Editörler : F16 Gökçen
31 Mayıs 2020 20:53

Son sınıf öğrencisi DGS'ye başvurma sorunu ve ÖBP

Arkadaşlar merhaba, birazdan bahsedeceğim konu ile ilgili forumda araştırma yaptım ama tam olarak sorularıma cevap bulamadım.Bildiğiniz üzere bu sene final sınavları 24 haziran-8 temmuz arasında yapılacak.Beni AÖF önlisan son sınıf öğrencisiyim bu dönem içerisinde aldığım 2 dersim var.DGS sınavına başvurular ÖSYM'nin sınav takviminde 9-17 haziran olarak gözüküyor. Sorun şu ki bu sene DGS'ye girip lisans programına devam etmek istiyorum ama daha final sınavına bile girememişken yani mezun olamamışken DGS başvuruları başlıyor. Benim sorularım;

1)son dönemdeyken bu sene DGS sınavına başvurabilir miyim? daha önce açılmış konularda başvurabilirsin denmiş ama DGS kılavuzunu okuduğumda şu madde yazmakta Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir. Bu durumda ben DGS'ye başvuramama diye anlıyorum.

2)Başvura biliyorsam Önlisan Başarı Puanı (ÖBP) nasıl hesaplanıp sınav sonucuma dahil edilecek? başvuru sırasında ÖBP kısmına ne yazacağım.

3)daha önce başka bir önlisanstan daha mezun olmuştum..DGS'ye başvururken bu sene mezun olacağım bölüm sistemde gözükür mü?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar sorularımı cevaplarsa çok makbule geçer. şimdiden herekse sınavlarda başarılar :)

Büro adalet
Aday Memur
01 Haziran 2020 18:45

Final sınavına girmeden önceki agno?n ben ise sonucun ona göre hazırlanır. Benim de öyle olmuştu. Son dönem not ort. Yükseldi fakat DGS ye önceden başvuru yaptığım için başvuru zamanındaki puanıma göre ekleme yapıldı.

Başvuru yapabilirsin. Hiçbir sıkıntı olmaz.

Her iki bölümde başvuru esnasında görünür. Yalnız 2 bölümden birini seçmen gerekiyor. Hangisini seçersen öbp ona göre hesaplanıyor. Bence çok saçma. Seçtiğim bölümden bir yeri kazanmadım ama diğer bölümden başvuru yapsaydım kazanacaktım.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

azog the defiler
Aday Memur
01 Haziran 2020 20:03

hocam cevap için çokt eşekkür ederim. Adaletten hukuğa mı geçiş yaptınız?

Büro adalet
Aday Memur
01 Haziran 2020 20:27

Geçemedim. Puanım yetmedi.

Aynı zamanda büro yönetimi mezunuyum. Dgsye adaletten başvuru yaptığım için büro yönetiminden tercih veremedim. Bu da böyle bir saçmalık

azog the defiler
Aday Memur
01 Haziran 2020 20:32

kötü olmuş. inş istedğiniz bölümü bu sınavda kazanırsınız. hakkınızda hayırlısı olsun

customofficer46
Aday Memur
03 Haziran 2020 10:15

hocam hangi bölüm için dgs düşünsüyorsunuz
azog the defiler, 4 yıl önce

kötü olmuş. inş istedğiniz bölümü bu sınavda kazanırsınız. hakkınızda hayırlısı olsun

azog the defiler
Aday Memur
04 Haziran 2020 00:32

adalet ama belki girmeyedebilrim bu sene karasız durumdayım.

customofficer46, 4 yıl önce
hocam hangi bölüm için dgs düşünsüyorsunuz

fearless556
Aday Memur
07 Haziran 2020 00:31

ortalamamiz 2 nin altındaysa basvurabilirmiyiz dgsye finallere girmiş olsaydık muhtemelen 2.00 nin üstünde olurdu bu engel olur mu başvurmama ?
Büro adalet, 4 yıl önce

Final sınavına girmeden önceki agno?n ben ise sonucun ona göre hazırlanır. Benim de öyle olmuştu. Son dönem not ort. Yükseldi fakat DGS ye önceden başvuru yaptığım için başvuru zamanındaki puanıma göre ekleme yapıldı.

Başvuru yapabilirsin. Hiçbir sıkıntı olmaz.

Her iki bölümde başvuru esnasında görünür. Yalnız 2 bölümden birini seçmen gerekiyor. Hangisini seçersen öbp ona göre hesaplanıyor. Bence çok saçma. Seçtiğim bölümden bir yeri kazanmadım ama diğer bölümden başvuru yapsaydım kazanacaktım.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

azog the defiler
Aday Memur
14 Haziran 2020 11:36

bence engel olmaz ama ona göre başarı puanının düşük olur. tabi benimki tahmin daha önce bu durumda olup başvuranlara sormak lazım.

fearless556, 4 yıl önce
ortalamamiz 2 nin altındaysa basvurabilirmiyiz dgsye finallere girmiş olsaydık muhtemelen 2.00 nin üstünde olurdu bu engel olur mu başvurmama ?
15 Haziran 2020 14:13

Kardeş ben başvuru yaptım sende başvurunu yap ben daha son sınıf bile degildim üstten ders aldım veremez isem gidemicem verirsem gidecem heralde tam bilmiyorum giremessemee denemiş olucaz kendimizi
Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi