Editörler : E.Kayı Han
28 Mart 2019 18:16

Duruşma düzeni

Arkadaşlar ben asliye ceza mahkemesinde mübaşir olarak görev yapmaktayım.Bugün canımı sıkan bir olayı sizlerle paylaşıp beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Duruşma esnasında söz verilen müşteki vekilinin sözünü iğnelercesine konuşarak kesen sanık vekiline müşteki vekili karşılık verince bende önce bana yakın olan müşteki vekiline'avukat bey karşılıklı tartışmayalım' diyerek daha sonra sanık müdafine dönerek kibarca işaret ederek uyardım.

Duruşma sonrasında benle konuşmak isteyen sanık müdafine 'buyrun' dedim.Kendisi bana 'Sen hakim varken beni uyaramazsın,Mübaşir yanlızca tarafları uyarabilir,Avukatları hakim uyarır'dedi.Zaten duruşma bitmiş müşteki taraf dışarı çıkmıştı.Bende olayın uzamaması için cevap vermedim.Yanlızca 'peki' dedim.

10 dk sonra avukatı uyardığım gerekçesiyle sözlü olarak büyüklerimizce uyarıldım :(

Kalem mevzuatında ' http://www.edb.adalet.gov.tr/duyuruarsiv/2015/iimnotlar/kalemmevzuati.pdfçok üstünkörü geçildiği için ben yaptığım uyarının benim görevim olduğu kanısına vardım.Nihayetinde duruşma düzenini sağlamak ve kişileri bu konuda bilgilendirmek denmekte ve ben avukatı söz verilmeden konuştuğu ve düzeni bozduğu için uyardım.

Daha açıklayıcı ve detaylı olarak mübaşirin görevlerini yazan bir kaynak verirmisiniz.

Özellikle duruşma düzeni ile ilgili böyle bir durumla karşılaşan ve yargıya yansıyan bir durum varsa sonuç nedir

Ben bu uyarıyı aldım ama hala benim görevim zannediyorum.Yani bir daha aynı olayla karşılaşırsam tavrım değişmeyecek(En azından kalem mevzuatından istisnai bir durum yoksa).

İncir çekirdeğini doldurmayacak bir sebep Ama miğde bulandırıyo .can sıkıyo.

Ben o uyarıyı yapan avukatta kızmıyorum Ama bu konuda uyarı almama şaşırıyorum.

Uzun oldu ama okuyup bu cahil arkadaşınızı bilgilendirirseniz sevinirim

MWWY
Daire Başkanı
28 Mart 2019 18:27

Avukatlar hakim ve savcı sınıfından olduğu için avukatın size söylediği doğrudur. Duruşma düzeni ve sizin rol/göreviniz sayılı şekilde tanımlayan mevzuattan bbahsedilemez ama CMK HMK parça parça veya örtülü şekilde verildiği için ancak çıkarımda bulunularak anlaşılabilir. Avukatlar dışında duruşma düzenini sağlamak sizin sormluluğunuzda.

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
01 Nisan 2019 21:08

Büyüklerim dediğin kim? Senin büyüklerim dediğin kişiler böyle üfürükten teyyare sebeplerle seni koruması gerekirken, seni uyarıyorsa, çık git başka birime. Bu tip insanlara ne yapsan yaranamazsın, aksini de yapıp ses çıkarmasan yine suçlusundur. Avukatın adliye içinde tanıdıkları olabilir. Haklı olsan bile haksız duruma düşebilirsin, he de geç.

deep blue
Memur
14 Nisan 2019 09:54

Yönetmelikte "Duruşma sırası gelenleri duruşma salonuna davet ederek, salondaki yerlerini göstermek ve buna uyulmasını sağlamak" olarak geçiyor. Yani söz verilmeden konuşulması mübaşirin sorumluluğunda değil. "Avukatı uyaramazsın, ama tarafı uyarabilirsin" mevzuatta böyle bir şey yok. Yani üzerine vazife değildir, ama yapabilirsin anlamında deniyor.

Ancak genel usul ve teamülde şu vardır, hayatında ilk kez mahkemeye gelen ve duruşmada nasıl davranması gerektiğini bilmeyen çok insan var, taraflar olsun, tanık olsun. Kimi eli cebinde gelir, kimi tutunacak dayanacak yer arar, kimi sakız çiğner, kimi de dediğiniz gibi söz verilmeden atlar, bunu olağan veya olması gereken zanneden insanlar var. Çünkü yıllardır televizyonlarda, dizilerde hep böyle insanların kafasına işlendi. Bu durumda bunlara yardımcı olacak, duruşma kurallarını açıklayacak birisi gerekir ki bu anlamda mübaşire iş düşer. Ancak duruşma başladıktan sonrası oturumu yöneten Hakim olacağı için yalnızca hakimin talimatlarını uygulamanız gerekir.

Nasıl bir uslupla uyarıldınız, şikayet edildiniz mi edilmediniz mi bilemiyorum ama, siz de bundan sonraki hareket tarzınızı buna göre belirlersiniz. Böyle kişinin bir hatasını gördüler mi yapıştırmasını biliyorlar ama yeri geldiğinde vazifesi olmayan pek çok işi teklif edip yaptırabiliyorlar.. Sizin de (amirleriniz dışında) bu kişilere karşı, vazifem olmayana karışmam deyip gardınızı alma hakkınız var..

mbyem
Kapalı
14 Nisan 2019 10:18

Mübaşir gerekli gördüğünde avukatı da uyarır savcıyı da uyarır hakimi de uyarır başkanı da uyarır. Ben uyarıyorum. Mübaşir dediğin görevliye bu yetki verilmiştir zaten. Duruşmanın neredeyse işleyişinin hepsinden sen sorumlusun. Olumsuz bir durum hararetli bir tartışma olduğunda ya da bir kavga olduğunda kolluk kuvveti yoksa yanıbaşında sana hesap soruyorlar. Bir mübaşir olarak sana tavsiyem duruşma başladıktan sonra duruşma salonunun sahibi sensin gibi davran yemişim savcısını hakimini.

mosyomemur
Kapalı
24 Nisan 2019 12:57

sen o adama peki dersen yarın gelir çocuk gibi azarlar seni ne alaka nerede yazıyormuş diye sorsaydın mübaşir herkese kuralları hatırlatır müdahale eder avukat olması kurallara uyacağı anlamına gelmiyor ben eski mübaşirim çok azarladım böyle avukatları kanunu kuralı bilirsen kimse sana elleşemez aksi halde böyle cahillik edersen herkes sana bişi söyler artı olarak adliye böyledir dostum işini her zaman on numara yaparsın kimse bişi demez bir evrak kaybolur yargılanmaya kadar gidersin ben istifa ettim çok rahatım

mosyomemur
Kapalı
24 Nisan 2019 12:58

bak bir boş bilen daha CMUK a göre sadece konutların aranmasında bu dediğin geçerlidir :)))) sizin gibileri adliyeye alırlarsa olacağı bu

MWWY, 5 yıl önce
Avukatlar hakim ve savcı sınıfından olduğu için avukatın size söylediği doğrudur. Duruşma düzeni ve sizin rol/göreviniz sayılı şekilde tanımlayan mevzuattan bbahsedilemez ama CMK HMK parça parça veya örtülü şekilde verildiği için ancak çıkarımda bulunularak anlaşılabilir. Avukatlar dışında duruşma düzenini sağlamak sizin sormluluğunuzda.

MWWY
Daire Başkanı
24 Nisan 2019 14:09

Bilmemek veya yanlış bilmektense boş bilmeyi tercih ederim diyeceğim de -boş bilmek- demekle neyi anlatmak istediğinizi anlamadım, heralde boş bilmek bu olsa gerek. Bilmek deyince en önemlisi haddini bilmek olsa gerek ki -duruşma düzenine uygularsak- haddini bilmeyen mübaşirin mahkemenin/hakimin yerine geçerek hüküm vermeye cesaretlenmesinden daha tehlikelisi olamaz. Mübaşir hiyerarşik olarak hakimin altında mahkemenin düzenine yönelik görev yapan görevlidir, dolayısıyla silahların eşitliği ilkesinde esas alınan hakimdir, savcı ve avukata denk tutulmadığı için de bunlara karşı yapılacak uyarı ve hatırlatmalar hiyerarşik dengleri tarafından yapılır.
mosyomemur, 5 yıl önce

bak bir boş bilen daha CMUK a göre sadece konutların aranmasında bu dediğin geçerlidir :)))) sizin gibileri adliyeye alırlarsa olacağı bu

mosyomemur
Kapalı
24 Nisan 2019 14:53

bana bir mevzuattan örnek ver hadi bekliyorum :)))

MWWY, 5 yıl önce
Bilmemek veya yanlış bilmektense boş bilmeyi tercih ederim diyeceğim de -boş bilmek- demekle neyi anlatmak istediğinizi anlamadım, heralde boş bilmek bu olsa gerek. Bilmek deyince en önemlisi haddini bilmek olsa gerek ki -duruşma düzenine uygularsak- haddini bilmeyen mübaşirin mahkemenin/hakimin yerine geçerek hüküm vermeye cesaretlenmesinden daha tehlikelisi olamaz. Mübaşir hiyerarşik olarak hakimin altında mahkemenin düzenine yönelik görev yapan görevlidir, dolayısıyla silahların eşitliği ilkesinde esas alınan hakimdir, savcı ve avukata denk tutulmadığı için de bunlara karşı yapılacak uyarı ve hatırlatmalar hiyerarşik dengleri tarafından yapılır.

MWWY
Daire Başkanı
24 Nisan 2019 19:31

Leküm dinükum velyedin.
mosyomemur, 5 yıl önce

bana bir mevzuattan örnek ver hadi bekliyorum :)))

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi