Editörler : "eskiyara"Pangaea
05 Şubat 2019 11:06

Aynı yıl içinde 2 kez eş durumu

Merhabalar hocalarım,

1.özür grubunda eş durumu istedim fakat puanımın 39 olması ve sadece 4 okulun muhtemelen boşalacak olmasından dolayı eşimin ikametgahının bulunduğu ilçeye yerleşemedim.

Şimdi 2.özür grubunda ikametgaha yakın (yaklaşık 20-22 km) ilçedeki okullar açıldı.

Benim sorum şu;

1) şimdi ben bu ilçedeki okulları tercih edersem ve yerleşirsem, Ağustos ayında yapılacak özür grubu atamalarında tekrar tayin isteyebilir miyim?

2) Yoksa hakkımı kullanmış sayılıp eş durumu yapmama izin verilmez mi?

deryaarbas
Şef
05 Şubat 2019 13:37

İstersiniz hocam, ikamete ya da eşinizin çalıştığı ilçeye çıkmadığı sürece her dönem isteyebilirsiniz.

erdal55
Aday Memur
05 Şubat 2019 14:03

Hocam tüm illerde açıldı mı bilginiz var mı?

Teacher1759
Aday Memur
05 Şubat 2019 16:13

Yanlış anladınız sanırım sorduğum soruyu..

Eşimin çalıştığı yere yerleşirsem ve göreve başlarsam, ağustos ayında tekrar ikametgahımızın olduğu yere tayin isteyebilir miyim diye sormuştum.

Siz yerleşemediğim zaman isteyebileceğimi söylemişsiniz. Onu bilinen birşey zaten Derya Hanım

deryaarbas, 5 yıl önce
İstersiniz hocam, ikamete ya da eşinizin çalıştığı ilçeye çıkmadığı sürece her dönem isteyebilirsiniz.

deryaarbas
Şef
05 Şubat 2019 20:48

Hocam demişim zaten, eşinizin çalıştığı yere çıkarsa isteyemezsiniz diye.
Teacher1759, 5 yıl önce

Yanlış anladınız sanırım sorduğum soruyu..

Eşimin çalıştığı yere yerleşirsem ve göreve başlarsam, ağustos ayında tekrar ikametgahımızın olduğu yere tayin isteyebilir miyim diye sormuştum.

Siz yerleşemediğim zaman isteyebileceğimi söylemişsiniz. Onu bilinen birşey zaten Derya Hanım

01teknikhoca
Memur
05 Şubat 2019 22:29

Hocam Özür gurubu atama yönetmeliği 35. maddeye göre, (ki maddeyi farklı yorumlayan il ve ilçe yöneticileri oluyor) herhangi bir atama sonrasında aynı eğitim döneminde ikinci bir atama isteyemiyorsunuz. Yönetmelikte yer almasına rağmen Adana'da resen atama sonrası hemen ardına gelen eş durumu atamasına başvurumu kabul etmemişlerdi. Buna göre, bildiğim kadarı ile, örneğin ocak ayında eş durumuna atanırsanız, ağustosta başvuru yapamıyorsunuz. Ama ilginç olan ağustosta eş özründe atandıktan sonra eylüldekine başvurabiliyorsunuz. Çünkü eylülde bilindiği üzere dönem değişiyor.

En iyi ilçenizden bilgi alabilirsiniz. Dediğim gibi, maddeleri farklı yorumlayan yöneticilerden dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

murattkucukk
Müsteşar Yardımcısı
05 Şubat 2019 23:36

Ne iyi ya eş durumu bildiğin şımarıklık ataması olmuş!!!

06 Şubat 2019 07:44

İstersiniz hocam isteyin . haftada bir bile isteyin evinizin yanında ki okula çıkana kadar haftada bir isteyin. Olmadı ilçe emri olmadı okul emri bile olur

Mehker
Daire Başkanı
06 Şubat 2019 10:31

Bekar öğretmenlere yapılan büyük haksızlık

murattkucukk
Müsteşar Yardımcısı
06 Şubat 2019 13:01

39 puan mesleğimin ilk yılında vardı 12 yıllık öğretmenim gidemediğim yerlere bu puanlılar gidecek:(

GümüşÖZ.
Aday Memur
06 Şubat 2019 13:29

Evlenin hocam sizde gidin o çok yüksek 12 yillik puanlarınızla ben 14 yillik puanımla gidemiyorum es durumu olunca hemen kapımızdaki okula gitmiyoruz bulun bi es bakın olaya

murattkucukk
Müsteşar Yardımcısı
06 Şubat 2019 22:04

Aaaa neden hocam oysa ki evlisiniz bu kanunen yasak evlilerin yasal hakkı en yakın ve en güzel yerde çalışmak sonuçta evliler hocam boşuna duyar kasmayın evli insanlar yılda defalarca iliçi ildışı tayin istiyor birinde olmaz öbüründe olur yazık bir dönem fazla çalışacaksınız ama tühh çok üzüldüm....

GümüşÖZ., 5 yıl önce

Evlenin hocam sizde gidin o çok yüksek 12 yillik puanlarınızla ben 14 yillik puanımla gidemiyorum es durumu olunca hemen kapımızdaki okula gitmiyoruz bulun bi es bakın olaya

GümüşÖZ.
Aday Memur
06 Şubat 2019 23:09

Yahuuuuu en iyi okullar derken bir de bu var çok komiksiniz evet sırça köşkten okullardayız biz buzlu badem eksik etmeyiz icinden cikolata irmaklari gecen camlari sekerden hanselle seksek yapılan. Vs. Vs.ben iyi bir okuldayım her zaman öyleydi iyi okul diye bir ayırım yapmıyorum çünkü BUTUN OKULLAR IYIDIR BÜTÜN OGRENCILER DEGERLIDIR olaya böyle bak bence mutlu yasa Eş durumu tayin iyi okul için değildir aile birliği içindir daha neyin ne olduğu bilmiyosun

murattkucukk
Müsteşar Yardımcısı
06 Şubat 2019 23:51

Hocam bir defolun gidin ya 12 yıldır İstanbulda görev yapıyorum iliçinde 400 puanla gidebileceğiniz ya da asla açılmayan okullara eş durumunda çatır çatır 39 puanlı insanların gittiğini hepimiz biliyoruz ayrıca eş durumunda kimse Van daki eşinin yanına gitmek istemiyor daha dün evlenmiş 2 yıllık öğretmenler İzmir de çalışmak istiyor,yalandan aile bütünlüğü die ağlamayın,Hakkarideki eşinizin yanına gidince de AİLE BÜTÜNLÜĞÜ sağlanmış oluyor illa İzmir şart değil di mi madem amaç bir arada olmak sadece.

Daha iyi anlamanız için şöyle örnek vereyim Bakırköy e genç biri asla tayin ile gidmez sorun genç olup orada çalışanlara yüzde 90ı eş durumundan gitmiştir,boşuna kasmayın hocam,İstanbul da eşi olan biri neden eş durumunda Bakırköy Beşiktaş Kadıköy gibi lüks semtlere tayin istiyor acaba Bağcılar Gaziosmanpaşa ya gidince de İstanbul oluyor??

GümüşÖZ., 5 yıl önce

Yahuuuuu en iyi okullar derken bir de bu var çok komiksiniz evet sırça köşkten okullardayız biz buzlu badem eksik etmeyiz icinden cikolata irmaklari gecen camlari sekerden hanselle seksek yapılan. Vs. Vs.ben iyi bir okuldayım her zaman öyleydi iyi okul diye bir ayırım yapmıyorum çünkü BUTUN OKULLAR IYIDIR BÜTÜN OGRENCILER DEGERLIDIR olaya böyle bak bence mutlu yasa Eş durumu tayin iyi okul için değildir aile birliği içindir daha neyin ne olduğu bilmiyosun

GümüşÖZ.
Aday Memur
07 Şubat 2019 00:23

BENCE SEN DEFOL GIT kimin gözü iyi okullarda belli yok bakırköy yok bilmem ne. Vana tayin iste tavsiye ediyosun ya takilma madem verdigin tavsiye ettigin yerlere git calis ben iki kere dogu hizmeti bolgesinde calistim

01teknikhoca
Memur
07 Şubat 2019 02:18

2 yıl önce Van'daki bir okula atanmış ve şu an 39 puanı olan birisi, eş durumu tayini ile İzmir'e gelen bir kişi, Aynı okulda, 400 puanla il içi yada il dışı ataması ile Van'dan İzmir'e gelmek isteyen diğer biri kişinin hakkını nasıl gasp eder?

MEB 2019 atama takvimini yayımladı. Buna göre, (norm atamalarında birkaç ilde geçikti sadece) Kasım ocak arası, norm fazlası ataması, Şubat ayı mazeret tayini, mart nisan gibi norm güncellemeleri, mayıs da il içi ataması temmuz da iller arası atama, ağustosta yeniden eş durumu ataması ek atamalar hariç tabi.) Bunda sanırım bir yanlışlık yok.

Mart ayından başlıyorum. Zira norm güncellemelerini baz alarak atamaları yapacağız. Marta kadar giden kalan akabinde bir norm belirlendi. İzmir'deki okulda (örneğin) matematik normu 3. Okulda 2 öğretmen var. Okulun mart ayında 1 tane matematik açığı var. Okul müdürü norm durumlarını ilçeye bildirdiği vakit, okuldaki ihtiyaç durumu il, ilçeye bildiriliyor.

Mayıs ayında, il içi ataması var. Okul normu bildirdi diyelim. Van'daki arkadaşın zaten burada izmir şansı yok. İzmir'deki 450 puanlı bir başka öğretmen, şartları tuttuğu için bu okulu isterse tayini çıkar mı? Evet. İzmir'deki okuldaki kontenjan doldu. Ancak izmirde 450 puanlı öğretmenin okulunda 1 açık oluştu

450 puanla tayin olan öğretmenin okulu, bu tayin sonunda hemen kontenjan bildirdi diyelim. Temmuza'da iller arasında bu okul gözükür mü? Evet. Vandaki arkadaş 400 puanla hala izmiri bekliyor. Kapanan kapandı, bari şu yeni açılana müracaat ediyor ama nafile...Hataydan 415 puanlı birisi iller arasında bu okula tayini çıkıyor. 400 puanlı arkadaş yine boşta.

Peki bu van'daki 39 puanlı arkadaş nasıl gelecek eş durumundan? Norm ataması, İl içi ve iller arası derken, zaten abuk bir dönem. Ağustosta öğrenci kaydı da yok norm güncellemesi de. 39 puanlı genç arkadaş ağlıyor tabi...aile mazereti eşim çocuğu vs. Eş durumu ataması bir açıklanıyor...Aaaa istediği okulda açık var....

Bu nasıl olur peki? Bilindiği üzere eş durumu tayinlerinde kadrolar, Kontenjan.meb.gov.tr deki verilere bakılarak belirleniyor. Üç olasılık var. Ya, okul müdürü martta öğretmen açığını gizliyor...yada bildirmiyor. Bakanlık eş durumu atamasında direk görüyor kadroyu...ya mevcut kadro il geneli normuna takıldığı için diğer atamalarda görülemiyor, yada iller arasında bir öğretmen başka bir ile tayin istemiş oluyor.

Yani....eş durumundan ister 39 puanla isterseniz 390 puanla atanın, kimsenin hakkını yiyemiyorsunuz. Yada...eş durumu atamasında, mazeretini mazeret gösteren arkadaş, sizin hakkınız olan

kadroyu işgal edemiyor. Eş durumu ataması, zurnanın en son deliği...il içi atanıyor, kalırsa il dışı. Akabinde güncelleme yok v.s. sonra eş durumu ataması oluyor. Diyelim eş durumu ataması isteyen arkadaş, vicdana geldi vatan millet sakarya dedi... tayin istemedi. Hatta bir sonraki şubatta da istemeyecek. Vandaki arkadaş, taaaa temmuzdaki illerarası atamaya kadar, arada 2 norm fazlası

ataması, 1 il içi atamasını geçip istediği okula gelmesi....imkansız gibi.

Peki il emri çıkarsa...İl emrine gelen öğretmen, norm fazlası demektir. Norm açığı oluştuğunda, tıpkı diğer norm fazlaları gibi değerlendirilir. Yani ilde yada ilçedeki norm atamaları gibi ihtiyaç dahilinde bir okula verilecektir. Bunun eş durumu v.s ilgili bağlantısı yok. Zaten bir sebepten dolayı norm fazlası olmuş bir öğretmen varsa, bir sonraki dönemde ihtiyaç olan bir okula mutlaka resen atanacaktır.

Peki burada kızılan konu ne? 400 puanla atama bekleyen arkadaş, 410 puanla atanan birisinden hasbel kader kalan bir yere, 39 puanla eş durumundan gelen kişiye sitem ediyor, sorumlu olarak onu belirliyor. Eş durumu atamalarını tamamen kaldırmak imkansızdır. Çünkü sadece öğretmenler öğretmen yanına gitmiyor. Askeri polisi hakimi, mühendisi, doktoru özel sektörde çalışanı bir sürü insan var. Bunların mağduriyetinin önüne geçemezsiniz. Üstelik herkes 39 puanlı da değil. 300 puanla 2 yıl atama bekleyen de var. Ayrıca mazeret atamaları, diğer atamaların sonunda yapılan bir atama. Var olan bir boşluğu gasp etmekten ziyade, bildirilmeyen yada bir şekilde diğer atamalardan arta kalanla yetinilen bir atama bu. Bir sorumlu suçlu varsa, oda yeterli kontenjan açmayan yada doğru şekilde kontenjan bildirmeyen MEB'den başkası olamaz.

Olayı birde bu açıdan düşünün derim.

murattkucukk
Müsteşar Yardımcısı
07 Şubat 2019 18:41

Ben 12 yıldır kendi imkanlarımla iliçi tayin istedim eş durumu gibi kebap atamalarla dğil ayrıca 4 yıl doğuda görev yaptım bilmeden konuşmayın isterseniz!...

GümüşÖZ., 5 yıl önce

BENCE SEN DEFOL GIT kimin gözü iyi okullarda belli yok bakırköy yok bilmem ne. Vana tayin iste tavsiye ediyosun ya takilma madem verdigin tavsiye ettigin yerlere git calis ben iki kere dogu hizmeti bolgesinde calistim

murattkucukk
Müsteşar Yardımcısı
07 Şubat 2019 18:47

Hocam çok uzun uzun anlatmışsınız da bu kadar uzun konuşmaya gerek yok eş durumuna çok güzel okullar açıldığı bir gerçek her sene personel.meb.gov.tr de açılan okullar il dışında da eş durumunda da tüm branşlar ve tüm şehirler açısından okul okul yazılıyor zaten sadece oraya bakmanız yeterli eş durumunda görünen okullar 15 tane ise il dışına 5 tane oluyor fazla bile olsa eş durumunda açılan ilçeler asla ildışına açılmıyor,sistemi çok güzel anlatmışsınız da açılan okullar ve hangi atamada kaç puanla atam olduğuna bakmak yeterlidir Ankara ve onun gibi birkaç şehire eş durumu da zor çıkınca saçma saçma eş durumu da öyle kebap bir atama değil diye ağlıyorsunuz ama emin olun o sizin eş durumundan gidemediğiniz okula iliçinden biri de 300-400 puanla anca gidiyordur

01teknikhoca, 5 yıl önce

2 yıl önce Van'daki bir okula atanmış ve şu an 39 puanı olan birisi, eş durumu tayini ile İzmir'e gelen bir kişi, Aynı okulda, 400 puanla il içi yada il dışı ataması ile Van'dan İzmir'e gelmek isteyen diğer biri kişinin hakkını nasıl gasp eder?

MEB 2019 atama takvimini yayımladı. Buna göre, (norm atamalarında birkaç ilde geçikti sadece) Kasım ocak arası, norm fazlası ataması, Şubat ayı mazeret tayini, mart nisan gibi norm güncellemeleri, mayıs da il içi ataması temmuz da iller arası atama, ağustosta yeniden eş durumu ataması ek atamalar hariç tabi.) Bunda sanırım bir yanlışlık yok.

Mart ayından başlıyorum. Zira norm güncellemelerini baz alarak atamaları yapacağız. Marta kadar giden kalan akabinde bir norm belirlendi. İzmir'deki okulda (örneğin) matematik normu 3. Okulda 2 öğretmen var. Okulun mart ayında 1 tane matematik açığı var. Okul müdürü norm durumlarını ilçeye bildirdiği vakit, okuldaki ihtiyaç durumu il, ilçeye bildiriliyor.

Mayıs ayında, il içi ataması var. Okul normu bildirdi diyelim. Van'daki arkadaşın zaten burada izmir şansı yok. İzmir'deki 450 puanlı bir başka öğretmen, şartları tuttuğu için bu okulu isterse tayini çıkar mı? Evet. İzmir'deki okuldaki kontenjan doldu. Ancak izmirde 450 puanlı öğretmenin okulunda 1 açık oluştu

450 puanla tayin olan öğretmenin okulu, bu tayin sonunda hemen kontenjan bildirdi diyelim. Temmuza'da iller arasında bu okul gözükür mü? Evet. Vandaki arkadaş 400 puanla hala izmiri bekliyor. Kapanan kapandı, bari şu yeni açılana müracaat ediyor ama nafile...Hataydan 415 puanlı birisi iller arasında bu okula tayini çıkıyor. 400 puanlı arkadaş yine boşta.

Peki bu van'daki 39 puanlı arkadaş nasıl gelecek eş durumundan? Norm ataması, İl içi ve iller arası derken, zaten abuk bir dönem. Ağustosta öğrenci kaydı da yok norm güncellemesi de. 39 puanlı genç arkadaş ağlıyor tabi...aile mazereti eşim çocuğu vs. Eş durumu ataması bir açıklanıyor...Aaaa istediği okulda açık var....

Bu nasıl olur peki? Bilindiği üzere eş durumu tayinlerinde kadrolar, Kontenjan.meb.gov.tr deki verilere bakılarak belirleniyor. Üç olasılık var. Ya, okul müdürü martta öğretmen açığını gizliyor...yada bildirmiyor. Bakanlık eş durumu atamasında direk görüyor kadroyu...ya mevcut kadro il geneli normuna takıldığı için diğer atamalarda görülemiyor, yada iller arasında bir öğretmen başka bir ile tayin istemiş oluyor.

Yani....eş durumundan ister 39 puanla isterseniz 390 puanla atanın, kimsenin hakkını yiyemiyorsunuz. Yada...eş durumu atamasında, mazeretini mazeret gösteren arkadaş, sizin hakkınız olan

kadroyu işgal edemiyor. Eş durumu ataması, zurnanın en son deliği...il içi atanıyor, kalırsa il dışı. Akabinde güncelleme yok v.s. sonra eş durumu ataması oluyor. Diyelim eş durumu ataması isteyen arkadaş, vicdana geldi vatan millet sakarya dedi... tayin istemedi. Hatta bir sonraki şubatta da istemeyecek. Vandaki arkadaş, taaaa temmuzdaki illerarası atamaya kadar, arada 2 norm fazlası

ataması, 1 il içi atamasını geçip istediği okula gelmesi....imkansız gibi.

Peki il emri çıkarsa...İl emrine gelen öğretmen, norm fazlası demektir. Norm açığı oluştuğunda, tıpkı diğer norm fazlaları gibi değerlendirilir. Yani ilde yada ilçedeki norm atamaları gibi ihtiyaç dahilinde bir okula verilecektir. Bunun eş durumu v.s ilgili bağlantısı yok. Zaten bir sebepten dolayı norm fazlası olmuş bir öğretmen varsa, bir sonraki dönemde ihtiyaç olan bir okula mutlaka resen atanacaktır.

Peki burada kızılan konu ne? 400 puanla atama bekleyen arkadaş, 410 puanla atanan birisinden hasbel kader kalan bir yere, 39 puanla eş durumundan gelen kişiye sitem ediyor, sorumlu olarak onu belirliyor. Eş durumu atamalarını tamamen kaldırmak imkansızdır. Çünkü sadece öğretmenler öğretmen yanına gitmiyor. Askeri polisi hakimi, mühendisi, doktoru özel sektörde çalışanı bir sürü insan var. Bunların mağduriyetinin önüne geçemezsiniz. Üstelik herkes 39 puanlı da değil. 300 puanla 2 yıl atama bekleyen de var. Ayrıca mazeret atamaları, diğer atamaların sonunda yapılan bir atama. Var olan bir boşluğu gasp etmekten ziyade, bildirilmeyen yada bir şekilde diğer atamalardan arta kalanla yetinilen bir atama bu. Bir sorumlu suçlu varsa, oda yeterli kontenjan açmayan yada doğru şekilde kontenjan bildirmeyen MEB'den başkası olamaz.

Olayı birde bu açıdan düşünün derim.

Mehker
Daire Başkanı
07 Şubat 2019 23:02

Hocam bu düşüncedekiler bu kadar çok şey yazıyorlar ama hiçbiri aile birliğin neden doğuda değil de batıda sağlanıyor? sorusuna cevap veremiyor. Ben olayın içindeyim. Büyük çoğunluğunun amacı aile birliği değil batıya iyi yerlere gitmek. Eğer amaçları bu olmasa eşiyle birlikte fakat doğunun en ücra köşelerinde de kalmaya razı olurlardı.

Olan gariban bekar öğretmenlere oluyor

murattkucukk, 5 yıl önce

Hocam çok uzun uzun anlatmışsınız da bu kadar uzun konuşmaya gerek yok eş durumuna çok güzel okullar açıldığı bir gerçek her sene personel.meb.gov.tr de açılan okullar il dışında da eş durumunda da tüm branşlar ve tüm şehirler açısından okul okul yazılıyor zaten sadece oraya bakmanız yeterli eş durumunda görünen okullar 15 tane ise il dışına 5 tane oluyor fazla bile olsa eş durumunda açılan ilçeler asla ildışına açılmıyor,sistemi çok güzel anlatmışsınız da açılan okullar ve hangi atamada kaç puanla atam olduğuna bakmak yeterlidir Ankara ve onun gibi birkaç şehire eş durumu da zor çıkınca saçma saçma eş durumu da öyle kebap bir atama değil diye ağlıyorsunuz ama emin olun o sizin eş durumundan gidemediğiniz okula iliçinden biri de 300-400 puanla anca gidiyordur

01teknikhoca
Memur
07 Şubat 2019 23:17

Muırat bey öncelikle üslubunuza dikkat edin. Kimsenin ağladığı yada birşeyleri iyi göstermek çabası yok.

Atamalar ile ilgili, kendiniz ifade ettiniz. Atamanın kontenjanını MEB belirliyor ve bir yerde 5 diğer yerde 15 göstermesinin nedenlerine kısaca değindim. Mebin kontenjan açıp kapama gibi durumu yok. Siz isterseniz kendi okulunuzdaki kontenjanı görebiliyorsunuz. Diyelim okulunuzda X branşında açık oluştu. Bunu müdürünüz bildirmez ise, bölümünüz bildirmez ise, başka okuldaki nasıl tayin isteyecek? Ha...Meb özür atamalarında, bu kontenjan değerlerini Personelden direk kendisi çekiyor. O yüzden MEB bir kısmına açtı diğerine açmadı diyebiliyorsunuz.Okul müdürünüzün "bende X branşında açık var" diye bildirdiği bir durum, MEB tarafından gizlenemez zaten. Gizlenen gösterilen bir durum varsa, bu MEBin sorumluluğundadır. Tepki de övgü de ona olmalıdır. Belirtmeye çalıştığım eş durumu bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın giderilmesinin şekli de MEB tarafından belirlenir. MEB'in açmadığı bir kontenjandan dolayı, ataması yapılan kişiler, açılmayan yada eksik gösterilen kontenjanlardan dolayı sorumlu tutulmamalıdır.

murattkucukk, 5 yıl önce

01teknikhoca
Memur
08 Şubat 2019 00:08

Size uzun uzun cevap vermeyi bir deneyelim bakalım.

Şimdi, öncelikle bütün cevaplar "olan gariban bekar öğretmene oluyor" da saklı. Bulunduğunuz il, doğunun en ücra köşesi diyelim. Bir köy okulu. Ulaşım sıkıntı gidiş geliş sıkıntı. Belkide terör korkusu da var. Bütün bunların ışığında 0 puanla okula atandınız. her sene 30 puandan 5 yıl beklediniz. 5 yıl sonunda puanınız oldu 150. Şimdi 150 puan az değil. İller arası atamada Anadoludaki 10 puanlık yerlere göre iyi bir puan. Yozgatta çalışan birisi 5 yıl sonunda en çok 50 alabilirken üstelik. Ailenizin yanına sizde rahat edebileceğiniz bir batı iline tayin isterken, 1 yıl önce gelmiş birisinin hemde 30 puanla batının en güzel okuluna atanması elbette canınız sıkar (benim sıkıyor mesela.).

Peki sıkar sıkmasına da, bu doğu sıkıntılı mı? evet. Sorunlu mu? evet. Gurbet zor mu? evet...E bekarın da annesi babası kardeşi var...Bekar imkan bulsa gelmenin yolunu ararken, evli imkan bulduğunda neden gitmesin? Sizin bahsettiğiniz gibi, batıda birleşmek varken, neden doğuda zorluk çeksinler ki? Bekar adam bile, hiçbir bağımlılığı yokken doğudan ilk fırsatta batıya tayin isterken, evli neden verilen haktan yararlanmasın? elbette sizin de hakkınız. Buna kimsenin itirazı yok. Ancak batıda kontenjan açılınca, ilk tercih hakkı zaten sizde. Ha açılmıyorsa yukarıda da yazdığım gibi. bu MEB'in sorunu.

Diğer taraftan, neden doğuda birleşmezler? Bu sadece her ikiside öğretmen olan eşler için geçerli. Diğerleri için böyle bir kaide zaten yok. Yani özel sektördeki yada kamunun diğer kurumlarındaki personel için bizim gibi senede iki defa özür ataması maalesef yok. O yüzden doğuda yada arada birleşme sadece öğretmenlerde var. Ayrıca, her atama döneminde doğuya da önemli ölçüde eş durumu tayini yapılıyor. bunu göz ardı etmeyin.

Peki cevaplarsanız ben size bir soru sorayım. Yozgatın merkezine sizinle beraber atanan bir öğretmen olsun. Sizde elazığdasınız diyelim. Sizin okulunuz 30 puan, yozgat 10...5 yıl sonunda illerarası atamada sizde yozgatta izmire tayin isterse, sizce kimin şansı vardır? Peki 5 yılda 3 katı puan kazanmak doğru mudur? Cevabınız klasik o zaman doğuda görev yapsınlar onlarda alsın...onları kimse tutmuyor ise....bende size "sizde bulun bir çalışan kişi evlenin o zaman. sizde bu haktan yararlanın" diyebilir miyim? Yok ben çalışan kişi ile evlenemem diyorsanız (ki saygı duyulacak bir tercihtir) o adam da "ben doğuya neden geleyim" diyebilir mi? Peki bütün bu gerçekler..."hocam kelime oyunu yapıyorsunuz" diyerek geçiştirilebilir mi?

Mehker, 5 yıl önce

Hocam bu düşüncedekiler bu kadar çok şey yazıyorlar ama hiçbiri aile birliğin neden doğuda değil de batıda sağlanıyor? sorusuna cevap veremiyor. Ben olayın içindeyim. Büyük çoğunluğunun amacı aile birliği değil batıya iyi yerlere gitmek. Eğer amaçları bu olmasa eşiyle birlikte fakat doğunun en ücra köşelerinde de kalmaya razı olurlardı.

Olan gariban bekar öğretmenlere oluyor

Toplam 32 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi