Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
29 Ağustos 2013 15:13

iskat hesaplama

arkadaşlar bir iskat işi var...

bir aylık namaz borcunu hesaplayıp meblaği buldum.

ayrıca yemin ve oruc kefaretini hesaplayıp bu namaz borcuna mi ekleyecegim , yoksa namazin parasında o da var mi?

ayrıca on fakirle bizzat mi aldım verdim yapmalı yoksa bulunan miktar on fakire dagitilsa olur mu? bu akşam hesap yapılacak ama on fakir yok¿

mismix
Kapalı
29 Ağustos 2013 16:59

hiç mi bilen yok arkadaşlar ...

llYOLCUll
Daire Başkanı
29 Ağustos 2013 17:11

Namaz borcu mu düşecek şimdi. Nasıl böyle bi soru soruyorsun hocam. Etmeyin Allah için. Aldım verdim ben seni yendim mi olacak yani.

Pollianna
Kapalı
29 Ağustos 2013 17:17

Sözlükte "ıskat, düşürmek; devir ise, döndürmek, çevirmek" anlamına gelmektedir. Dinî literatürde, kişinin sağlığında edâ edemediği namaz, oruç, kurban, adak, keffâret gibi ibadetlerinin, vefatından sonra fakirlere fidye ödenerek düşürülmesine ıskat; bu maksatla ayrılan meblağın kâfî gelmemesi durumunda uygulanan yönteme de devir denmektedir. Kur'ân'da, oruç tutmaya gücü yetmeyen çok ihtiyar veya iyileşme umudu kalmayan hastaların, fidye vermeleri gerektiğine dair hüküm bulunmaktadır (Bakara, 2/184). İslâm bilginlerinin çoğunluğu, bu âyetten hareketle, mazeretli veya mazeretsiz orucunu tutmamış ve kaza etmeden vefat etmiş olan kimselerin oruç borçları için fidye ödenebileceğini ifade etmişler; oruç borcu olan kişilerin ölmeden önce bu konuda vasiyette bulunmalarını tavsiye etmişlerdir. Çünkü ölenin bu konuda vasiyetinin bulunması, bu kıyas hükmünü daha da kuvvetlendirecektir. Bu şekilde vasiyette bulunulmuşsa, defin masrafı ve varsa borçları düşüldükten sonra, terikenin üçte birinden bu vasiyyetin ifâsı gerekir. Vasiyet yoksa mirasçılar, isterlerse, miras malından, miras bırakmamışsa veya yetmezse kendi mallarından teberru olarak da verebilirler. Namaz borcunun düşürülmesi anlamındaki ıskat-ı salât, Kur'ân ve Sünnetten herhangi bir delile dayanmamaktadır. Ancak, oruçtaki fidye hükmünü göz önünde bulunduran bazı alimler, en azından namaz için verilen fidyelerin günahların silinmesine vesile olacak bir iyilik olduğu düşüncesiyle, mükellefin, vaktinde kılamadığı ve sonra da kaza edemediği namazlar için fidye verilmesi konusunda vasiyette bulunmasını yararlı görmüşlerdir. Vasiyet edilen fidyeler, ölünün geriye bıraktığı malının 1/3'ünden verilir. Ölenin vasiyeti olmaması halinde, varislerinin fidye vermeleri gerekmez. Ancak, teberru olarak fidye verebilirler. Iskat için ayrılan paranın yetmemesi halinde, bir miktar paranın fidye olarak fakire verilmesi, onun da bunu alıp kabul ettikten sonra tekrar iade etmesi, aynı paranın tekrar fakire fidye olarak verilmesi ve bu işlemin fidye meblağına ulaşıncaya kadar devam etmesi şeklinde cereyan eden devir usulü, tamamen asılsız olup, dinde yeri yoktur.

Pollianna
Kapalı
29 Ağustos 2013 17:23

aldım verdim yapacağım diyeceğine gidip millete doğrusunu anlat namaz borcu parayla ödenmez

SevkiSevilesin
Müsteşar Yardımcısı
29 Ağustos 2013 17:34

Katılıyorum.Kendi kendimizi kandırmayalım.

Selamlar.

Pollianna, 11 yıl önce

aldım verdim yapacağım diyeceğine gidip millete doğrusunu anlat namaz borcu parayla ödenmez

samiravrd
Memur
29 Ağustos 2013 18:21

hrıstiyanlık bozulmuş diyoruz ama ,adamlar bizden daha namuslu ,adam ne günah işlemişse parasını kiliseye tıkırtıkır ödüyor, bizim gibi aldım kabul ettim yok hibe ettim kendini ve allahı kandırmıyor

samiravrd
Memur
29 Ağustos 2013 18:22

hangi ilde görev yapıyon ,,,,mismix

malek
Aday Memur
29 Ağustos 2013 18:25

selamunaleyküm.öncelikle tüm meslektaşlarımı saygı ile selamlıyorum.

namazaın devri kesinlikle olmaz olmaz olmaz

oruç keffareti ve 10 yemin keffareti hesaplanıp tamamen fakirlere dağıtılmalıdır.

bunun hesabı da : (oruç: 61*9,25=564,25 yemin:1*9,25=9,25*10= 925)

namaz borcunu para ile ödenecek olursa o zaman zenginler

samiravrd
Memur
29 Ağustos 2013 18:38

hangi ilde görev yapıyon ,,,,mismix

mismix
Kapalı
29 Ağustos 2013 18:41

yaw ne bağırıyorsunuz. doğrusunu söyleyin öğrenelim. kitapta yazıyor arkadaş ben ne yapayım. namaz olmasa da oruç , yemin vs. kefareti var. her neyse... doğru düzgün anlatın işte. başıma yeni geliyor ne bileyim...

llYOLCUll
Daire Başkanı
29 Ağustos 2013 18:43

Bende onu diyorum zaten.namaz borcu para ile ödenmez.yemin ve oruç için ise eğer kişi vasiyet etti ise terekesinden ödenir.

Pollianna, 11 yıl önce

mismix
Kapalı
29 Ağustos 2013 18:49

din görevlisinin el kitabı- mevlüt özcan, islam ilmihali sf.459 marmara ilahiyat yayınlarî, tek cilt diyanet ilmihali sf.198

mismix
Kapalı
29 Ağustos 2013 18:52

ödenir denmiyor kitaplarda. ben de öyle demiyorum. ama sevabi gider vs deniyor. hem adet burda. kimi alimlerde olur demiş. hemen artislik hareketlere gerek yok hocalar :)

mismix
Kapalı
29 Ağustos 2013 19:03

nerde görev yaptigimi soran zat i muhterem hayırdır ?

toprakvetohum
Şube Müdürü
29 Ağustos 2013 20:08

hanefi alimlerince ıskat ve devir caiz görülmüştür. Namaz borcu ödenir diye kesin bir şey denmeyip, bilakis ümit edilir denmektedir. Zira oruç ve yemin'de artık edaya güç kalmayınca sadaka ile ödeme olunca buna kıyasen inşallah namaz da kabul olunur. Yapmışken namazin da ıskatıni yapalım diye bir iyi dilekten yola çıkılmıştir. Ayrıca ayette sadakanın ve iyiliklerin kötülükleri yok ettiği bildirilmiştir. Bir aylık namaz meblağ'inin ve yemin ile orucun dağıtılması fakirde rahatlama zenginde ise hayır yerine geçer. Keşke bir aylık değil de kılamadigi her rekatin sadakasini verebilse kişi. Aldığımız her nefes şükre sadakaya sebebtir. Kaynaklarda yeri vardir. Kısacası yemin ve oruc ayetle namaz ise kıyasla ümit edilmiştir

hakaan61
Memur
29 Ağustos 2013 20:48

güzelim dini hurafelerle ne hale getirmişler

hakaan61
Memur
29 Ağustos 2013 20:49

bu gibi bidatlerle mücadele edin uygulamayın beyler

Pollianna
Kapalı
29 Ağustos 2013 20:53

http://www.dailymotion.com/video/x8vc11_devir-iskat-bidat-mi_people

hakaan61
Memur
29 Ağustos 2013 21:04

faruk beşer de çirkin bir bidattir diyor. hristiyanlıktai günah çıkarmanın, daha adi bir versiyonu diyor. daha ne desin adam.

ubeydullahh
Aday Memur
29 Ağustos 2013 21:04

Guzel kardesım ıskatı hesaplama pesıne dusmeden namazın kefaretı var mı yok mu once onu sorsana yada ıskatın dınımızdekı yerını bır guzel aastırsana cevabını bulmus olursun

Toplam 43 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi