kadrom halk eğitimde değil. Dışarıdan ek ders karşılığı hafta sonu kurs veriyordum.

Pandemi sürecinde bilindiği gibi dersimiz olmadığı için ek ders ücreti verilmedi bize.

Şimdi kursum devam edecek yaz döneminde ama 21 saat telafi eğitimi vereceksin diyorlar. Bu neyin telafisi ücretini almadım çünkü?

Ya da telafi dersinin ücretini verecekler mi kurs sonunda?

femininepronoun
Aday Memur
25 Haziran 2020 22:48

Annem usta öğreticilik yapıyor. Kursları parça parça açıldığı için, eğitime ara verildiği tarihe kadarki maaşını aldı. Kursu devam edenler de kurslarının süresince aldılar maaşlarını. Telafi eğitimi de 3 gün oldu.

Keşke çalışamadıkları tüm sürenin maaşını alsalardı,mağdur olduk maddi açıdan.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi