Editörler : supporters.
02 Temmuz 2011 07:35

kpss-a grubu kadrolar ve açıköğretim mezunları

Arkadaşlar,kpss-a grubu kadrolar ve idari hakimlik,kaymakamlık için başvuru şartlarındaki yaş haddi, düzenlenen khk ile 35'e yükseltilmiştir. Bu durum, iyi bir iş ve kariyerli bir meslek sahibi olmak isteyen arkadaşlar için yeni bir umut kapısı olmuştur.

Ösym'nin yapmış olduğu kpss-a ve idari hakimlik,kaymakamlık sınavlarına başvuru koşullarında aof'li ve iibf(örgün) mezun ayırım(fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğu için) yapılamamaktadır.

Durum teorik olarak böyledir.

Ösym'nin yapmış olduğu bu sınavlardan, kurumların istediği yeterli bir puanı aldıktan sonra, bilgilerimiz birde kurumun açmış olduğu sınavlarda değerlendirilmektedir, bu durum bununlada kalmayıp kurumun açtığı sınavdada başarılı olan aday daha sonra kurumun mülakatına çağrılmaktadır,kpss ve yazılı sınavı kazananlar bu mülakatdan aşamasından geçtikten sonra ataması yapılmaktadır.

Ösym'nin yapmış olduğu kpss'ı ve kurumların kendi bünyelerindeki yazılı sınavlar objektif bir şekilde yapılıyor.

Peki ya mülakat aşamaları?

Ben açıköğretim iktisat fak. Kamu yönetimi mezunu biriyim ve önümüzdeki 2 yıl boyunca çok çalışarak, kısmet olursa kpss-a grubu ve idari hakimlik sınavlarına hazırlanmak istiyorum. Asıl isteğim ise idari hakimlik.Yapılan sınavlardan gerekli puanları aldıktan sonra işin mülakat aşamasında sırf aof'li olduğum için elenmek istemiyorum :(

(Amacım burada aof'li bir mezundan yeterli donanıma sahib bir idari hakim olurmu yada olmazmı tartışması başlatmak değil,sonuç olarak yasal olarak böyle bir hakkımız var, ve kazananlar belli bir süre eğitim altıktan sonra ve belli bir düzeye geldikten sonra asil olarak göreve atanıyorlar)

Çevrenizde aof'den mezun olupta, Hesap uzman yard. gelir uzman yard. vb gibi kadrolarda çalışanlar varmı, yada benim asıl isteğim olan aof mezunu olup idari hakim olabilen varmı.

Bu sınavların mülakat aşamalarına gelebilen ister örgün ister aof'li farketmez, bu konudaki tecrübelerini ve düşüncelerini paylaşabilir mi?

cool&cool
Şube Müdürü
08 Temmuz 2011 19:50

ilker28 bende açıktan işletmeyi bitirecem kısmet olursa ve ciddi ciddi hazırlanmayı düşünüyorum bu sınavlara ancak sınav formatı ve sistemi hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok bence bu başlık altında toplanalım ve elimizden geldiğince birbirimize yardımcı olalım şimdilik aeo ...

ilker28
Aday Memur
10 Temmuz 2011 05:07

cool&cool kpss-a grubu ve idari hak. - kaymakamlık sınavlarını dediğim gibi ösym yapıyor. Daha sonra kurumlar ilan yayınlayarak bir taban puanı belirleyip adayları kendi bünyelerinde tekrar sınava çağırıyorlar.( örn: kpss-X puan türünde 80 ve yukarı alan adaylar gibi)

kurumdaki yazılı sınavların çok zor olduğunu duydum, fakat idari hakimlik için 2. kez bir sınav yapılmıyor. Neyse kurumdaki yazılı sınavıda geçince mulakata tabi tutuluyoruz!!! sorunda burada başlıyor, aof li ve örgün ayrımı yapıldığını bazı forumlardan okudum ve çok üzüldüm, boşamı okuduk diyorum kendi kendime. ve bu durum motivasyonumu çok kırıyor.

Sonuçta bu sınavlara çok sıkı çalışmak gerekiyor cool&cool fakat aof mezunu olduğumuz için mülakatlarda şansımızın az olduğu söyleniyor.

Bu konuda deneyim yaşayan arkadaşlara sesleniyorum, bu başlık altında düşüncelerimizi ve tecrübelerimizi paylaşalım lütfen...

17Kasım
Kapalı
10 Temmuz 2011 15:43

ilker28, bende senin durumundayım. ben aof e kayıt olduktan sonra yıllardır aof mezunu kaymakam hakim var mı diye araştırıp soruyorum. sonuç:sıfır. çok şevk kırıcı ama durum böyle.

daha bu soruya cevap bulmadım. bir tane Allah kulu yok aöflü şöyle bizi gaza getirecek!

çok umut kırıcı ama ben 2.ünv. kapsamında bitiyorum. şansımı yinede denemeyi düşünüyorum. belki örgün diplomam itibar görür hiç olmasa.

autumn3
Aday Memur
10 Temmuz 2011 18:42

arkadaşlar neden şevkinizi kırıyorsunuz ben forumda okumuştum doğruluğunu bilemem tabide aöf mezunu olup idari hakimliği kazananlar olmuş

bu iş sizde biter eksikliğinizi tamamlarsanız örgündeki birinden daha donanımlı olabilirsiniz

ilker28
Aday Memur
19 Temmuz 2011 11:49

güncel

mourinho06
Aday Memur
12 Ekim 2011 18:38

peki yazılı sınavda ilk 3e veya 5e giren aöflinin sözlü sınavı geçme oranı sizce kaç???

10 Kasım 2011 13:16

olurmu olmazmı bılınmez ama olması gerekır ben gozlemlerımde sunu kesfettım aöf mezunu ne ıstedıgını bılırse sonuc guzel olur

ama aöf mezunlarının ıcerısınde kpss a sınavıyla ugrasan ınsan sayısı az cunkı cogu zaten baska kurumlarda calısıyorlar ve ıngılızce sevıyelerı dusuk ve kpss a sınavına calısmıyorlar kpss b den atanıp yoluna devam edıyor cevremızde aöflı ust duzey yonetıcı lerı az gormemız aöf okumanın sucu degıl aöf okuyan ınsanların kpss a yı ısteyıp ısteyememelerıdır iibf mezunları burayı kazandıklarında zaten bu nu ıstedıklerı ıcın ıstıkrar gosterıyorlar ıngılızceyı okulda öğrenıyorlar zaten ama bır aöf lı ya kısa donem askerlık ıcın ya derece yukseltmek ıcın aöf okuyor yanı sorun aöf okuyanların ust duzey kadroda olup olmamaları degıl aöf okuyanların ust duzey kadroda olmak ısteyıp ıstememelerıdır suda bır gercekkı cogu aöf ye yazılanlar daga ılk senelerden okulu bıtırıp anadolu unıversıtesıne ek gelır saglıyorlar

ıstıkrarlı bır sekılde ne ıstegını bılerek hareket edersek bu ıs olur dıye dusunuyorum mulakat kısmına gelınce bu ısın en kotu yanı da burası o kadar sınava tabı tutulduktan sonra bırılerının gelıp sen yetersızsın demesı kadar kotu bır durum olamaz herhalde ınsanlara sen bu sınavlara gırebılırsın mufettıs uzman olabılırsın deyıp mulakata kadar gelmıssın tek bır adımda iibf mezunlarına öncelık tanırsa bu haksızlıktır bu örgun veya aöf ayırımı degıl oraya kadar gelebılmıs bır aöf lının azmı dır ınsanların ellerınde azımlerı ve umutları alınmamalıı....

yurdaakul
Kapalı
11 Kasım 2011 00:15

güncelllllllll

Promagistra
Aday Memur
10 Aralık 2011 03:34

Güncel

smotsinian
Aday Memur
10 Aralık 2011 12:49

Arkadaşlar kpss sınavlarıyla birlikye nerden mezun olduğunuz çok da önemli değil artk kendinizi geliştirmenizle ilgili sonuçta örgün mezunu da açıköğretim mezunu da aynı sınava giriyor iyi bir puanla istediğiniz yere atanabilirsiniz ne iş yapmak istediğiniz önemli uzman,kaymakam,hakim,denetmen,müfettiş fark etmez.Yani ne istediğiniz önemli isteyip çalışırsanız olmayacak diye bir şey yok A grubu bütün kadrolara atanabilirsiniz.

bassistburak
Kapalı
10 Aralık 2011 19:05

çalış.. herkesten çok çalış.. kurum sınavlarında başarılı ol .. kendini geliştir özellikle dil yönünden.. ingizlice olayın iyiyse başka bir yan dil öğrenmeye bak.. Belirli sınavları hepimiz aşarız ama insanın kendini geliştirmesi önemli.. En iyi üniden mezun olup donanımsız biriyle hangi okul olursa olsun mezun olan donanımlı biri herzaman daha şanslı ve önceliklidir.. Olay da budur sen kurum sınavlarını hallet çatır çatır yabancı dilin olsun kimse sana ne mezunusun diye sormaz bile... bir çok örneği var idari hakim olan kontrolör olan vsvss dolu...

AlfaRomeo159
Aday Memur
12 Aralık 2011 19:06

gncl olsun

Promagistra
Aday Memur
12 Aralık 2011 23:41

Mülakata gittiğimizde, komisyonun elinde hangi üniversiteden mezun olduğumuzu gösteren bir liste var mı? Yoksa mülakat esnasında mı soruyorlar? Belki de hiç sormuyorlar? Bazı arkadaşlar (yine bu forumda) mülakat esnasında dahi üniversite mevzuunun açılmadığını söylemişti.

Promagistra
Aday Memur
13 Aralık 2011 21:09

Güncel

14 Aralık 2011 19:54

abdurrahman akdoğan kamu maliyesi

ikinci sayfa maliye soru bankası

murat 5300

yargı 2001-2010 kpss a çıkmış sorular ve çözümleri

ismail bulmuş mikro iktisat

yakup kepenek türkiye ekonomisi

ceteris paribus (fotokopi)

50 TL

hiçbirinde tek çizik yok

almak isteyen özelden yazsın

25 Aralık 2011 14:22

memur olarak çalışan a grubu kadro isteyen biri olarak...çoğu arkadaşın yukarıdaki yazdıklarına katılıyorum...

sorun bence aof mezunlarının mulakat aşamasında elenmeleri değil,,,,

mülakat aşamasına gelememeleridir...

yukarıdaki arkadaşların dediği gibi çoğu aof ya diploma alarak derece artırmak için , yada askerlik için okuyor...

ali01
Şef
27 Aralık 2011 22:05

Arkadaşlar sınıf öğretmeniyim ama ynı zamnda da açıköğretim kamu yönetimi son sınıftaym. mesleğimi çok seviyorum ama maddi anlamda tatmin etmediği için kpss a ya hazrlanmayı düşünüyorum. sorum şu alt yapım hiç yok ingilizcemde yok gy gk den sorun yok. ingilizcemde yok. sizce kendi başıma oturup altından kalkabilirmiyim gerçekten kafam karışık ona göre oturup adamakılı ya çalışacam yada sınava dahi girmeyeceğim yardımlarınızı bekliyorum.

miss_jugde
Müsteşar Yardımcısı
27 Aralık 2011 22:07

zamanla kurum sınavlarıdna elendikçe , ibflliere az kadro a.çıldıkça ve mülakatta hakkın yendikçe anlayacaksınki....ÖĞRETMEN OLMALIYDIN

ama dene yaşa derim.

27 Aralık 2011 22:09

öğretmenlere bak ya :)

ali01
Şef
27 Aralık 2011 22:10

ya elenmişsem zaten öğretmenlği bırakmş olmycamki. sadece alt yapı sıfırken kaymakamlık sınıvanına girebilecek paunı alabilrmiyim onu merak ediyorum.

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi