Editörler : crops35
10 Şubat 2019 15:00

2020 Kpss kurum avukatlığı

Merhaba sayın meslektaşlarım Avukatlık stajım 2019 Kasım ayında bitecek. Stajım bittikten sonra kurum avukatı olmak için 2020 KPSS sınavına hazırlanmayı düşünüyorum. Gk-gy çözeceğim için evde sıkı bir çalışma ile 90 üstü puan alabileceğime inanıyorum. Ancak ruhsatı aldıktan sonra 3 ay içinde mesleği icra etmeye başlama zorunluluğu olduğunu aksi halde barodan kaydımızı sildirmemiz gerektiğini öğrendim. Belli bir maddi birikimim yok, bunun için dahi ailemden destek almam gerekecek, bu da tabii olarak can sıkıntısına sebebiyet veriyor. Bu konuda ne yapmam gerektiği ile ilgili olarak bana tavsiye verebilirseniz çok sevinirim. Ayrıca forumlarda sınavlara hazırlanırken CMK yapan avukatlar olduğu bilgisini edindim. Bir büro edinmeden ve bir avukatın yanında çalışmadan bunu yapabilmenin yolu var mıdır? Home-office şeklinde çalışma ihtimalleri dışında bir yol öğrenemedim. Ancak bunun için de sanırım evin bir odasını ofis olarak düzenlemek gerekiyor. Ailesiyle yaşayanlar için bu da mümkün görünmemekte. Bilgi eksikliklerim ve sürçü lisanım için kusuruma bakmayın. Bana vereceğiniz her tavsiye için müteşekkir olacağım

10 Şubat 2019 16:46

Hayırlı uğurlu olsun diyeyim öncelikle. Avukatlar öyle ağdalı konuşmuyor HOCAM.GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİYLE konuşuyorlar. Ruhsatı aldıktan sonra 3 ay içinde mesleğe başlama ile ilgilide şunu söyliyeyim barolar bunu işleme koymuyor. Bununla da uğraşmıyorlar. Ben daha hiç duymadım. Tabi barodan Baroya değişiyor. Belki Ankara barosu. Cmk içinde serbest meslek makbuzu kesmen gerekecek. Ofis açınca kesebelirsin.bunu zaten düşünmüyorsundur kurum avukatı olacağı için. 2. Sigortalı olarak çalışırken işveren avukatı adına kesersin. Senin yapacağın şey büro açmış arkaşaın ya da tanıdığın yanında sigortalı çalışıuormuş gibi gösterirsin öyle cmk alırsın. Tabi bende ruhsatı yeni aldım benimde bildiklerim bunlar tecrübeli arkadaşlar da cevaplandırırsa sevinirim başka yolu var mıdır yok mudur düşük bir ihtimalde olsa?

ateş kadehii
Aday Memur
10 Şubat 2019 18:29

Ev adresını ofıs olarak gosterıp yasınızda tutuyosa genc gırısımcılıkten faydalanıp kendınızı bagkurlu yaptırıp bı sene muaf olabılırsınız cmk yapmak ıcın kı ankarada cmkdan meslegın basında buyuk paralar kazanılıyo:) home ofıs ıcın evın bı odasını ofıs seklınde duzenlemenıze de gerek yok yapan arkadaslarımdan bılıyorm:)) veyahut bır avukata ortak olarak gozukup yıne bagkurlu olabılırsınız ben boyle yaptım🙂 kpssye gelecek olursak kesınlıkle kasımdan ıtıbaren cok duzenlı bır sekılde calısın hatta ımkanınız varsa daha erken de baslayabılırsınız sansınız da tutarsa 93 ustu alacagınızı dusunyorm. Yaparım dıyıp az vakıt ayırmayın sınav anı bellı olmuyo 7 8 ay duzenlı bı sekılde calısıp gırın

Av99161
Aday Memur
10 Şubat 2019 22:30

Teşekkür ederim yanıtlarınız için, tavsiyelerinizi dikkate alacağım :)

discernment
Memur
11 Şubat 2019 21:16

peki adli yardım için bu anlattığınız herhangi bir farklılık gösteriyor mu meslektaşım

ateş kadehii, 5 yıl önce

Ev adresını ofıs olarak gosterıp yasınızda tutuyosa genc gırısımcılıkten faydalanıp kendınızı bagkurlu yaptırıp bı sene muaf olabılırsınız cmk yapmak ıcın kı ankarada cmkdan meslegın basında buyuk paralar kazanılıyo:) home ofıs ıcın evın bı odasını ofıs seklınde duzenlemenıze de gerek yok yapan arkadaslarımdan bılıyorm:)) veyahut bır avukata ortak olarak gozukup yıne bagkurlu olabılırsınız ben boyle yaptım🙂 kpssye gelecek olursak kesınlıkle kasımdan ıtıbaren cok duzenlı bır sekılde calısın hatta ımkanınız varsa daha erken de baslayabılırsınız sansınız da tutarsa 93 ustu alacagınızı dusunyorm. Yaparım dıyıp az vakıt ayırmayın sınav anı bellı olmuyo 7 8 ay duzenlı bı sekılde calısıp gırın

ateş kadehii
Aday Memur
11 Şubat 2019 21:43

Ben cmkya giriş yaptırırken adli yardıma da yapmıslardı sız de oyle yapabılırsınız sadece bı form doldurmustum

discernment, 5 yıl önce

peki adli yardım için bu anlattığınız herhangi bir farklılık gösteriyor mu meslektaşım

discernment
Memur
12 Şubat 2019 15:51

teşekkürler

ateş kadehii, 5 yıl önce

Ben cmkya giriş yaptırırken adli yardıma da yapmıslardı sız de oyle yapabılırsınız sadece bı form doldurmustum

08 Mart 2019 19:16

eğer parayı hemen tahsil etmesem de olur köşede birikimim olsun diyorsan sigortaya da gerek kardeşim. cmk lara git gel paran biriksin. kurum avukatı olunca yada bir işe girince toplu para alırsın. bu şekilde yapan çok arkadaşım var. bence mantıklı.
08 Mart 2019 19:28

sigortaya da gerek yok olacaktı orası :D

Av99161
Aday Memur
09 Mart 2019 14:37

Tavsiyeniz için teşekkürler meslektaşım ama sınava çalıştığım dönemde tahsilata ihtiyacım olacak.
Failimechul-43, 5 yıl önce
eğer parayı hemen tahsil etmesem de olur köşede birikimim olsun diyorsan sigortaya da gerek kardeşim. cmk lara git gel paran biriksin. kurum avukatı olunca yada bir işe girince toplu para alırsın. bu şekilde yapan çok arkadaşım var. bence mantıklı.

holde
Aday Memur
02 Eylül 2019 09:25

Ruhsatimi yeni aldim 2020 kpss hazirlanip alimlarda kurum avukatligina basvurmak istiyorum,

holde
Aday Memur
02 Eylül 2019 09:27

Merkezi alimlarda fiili calisma şarti oluyor mu bilgisi olan var mi?

cevap yok
Aday Memur
02 Eylül 2019 11:32

2 yıl fiili çalışma şartı nadiren isteniyor. toplam 100 kadro varsa 10'u iki yıl çalışma isteyebilir oransal olarak

holde, 5 yıl önce

Merkezi alimlarda fiili calisma şarti oluyor mu bilgisi olan var mi?

holde
Aday Memur
02 Eylül 2019 11:56

Peki çok teşekkür ederim.

holde
Aday Memur
02 Eylül 2019 21:48

2020 kpssden sonra ilk alim ne zaman olur bilginiz var mi acaba?

Av99161
Aday Memur
30 Eylül 2019 08:44

Meslektaşlarım bir sorum daha olacak. Evden cmk yapmak için vergi açılışımı ve bağkur umu açtırmam gerekecek. Bağkur un aylık 700-800 tl civarında ödemesi olduğu bilgisi edindim. Bu meblağ benim için çok. Zaten ne kadar kazanacağım ki? Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sadece gss kısmı olan 70-80 tl lik kısmı ödeme imkanımız var mı? Yani yalnızca gss ücretini ödesem sağlık için sigortam olduğu kabul edilir mi?

avukat2694
Şef
30 Eylül 2019 10:30

Genç girişimciler için bağkur prim desteği var ilk yıl prim ödemiyorsunuz sizin yerinize devlet yatırıyor priminizi tabi yaş vs.gerekli şartları sağlıyorsanız, bir muhasebeciye sorabilir ya da interneten detaylı bakabilirsiniz şartlara. Bir de iyi ki Eskişehirde değilsiniz biz ayda 500 lirayı zar zor kazanıyoruz cmk'dan :)

Av99161, 5 yıl önce
Meslektaşlarım bir sorum daha olacak. Evden cmk yapmak için vergi açılışımı ve bağkur umu açtırmam gerekecek. Bağkur un aylık 700-800 tl civarında ödemesi olduğu bilgisi edindim. Bu meblağ benim için çok. Zaten ne kadar kazanacağım ki? Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sadece gss kısmı olan 70-80 tl lik kısmı ödeme imkanımız var mı? Yani yalnızca gss ücretini ödesem sağlık için sigortam olduğu kabul edilir mi?

Av99161
Aday Memur
30 Eylül 2019 13:05

Teşekkürler meslektaşım, sağlıyorum şartları :) Ben kocaelideyim, ikamet ettiğim ilçede çok fazla avukat yok, o yüzden biraz daha şanslıyım :)
avukat2694, 5 yıl önce

Genç girişimciler için bağkur prim desteği var ilk yıl prim ödemiyorsunuz sizin yerinize devlet yatırıyor priminizi tabi yaş vs.gerekli şartları sağlıyorsanız, bir muhasebeciye sorabilir ya da interneten detaylı bakabilirsiniz şartlara. Bir de iyi ki Eskişehirde değilsiniz biz ayda 500 lirayı zar zor kazanıyoruz cmk'dan :)

Enter33
Aday Memur
16 Ekim 2019 10:39

merhabalar üstatlar, gelecek sene hangi kurumlara atama yapılacak bu ne zaman belli olur ? Örneğin geçen atama döneminde Uludağ Üniversitesine 2 kişi atanmış, gelecek dönemde Bursaya başka atama olur mu ? Bunlar neye göre belirleniyor ? Birisi aydınlatabilir mi bu konuyu? Bir de bu atamalar neye göre yapılıyor ? Cok sordum gibi oldu ama 2 soru aslında :)

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi