Editörler : Pangaea
06 Ağustos 2011 18:59

İşkur 2 bin iş ve meslek danışmanı alacak

Son Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız...

2000 'iş ve meslek danışmanı' Aralık'ta göreve başlayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işsizlikle mücadelede bizzat işsizlerin aktif rol alacağı bir uygulamayı hayata geçiriyor. Bakanlık, üniversite mezunu işsizler arasından 2 bin kişiyi İŞKUR'da ?iş ve meslek danışmanı? olarak istihdam edecek. Böylece işsiz durumdaki 2 bin kişi, iş arayanlara rehberlik yapmaya başlayacak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada, dünyada son yüzyılın en büyük ekonomik krizi yaşanmasına karşın, hükümet tarafından başarıyla uygulanan güçlü ve istikrarlı mali ve ekonomik politikalarla bu krizin üstesinden gelinerek dünyaya örnek olunduğunu söyledi.

Kriz sonrası yüksek büyüme hızına erişen ülke ekonomisinin mevcut durumunun, istihdam hizmetlerinin de daha etkin ve daha verimli olmasını zorunlu kıldığını ifade eden Çelik, bu tür hizmetlerin yerine getirilmesinde gerek işsize gerekse de işverene sunulan danışmanlık faaliyetlerinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

2,000 KİŞİ BAŞVURABİLECEK

Türkiye'deki iş gücü dikkate alındığında bu eğitimi alan personel sayısı ile bu kadar önemli bir hizmetin belirlenen hedefler doğrultusunda yürütülmesinin zor olduğunu ifade eden Çelik, bu nedenle, 61. Hükümet Programında da yer aldığı üzere, İŞKUR'a kayıtlı her işsizin bir ?iş ve meslek danışmanı? olacağını ve işsizlere birebir hizmet verileceğini dile getirdi. Çelik, şunları kaydetti:

"... İlk kez hükümetimiz döneminde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenmeye ve belgelendirilmeye başlanan meslek standartları çerçevesinde 'İş ve Meslek Danışmanı Ulusal Meslek Standardı' ile 'İş ve Meslek Danışmanı Ulusal Yeterlilik' belgesini yayımladık.?

Tüm bu çalışmaların sonucunda, İŞKUR'da görevlendirilmek üzere iş ve meslek danışmanı alımı sürecini başlattık. Bu amaçla, İŞKUR tarafından belirlenen kriterlere sahip olan üniversitelerde düzenlenecek olan, 360 saatlik İşgücü Yetiştirme Kurslarına ağustos ayı içinde başlanacaktır.

Bu kurslara katılacak 3 bin 500 kişi, İŞKUR'da çalıştırılacak 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanlığı pozisyonuna başvurabilecektir.?

ARANAN ŞARTLAR

Bakan Çelik, ?iş ve meslek danışmanlığı? eğitiminden yararlanmak isteyen gençlerde, İŞKUR'a kayıtlı olması, herhangi bir işte çalışmıyor olması, en az lisans düzeyinde mezun olması, 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan KPSS (B) grubu sınavına girmiş ve KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olma şartlarının aranacağını bildirdi.

Bu şartları taşıyan adayların, İŞKUR İl Müdürlüklerine müracaat etmek suretiyle veya kurumun internet sitesi üzerinden başvuru yapabileceklerini belirten Çelik, adayların, puanı en yüksek adaydan başlamak üzere tercih ettikleri üniversiteye ayrılan kontenjana göre yapılacak puan sıralaması sonucunda eğitime başlayacaklarını ifade etti. Çelik, şöyle konuştu:

?Eğitimin tamamlanmasının ardından, test merkezi bulunan, bağımsız ve bu konuda akredite olmuş kurum/kuruluşlar tarafından yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kursiyerler, 'İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olacaklardır. Böylece, kamuya eleman alımında ilk kez Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı belge aranacaktır. Bu belgeye sahip olanlar arasından, KPSS B grubu (KPSSP3) puan türü esas alınmak suretiyle seçilecek adaylar İŞKUR İl Müdürlüklerinde sözleşmeli ?iş ve meslek danışmanı? olarak istihdam edilecek olup, Aralık 2011'de göreve başlaması planlanmaktadır.?

_slm_
Kapalı
06 Ağustos 2011 23:02

başvurular ne zaman? siteye girince ilan göremedim?? bilen varmı?

07 Ağustos 2011 13:28

neden 2010 kpss ye göre alıyor???? şaibeli bi sınawdan daha ne kalar ALIM YAPACAKSINIZ

sadstatue81
Şube Müdürü
07 Ağustos 2011 22:45

beyazsayfa editörüm, başvuru için ilk adım nedir? lütfen neler yapmamız gerektiğini sırayla söyleyebilir misin? bildiklerini paylaşırsan cok mutlu olurum. teşekkür ederim şimdiden..

_slm_
Kapalı
08 Ağustos 2011 10:01

henüz ihaleye çıkmadığı için başvurular başlamamış

beyazsayfa06
Müsteşar Yardımcısı
08 Ağustos 2011 12:00

Arkadaşlar başvurular henüz başlamadı, başladığında buraya yazarım, ama işkurun internet sitesinden şimdiden kaydınızı yaptırın.

ozgurum86
Aday Memur
08 Ağustos 2011 12:44

benım puan 77 ama sıra gelmez heeralde

_slm_
Kapalı
08 Ağustos 2011 15:04

bu durumda 2010 geçerliyse... girenler için 2011 puanı geçersiz mi oluyor?

birde beyazsayfa hocam, siteye üye oldum,kimlik no'm ve şifremle giriyorum kaydımı yapmış oldum mu şimdi?

beyazsayfa06
Müsteşar Yardımcısı
10 Ağustos 2011 15:20

İş ve Meslek Danışmanlığı Hakkında

Kamuoyu Dikkatine!...

İŞKUR?da iş ve meslek danışmanı olarak görevlendirilecek sözleşmeli personelin alım sürecine yönelik olarak düzenlenecek kurs için henüz İl Müdürlüklerimiz tarafından eğitim hizmeti satın alınması aşamasına gelinmiştir.

Bu kurslara katılacak 3.500 kişi, İŞKUR?da çalıştırılacak 2.000 sözleşmeli iş ve meslek danışmanlığı pozisyonuna başvurabilecektir.

İş ve Meslek Danışmanlığı kursundan yararlanmak isteyenlerin,

· İŞKUR? a kayıtlı olmaları

· Herhangi bir işte çalışmıyor olmaları,

· En az lisans düzeyinde mezun olmaları,

· 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS (B) grubu sınavına girmiş ve KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olmaları istenecektir.

Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar, Kurumun internet sitesi üzerinden veya tüm İŞKUR İl Müdürlüklerine müracaat etmek suretiyle başvuru yapabilecektir. Başvuru tarihleri ilerleyen dönemde ilan edilecektir.

Adaylar, puanı en yüksek olandan başlamak üzere tercih ettikleri üniversiteye ayrılan kontenjana göre yapılacak puan sıralaması sonucunda eğitime başlayacaktır.

Eğitim süresince, Kurum tarafından eğitime katılacak kursiyerlere günlük 15 TL cep harçlığı ve iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenecek ayrıca bu kişilere genel sağlık sigortası yaptırılacaktır.

Eğitimin tamamlanmasının ardından yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kursiyerler, ?İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi? ne sahip olacaklardır. Bu belgeye sahip olanlar arasından, KPSS B grubu (KPSSP3) puan türü esas alınmak suretiyle seçilecek adaylar İŞKUR İl Müdürlüklerinde sözleşmeli İş ve meslek danışmanı olarak istihdam edilecek olup, Aralık 2011?de göreve başlaması planlanmaktadır.

http://www.iskur.gov.tr/SystemGeneral/ManageAnnouncement.aspx?ReadAnnouncement=102

10 Ağustos 2011 22:57

bu adamların yapmaya çalıştıgı nedir anlamadım. 2011 de sınaw neden yaptın ozaman 2010 puanı ile alacaksannnn

heryöndenmağdur
Aday Memur
11 Ağustos 2011 11:45

kpss b grubu dıyor şartlarda. ben 2010 kpss a grubu sınavına gırdım. p3 puanım 80. yanı bız öğretmenlik mezunu olanlar bu eğitime başvuramayacakmı... bılgısı olanlar cevaplayabılır mı...

yakup_ak
Şef
11 Ağustos 2011 12:59

aralıkta göreve başlayacaklar deniliyo editörüm peki ben oldu da şubatta aöğretmenliğe atandım işkur görevi bırakmada bir sorun çıkarır mı acaba ? bilgisi olan var mı?

beyazsayfa06
Müsteşar Yardımcısı
11 Ağustos 2011 13:38

Sözleşmeli olduğu için hiç bir sorun olacağını sanmıyorum.

yakup_ak
Şef
11 Ağustos 2011 14:23

tmm çok tşkler editörüm..

seker4034
Aday Memur
11 Ağustos 2011 14:39

başvurular başlamadı de mı arkadaşlar?

motorcu2001
Aday Memur
12 Ağustos 2011 00:23

arkadaşlar buna öğretmenler başvurabiliyor mu acaba kpss b diyor bigisi olan paylaşsın lütfen

minacell
Daire Başkanı
14 Ağustos 2011 12:41

başvurular nezaman başlıyomuş arkadaşlar.

caner2111
Kapalı
14 Ağustos 2011 12:42

daha belli değil ilerleyen günlerde başvuru tarihlerini açıklayacaklar

seker4034
Aday Memur
16 Ağustos 2011 16:46

2010 puanıyla basvurmak cok sacma. atanamayan kopyacılar var demek daha, vaaah yazık...

einstein2001
Memur
16 Ağustos 2011 17:44

puanlar bence 83lere düşer. bir yere dayanarak söylemiyorum bunu:) hissel:)) belkide öyle umduğum için:))

istisna_411
Aday Memur
17 Ağustos 2011 22:42

arkadaşlar ben internetten randevu talebinde bulundum.. dün bi msj geldi randevunuz şu kişi tarafından onaylanmıştır 18 inde il müdürlüğünde olunuz diye.. siz hiç başvuruda bulunmadınız mı daha.. işkurdan onun için randevu almanız gerekiyor.. ayrıca süreç hakkında bi bilgisi olan var mı?? mülakat gibi mi olcak ben hiçbişe bulamadım ayrıntılı olarak lütfen aciilll ytardım yarın gidiyorum :(( ama nereye :((

Toplam 118 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi