Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Aralık 2017 10:55

Zorunlu hizmet yükümlülüğü ve hizmet puanı kandırmacası

Yıllardır milli eğitimin kanayan yarası yer değiştirme sorunlarıdır. Zorunlu hizmet yükümlüsü olduğuhalde hala 1.2.3. Hizmet alanlarında çalışıp resen atanması gerektiği halde rahatı bozulmayan yükümlüler var. Zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanların hakkı resmen gasp ediliyor. Zorunlu hizmetini yapmayan, yapandan daha fazla. Bunun yanında öyle bir duruma geldik ki zorunlu hizmetini tamamlamamak çok doğalken yapıp bitirmek abes bir durum haline geldi.

Ayrıca hizmet puanı kandırmacası var. Puan topluyoruz da ne oluyor? İl dışı yer değiştirmelerde eşözrü sağlık özrü için norm gizleniyor ve il dışına 500 puanın dahi olsa kontenjan yetersizliğinden kimse kımıldayamıyor ya da sırf yer değiştirmiş olmak için ye değiştirme yapılıyor. Kimse memnun değil. Zaten il emri vereceğin özür grubu için kalkıp zorunlu hizmetini yapanlardan neden norm saklıyorsun? Birilerinin tapulu malı mı o normlar.

Kısacası memleketime gideyim ama önce puan toplayayım diyorsanız kendinizi heba etmeyin. Siz zorunlu hizmetinizi tamamladıktan sonra göreve gelenler sizden önce dilediği yere gidiyor. Siz de umutlarınızı her sene erteliyorsunuz. O nedenle hedefinize değil de ona en yakın mantıklı gelen yere tayin isteyin. Çünkü sizin sırtınıza başkalarının yükümlülüğünü de yükleyen, adaletsiz bir sistem mevcut. Uyanmak lazım.

dehneliler
Genel Müdür
07 Aralık 2017 15:25

Yazılanlar a'sından z'sine kadar doğru. Zorunlu hizmetin tek bir sonucu var. Akıllı veya torpilli veya da şanslı artık adı her neyse birileri rahat etsinler diye başkaları onların yerine gurbette yıllarını veriyor. Yazıklar olsun böyle adalete...

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2017 19:40

Aynen öyle hocam, dünya üzerinde bu kadar adaletsiz bir uygulama nerede...

Hakkı yenen de bu durumu normal karşılıyor. Çünkü alıştırılmış, sindirilmişler. Halbuki farkında değiller anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum var. Birileri sefa sürerken, çocuklarını en iyi hastanelere anında yetiştirebilirken, birileri en yakın araştırma hastanesine 5 saat mesafede yıllarını veriyor ama yetmiyor. Yetmiyor daha çok görev yapsın isteniyor, bit zorunlu hizmet değil 2 kere hatta 3 kert yapsın diye duymazdan görmezden geliniyor.

Peki neden kimse sormuyor.

Neden?

Neden ben imkansızlıklarla vatani görev olarak bize sunulan bu görevi layığı ile yapıp bitirince yetmiyor da hiç yapmayan hatta haberi dahi olmayanın daha yolun başında bu göreve adım atmaması normal ve hoş karşılanıyor?

Bunu sormayan öğretmenler bu çocuklara girişimciliği, keşfetmeyi, adaleti, haksızlığa karşı hayır diyebilmeyi nasıl öğretecekler?

Söyleyecek çok şey var. Yazıklar olsun!

dehneliler, 6 yıl önce

Yazılanlar a'sından z'sine kadar doğru. Zorunlu hizmetin tek bir sonucu var. Akıllı veya torpilli veya da şanslı artık adı her neyse birileri rahat etsinler diye başkaları onların yerine gurbette yıllarını veriyor. Yazıklar olsun böyle adalete...

k.cokol
Kapalı
07 Aralık 2017 19:56

arkadaş öğretmenlerin özür gurubuna norm saklamak için iller arasında yer göstermeyip özür gurubuna yer açıldığından bahsetmiş. hiçbir il mem ne de bakanlık böyle yapmaz. babasının oğlu mu gelenler, istediği adamı bakanlık görevlendirmesiyle getirtirler. bakanlık görevlendirmesi ömür boyudur. özür gurubu tayinleri ağustos sonundadır ağustos sonunda tüm illerde öğretmenlerin emeklilik işlemleri son buluyor. dolayısıyla güzel yerler açılabiliyor. bir örnek vereyim adana ilinde iller arasında 1 yer, özür gurubunda da adana merkezde 9 yer vardı.(sınıf öğretmenliği) şimdi bu 9 yer kime peşkeş çekilebilir ki...şu an çalışan 950.000 öğretmenden en fazla 100 bin, 120 bin arası zorunlu hizmeti olanlar diğerlerinin zorunlu hizmet sorunu yoktur ,rotasyona tabii öğretmenler vardır, onlar affedilmemiştir. 2017 yılı eylül ayında bakanlık zorunlu hizmet durumuna göre iller arası rotasyon ataması yapmıştır halen ikgm meb gov tr de vardır.

peki bunca şey varken niçin öğretmenler batıya gidemiyor. tabiiki batıda normlar doludur . eş durumundan yapılan il emri uygulaması ile her ile çok sayıda öğretmen gelmekte ve norm fazlası olarak istihdam edilmektedir. her il mem kendi çapında norm fazlası atamaları yaparak bu açığı eritmeye çalışmaktadır sonuçta illerde oluşan açıklar norm fazlası öğretmenlere tahsis edilmektedir. Dolayısıyla isteğe bağlı atamalara boş norm kalmamaktadır.Bunun çözümü basittir tek yapılacak olan il-ilçe emri uygulamasını bitirmek olacaktır. O zaman da aile birliği sağlık özrü gibi konularda bakanlık dünya kadar dava ücreti ödeyecektir.

Benim asıl fikrim rotasyonu açmak, doğu-güneydoğuyu cazip hale getirmek olacaktır.

dehneliler
Genel Müdür
07 Aralık 2017 20:41

Özür grubu tayinleri hem ağustos hem ocakta oluyor. Yıllarını vermiş öğretmen ildışı ile istediği yere gidemezken özür grubundan birkaç yıllık ögretmen nokta atışı yere gidiyor. Dahası zorunlu hizmeti erteleten gibi unsurlar da var. Biz ise sırf bu vatandaşlar rahat etsinler diye evimizden sevdiklerimizden uzak da kalıyoruz. Geçen yıl koca Samsun'da ildışı zorunlu okul olarak yalnızca iki okul açıldı fakat özür grubu ve buna bağlı olarak norm fazlası atamaları olunca dünya okul açılıyor. O zorunlu hizmet olan yerlerin verdiği puanlar da hiçbir işe yaramıyor. Çünkü birçok arkadaş zorunlu yapmadığı için bize normda açılmıyor. Asıl normlar da yine bu arkadaşların ardıllarına açılıyor. Bu ülkede atandığından beri bir eli yağda bir eli bağda görev yapan binlerce öğretmen var. Bizim de asıl varlığımız bu arkadaşların rahatlarını devam ettirmek. Şimdi burada vicdan ve adalet nerede? Benim ülkeme olan sevgim neden istismar ediliyor? Yazıklar olsun böyle adalet anlayışına...

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2017 20:54

Benim gibi düşünenler varmış hocam. Bunu bilmek bile güzel.

İşte buna ne diyoruz?

Hizmet puanı kandırmacası.

Yani elimde tomarla para var diyorsun ama para hiç bir ülkede geçmiyor. İşte puan da böyle. Senin 200 puanını kullanma şansın dahi yokken puansız da çok rahat yer değiştiriliyor.

dehneliler, 6 yıl önce

Özür grubu tayinleri hem ağustos hem ocakta oluyor. Yıllarını vermiş öğretmen ildışı ile istediği yere gidemezken özür grubundan birkaç yıllık ögretmen nokta atışı yere gidiyor. Dahası zorunlu hizmeti erteleten gibi unsurlar da var. Biz ise sırf bu vatandaşlar rahat etsinler diye evimizden sevdiklerimizden uzak da kalıyoruz. Geçen yıl koca Samsun'da ildışı zorunlu okul olarak yalnızca iki okul açıldı fakat özür grubu ve buna bağlı olarak norm fazlası atamaları olunca dünya okul açılıyor. O zorunlu hizmet olan yerlerin verdiği puanlar da hiçbir işe yaramıyor. Çünkü birçok arkadaş zorunlu yapmadığı için bize normda açılmıyor. Asıl normlar da yine bu arkadaşların ardıllarına açılıyor. Bu ülkede atandığından beri bir eli yağda bir eli bağda görev yapan binlerce öğretmen var. Bizim de asıl varlığımız bu arkadaşların rahatlarını devam ettirmek. Şimdi burada vicdan ve adalet nerede? Benim ülkeme olan sevgim neden istismar ediliyor? Yazıklar olsun böyle adalet anlayışına...

dehneliler
Genel Müdür
07 Aralık 2017 21:06

Hocam herkes her şeyin farkında. Kul hakkımıza böyle giriliyor. Normalde ülkem için kutsaldır ama bizim varlığımınız anlamı birilerini rahat ettirmek. Ve bunun için bize hizmet puanı adı altında hiçbir işe yaramayan boş bir şey veriliyor. Benim 300 puanla gidemeyeceğim yerde kaç puanlı öğretmenler çalışıyor ve bu çalışanlar neyin cefasını çekerek buralara geldi???

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2017 21:12

Gerçekleri söylüyoruz diye şimdiden işine gelmeyen şark kurnazlarından biri yorumuma eksi vermiş bile.

Hocam malesef birileri hiç emek vermeden ayrıcalık sahibi oluyor. Hak eden, çalışan, fedakarlık yapanlar ise cezasını çekiyor.

dehneliler, 6 yıl önce

Hocam herkes her şeyin farkında. Kul hakkımıza böyle giriliyor. Normalde ülkem için kutsaldır ama bizim varlığımınız anlamı birilerini rahat ettirmek. Ve bunun için bize hizmet puanı adı altında hiçbir işe yaramayan boş bir şey veriliyor. Benim 300 puanla gidemeyeceğim yerde kaç puanlı öğretmenler çalışıyor ve bu çalışanlar neyin cefasını çekerek buralara geldi???

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
10 Aralık 2017 10:18

Önce norm olmadığı halde atama yapılır ardından da norm fazlası atama adı altında tüm açıklar dolar.

BjkTalisca
Şef
12 Aralık 2017 22:03

Tayin işleri iyice arapsaçı olmuş durumda. İnsanlar doğuya, batıdakilerin bazıları da meslek liselerine hapsolmuş vaziyette. Her sene haziranı bekleyenler hayal kırıklığı içinde.. Ekimde yapılan güncelleme ile haziranda atama yapılırsa sonuçları böyle olur. Bazı illerde özür grubu, il emri vs vs derken belli branşlarda aşırı yığılma var, kimi ilçeler de ise çalıştırılacak öğretmen bulunamıyor. Hizmet puanları kesinlikle objektif belirlenmiyor, batıda tamamen göç bölgesi olan cidden vukuatın bitmediği yerlerde 14 puan verilirken, istanbulun göbeği 20 puan veriyor.

Rezillikler saymakla bitmiyor ama çözüm bulan yok. Anca laf üretiyoruz her konuda olduğu gibi...

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
30 Aralık 2017 21:09

Puan toplamaya çalışmayın tekrar söylüyorum. Hepsi hayal kırıklığı...

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
26 Mayıs 2019 13:57

Hala güncelliğini koruyan başka bir başlık

dehneliler
Genel Müdür
26 Mayıs 2019 15:14

İlker Hocam 1,5 yıl geçmiş hala aynı yerdeyiz. Benim 104 puanım oldu, seneye de 120 civarı olur:) özür gruplarından, alan değişikliklerinden geriye bir şey kalacak da bu puan işe yarayacak

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
26 Mayıs 2019 15:30

Sorma hocam, tam bir şeyler düzelecek gibi olurken alan değişikliği çıktı. Sistem iyice tıkandı

mukankaan09
Memur
26 Mayıs 2019 16:13

ilk atanacağımız zaman zorunlu hizmet alanlarını tercih ettim. Dersaneden İngilizce Öğretmeni arkadaşın biri 'ben batıda olan yerleri yazcam. 10 yıla bir af gelyo. Seneye de gelir' dedi. İzmir Konak'a atandı. Ben ise doğu görevimi yapayım diye zorunlu hizmet olan bir yere atandım. 1 yıl sonra zorunlu hizmet affı geldi. Üstüne bir de alan değişikliği ile önümüze sınıfçılar geçti. Üstüne bir de sen affa uğramışsın sana zorunlu hizmet ek puanı yok dediler. Eee ben zorunlu hizmet olan ve ilk atandığım yerdeyim, benden sonra gelenler alıyo ve ben hiç yer de değiştirmedim dedim yine de vermediler. O arkadaş hala İzmir'de. Bense hala doğu görevinde ve ek puan alamıyorum.... Hak neydi? Adalet neydi? Birsinin bunu MEB'e öğretmesi gerek.

ulubahtlıı
Kapalı
26 Mayıs 2019 23:15

2019-2020 gibi bi af daha bekliyor musunuz peki?
mukankaan09, 5 yıl önce
ilk atanacağımız zaman zorunlu hizmet alanlarını tercih ettim. Dersaneden İngilizce Öğretmeni arkadaşın biri 'ben batıda olan yerleri yazcam. 10 yıla bir af gelyo. Seneye de gelir' dedi. İzmir Konak'a atandı. Ben ise doğu görevimi yapayım diye zorunlu hizmet olan bir yere atandım. 1 yıl sonra zorunlu hizmet affı geldi. Üstüne bir de alan değişikliği ile önümüze sınıfçılar geçti. Üstüne bir de sen affa uğramışsın sana zorunlu hizmet ek puanı yok dediler. Eee ben zorunlu hizmet olan ve ilk atandığım yerdeyim, benden sonra gelenler alıyo ve ben hiç yer de değiştirmedim dedim yine de vermediler. O arkadaş hala İzmir'de. Bense hala doğu görevinde ve ek puan alamıyorum.... Hak neydi? Adalet neydi? Birsinin bunu MEB'e öğretmesi gerek.

mukankaan09
Memur
26 Mayıs 2019 23:52

Mantıken beklemiyorum hocam. Ama siyasi yönden, oy kaygısına düşmüş siyasiler oldukça bu ülkede her şey olabilir. Ben af uygulamasını çok yanlış buluyorum. Eş durumu vb. özel durumu olanlar hariç herkesin yapması gerek. Yoksa zorunlu yerlerde kimse çalışmak istemiyor.
ulubahtlıı, 5 yıl önce
2019-2020 gibi bi af daha bekliyor musunuz peki?
Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi