Editörler : E.Kayı Han

Samet1307
Aday Memur
14 Haziran 2019 22:52

Seni kutluyorum.polis işini yapmıyor diye sen niye sıkıntı çekiyorsun
İcraMemuruuu, 5 yıl önce
Ben önce mahale gidiyorum mahalde çağırıyorum . Yok karakole gidin filan diyorlar bende mahal yerini terkedemem ekip göndermiyor musunuz net cevap verin diyorum. Göndermediği takdirde xxx karakoldan Polis ekibi istenmiş olup mahale polis ekibi temin edilemediğinden mahalde haciz işlemi tahliye işlemi veya çocuk teslimi işlemi gerçekleştirilememiştir diyip tutanağı kapatıyorum. Ondan sonra pası avukata atıyorum o da ilgili karakol amirini savcılığa şikayet ediyor. Ondan sonra uğraşsınlar dursunlar
14 Haziran 2019 23:15

Kardeşim bizden daha çok maaş alabilirsin fakat her halükarda savcılık personelleri yetki ve emir verme bakımından sizden üsttür. Haciz mahalinde oranın patronu icra memurudur. Aynı zamanda icra memurları dışarı adımını atar atmaz icra müdürü yetkisiyle çıkar ve imza yetkisi vardır. Orada bulunan icra memuru iş bitene kadar polislerinde aynı zamanda bir nevi 2. amiri konumundadır. Görevlendirilen polisler icra memurunun dediklerini misal sorun çıkaran ve ilgisi olmayan üçüncü şahısı dışarı çıkar dediklerini çıkarmak zorunda ki memurun görevini yapmaya engel bir durum oluşmasın. Ha karşı gelip ben sizden emir almam bunuda yapmam diyebilirsin bir nevi amirine karşı gelmiş olursun. O vakit tutanağa şu şu polise şu görev verildi fakat yerine getirilmediği ve mahal güvenliği sağlanamadığından haciz işlemi yapılamadı der geçeriz. O vakit alacaklı vekilide büyük ihtimal sizi dava eder ve hakkınızda soruşturma açılır.

Biz iyi niyetimizden tutanağa bunları geçmeyiz yoksa hepsini gecmeye kalksak o kadar sayacak şey var ki şu an polislerin yarısı soruşturma geçirir. Fakat iyi niyet gösterildikçe bunların susitimal edildiğini görüyoruz bu yüzden gösterebileceğimiz tölerans gitgide azalıyor. Bu yüzden polisler ve karakol amirleri biraz kendine çeki düzen vermeli bunu dile getiriyoruz

Afes89, 5 yıl önce
ben den az maaş alan adamın lafını dinlemem birader sen kimsin polise emir vericen sen bu kafayla icralarda çok dayak yersin mahkeme kapılarında derdini anlatırsin biraz insan halinden anla icraya gidiyosun adamın evi barki dağılıyo iki cemkirdi diye işlem mi yapican hemen az iletişim kurmayı empati kurmayı bilin odun olmayın

Afes89
Memur
15 Haziran 2019 06:13

madem amirsin adliye personelisin bizden yetkilisin niye karakol kapılarında polis diye bekliyorsun polise yetki vermeye sahipsen zor kullanma yetkin de vardır icraya gittiğin vatandaşada ben amirimde kalemşörluk yap burdaki gibi.Polisin adlı amiri savcıdır idari amiri kaymakam ve validir sen ise adliyede çalışan bir memursun savcının hakimin dediklerini yazarsın emniyete gönderirsin tamam mi yazıcı kardeş:)
Memur-adayi101, 5 yıl önce

Kardeşim bizden daha çok maaş alabilirsin fakat her halükarda savcılık personelleri yetki ve emir verme bakımından sizden üsttür. Haciz mahalinde oranın patronu icra memurudur. Aynı zamanda icra memurları dışarı adımını atar atmaz icra müdürü yetkisiyle çıkar ve imza yetkisi vardır. Orada bulunan icra memuru iş bitene kadar polislerinde aynı zamanda bir nevi 2. amiri konumundadır. Görevlendirilen polisler icra memurunun dediklerini misal sorun çıkaran ve ilgisi olmayan üçüncü şahısı dışarı çıkar dediklerini çıkarmak zorunda ki memurun görevini yapmaya engel bir durum oluşmasın. Ha karşı gelip ben sizden emir almam bunuda yapmam diyebilirsin bir nevi amirine karşı gelmiş olursun. O vakit tutanağa şu şu polise şu görev verildi fakat yerine getirilmediği ve mahal güvenliği sağlanamadığından haciz işlemi yapılamadı der geçeriz. O vakit alacaklı vekilide büyük ihtimal sizi dava eder ve hakkınızda soruşturma açılır.

Biz iyi niyetimizden tutanağa bunları geçmeyiz yoksa hepsini gecmeye kalksak o kadar sayacak şey var ki şu an polislerin yarısı soruşturma geçirir. Fakat iyi niyet gösterildikçe bunların susitimal edildiğini görüyoruz bu yüzden gösterebileceğimiz tölerans gitgide azalıyor. Bu yüzden polisler ve karakol amirleri biraz kendine çeki düzen vermeli bunu dile getiriyoruz

15 Haziran 2019 10:18

Amiridir emreder yapar söylemleri bize yakışmıyor. Fakat şu gerçek ki Polis Memurunun haciz mahalinde görevi , İcra Memurunun işini engelleyecek kişileri ve tehdit oluşturacak kişilerden uzak tutmaktır,korumaktır. İcra Memuru x kişiyi mahalden uzaklaştırın demesi emir değil polisin görevi olduğundan ötürü söylemisidir. Polisin görevi de budur zaten. Bu arada İcra Memurunun hakimle savcıyla işi olmaz yazma konusunda

sinan_goc
Aday Memur
15 Haziran 2019 12:41

benden fazla maaş alıyorsan neden çay çorba parası dileniyorsun polis efendi. madem maaşın benden fazla her gittiğin hacizden utanmadan neden avanta bekliyorsun. madem maaşın çok neden çalışmak yerine akşama kadar karakolun sote köşelerinde memleketin arka sokaklarında goril gibi yatıyorsun polis efendi. madem maaşın benden fazla ben dolmuş parası verirken sen neden utanmadan hakkın olmamasına rağmen dolmuşa otobüse bedava biniyorsun polis efendi. içindeki ezikliği maaşınla kapatamazsın. hiç bir şey olamamışlığın verdiği korku ile polis olmuşssun, bir şey olabilseydin eminim polis olmazdın. bir şey olabilsen eminim istifa edersin buraya gelmişsin yok özel güvenlik yok senin sözünü dinlemem emrinin uygulamam. bak burayı iyi oku ben yazıyı yazarım polis 10 dakika ya da 10 saat sonra mecburen gelecek,geldiği mahalde benim güvenliğimi sağlayacak, sağlamadığı ya da işini savsakladığı zaman hakkını avucuna sayarım ben. ben nasıl ki yazı geldiğinde hacze gidiyorum sizlerde yazı geldiğinde ya da arandığınızda gelceksiniz o mahale kimse babanızın hayrına ödemiyor o övündüğün maaşı burada gazel okuyup olayı farklı yerlere çekme kendi sayfana uza bakalım.

Afes89, 5 yıl önce
ben den az maaş alan adamın lafını dinlemem birader sen kimsin polise emir vericen sen bu kafayla icralarda çok dayak yersin mahkeme kapılarında derdini anlatırsin biraz insan halinden anla icraya gidiyosun adamın evi barki dağılıyo iki cemkirdi diye işlem mi yapican hemen az iletişim kurmayı empati kurmayı bilin odun olmayın

erkimge
Şef
16 Haziran 2019 00:56

O zaman benim lafımı dinleyebilirsin :) Senden az maaş alır ama senden fazla kazanırız.Yolluk olduğu için.Derecesi en yüksek polis bile bizden az kazanıyor.Bilgin olsun diye yazdım yoksa kazandığımla övünmüyorum.Polis isteme mevzusunu ise gereksiz buluyorum.Bazen avukatlar çok gereksiz yere ortamı gerip kavga çıkartıyor.Yoksa icrada memurun iletişimi diyaloğu iyiyse avukat kötü niyetli değilse sıkıntı çıkma ihtimali çok düşük.Ben çoğunlukla talep olmasına rağmen polis almadan gidiyorum.Çocuk teslimlerde bile uğraşmıyorum artık nasılsa karakola gitsem personel yok deyip polis vermecekler niye zamanımı harcayım.Hem meslektaşım niye dert ediyorsun ki avukatın beyanını al mahale ısrarla polisle gidilmesini talep ediyorsa karakola gidip polis talep et eğer vermezlerse tutanağa polis temin edilemediği için güvenlik sağlanamayacağından mahale gidilemedi yazıp tutanağı kapat.Ayrıca merak etme mahalde tarafsız olduğun sürece kimse sana zarar vermez ama bazen memur arkadaşlar bu dengeyi oturtamadığı için iki tarafında hakkını değil sadece avukatın çıkarlarını koruyormuş gibi anlaşılıyor.Haliyle borçluda zarar verebiliyor.

Afes89, 5 yıl önce

Afes89
Memur
16 Haziran 2019 05:13

sinancim sakin ol bebegim aldığımız para kanuni olmayan bir para ise bunu tuttuğun kanuni tutanağına neden gider olarak yazıyorsun bebegim.devletin belediyenin verdiği ücretsiz kart sana niye bu kadar dert oluyor bebegim.Sen o kadar merhametli ve sevkatliysen ınsanlarin evini barkini süre istemelerine rağmen neden boşaltiyorsun bebegim bir iyilik timsali sen misin.Senin hesap borduranda fazla çalışma ücreti diye bir ödeme var mı.polis gün de 12 saat çalışırken sen 10 da gelip 4 de gıdıyorsundur gittiğin 3 ev tuttuğun 3 tutanak ama sorsan ülke senin sayende ayakta :)
sinan_goc, 5 yıl önce

benden fazla maaş alıyorsan neden çay çorba parası dileniyorsun polis efendi. madem maaşın benden fazla her gittiğin hacizden utanmadan neden avanta bekliyorsun. madem maaşın çok neden çalışmak yerine akşama kadar karakolun sote köşelerinde memleketin arka sokaklarında goril gibi yatıyorsun polis efendi. madem maaşın benden fazla ben dolmuş parası verirken sen neden utanmadan hakkın olmamasına rağmen dolmuşa otobüse bedava biniyorsun polis efendi. içindeki ezikliği maaşınla kapatamazsın. hiç bir şey olamamışlığın verdiği korku ile polis olmuşssun, bir şey olabilseydin eminim polis olmazdın. bir şey olabilsen eminim istifa edersin buraya gelmişsin yok özel güvenlik yok senin sözünü dinlemem emrinin uygulamam. bak burayı iyi oku ben yazıyı yazarım polis 10 dakika ya da 10 saat sonra mecburen gelecek,geldiği mahalde benim güvenliğimi sağlayacak, sağlamadığı ya da işini savsakladığı zaman hakkını avucuna sayarım ben. ben nasıl ki yazı geldiğinde hacze gidiyorum sizlerde yazı geldiğinde ya da arandığınızda gelceksiniz o mahale kimse babanızın hayrına ödemiyor o övündüğün maaşı burada gazel okuyup olayı farklı yerlere çekme kendi sayfana uza bakalım.

InfazKoruma10
Aday Memur
16 Haziran 2019 12:42

Maaşla ne alakası var adam sana kanun diyor ama boş yapıyorsun. Herhalde beyin ölümün gerçekleşmiş senin. Sen polis olduysa görevin kanunların uygulanmasını sağlamak.
Afes89, 5 yıl önce
16 Haziran 2019 17:14

İcra İflas Kanunu'nun 81. maddesinde geçtiği üzere kolluk kuvvetleri haciz mahallinde İcra memurunun dediklerini yapmakta mükelleftir.

Bila-sebeb
Aday Memur
20 Haziran 2019 01:15

İşte memleket bu yüzden ilerlemiyor. Kanun var hukuk var. Cumhuriyet Savcısı olsa orada aynı şeyleri söyle bakalım. Savcı bey idare edelim adam zaten zor durumda diyebilecek misin. İcra dairesi oraya insanları idareye gitmiyor. Mahkeme diyor ki mesela çocuğu alacaksın. Vatandaşa durumu anlatıyorsun bazı vatandaş zaten verme niyetinde değil. Eeeee napacaksın. Mahkeme kararını Allah rızası için uygulayın mı diyeceeğiz, yalvaracak mıyız yoksa zor mu kullanacağız. O kararı uygulamadan dönersek devletin ciddiyeti nerede kalacak. Yanımızdaki polise rağmen karşımdaki adam icra görevlisine direniyorsa benim diyecek bişeyim yok.

Adamın evi ocağı battı diye geri mi döneceğiz.

Çok şükür 12 yıldır başıma bişey gelmedi. Ben kimseyle polemiğe girmem, tartışmam. Gerekeni söylerim, yaparlarsa yaparlar, yapmazlarsa tutanağa geçerim ilgili yerlere bildiririm. Hiç mahkemelerde de sürünmedim çok şükür. Ben görevimi yapıyorsam herkes yapmalıdır.

Zaten muhatap olduğun kişinin niyeti iyiyse polise bile gerek kalmıyor. Sıkıntılı tiplere de iki saat dert anlatıp terapi yapacak değiliz, elimde mahkeme kararı var, onun tartışması olmaz. Uygulanacak. Uygulanmazsa herkes bedelini ödeyecek. Kimseye mahkeme kararına uyun diye yalvaracak değiliz.

Savcı falancayı gözaltına alın dediğinde uygulamıyor musunuz? O emri tartışıyor musunuz.

İşte biz de mahkeme kararı elimizde olunca kimseyle tartışmıyoruz, cani istese de istemese de herkes o karara uyacak. Uyulmadığını gördüğü anda herkesten önce polis o işe müdahale edecek. Ama malesef o bilince eremedik.

Afes89, 5 yıl önce

Bila-sebeb
Aday Memur
20 Haziran 2019 01:23

Yukarıda yazdım tekrar yazmayacam. Hala benden az maaş alanın emrini dinlemem filan yazmışsın. Hiç başına gelmemiş ama ilerde başına gelir de C. Savcısı sana İcra İflas Kanununu 81.maddeyi hatırlatınca o zaman aynısını Savcıya da söylersin. Mesleğini bilmiyorum şayet polis isen yukarıda yazdığım kanun maddesini takmıyorum diyorsan ortada büyük sıkıntı var demektir. Bak maddeyi bir daha yazıyorum.

"Zor kullanma hususunda bütün zabıta memurları icra memurunun yazılı müracaatı üzerine kendisine muavenet ve emirlerini ifa etmekle mükelleftirler."

Bak bu bir kanun. Üstelik adli bir kanun. Yani senin iç yönetmeliklerin kendi kanunlarının filan üzerinde. Hukuk okumadığın için bu dediklerimi anlamayabilirsin, zaten biraz hukukla alakan olsa "ben kanunu tanımam" anlamına gelen şeyler söylemezdin.

Olayı nasıl maaşa bağladın bilmiyorum ama bu memlekette milyon dolar da kazansan 5 bin lira maaş alan mesleğe yeni başlamış bir hakimin emirlerini dinlemek zorundasın. İş maaşta değil verilen yetkidedir.

Senin idrak edemediğin nokta şu ki; İcra dairesi oraya hakimlerin kararlarını uygulamaya geliyor, elbette icra memurunun emirlerini dinleyeceksin ki o icra memuru da hakimin emrini tam olarak uygulasın. Haaa ben senin emrini dinlemem dersin, icra memuru da tutanağa yazar çeker gider, tutanağı ilgili yerlere gönderir. Sonrası senin bileceğin iş.

Afes89, 5 yıl önce

gülücü
Kapalı
11 Temmuz 2019 14:11

kaç puana düşer

İCRACIM
Aday Memur
02 Aralık 2021 22:17

Bu durum yıllardır böyle arkadaşlar bu konuda yapacak şey polislerle burada tartışmak değil bize yardımcı olacak ve bu sorunumuzu çözecek yer icra işleri başkanlığıdır ve Adalet Bakanlığı dır neticede yetkilerimizin artırılması için kendi kurumumuza farkındalık yaratmalıyız taleplerde bulunmalıyız . Polisler görev yaparmış yapmazmış o ayrı bir konu ama her dosyaya UYAP tan yazı yazalım kolluksuz hareket etmeyelim kahramanlığa gerek yok, kesinlikle İİK nun 80, 81 ve 82. Maddeleride değişiklik yapılması veya genişletilmesi lazım ve haciz yapan memurun sesli ve görüntülü kayıt yapan yaka kamerasıyla görev yapması lazım hizmet kalitemiz açısından önemli bir husus bunları gündeme getirmemiz lazım inşallah da herşey daha güzel olur iyi çalışmalar herkese

YigitDemirel
Aday Memur
03 Aralık 2021 00:14

bu son 2-3 aydır doruk noktaya ulaşmış durumda. Normalde aradığımız anda gelen yardımcı olan ekipler gitti yerine gelemeyiz, karakola gelmeniz lazım, bir gün önceden yazıyla istemeniz lazım diyenler geldi..

Halbuki gelen ekipleri hep karşılar, mahalde hoş tutar, giderken de teşekkür ederek uğurlardım.

Kamu işi yapıyoruz ikimiz de nihayetinde..

Maaşı benden az diyen andavaldır :) İcra memurlarının yasal olarak kazandığı ücret çoğu yerde polisi geçer lakin para konuşulacak mevzu değil bu.

Bundan sonra 2. mesajdaki arkadaş gibi mahalde telefonla arar davet ederim. Gelemiyorlarsa tutanağa yazar kapatırım. Güvenliğimi sağlayamıyorsam riske giremem.

İCRACIM
Aday Memur
04 Aralık 2021 00:01

Çok haklısınız işimiz çok zor haciz işimizin sadece bir bölümü sivil memurlar içinde en çok çalışan memurlardan olduğumuzu düşünüyorum çünkü büro işleri yaparken bir taraftan da dışarı işleri oluyor. Arkadaşlar polisler veya jandarmalar bizim düşmanımız değil ben arkadaşlarımız olarak görüyorum ve icra memurunun haciz yapması kamu düzeninden kaybolan kamu düzenini kolluk tesis eder ve bütün memurlar emir alır talimat alır bunda ne var ki işimiz gereği biz de emir alıyoruz. Emir almak istemeyen bu ülkede Cumhurbaşkanı olması lazım ve son olarak ekmek paramızı kazanırken Allah rızasını da kazanmak lazım bütün meslektaşlar selamlar
YigitDemirel, 2 yıl önce

bu son 2-3 aydır doruk noktaya ulaşmış durumda. Normalde aradığımız anda gelen yardımcı olan ekipler gitti yerine gelemeyiz, karakola gelmeniz lazım, bir gün önceden yazıyla istemeniz lazım diyenler geldi..

Halbuki gelen ekipleri hep karşılar, mahalde hoş tutar, giderken de teşekkür ederek uğurlardım.

Maaşı benden az diyen andavaldır :) İcra memurlarının yasal olarak kazandığı ücret çoğu yerde polisi geçer lakin para konuşulacak mevzu değil bu.

Bundan sonra 2. mesajdaki arkadaş gibi mahalde telefonla arar davet ederim. Gelemiyorlarsa tutanağa yazar kapatırım. Güvenliğimi sağlayamıyorsam riske giremem.

cevherdudayev1
Daire Başkanı
04 Aralık 2021 15:39

yasal olarak ücreti bizden fazla demişsin maaş hesaplama programından hesapla bakalım kim daha fazla maaş alıyor haciz yolluğu diyeceksin 70 tane hacizden sonrasını vermezler 71 inci haczin parasını alamazsın hakeza çağlayan da bi daire zaten toplamda 100 civarı dosyadan hacze çıkıyor aylık dairede 5 memur olsa 20 eder dosya başı 50 lira verse devlet 1000 lira eder 8/1 bir memur yani ben 4500-4600 civarı bi maaş 1000 de öyle ekle 5500 aynı derecede polis 6600 alır başka türlü dersen o ayrı haftalık 4 bin kazanan tanıdıklarımız var usulsüz bi işlemde yapmıyor ama resmi değil :)

YigitDemirel, 2 yıl önce

YigitDemirel
Aday Memur
05 Aralık 2021 19:12

Benim çalıştığım icra dairesi Türkiye'nin en yoğun ili.. fiili haciz en çok burada yapılıyor hep ilk 3 de..

Ben sendikadan da para alabiliyor olacağım.. kolluk kuvveti sendika üyesi dahi olamaz..

herşey usülüne, yasaya uygun, haram değil helal.

cevherdudayev1, 2 yıl önce

yasal olarak ücreti bizden fazla demişsin maaş hesaplama programından hesapla bakalım kim daha fazla maaş alıyor haciz yolluğu diyeceksin 70 tane hacizden sonrasını vermezler 71 inci haczin parasını alamazsın hakeza çağlayan da bi daire zaten toplamda 100 civarı dosyadan hacze çıkıyor aylık dairede 5 memur olsa 20 eder dosya başı 50 lira verse devlet 1000 lira eder 8/1 bir memur yani ben 4500-4600 civarı bi maaş 1000 de öyle ekle 5500 aynı derecede polis 6600 alır başka türlü dersen o ayrı haftalık 4 bin kazanan tanıdıklarımız var usulsüz bi işlemde yapmıyor ama resmi değil :)

YigitDemirel
Aday Memur
05 Aralık 2021 19:13

bulunduğum dairenin geçen ayki haciz sayısı 940 :)

cevherdudayev1, 2 yıl önce

Anadolu Katip
Aday Memur
05 Aralık 2021 22:17

Daha mevzuata, kanuna hakim olmayan, insanların kanundan doğan görevlerini yapıp yapamayacağını"maaş" ve "para" ile ölçen insana neden cevap veriyorsunuz ki? :)

İcra Müdürü, Müdür Yardımcısı veya İcra Katibi polise verilen para adı altında asla tutanağa öyle bir gider yazmaz. Yazamaz. Poliste para alamaz.

İcra İflas Kanunu'ndan doğan zaruret gereğince polis lazım ise temini gerekir. Yok fazla maaş alıyormuş bilmem ne. Allah daha çok versin güzel kardeşim.

Jandarmanın yetki alanında olan mahallerde hiç böyle bir sorun yok. Polis kardeşlerimizin "bir çoğu" neden böyle tavır takınmaktalar anlamış değilim.

Biz çok meraklıyız sanki sizinle muhatap olmaya da gelmiş burada yok para yok maaş diyor.

Biz İcra Dairesi çalışanları ve siz kolluk kuvvetleri yasa gereği yerilen görevleri ifa ile yükümlüyüz. Koskoca EGM mensubuna yakışıyor mu şu üslup? Sen hele bir gereğini yapma bakalım. Ne oluyor?

cevherdudayev1
Daire Başkanı
05 Aralık 2021 23:06

ben nediyorum çağlayan diyorum bu sayıları bulabileceğiniz yerler k.çekmece b.çekmece bi kaç yer daha sayılabilir 70 den sonrasını alabiliyomusun alamıyosun dışarda gezip geliyosun boş boş dairedeki işler dağ oluyor

YigitDemirel, 2 yıl önce

bulunduğum dairenin geçen ayki haciz sayısı 940 :)

Toplam 42 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi