Editörler : supporters.

emre.alıcıoglu
Aday Memur
23 Ocak 2023 14:24

Bakan 0 konutlardan sonra 2. el konutlar içinde düzenleme yapacağız demişti bu konu hakkında bilgisi olan var mı peki

emrahüzülmez
Aday Memur
23 Ocak 2023 14:31

bırak 0 evi ikinci ellerde bile fiyatlar uçtu nasıl alacaz bilmem :(

çarşambalı55
Daire Başkanı
23 Ocak 2023 21:19

30 bin TL gelirim var. Ama yine ev almak zor gözüküyor.

tuluat
Aday Memur
23 Ocak 2023 22:13

Özellikle son bir buçuk yılda ev ve kira fiyatları yüzde 200 ve üzerinde arttı.Gelir gider dengesi bozuldu birikim varsa olabilir yoksa çok zor...

cemsem1
Aday Memur
23 Ocak 2023 22:30

0,69 koca bir yalan. Bakanın açıkladığı ile bankalara gelen yönerge arasında farklar var

Arkeogolist
Aday Memur
24 Ocak 2023 11:31

Zamanında alamayanlar için çok zor araba bir şekilde alınır ama ev çok zor

kubii
Daire Başkanı
24 Ocak 2023 18:19

100 m2 daire maliyeti ortalama malzeme ile 600-700 bin aralığında. Hadi kaliteli malzeme kullansın 900 bin olsun. Hadi %20 de arsa maliyeti olsun 1.200. Bunun üstü balon. Hepimizi %50-80 arsa maliyetine öyle bir alıştırdilar ki gerçek zannediyoruz. Ama 90 larda 1 daira 1 dukkan karşılığı mütahit ev yapıyordu. Özellikle bazı yerlerde 10 milyona 1+1 50 m2 kibrit kutusu pardon daire satıyorlar ki. Gülüyorum sadece. Yahu açın bakın dünyada fiyatlar nedir diye? Cebimde 500 bin $ para olacak ve surilerle,afganlarla aynı semtte yaşayacağim. Delilik bu. Mütahitin dostunun arabasınin yenilenmesi lazım gencolar. Oğlu yeni bmw almalı, elinde tesbihle nargile kafelerde 2-3 bin lira hesabı ödeyebilmesi için sizin 10 milyona ev almanız lazım. Hemen alın ama kaçar falan mazallah. Evsiz kalırsınız. Bırak mütahiti taşeronlar bile son model Mercedes e biniyorlar. Masaj salonlarinda 5 er 10 ar para eziyorlar. Ha bu arada en az 3 çocuk yapmayı ihmal etmeyin ki inşaat piyasası ölmesin. Ha bu arada bizim insanimiz da farklı değil. Herkes gerine gerine 500 bine aldığı evin nasıl 5 milyon olduğunu anlatıyor. Sanki ekonomi gurusu hırboo. Diyorum ki; sayın ekonomi gurusu 3 çocuğun nasıl ev sahibi olacak?? Mal gibi yüzüme bakıyor. Hayır 5 milyonluk evi var peynir nasıl 200 lira oluyor diye de şikayet ediyor. Eğer ev fiyatlarına oranla et fiyatları artsaydi şu anda etin kilosunun 800 lira olması lazımdı. Sütün litresinin 50 lira olması lazımdı.

kubii
Daire Başkanı
24 Ocak 2023 18:30

Beyim istanbul 'da yata yata evini 10 'a katlayacak. Sonra da 5 liraya mandalina yemeyi hayal edecek, 200 liraya et yemeyi hayal edecek. Ona göre herkes mal bi kendisi akıllı. Doğru ya millet köyde eşşek gibi çalışacak bunlar da 150 lirayla pazar alışverişini yapacak. Yine söylüyorum; özellikle 2 milyon üstündeki evlerde balon var. 2 milyon lirayı yan yana hiç görmedim. Muhtemelen nüfusun %95 'I de benden farklı değil. Ankarada bozkirın ortasinda bilmem ne konutlarında 15 milyon para istiyor mütahit. Adamların üzerine para yağıyor resmen. Bunun adına servet transferi diyoruz. Neyse alın alın. Muhtesem lokasyonda, metrobüse 500 metre uzakliginda sadece 14 milyon lira. Lan hırt 14 milyon o eve verip te metrobüse binen adamın ta a...koy..m.

Özcn86
Aday Memur
24 Ocak 2023 19:03

Hocam sorması ayıp ama ek 20 bin ne is yapıyorsununuz,varsa bizde yapalim

Braweheart01, 1 yıl önce

eşim çalışmıyor ek iş yapıyorum. ek işten aylık 20 bin kazancım var uzman öğretmenim bu ayki maaşım sendika dahil 18 bin ek dersim 15 tatil olmasına rağmen 5000 yeni evim kampanyasında banka kredi veriyor 500 bin limiti falan yok ziraay bankasında 1.8 milyon kredi çıkıyor bankaya gidip sordum tek sorun ev bulamamak başka sorunum yok

Mrtmrt4
Memur
24 Ocak 2023 19:24

Yakında market alışverişi içinde krediler çıkar

keskesizadam
Kapalı
24 Ocak 2023 21:12

yav fırsatçılarla ne alakası var talep arza göre fazla, arz sıkıntısı var. 10 tane boş evin olduğu yere 20 tane göçmen alırsan düzensiz nüfus dağılımını engelleyemezsen fiyatlar tabi uçar

E.Kayı Han, 1 yıl önce

Bu şartlar altında memur isen ev almak imkansız. Fırsatçılar olmasa bu kadar artmaz belki fiyatlar ama fırsatçılar dirlik vermiyor ki..

Ben köyden bir arsa bulabilirsem almayı düşünüyorum.

E.Kayı Han
Editor
24 Ocak 2023 22:04

Kredi faizleri düştüğü gün fiyatların 500 bin liraya yakın artması da göçmenlerle alakalı bir durum haklısın.

keskesizadam, 1 yıl önce

yav fırsatçılarla ne alakası var talep arza göre fazla, arz sıkıntısı var. 10 tane boş evin olduğu yere 20 tane göçmen alırsan düzensiz nüfus dağılımını engelleyemezsen fiyatlar tabi uçar

sinirboyu
Şef
24 Ocak 2023 22:27

bu nasıl cevap ya

tek sorunu "ev bulamamak" mış

aman canıııım ne olacak ki, o minicik bir sorun!

1.8 milyon kredi çıkıyormuş, çok güzel. müteahhit ancak 4 milyonluk eve o kadar kredi kullandırtır. eh kenarda bi 2.2 milyon liranız vardır nasılsa!

Braweheart01, 1 yıl önce

eşim çalışmıyor ek iş yapıyorum. ek işten aylık 20 bin kazancım var uzman öğretmenim bu ayki maaşım sendika dahil 18 bin ek dersim 15 tatil olmasına rağmen 5000 yeni evim kampanyasında banka kredi veriyor 500 bin limiti falan yok ziraay bankasında 1.8 milyon kredi çıkıyor bankaya gidip sordum tek sorun ev bulamamak başka sorunum yok

Braweheart01
Daire Başkanı
24 Ocak 2023 22:32

evet tek sorun diyorum ama büyük sorun adana da o fiyata ev sadece sarıçam da köy yolunda falan var eskiki gibi kiraya devam hocam

sinirboyu, 1 yıl önce

bu nasıl cevap ya

tek sorunu "ev bulamamak" mış

aman canıııım ne olacak ki, o minicik bir sorun!

1.8 milyon kredi çıkıyormuş, çok güzel. müteahhit ancak 4 milyonluk eve o kadar kredi kullandırtır. eh kenarda bi 2.2 milyon liranız vardır nasılsa!

Braweheart01
Daire Başkanı
24 Ocak 2023 22:40

Ev fiyatlarının yükselmesi için faiz indirimi yeterli. ne kadar komisyon kurulursa kurulsun hükümet ne yaparsa yapsın faizler düşerse ev fiyatları yükselir bu 2+2=4 kadar gerçek. Bizim ülkemizde konut yatırım aracı olduğu müddetçe bu böyle olacakır.Olmasa da olur. Faizi düşürmek demek konutta fiyat artışı demektir.

Peki nasıl düşer konutun fiyatı müteahhitler ev yaparsa her yerde konut projeleri olursa özellikle orta ve alt sınıfa yönelik projeler çoğalırsa o zaman konut fiyatı düşer. O zamanlarda yapılan faiz indirimi de konutun fiyatını çok fazla yükseltmez. Şu an duruma bakıyoruz Toki 250 bin kout projesi tüm illerde kuralar çekildi ama kurayı kazananların hiçbirisi evinin nerede olduğunu bilmiyor boş bir kura çekimi. Kazandım bana ev çıktı. Ama nerede çıktı hangi mahalle kaçıncı kat hangi daire? Bundan kimsenin haberi yok. Kazandık çekiliş çıktı işte. Ortada göstermelik inşaatlar başlamış ama konut arzı daha oluşmamış.

Toki arsa kuraları çekilmemiş çekilse de arsa nerede bilen yok. Arsayı alacan da ev yapacak da ooo... Müteahhitlere 25 milyor yani evim projesi kapsamında kredi kullanılacak eee hani kredi kullanan hani inşaat yapan ortada birşey yok tabiiki yükselir konutlar. İnşallah ikinci el için kampanya çıkarmazlar. Çıkarsa rahat konut fiyatları en az 2 kat artar.

Yeni evim kampanyasını ben planlıyor olsam önce müteahhitlere kredi veririm onlar evlerini yaptığında o yapılan evlere yönelik kampanya yaparım o zaman yerini hakkını bulur.

keskesizadam
Kapalı
25 Ocak 2023 00:49

evet talep fazla olduğu için insanlar kaça koysa satabiliyor her sorunun kökünde bu var

E.Kayı Han, 1 yıl önce

Kredi faizleri düştüğü gün fiyatların 500 bin liraya yakın artması da göçmenlerle alakalı bir durum haklısın.

leonkrall
Aday Memur
25 Ocak 2023 03:51

Seçimde rakibe verin savaş çıksın kimsenin evi olmasın herkes için adalet .

beyzade1071
Aday Memur
25 Ocak 2023 04:45

Atadan, dededen kalmadıktan sonra bu ortamda sabit maaş ile ev almak çook zor.

Kemall4567
Şef
25 Ocak 2023 07:53

Gerçekten ekonomiyi çok güzel özetlemişsin

kubii, 1 yıl önce
Beyim istanbul 'da yata yata evini 10 'a katlayacak. Sonra da 5 liraya mandalina yemeyi hayal edecek, 200 liraya et yemeyi hayal edecek. Ona göre herkes mal bi kendisi akıllı. Doğru ya millet köyde eşşek gibi çalışacak bunlar da 150 lirayla pazar alışverişini yapacak. Yine söylüyorum; özellikle 2 milyon üstündeki evlerde balon var. 2 milyon lirayı yan yana hiç görmedim. Muhtemelen nüfusun %95 'I de benden farklı değil. Ankarada bozkirın ortasinda bilmem ne konutlarında 15 milyon para istiyor mütahit. Adamların üzerine para yağıyor resmen. Bunun adına servet transferi diyoruz. Neyse alın alın. Muhtesem lokasyonda, metrobüse 500 metre uzakliginda sadece 14 milyon lira. Lan hırt 14 milyon o eve verip te metrobüse binen adamın ta a...koy..m.

Kemall4567
Şef
25 Ocak 2023 07:56

Rakibe oy verince savaş mı çıkıyor ?

leonkrall, 1 yıl önce
Seçimde rakibe verin savaş çıksın kimsenin evi olmasın herkes için adalet .
Toplam 72 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi