Editörler : cihan27E.Kayı Han
12345678910111213»

mutlu_50
Müsteşar
08 Nisan 2021 08:40

5510'a tabi memurlar geleceğin EYT'lileri olacak ve onlar bunun farkında değiller. Yaşa takılmayan var mı onlar arasında?

zaferivedik, 3 yıl önce

İşçiler 5510 sayılı Kanun'un 4/a maddesine tabi sigortalı olarak çalışırlar, memurlar ise 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesine tabi sigortalı olarak görev yaparlar. Emekli olabilmek için sigortalı olarak çalışılması gereken gün sayısı memurlar için daha fazladır. Ayrıca, ek ödemeler memurların sigorta matrahına dahil olmazken işçilerinkine dahil olmaktadır. Bu durum emeklilik öncesi maaşı düşürse dahi emeklilikte alınacak emekli maaşını arttırmaktadır. Aynı ücreti alan biri memur diğeri işçi olan iki personelin alacağı ikramiye/kıdem tazminatı arasında işçi lehine ciddi fark vardır.Özetle,dediğiniz kadar çok büyük fark olmasa da yinede büyük maaş farkı var memur emeklisi ile işçi emeklisi arasında.

Bu durumu düzeltmek çok zor ama en azından 2008 öncesi-sonrası memur ayrımını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı. Yoksa 2008+25=2033'den sonra EYT mağdurları gibi 5510 mağdurları çıkacak.

ten.ralrumem
Daire Başkanı
08 Nisan 2021 10:24

paylaşım ve bilgiler için teşekkürler hocam, demek ki 2008 öncesi memur olanlar çalıştıkları her yıl için %3 bağlama oranı alırken, 2008 sonrası olanların maaş bağlama oranı her yıl için %2.

Bu fark 30-35 yılda birikecek ve aşırı derecede düşük emekli maaşı almamıza neden olacak.

zaferivedik, 3 yıl önce

 Reform öncesi Aylık Bağlama Oranı

SSK?da ve Bağ-Kur?da sigortalı hizmetin ilk on yılı için %3,5, sonraki 15 yıl için %2,5, sonrasında her yıl için %1,5 aylık bağlama oranı uygulanmaktayken (506 SK. md:61), Emekli Sandığında 25 yıla kadar % 75'i, 25 yıldan az olanlara her tam yıl için % 1 eksiği, fazla olanlara da her tam yıl için % 1 fazlası üzerinden aylık bağlanmaktaydı (5434 SK. md:41).Halen 25 yıllık sigortalılık süresi için brüt ücret/maaş üzerinden SSK ve Bağ-Kur?da % 65, ES?de % 75 olan aylık bağlama oranları, sırasıyla, yıllık bazda ortalama % 2,6, % 2,6 ve % 3?e denk gelmektedir. İlave çalışılan her yıl için ise aylık bağlama oranı SSK ve Bağ-Kur?da % 1,5, ES?de ise % 1 olarak uygulanmaktadır .

 Reform Sonrası Aylık Bağlama Oranı

5754 sayılı kanunla öngörülen aylık bağlama oranı ise; yeni sistemde geçecek her yıl için % 2?dir. Ayrıca daha önceki düzenlemelerde aylık bağlama oranında tavan sınırı yokken 5754 sayılı kanunla aylık bağlama oranı % 90 ile sınırlandırılmıştır (5510 m.17). Mevcut düzenlemeyle aylık bağlama oranı düşürüldüğü gibi tavan sınırlaması da getirilmiştir. % 90 olan üst sınırı yakalayabilmek için 45 yıl fiili çalışma gerekeceğinden (her yıl için % 2) tavan sınırlaması sigortalıların emekli aylıklarını çok fazla etkilemeyecektir. Asıl sorun aylık bağlama oranının düşürülmesidir. Asgari ücretle çalışan bir kişi emekli olduğunda (45 yıl fiilen çalıştığı takdirde) en fazla alacağı aylık asgari ücretin % 90?ı kadar olacaktır. Sigortalıların büyük bir kısmının 45 yıl fiilen çalışamayacağı da bir gerçektir. Hizmet akdine göre çalışan sigortalıların emekli aylığına hak kazanabilmeleri için 7200 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Şu halde asgari ücretle çalışan ve 7200 günden emekli olan bir sigortalı emekli olduğunda asgari ücretin % 40?ı kadar emekli aylığı alacaktır.

25 yıl çalışıp emekli olan 5434'lünün aylık bağlama oranı %75 iken

25 yıl çalışıp emekli olacak 5510'lunun aylık bağlama oranı %50 olacak.

Yani 2008 öncesi başlamış memur emeklisinin maaşı %50 daha fazla olacak.

inanoner
Yasaklı
08 Nisan 2021 11:28

mamul sen

eshsn, 3 yıl önce
Hangi sendikaymış bu

muhcamci
Daire Başkanı
10 Nisan 2021 00:41

Memurlar.net konuyu anasayfadaki FORUMDAN SEÇMELERbölümünden çıkarmış, neden acaba :) Demekki bu konu önemli değil memurlar için diye düşünmüş.

samtafa
Şef
12 Nisan 2021 17:41

+

muhcamci
Daire Başkanı
13 Nisan 2021 01:03

Memurlar.net'in bile dikkatini çekemedik, nerede kaldı devletin dikkatini çekmek. Neyse bundan 25 yıl sonra emekli olanlar biz niye öncekilere göre yarım emekli maaş alıyoruz dediklerinde ağızlaına fırıncı küreği ile vurmak istiyorum. Bence 5510 4c'ye bu hakta verilsin.

nazlikelebek
Daire Başkanı
13 Nisan 2021 14:49

Merhaba, 2000-2015 yılları sağlık çalışanı olarak üniversitesi hastanesine taşeron firmada çalıstım, 35 yasında 2015 ocak ayında 5510 ile adalet bakanlıgına 657 atandım, sizin yazdıklarınızı okuyunca "mezarda emeklilik" kavramı beni sarstı, bu konuda bilgi sahibi olan varsa birkac sualim olacak;

1-İntibak denilen sey oluyor mu? yani totalde 20 yıl fiil calısıp 58 yasında mı hangi taraftan emekli sayılacağım? Sgk mı emekli sandıgı, ben memurluğu kazandım diye bana isten yarılırsen 15 yıllık tazminatımı vermediler, hicbir hakkımı alamadan isten ayrıldım bununla ilgili bir etkisi varmı

2-Babam emekli sandığında emekli idi hakkın rahmetine kavustu, benden baska evladı yoktu, emekli yasımı doldurmadan istifa etsem bana saglık ve maas yönünden faydası olurmu? T

Yanıtlarınızı heyecanla bekliyorum, bir sendika bize yol yordam mı gösterse yada bu haksız durumu nasıl düzeltebiliriz calamamız lazım

muhcamci
Daire Başkanı
13 Nisan 2021 22:10

Uzman değilim ama bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım.

1- Siz 5510'lusunuz (2008 sonrası memur) bu gibi detayları, ne zaman emekli olabileceğinizi felan hepsini e-devlet'ten öğrenebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-hitap-hizmet-dokumu

2- Eğer bekar veya dulsanız babanızın emekli maaşının (yanlış hatırlamıyorsam) %75 alabilirsiniz ve sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. 5510'lu olduğunuz için en çok hangi statüde çalıştıysanız ondan emekli olursunuz. Bu durumda 20 sene işçiydiniz, eğer 20 senennin altında memur olarak çalışıp emekli olursanız. Babanız eski memur (5434) olduğu için hem babanızın hem de kendi emekli maaşını alabilirsiniz. Tabi bu bilgileri SGK'da teyit ettirin sonuçta ben uzman değilim, bildiğim kadarıyla size yardımcı olmak için yazdım.

nazlikelebek, 3 yıl önce

Merhaba, 2000-2015 yılları sağlık çalışanı olarak üniversitesi hastanesine taşeron firmada çalıstım, 35 yasında 2015 ocak ayında 5510 ile adalet bakanlıgına 657 atandım, sizin yazdıklarınızı okuyunca "mezarda emeklilik" kavramı beni sarstı, bu konuda bilgi sahibi olan varsa birkac sualim olacak;

1-İntibak denilen sey oluyor mu? yani totalde 20 yıl fiil calısıp 58 yasında mı hangi taraftan emekli sayılacağım? Sgk mı emekli sandıgı, ben memurluğu kazandım diye bana isten yarılırsen 15 yıllık tazminatımı vermediler, hicbir hakkımı alamadan isten ayrıldım bununla ilgili bir etkisi varmı

2-Babam emekli sandığında emekli idi hakkın rahmetine kavustu, benden baska evladı yoktu, emekli yasımı doldurmadan istifa etsem bana saglık ve maas yönünden faydası olurmu? T

Yanıtlarınızı heyecanla bekliyorum, bir sendika bize yol yordam mı gösterse yada bu haksız durumu nasıl düzeltebiliriz calamamız lazım

vet.mç
Şube Müdürü
14 Nisan 2021 09:25

BUGÜN BU DURUM SSK VE BAĞKURLULARDA ORTAYA ÇIKTI,MEMURLARDA 10-15 SENE SONRA ORTAYA ÇIKACAK; SSK VE BAĞ-KUR'DA EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIKLARI

2020 Temmuz 2021 Ocak

SSK (2000 ÖNCESİ) = 2.420

SSK (2000 SONRASI) = 1.500

vet.mç
Şube Müdürü
14 Nisan 2021 09:45

ŞU AN BEN 5510 SAYILI KANUNDAN MAĞDUR DURUMDAYIM,2008 E KADAR 20 YIL ÖZEL VETERİNER ÇALIŞMAM VAR,2008 SONRASI 13 YIL 4-C MEMUR ÇALIŞMAM VAR ,MEMURLUKTAN EMEKLİ OLUYORUM FAKAT EMEKLİ AYLIĞIMIZ ESKİ 5434 E GÖRE 5100 TL(33YIL KARŞILIĞI) YENİ SİSTEME GÖRE 4200 TL DİR,BU DA 33 YIL ÇALIŞDIĞIMDAN YANİ 8 YIL FAZLA ÇALIŞMA İLE BİRAZ FARK KAPATTIM,25 YIL İLE AYRILMIŞ OLSAYDIM 3400 TL ALACAKTIM ARADA BÜYÜK FARK VAR YANİ NORMAL ESKİ SİSTEM MAAŞININ %66 SINI ALIRSIN Kİ,ENGELLİ MEMUR OLARAK EMEKLİ OLUNSA YENİ SİSTEMDE ANCAK 2300 TL ALABİLİRSİN ,BU YAZDIKLARIM 3600 EK GÖSTERGEYE ÇIKAN MEMURLAR İÇİNDİR,DÜZ MEMUR VEYA GÖSTERGESİ 1600 E KADAR OLAN ESKİ SİSTEMDE 3300 TL ALIRKEN 2008 SONRASI İŞE GİRİP EMEKLİ OLACAK OLAN 25 YIL İLE 1700-1800 TL ALIR,DÜZ ENGELLİ MEMUR 1200-1300 TL ALIR ONUDA 1500 E TAMAMLAYIP 2-3 YIL ZAM VERMEYECEKLER,BURADA TEK ÇARE 40 TAM YIL FUL ÖDENMİŞ SİGORTALI ÇALIŞIRSAN ESKİ MEMUR MAAŞINA YAKLAŞIRSIN,ONUN İÇİN SAĞLIK ELVERİRSE SONUNA KADAR ÇALIŞIN,BEN TOPLAMDA 34.YILA BAŞLIYORUM 9 YIL DAHA ÇALIŞMA HAKKIM VAR GİDEBİLDİĞİM YERE KADAR GİDECEĞİM YETER Kİ ALLAH SAĞLIK VERSİN ,ŞU AN KRONİK İZİNLİYİM TEK ÇARE KANUNUN DEĞİŞMESİ BUNUDA 2008 DE BU KANUNU ÇIKARANLAR YAPMAZ,

aktasonlıne
Şube Müdürü
14 Nisan 2021 17:50

Çok yerinde bir başlık.

5510 memur için yıkımdır. Hükümet 5510 ile memur emekli maaşı hesaplamasını yatırılan prime esas kazanç üzerinden , emekli ikramiyesini ise 5434 göre bağlayacak.

E devlet üzerinden bakarsanız net ücretinizin altında prime esas kazancınız vardır. Esasında prime esas kazanç brüt maaş tutarıdır. Hükümet prime esas kazancı düşük beyan edip düşük emekli maaşı alınmasına neden olacak bunu 2008 sonrası giren memurlar emekli olmadığı için şuan fark edilmiyor.

İkinci EYT vakası olacak.

Basit bir formülle prime esas kazancınızın %40 emekli maaşınız olacak. Peki hükümet net maaş üzerinden sgk primi neden yatırmıyor?

muhcamci
Daire Başkanı
15 Nisan 2021 00:42

Cevap belli aslında devletin, zaten yüksek emekli maaşı alan millet vekilinin işine gelmiyor!. Zaten senin benim gibi 3-5 kişi haricinde talepte yok. Bunu memur sendikaları talep etmeli, zaten başka işleri de yok ama nedense talep etmiyorlar. Devlete kalsa sen sigortalı işini bırakıp askere gidiyorsun. Bedelsiz askerlik yapıp, maaşsız çalışıyorsun, devlet sana sigortayı bile çok görüyor. Sonrada istersen SGK'ya seni askerlik yaptığın için borçlandırma hakkı verdim diyor. Sen de teşekkür ediyorsun. Hayırdır, böyle bir insafsızlık var mı? Bu vatandaş kime askerlik yapmışta sen bu muameleyi yapıyorsun, gidip Amerika'ya mı askerlik yapmış, Fransa'ya mı askerlik yapmış. Emekli amiraller tabi bununla ilgilenmez. Vatandaş buna bile ses çıkarmıyorsa, bence her şeye müstahaktır.

aktasonlıne, 3 yıl önce

Çok yerinde bir başlık.

5510 memur için yıkımdır. Hükümet 5510 ile memur emekli maaşı hesaplamasını yatırılan prime esas kazanç üzerinden , emekli ikramiyesini ise 5434 göre bağlayacak.

E devlet üzerinden bakarsanız net ücretinizin altında prime esas kazancınız vardır. Esasında prime esas kazanç brüt maaş tutarıdır. Hükümet prime esas kazancı düşük beyan edip düşük emekli maaşı alınmasına neden olacak bunu 2008 sonrası giren memurlar emekli olmadığı için şuan fark edilmiyor.

İkinci EYT vakası olacak.

Basit bir formülle prime esas kazancınızın %40 emekli maaşınız olacak. Peki hükümet net maaş üzerinden sgk primi neden yatırmıyor?

samtafa
Şef
15 Nisan 2021 09:04

Anladığım kadarıyla veteriner hekimsiniz. Bu bilgiler ışığında mağduriyetin röntgenini çektiğinizi söyleyebilirim. Rakamları ve aradaki farkı görünce insan şok oluyor. Milyonlarca memuru ilgilendiren bu konuyu adı memurlar.net olan haber sitesi nasıl haber yapmaz , nasıl olur da editör seçimi başlığından bile çıkarılır. Editörlerin içeriisnde de 2008 sonrası memur olanlar, memur akrabaları illa ki vardır, yeni eyt olacak diyor herkes, bu forumda herkesin ortak mutabakata vardığı nadir başlıklardan birisi oldu bu başlık, kafanızı kuma gömmeyin, basın ve medya sitesi olarak memura destek olmanız lazım memurlar.net !

vet.mç, 3 yıl önce

ŞU AN BEN 5510 SAYILI KANUNDAN MAĞDUR DURUMDAYIM,2008 E KADAR 20 YIL ÖZEL VETERİNER ÇALIŞMAM VAR,2008 SONRASI 13 YIL 4-C MEMUR ÇALIŞMAM VAR ,MEMURLUKTAN EMEKLİ OLUYORUM FAKAT EMEKLİ AYLIĞIMIZ ESKİ 5434 E GÖRE 5100 TL(33YIL KARŞILIĞI) YENİ SİSTEME GÖRE 4200 TL DİR,BU DA 33 YIL ÇALIŞDIĞIMDAN YANİ 8 YIL FAZLA ÇALIŞMA İLE BİRAZ FARK KAPATTIM,25 YIL İLE AYRILMIŞ OLSAYDIM 3400 TL ALACAKTIM ARADA BÜYÜK FARK VAR YANİ NORMAL ESKİ SİSTEM MAAŞININ %66 SINI ALIRSIN Kİ,ENGELLİ MEMUR OLARAK EMEKLİ OLUNSA YENİ SİSTEMDE ANCAK 2300 TL ALABİLİRSİN ,BU YAZDIKLARIM 3600 EK GÖSTERGEYE ÇIKAN MEMURLAR İÇİNDİR,DÜZ MEMUR VEYA GÖSTERGESİ 1600 E KADAR OLAN ESKİ SİSTEMDE 3300 TL ALIRKEN 2008 SONRASI İŞE GİRİP EMEKLİ OLACAK OLAN 25 YIL İLE 1700-1800 TL ALIR,DÜZ ENGELLİ MEMUR 1200-1300 TL ALIR ONUDA 1500 E TAMAMLAYIP 2-3 YIL ZAM VERMEYECEKLER,BURADA TEK ÇARE 40 TAM YIL FUL ÖDENMİŞ SİGORTALI ÇALIŞIRSAN ESKİ MEMUR MAAŞINA YAKLAŞIRSIN,ONUN İÇİN SAĞLIK ELVERİRSE SONUNA KADAR ÇALIŞIN,BEN TOPLAMDA 34.YILA BAŞLIYORUM 9 YIL DAHA ÇALIŞMA HAKKIM VAR GİDEBİLDİĞİM YERE KADAR GİDECEĞİM YETER Kİ ALLAH SAĞLIK VERSİN ,ŞU AN KRONİK İZİNLİYİM TEK ÇARE KANUNUN DEĞİŞMESİ BUNUDA 2008 DE BU KANUNU ÇIKARANLAR YAPMAZ,

muhcamci
Daire Başkanı
16 Nisan 2021 01:00

Memurlar.net, malum sebeplerden dolayı bunun üzerine haber yapmaktan çekiniyor galiba. Diğer türlü biz haklı olmasaydık, çoktan haber yapardı. Hayır iddalar yalan emakli maaşında herhangi bir düşüş olmayacak derdi ama diyemiyor. Demekki haklıyız. Demekki memurlar.net korkuyor ama korkunun ecele faydası yok. Elbette bu düzen değişir.

samtafa, 3 yıl önce

Anladığım kadarıyla veteriner hekimsiniz. Bu bilgiler ışığında mağduriyetin röntgenini çektiğinizi söyleyebilirim. Rakamları ve aradaki farkı görünce insan şok oluyor. Milyonlarca memuru ilgilendiren bu konuyu adı memurlar.net olan haber sitesi nasıl haber yapmaz , nasıl olur da editör seçimi başlığından bile çıkarılır. Editörlerin içeriisnde de 2008 sonrası memur olanlar, memur akrabaları illa ki vardır, yeni eyt olacak diyor herkes, bu forumda herkesin ortak mutabakata vardığı nadir başlıklardan birisi oldu bu başlık, kafanızı kuma gömmeyin, basın ve medya sitesi olarak memura destek olmanız lazım memurlar.net !

ten.ralrumem
Daire Başkanı
16 Nisan 2021 08:16

Evet,memurlar.net'ten detaylı bir haber serisi bekliyoruz,uzunca süre manşette kalmalı hatta 5110'da gerekli değişiklikler olana kadar manşetten inmemeli. Sayın editör @Safak Vaktii lütfen katılımı dikkate alıp konuyu sayfaya sabitleyiniz. Ortada büyük haksızlıklara yol açabilecek bir problem var,yol yakınken değişmezse 2008 sonrası memur olmuş eş-dost-akrabanın emeklilikte ellerinde 3 kuruş maaş kalacak.

samtafa, 3 yıl önce

Burak2019
Şef
16 Nisan 2021 11:32

5510'dan emekli olursanız çok az emekli maaşı alırsınız. Şu an bunun etkilerini görenler sadece erken emekli olma hakkı olan engelliler.

muhcamci
Daire Başkanı
17 Nisan 2021 01:26

Bu iki haber arasındaki farkı bulmaya çalışın.

https://www.haberturk.com/aa-eski-genel-muduru-senol-kazanci-turkcell-yonetimine-girdi-3041753-ekonomi

https://www.memurlar.net/haber/966088/senol-kazanci-turkcell-yonetim-kurulu-uyesi-oldu.html

"KAP'a yapılan açıklamada Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine aylık net 56 bin TL ücret ödeneceği belirtildi."

Haberdeki bu cümleyi kesen bir sözde basın, bizim sesimizi bırak duyurmayı mümkünse keser. Hükümete memurların dertlerini yansıtmayarak iyilik yaptıklarını sanıyorlar ama aslında fark etmeden onu uçuruma sürüklüyorlar.

zaferivedik, 3 yıl önce

İşçiler 5510 sayılı Kanun'un 4/a maddesine tabi sigortalı olarak çalışırlar, memurlar ise 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesine tabi sigortalı olarak görev yaparlar. Emekli olabilmek için sigortalı olarak çalışılması gereken gün sayısı memurlar için daha fazladır. Ayrıca, ek ödemeler memurların sigorta matrahına dahil olmazken işçilerinkine dahil olmaktadır. Bu durum emeklilik öncesi maaşı düşürse dahi emeklilikte alınacak emekli maaşını arttırmaktadır. Aynı ücreti alan biri memur diğeri işçi olan iki personelin alacağı ikramiye/kıdem tazminatı arasında işçi lehine ciddi fark vardır.Özetle,dediğiniz kadar çok büyük fark olmasa da yinede büyük maaş farkı var memur emeklisi ile işçi emeklisi arasında.

Bu durumu düzeltmek çok zor ama en azından 2008 öncesi-sonrası memur ayrımını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı. Yoksa 2008+25=2033'den sonra EYT mağdurları gibi 5510 mağdurları çıkacak.

samtafa
Şef
19 Nisan 2021 11:12

GÜNCEL.

ten.ralrumem
Daire Başkanı
26 Nisan 2021 10:51

+++

samtafa
Şef
31 Mayıs 2021 08:05

++