Editörler : cihan27E.Kayı Han

breze06
Genel Müdür
18 Eylül 2021 15:11

Çocuklara 1 er tane seftali almistir anne baba yemez. Eskiden bahcemizdeki meyvelerin yüzüne bakmazdik elma armut incir nar erik kiraz üzüm hepsi vardi simdi paha biçilemez oldu. En düşük meyve fiyati 6tl pazarda, incir 20tl. Rabbim düşük gelirli vatandaşımıza sabır versin fakat sorsan hükümetten memun olanlarin ve savunanlarin çoğu düşük gelirliler buda ayri bir boyut.

VATANUĞRUNA, 3 yıl önce
5 kişilik aileye 3 tane şeftali alanı gördükten sonra içim sızlamasında ne yapsın.

Dogan035
Aday Memur
18 Eylül 2021 15:45

Cezaevinde çalışıyorum çalıştığım cezaevinin yüzde 90 ı ek iş yapıyor(hayvancılık,tütün,arıcılık,tarım,araba alıp satma seyyar emlakçılık vb)gibi ek işler yapıyor yüzde onuda hiç bir iş yapmıyor sadece devletden aldığı aylıkla geçinmeye çalışıyor ek iş yapmıyanların bir çoğu da kirada oturuyo

fakir.adam
Şube Müdürü
18 Eylül 2021 16:14

maaş geldiği gibi masraflara,borçlara gidiyor. ben arada sadece köprü görevi görüyorum.

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
18 Eylül 2021 16:20

Net durum bu.
fakir.adam, 3 yıl önce

maaş geldiği gibi masraflara,borçlara gidiyor. ben arada sadece köprü görevi görüyorum.

Baba Janga
Yasaklı
18 Eylül 2021 17:22

ben ve eşim kamuda mühendisiz. Ortalama olarak aylık 16 bin tl gelirimiz var. Ülke standartlar üzerinde orta direk diye tabir edilen bir kesimde olmamıza rağmen bazı şeyleri alırken bile eskisi gibi almıyorum.

Bundan 2 sene evveline kadar kasaptan kilo ile et alırken şimdi gram ile et alıyorum.

2 haftada bir haftasonu kahvaltıya giderken ayda 1 kez kahvaltıya gidiyorum.

A101 gibi marketlere giriyorum ve 2 poşet birşey alıyorusunuz 200 tl bayılıyorsunuz. Aldıklarımda öyle aman aman şeyler değil.

Tek lüksümüz o ada lüks sayılırsa yılda 5 gün adam gibi bir otelde tatil yapmak. 5 günlük tatilin ödemesini de 6 ayda yapıyorum.

Ha birde eski arabamı sattım birde birikmişi koyup 0 araba aldım.

Bazılarınız oha, çüş adam 16 bin tl maaş alıyor hala sızlanıyor diyecektir lakin bu dünyaya ot gelip saman giden çok kişi var.

Bu türden insanların ne sosyal hayatı nede dünya nimetlerinden faydalanmak gibi amaçları zaten yoktur. Ondan dolayı ot gelip saman gidiyorlar.

4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı neredeyse 10 bin tl ye dayandığını unutmayın.

Anadoluevladı
Aday Memur
18 Eylül 2021 17:52

Evim kira degil.Arabam var.Ek gelirim yok.Biraz uygun fiyatli kovalayinca magaza yerine internetten alisveris yapinca yetiyor cok sukur.Bu arada evliyim ve cocugum var.Buyuksehirde yasamiyorum.

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
18 Eylül 2021 18:33

Maaşınızla aranız nasıl derken! O ot gibi yaşayanları kastetmedim zaten. Aldığımız maaşla insan gibi, sosyal ihtiyaçları da karşılayarak yaşamayı kastediyorum. Doğal olanda bu değil mi! Yoksa şükretmek bizim öz kültürümüzde ve inancımızda var. Ancak ben şükrederken, beni şükretmek durumunda bırakanlarında ne kadar şükredip şükretmediklerine bakmak durumundayım. Memuru havyar havuzunda yüzüyor izlenimi veren şakşakçılara! Artık kızmıyor nefret ediyorum.
Baba Janga, 3 yıl önce

ben ve eşim kamuda mühendisiz. Ortalama olarak aylık 16 bin tl gelirimiz var. Ülke standartlar üzerinde orta direk diye tabir edilen bir kesimde olmamıza rağmen bazı şeyleri alırken bile eskisi gibi almıyorum.

Bundan 2 sene evveline kadar kasaptan kilo ile et alırken şimdi gram ile et alıyorum.

2 haftada bir haftasonu kahvaltıya giderken ayda 1 kez kahvaltıya gidiyorum.

A101 gibi marketlere giriyorum ve 2 poşet birşey alıyorusunuz 200 tl bayılıyorsunuz. Aldıklarımda öyle aman aman şeyler değil.

Tek lüksümüz o ada lüks sayılırsa yılda 5 gün adam gibi bir otelde tatil yapmak. 5 günlük tatilin ödemesini de 6 ayda yapıyorum.

Ha birde eski arabamı sattım birde birikmişi koyup 0 araba aldım.

Bazılarınız oha, çüş adam 16 bin tl maaş alıyor hala sızlanıyor diyecektir lakin bu dünyaya ot gelip saman giden çok kişi var.

Bu türden insanların ne sosyal hayatı nede dünya nimetlerinden faydalanmak gibi amaçları zaten yoktur. Ondan dolayı ot gelip saman gidiyorlar.

4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı neredeyse 10 bin tl ye dayandığını unutmayın.

Baba Janga
Yasaklı
18 Eylül 2021 18:46

Birader piyasa o kadar rezil o kadar aglanacak hale dustu ki bircok lisans bolumunde okuyan son sinif ogrencileri kpss sinavlarina hazirlik yapiyor. Durum boylesine aciz hale gelince de hukumet begenmeyen varsa istifa etsin diyor. Asgari ucret zammini ozel sektor memur zammini devlet verdigi icin az zam aliyoruz
VATANUĞRUNA, 3 yıl önce
Maaşınızla aranız nasıl derken! O ot gibi yaşayanları kastetmedim zaten. Aldığımız maaşla insan gibi, sosyal ihtiyaçları da karşılayarak yaşamayı kastediyorum. Doğal olanda bu değil mi! Yoksa şükretmek bizim öz kültürümüzde ve inancımızda var. Ancak ben şükrederken, beni şükretmek durumunda bırakanlarında ne kadar şükredip şükretmediklerine bakmak durumundayım. Memuru havyar havuzunda yüzüyor izlenimi veren şakşakçılara! Artık kızmıyor nefret ediyorum.

breze06
Genel Müdür
18 Eylül 2021 19:25

2008 yilinda muhendis olarak özelde 3 asgari ucret yol yemek ücreti aliyordum 2009 da kamuya isci muhendis olarak atandim calismaya devam ediyorum gecenlerde 20bin ustu maaşa bir is vardi ozel sektör olunca yuksek maas olsada düşünmedim ozelin ne olacagi bilinmez. Suan ozel kamu toplam muhendis ihtiyacindan 3-4kat muhendis mezun oluyor. Cok yuksek maas alan muhendis ozelde %1 anca kamu maaşlarını gecen ya santiye isleri ya holding calisanlari veya yapancı sirket ortakli firmalar buralarda calisan muhendis orani ise genelin en fazla %5 dir. Kamuda kari koca muhendis olup 16 bin maasla bile eger 1-2 senelik muhendisse birikimi yoksa büyük sehirlerde iyi bir daire almasi bile cok zor. 2007 den beri çalıştığım icin 2 dairem ve arabam var suan is hayatina baslasam 20 sene calissam alamazdim her gecen gun tl nin degeri düşüyor

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
18 Eylül 2021 20:01

Allah daha çok versin.
breze06, 3 yıl önce

2008 yilinda muhendis olarak özelde 3 asgari ucret yol yemek ücreti aliyordum 2009 da kamuya isci muhendis olarak atandim calismaya devam ediyorum gecenlerde 20bin ustu maaşa bir is vardi ozel sektör olunca yuksek maas olsada düşünmedim ozelin ne olacagi bilinmez. Suan ozel kamu toplam muhendis ihtiyacindan 3-4kat muhendis mezun oluyor. Cok yuksek maas alan muhendis ozelde %1 anca kamu maaşlarını gecen ya santiye isleri ya holding calisanlari veya yapancı sirket ortakli firmalar buralarda calisan muhendis orani ise genelin en fazla %5 dir. Kamuda kari koca muhendis olup 16 bin maasla bile eger 1-2 senelik muhendisse birikimi yoksa büyük sehirlerde iyi bir daire almasi bile cok zor. 2007 den beri çalıştığım icin 2 dairem ve arabam var suan is hayatina baslasam 20 sene calissam alamazdim her gecen gun tl nin degeri düşüyor

breze06
Genel Müdür
18 Eylül 2021 20:23

Sağol kardeş, herkesede nasip olur inşallah. Benim eşim çalışmıyor ama aylik 11bine yakin maas aliyorum ekstra kira gelirim var. Is hayatimda bekar oldugum senelerde 2 senem şantiyede gecti o zaman cift maas aliyordum (1 maas kadar harcirah) santiyede ama 2013 de sistem degisti memur harcirahina gecti. 2010 yilinda aldigim harcirah günlük 80tl idi simdi sene 2021 60tl 11 sene öncekinin %75 i. Bekarken para biriktirmek daha kolay helede benim gibi santiyelerde gectiyse. Suan dedigim gibi hersey uctu gitti gecen sene 210 bine aldigim araci ikinci el olarak suan 360bine satabiliyorum, gecen sene 500bin lik daire suan 850-900bin. Kiraci olup 9bin in altinda luks değil iyi bir hayat sürmek zor.

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
18 Eylül 2021 21:06

Sizin ekonomik pozisyonunuzda olsun yada olmasın şaklamaktan avuçları acıyanlar memur maaşı için sırf siyaset uğruna yalan söylemekten utanmıyorlar. Bizi üzende bu yalama takımı!
breze06, 3 yıl önce

Sağol kardeş, herkesede nasip olur inşallah. Benim eşim çalışmıyor ama aylik 11bine yakin maas aliyorum ekstra kira gelirim var. Is hayatimda bekar oldugum senelerde 2 senem şantiyede gecti o zaman cift maas aliyordum (1 maas kadar harcirah) santiyede ama 2013 de sistem degisti memur harcirahina gecti. 2010 yilinda aldigim harcirah günlük 80tl idi simdi sene 2021 60tl 11 sene öncekinin %75 i. Bekarken para biriktirmek daha kolay helede benim gibi santiyelerde gectiyse. Suan dedigim gibi hersey uctu gitti gecen sene 210 bine aldigim araci ikinci el olarak suan 360bine satabiliyorum, gecen sene 500bin lik daire suan 850-900bin. Kiraci olup 9bin in altinda luks değil iyi bir hayat sürmek zor.

couchyeuler
Aday Memur
18 Eylül 2021 21:19

Bende tek maasim. Baktim yetmiyor yatirim yaptim. Mining rig kurdum bir maasda ordan geliyor. Rahatim artik

breze06
Genel Müdür
18 Eylül 2021 21:21

zaten şak şak takımı hakkıyla biryere gelememiştir yandaslik sayesinde yukselmis veya işe girmiştir... vs muhakkak menfaati vardır menfaati olmadan şak şak yapanada rabbim akıl fıkır versin.

Baba Janga
Yasaklı
18 Eylül 2021 21:48

A101 de 1 kg peynir 40 tl olmus. Oha artik ! Sahsen aylik olarak Elektrige 250 tl. Isinmaya o da isinacam diyorsaniz ayda 500 tl. Su 100 tl. Aidat 100 tl. Kira 1200 tl. Internet ce cep telefonu aylik 210 tl. Sadece 1360 tl gider. Asgari ucretli olsan geriye cocuk+es ve agi dahil 1940 tl 1 kg peynir olmus 40 tl. Okul masrafi, kirtasiye masrafi filan dahil degil

El-Sadıka
Aday Memur
18 Eylül 2021 22:44

5'in den sonra artı eksi birbirine karışıyor, Matematik profesörü getirsen, işin içinden çıkamaz.

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
18 Eylül 2021 22:50

Hepimiz aynı. Kredi kartları olmasa BİTTİK.
El-Sadıka, 3 yıl önce
5'in den sonra artı eksi birbirine karışıyor, Matematik profesörü getirsen, işin içinden çıkamaz.

Yüce Hülagü Han
Daire Başkanı
18 Eylül 2021 23:10

Arkadaşlar her vatandaşın en dipten en tepeye her vatandaşın düzgünce yaşama hakkı vardır, yaşamak yemek yiyebilmek değildir her ay kıyafet alabilmek giyinebilmek ihtiyaçtır,sosyal aktivitelerde bulunmak ihtiyaçtır,tatil ihtiyaçtır,spor ihtiyaçtır bunları yapabilmek gerekiyor bugün Avrupa'nın asgarî ücretlisi eksiksiz gıda alışverişi,kıyafet her ay bi dizi sosyal aktivite gibi şeyleri eksiksiz yerine getiriyor yaşamak diye buna denir lüks ise ikinci araba ikinci evden itibaren başlar telefonuna altın kaplatmakla devam eder,güzel bi mekanda olan yemeği en pahalı restorantda 5 katına almakla olur bunlar lüks tüketimdir bugün malesef dışarıya bi sinemaya vs gitmek,tatil yapmak lüks gibi görünüyor birileri tarafından,diyorlar ki ayakkabı bile almışsın bi de yaşayamıyoruz edebiyatı yapıyorsun diyorlar ayakkabı ihtiyaçtır, yanlış anlaşılmasın yarım yamalak beslenerek hayatta kalmayı iyilik hâli sanıyorlar kusura bakmayın yanlış anlaşılmasın hayvanlarda yemek yiyor ve hayatta kalıyor bu hayatın insanlıkla alakası yok,yaa bugün Türkiye'de herhangi bi insanın hobisi olamıyor arkadaşlar bu çok acı bişeydir yani rc araç hobisine girsen çok pahalı, oyun bilgisayarı,konsol vs zaten aşırı pahalı, elektronik hobin olsa o da pahalı en düşük gelirli insanın dahi eksiksiz gıda,sosyal aktiviteler,gezmek,tatil,hobi haklarına erişebilmesi gerekirken biz de asgarî ücretli gıdaya tam erişim sağlayamıyor memur eksiksiz gıdaya zar zor erişim sağlıyor diğer bütün insanlığa dair hiçbir şey yapılamıyor bugün hiçbir seye zam gelmeden asgarî ücretliye 2 bin tl memura 5 bin tl zam yapılması gerekiyor ki asgarî ücretlimiz beslenebilsin memurumuz ek alımlar yapıp ekonomik çarkı çevirebilsin insanca yaşayabilsin zenginler lüks tüketimine devam etsin (bunu belirtiyorum çünkü lüks tüketim ile tatilin sosyal aktivitenin alakası yok tekrar altını çiziyorum) Avrupa'nın asgarî ücretlisi Türkiye'de 1 hafta 5 yıldızlı otelde tatil yaparken bizim memura tatili bile çok görenlere yazıklar olsun zor bela tatile gidebilen memurumuz da cebini düşünmekten tatilde rahatlamak yerine daha çok strese giriyor sonra troll çıkıyor diyor ki tatile bile gidiyorsun nankörlük etme diyor yazıklar olsun.

Hainfetöcüler
Aday Memur
18 Eylül 2021 23:36

Oğlum fetöye gidin haberlerin altına yorum yazanlara buralara entry yapanlara donunu koklatıyormuş

Birkez koklayınca ayın sonu degil. Yılın sonuna kadar bile. Yetiyormuş maaş

breze06
Genel Müdür
18 Eylül 2021 23:53

Sen biliyorsun bu işi demek yakinlarindan yapan çok sanirim. Bu arada genelde muhendisler muhendis yazan nickler kullanir doktorlar dr veya doktor senin nickde senin meslegi anlatıyor galiba. Zaten devir degisti feto cemaatinin sohbetlerinden cikmayanlar suan milleti fetocu diye iftira atıyor. Burada trolluk yapma eger sana göre yanlış yazilan birsey varsa yanlış gördüğün seyleri yaz kendi düşüncelerini ifade et iftira ile camur atma.

Hainfetöcüler, 3 yıl önce

Oğlum fetöye gidin haberlerin altına yorum yazanlara buralara entry yapanlara donunu koklatıyormuş

Birkez koklayınca ayın sonu degil. Yılın sonuna kadar bile. Yetiyormuş maaş

Toplam 129 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi