Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
25 Mart 2011 20:30

kara mühendishanesi kim tarafından açılmıştır

konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyoruz şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

- GURMONCU_
Yasaklı
27 Mart 2011 11:46

çok güzel bir soru o kadar güzelki okuyanın dili tutulmuş cevap yok :)) .

delal..,
Yasaklı
28 Mart 2011 18:15

birinci mahmut (1730- 1734 ) ilk kara mühendishanesi ( hendeshane ) kurulmuştur...

yemişim sizin tarihçiliğinizi...acizler forumu

28 Mart 2011 18:43

Sorunuz'un yanıtını 1.mahmut'un ıslahatları içerisinde bulabilrsiniz!

Sultan Birinci Mahmud'un yaptırdığı ıslahatlar daha çok askeri konularda yoğunlaşıyordu. Fransa'dan gelen Kont Dö Bonnevale, müslüman olup Humbaracı Ahmed Paşa adını aldı ve çeşitli ıslahatlar yaptı. Topçu ve humbaracı ocaklarını yeniden düzenleyen ve Osmanlı ordusuna yetenekli subay yetiştirmek amacıyla Kara mühendishanesini (Mühendishane-i Berri Hümayun) açan Ahmed Paşa'nın bu çalışmaları sayesinde, Osmanlı Rus savaşlarında başarı sağlandı. Sultan Birinci Mahmud Lale Devri sırasında başlatılan kültür faaliyetlerini de sürdürdü.

Kara mühendishanesinin kuruluş ismi;Hendesehane diye de geçmektedir!

3. selim zamanında mühendishanei berri humayun adını alarak deniz mühendishanesi gibi geliştirilmiştir.

seco_35
Kapalı
28 Mart 2011 18:45

hocam cevap için teşekkür ederim

ihtiyacın konu anlatımında

1. mahmut hendeshane diyo kara mühendishanesi diye bi ibare yok

3. selim kara mühendishanesi diyo

kafam karışmıştı o yüzden sormak istedim ilginiz için teşekkür ederim

seco_35
Kapalı
28 Mart 2011 18:49

tamam o zaman anlaştık

ilk mahmut

geliştiren ise selim

teşekkür ederim tekrar

başarılarınızın devamını diliyorum

28 Mart 2011 18:51

Sorunun yanıtını ,3.selim'in ıslahat çalışmalarından dolayı karıştırmış olmalılar bazı arkadaşlarımız ama tarih severler olarak bu soruya,başlık açıldıgı gün yanıt verilmeli idi:(

seco_35
Kapalı
28 Mart 2011 18:53

sağlık olsun neslihan hanım

bunada şükür :)

28 Mart 2011 18:55

Peki hocam:) delal zaten basmış fırçayı bana gerek kalmamış:)başarılar dilegi ile.

seco_35
Kapalı
28 Mart 2011 19:02

teşekkür ederim ilginiz için tekrar

afedersiniz bişi sorucam tarih öğretmenimisiniz ?

balamirkagan39
Aday Memur
14 Mart 2012 20:53

Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun III. Mustafa döneminde 1773 yılında

Mühendishane-i Berr-i Hümayun III. Selim döneminde 1796 yılında açılmış askeri okullardır.

Kaynak: Ekmeleddin İhsanoğlu, "Tanzimat öncesi ve tanzimat dönemi Osmanlı Bilim ve Eğitim anlayışı", 150. yılında Tanzimat, Ankara 1992,s. 348.

Emre Dölen, "Mühendislik Eğitimi", Tanzimattan Cumhuriyete Türkiye Ansiklopedisi, 2, İstanbul 1985, s. 512.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi