Editörler : crops35
08 Ekim 2018 15:49

82 anayasası sorusu yanlış sorulmuş

arkadaşlar herkese geçmiş olsun

ben sınava keyfi girdim zaten memurum ama sınavda 82 anayasa soruları yanlış hazırlanmıştır

mesela 1982 anayasasına göre seçilme yaşı diyordu 25 yaptım

ama bakıyorum forumlarda 18 deniliyor doğru ama soruda 82 deniliyor son değişiklikle demiyor

cumhurbaşkanlığı kac yılda yenilenir oda 82 anayasasına göre 7 yıl herkes 5 diyor 5 olduğunu biliyoruz ama direk 82 başlangıcı baz alınmış burdada yanlışlık var

ösym burdada bulandırmış ortalığı soru yanlış sorulmuş ve bu sorular iptal olacak

neden dersenis çünkü 82 anayasasına göre son değişikliğe veya şu tarihe göre diye değişen ibare atılması lazımdı

82 anayasası derseniz başlangıcı baz alır insanlar soruda değişiklikle kaç yıl olmuştur ibaresi olması gerekiyor

konuyla ilgili yorumlarınızı alabilirmiyim arkadaşlar

onur3457
Aday Memur
08 Ekim 2018 15:56

Anayasa değişmedi hala 1982 anayasasını kullanıyoruz 2017 anayasası diye birşey duydunuzmu hiç

Memur şoför
Aday Memur
08 Ekim 2018 16:14

tamam haklısınız ama 82 anayasası olduğunu kabul ediyoruz

82 anayasasında şu tarihli karara göre yapılan değişiklikle kaç yıldır sorması gerekmiyormuydu

82 anayasasına göre cumhurbaşkanı nasıl seçilir vs.

bu soru yanlış sorulmuştur kendi fikrim

yoksa ben 40 yıllık bütün karakları gözden geçirmem lazım

82 anayasasına göre 5 defa seçim değişti hangisini baz alacağız son olanımı

ozaman son veya tarih ibaresi olmalı

herneyse şaşırtmacalı bir soru diyelim

onur3457, 6 yıl önce
Anayasa değişmedi hala 1982 anayasasını kullanıyoruz 2017 anayasası diye birşey duydunuzmu hiç

fatihkorucu
Aday Memur
08 Ekim 2018 16:24

daha önceki yıllarda 1982 anayasının örnek tarih veriyorum 2010 değişikliğiyle kaç olmuştur diye sorulmuştu hatırlayanlar varsa

privileged85
Kapalı
08 Ekim 2018 16:26

sonuçta değişiklik oldu ve anayasaya o madde 18 yaş diye eklendi illa 2017 değişikliği diye belirtmesine gerek yok ayrıca. sevgiler

Tzana
Aday Memur
08 Ekim 2018 17:06

Değişiklik kısmı inisiyatife bağlı. Anayasada çıkan sorularda 1982 anayasası ile ilgili bir cümle geçiyorsa o 2017 referandum değişikliğini kapsar. İllaki 2017 değişikliği ibaresi beklenmemeli. Şu anda hali hazırda 1982 anayasasını kullanıyoruz.

siyahalpacino
Aday Memur
08 Ekim 2018 17:28

Yanlis falan degil 2017 belirtmek zorunda degiller

Hakanistt
Aday Memur
08 Ekim 2018 17:48

Yanlış değil hocam şuam yürürlükte olan 1982 anayasası ve bütün yapılan değişiklikler 1982 anayasasının içinde olduğundan dolayı bir problem yok

Saglikci00
Aday Memur
08 Ekim 2018 18:12

Degisikligin yazmasi lazim bencede sinav calisirken 2017 degisikligi olanlari ayri 82 anayasasini ayri calistik ona bakarsaniz 82 anayasasina gore idam yasal sacma sacma konusmayin

siyahalpacino
Aday Memur
08 Ekim 2018 18:25

Hayır yasal değil sınavın yapıldığı günü baz alacaksın kardeş. Sınav gunu milletvekili seçilme yaşı kaçtı? O güne bakacaksın.
Saglikci00, 6 yıl önce
Degisikligin yazmasi lazim bencede sinav calisirken 2017 degisikligi olanlari ayri 82 anayasasini ayri calistik ona bakarsaniz 82 anayasasina gore idam yasal sacma sacma konusmayin

mehmetkurnaz
Şube Müdürü
08 Ekim 2018 18:43

eminim ösym bu sorunun bu kadar olay olacağını tahmin etmemiştir kek soru sorduk demiştir ama o kadar irdeliyoruz ki illaha orada 2017 değişikliği yazacak diyoruz yavhu şuan kullandığımız anayasa neyse ona tabiyiz 82 anayasasinda ek olarak bir anayasa mı çıktı yok anayasa da madde değişti yaş 18 sorular yarın açıklanınca siz de gireceksiniz

Saglikci00
Aday Memur
08 Ekim 2018 18:54

Bende onu diyorum o kanun degismis olsada sonucta 82 anayasasinda vardi
siyahalpacino, 6 yıl önce
Hayır yasal değil sınavın yapıldığı günü baz alacaksın kardeş. Sınav gunu milletvekili seçilme yaşı kaçtı? O güne bakacaksın.

economi06
Şube Müdürü
08 Ekim 2018 19:02

2017 yi belirtmek zorunda değil 82 diyosa sen Su an güncellenmiş halini sorduğunu anlayacaksın. Mantik bu şekilde işliyor..

Tzana
Aday Memur
08 Ekim 2018 19:25

Anayasayı değiştirmek farklı,anayasaya madde eklemek-kaldırmak farklı. Size 1982 anayasasına göre yürütme yetkisi kime aittir? Diye sorunca,Başbakan'ı daha almayacaksın. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtik fakat anayasayı 2017 anayasası diye değil,içindeki maddeyi kaldırıp düzenlediler. 82 anayasasına göre cumhurbaşkanına kim vekalet eder ? Referandumdan önce Meclis başkanı derdin ama şimdi yardımcıları vekalet ediyor. İlla sana 2017 değişikliği ile ne oldu diye belirtmek zorunda değil.

stroper111
Aday Memur
08 Ekim 2018 19:55

Yanlışınızı kabul etmeyip ısrarla diretiyorsunuz. 1982 anayasasının başlangıcı baz alınmış olsa 25 de doğru olmaz. Çünkü 82 anayasası ilk çıktığında seçilme yaşı 30'du. 2006'daki değişiklikle 25 oldu. Sizin kafanız bassın diye 2017 değişikliği diye sormaya mecbur değil ösym. Kanun değişmişse önceki kanun yürürlükten kalkar. 1982 anayasasını açın seçilme yaşı 18'dir. 2017 değişikliğinden önceki yaş diye belirtmiş olsaydı o zaman 25 olurdu. Soruyu değil bilgisizliğinizi suçlayın. Kimse de heveslenmesin. İptal falan olmaz.

Saglikci00
Aday Memur
08 Ekim 2018 20:25

Cumhurbaskani ve milletvekili yasini zaten biliyodum sinavdan once ama 82 anayasasi deyince yeni duzenleme aklima gelmedi bilgisizlikle alakasi yok soruda tam belirtmemis ve benim gbi olan cok kisi var ve bunun sebebi bilgisizlik degil
stroper111, 6 yıl önce

Yanlışınızı kabul etmeyip ısrarla diretiyorsunuz. 1982 anayasasının başlangıcı baz alınmış olsa 25 de doğru olmaz. Çünkü 82 anayasası ilk çıktığında seçilme yaşı 30'du. 2006'daki değişiklikle 25 oldu. Sizin kafanız bassın diye 2017 değişikliği diye sormaya mecbur değil ösym. Kanun değişmişse önceki kanun yürürlükten kalkar. 1982 anayasasını açın seçilme yaşı 18'dir. 2017 değişikliğinden önceki yaş diye belirtmiş olsaydı o zaman 25 olurdu. Soruyu değil bilgisizliğinizi suçlayın. Kimse de heveslenmesin. İptal falan olmaz.

MuratKsK80
Memur
08 Ekim 2018 20:42

Ben muallakta kaldığım için sorunun cevabını boş bıraktım. İlk zamanımı günümüzümü sorduğunu algılayamadım. Keşke belirtselerdi de soruyu boş bırakmasaydım.

stroper111
Aday Memur
08 Ekim 2018 20:52

Kardeşim bilgisizlik dediğim bu düşüncen zaten. 1982 anayasası diyorsa son değişikliklerle beraber aklına gelecek. 82'den beri tonla değişiklik yapıldı. Her seferinde şu senedeki değişikliğe göre diye sormazlar sana. Bütün vatandaşlık bilgisi hocaları da ısrarla 1982 diye sorarlarsa son değişiklikleri hesaba katacaksınız demişti. Biraz sert çıktığımın farkındayım. Ama inatla yanlış yaptığınızı kabul etmekte diretiyorsunuz.

Saglikci00, 6 yıl önce
Cumhurbaskani ve milletvekili yasini zaten biliyodum sinavdan once ama 82 anayasasi deyince yeni duzenleme aklima gelmedi bilgisizlikle alakasi yok soruda tam belirtmemis ve benim gbi olan cok kisi var ve bunun sebebi bilgisizlik degil

kerimuzay
Memur
08 Ekim 2018 21:29

bu konudaki görüşnüz yanlış.

örneğin 657'e göre hizmet sınıfları nelerdir denildiğinde, size 657'nin 1960 tarihindeki hali sorulmamıştır. siz sonraki yıllarda yapılan değişiklikleri de bilmelisiniz. zira o son değişiklikler de artık 657'dir.

bu nedenle anayasa sorusunda hata yok

Memur şoför
Aday Memur
09 Ekim 2018 09:50

peki arkadaşlar neden dersanelerde anayasaya çalıştırılırken

1982 anayasasını ayrı yapılan değişikligi ayrı çalıştırıyorlar

sen 82 anayasası diyebilirsin doğrudur aynı anayasa

ama anayasının hangi tarihini baz alacağız değişiklik tarihini belirtmek zorundasın

herneyse biz soru iptal olsun diye uğraşmıyoruz arkadaşlar bir ösym her sınavda bukadar yanlış soruyu nasıl hazırlamayı başarıyor

işte sorunumuzda bu liyakatli personel alımı yada dalga geçer gibi soru hazırlanmız

çoğu arkadaşımızın dediği doğrudur 82 anayasası 18 yaş ve 5 yıl bununla inatlaşmıyoruz

haklılar

ama bu soru yanlış sorulmuş bu benim iddiam yakında bütün forumlarda görürüz

konuyla ilgili yorum yapan bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum

Memur şoför
Aday Memur
09 Ekim 2018 09:56

sizce aynı şeymi sizin anlatmak istediğiniz hamura mayamı yoksa tursilmi konulur bunun gibi bişi

657 bir tarihmi bir kanun kanunlar yönetmelik ve tüzükler bunlar anayasanı zaten bir parçası

biz bir tarihten bahsediyoruz

anayasanın tümünden bahsediyoruz sen 82 anayasası diyemezsin şu tarihli değişikliği belirtmek zorundasın ösym nin binlerce sorusu var böyle bu soru türünün bir benzerini kolay kolay bulamazsınız

kerimuzay, 6 yıl önce

bu konudaki görüşnüz yanlış.

örneğin 657'e göre hizmet sınıfları nelerdir denildiğinde, size 657'nin 1960 tarihindeki hali sorulmamıştır. siz sonraki yıllarda yapılan değişiklikleri de bilmelisiniz. zira o son değişiklikler de artık 657'dir.

bu nedenle anayasa sorusunda hata yok

Toplam 37 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi