Editörler : "eskiyara"Pangaea
25 Şubat 2011 14:35

23 Nisan ve Öğretmenler

okullarda hazırlanan 23 nisan programlarını Türkçe öğretmeninin veya sınıf öğretmenlerinin hazırlaması gerekmiyor mu???

ben köy okulunda çalışan bir matematik öğretmeniyim ve benden çocukları 23 nisan için etkinlik yaptırmam isteniyor. bana bir matematik öğretmeninin tiyatro yaptırması şarkı söyletmesi saçma geldi.

bu hazırlıkları öncelikle okuldaki türkçe öğretmenleri veya sınıfçılar yapmalı şeklinde bir yönetmelik var mı????

dyg2010
Memur
25 Şubat 2011 15:17

kimse mevzuat ya da yönetmelik bilmiyo mu?

emrah8181
Aday Memur
25 Şubat 2011 18:21

Evet Türkçe öğretmenlerinin görevi sayın hocam.İstersen matematik de anlatırız.Hocam yönetmelik de der ki:Belirli günler ve haftalar eşit şekilde dağıtılır.Her programı Türkçe öğretmeni hazırlamaz.Yoksa onlara sizden fazla ek ders mi veriyorlar ya da onların işi sizden daha mı az okulda?

s.aydinnn
Şef
25 Şubat 2011 20:07

Hocam her şeyi de sınıfçılardan beklemiyor musunuz çok ilginç. Bu da benim tarafım otuz saat derse girelim tüm programları biz hazırlayalım oldu başka? Öyle bir yönetmelik yok.Görev dağılımı yapılır kimler uygun görüldüyse çalışmayı onlar yürütür.

ebruu2850
Aday Memur
02 Nisan 2011 10:37

çok güzel bi kobnu..bence herkes ortak yapmalıı ne kardeşim türkçe öğretmenii konuyşmacı olurmuşş şunu yaparmış bunuyaparmışş...yok böle bişeyy her öğretmen yapabilir konuşmacı rolünü.. aynı şekilde diğer şeyler dee heepsi oratk yapılmalı.herkes dersine giriyorr yani sen yap ben derse girecem gibi bişi yokk..ortaklaşa yapılmalıı herşeyy....bu arada benim branşımdaa türkçe deell ..

kanatlı
Şube Müdürü
02 Nisan 2011 15:30

sevgili öğretmenim,

sanırım sizin istediğiniz öğretmenlik modeli 40 dk dersimi anlatayım evime gideyim yöntemi.

şu ana kadar birçok farklı branşın birçok farklı görevleri elinden geldiğinin en iyisi hatta o branşlardan daha iyi gerçekleştirdiğini gördüm.

ingilizce öğretmeni çok güzel bando çalıştırıyordu, sosyal bilgiler öğretmeni harika halk oyunu oynatıyordu, anatomi öğretmeni harika bir tiyatro gösterisi çıkarmıştı; sanırım bu görevleri o branşlarla ilişkilendirmekte zorluk çekebiliriz; çünkü mevzuatta belirli günler ve haftaların tamamını sınıf öğretmeni hazırlar diye bir madde yoktur.

23 Nisan için katkı yapmak bu kadar zor gelmemeli öğretmenim. saygılar.

tiyatro yapamazsan, oratoryo yap onu da yapamazsan skeç hazırla o da mı olmadı müzikle bir gösteri hazırla... Demokraside çare tükenmez yeter ki biz de yapma isteği olsun.

saygılar.

cimceme
Müsteşar Yardımcısı
02 Nisan 2011 19:45

ben de matematik öğrtmeniyim..ben de bi piyes hazırlamıştım..harika olmuştu..halâ konşulur..ve matematik anlatmaktan daha çok zevk almıştım..hocam böyle şeyleri işkence gibi görmeyin o zaman herşey daha zor oluyor..keşke birileri bu tür görevler verse de çocuklarla başka türlü iletişim kurup daha yakınlık kurabilsem diyorum bazen..çok daha stres atıcı, güzel zamanlar geçiriyor insan..

vahh
Genel Müdür
02 Nisan 2011 21:41

hocam okullardaki ve de ilçelerdeki törende 2 bransın görevleri belirtilmiştir müzik ve beden eğitimi.

diğerleri işleri eşit şekilde paylaşır. her sene bızım okulda 23 Nisan ı ben organıze ederim bransım Türkçe. bu sene yine bana verildi. görev dağıtımı yaptım arkadaşlardan biri ben yapmak istemiyorum dedi. Müdürde yanımızda idi ben de dedim tiyatro çıkarmak istemiyorum canım ıstemıyorum her sene cıkar cıkar nereye kadar zaten cogu oynatılmıyor dedım. arkadasta halk oyunları cıkaracaktı onunkını de ben cıkarttım lısteden o da yapmasın dedim. en son mecbur kaltı tamam hocam yapalım dedi.

bu işler ben istemiyorum yapmayacagım seklınde olursa kımse ıstemz onemli olan az da olsa elini taşın altına koymak.

06 Nisan 2011 16:44

Müdür bu görevi istediği öğretmene verir.Neden sadece Türkçeci ve sınıfçılar yapsın.Diğer öğretmenler o okulun öğretmeni değil mi.Herkes yapabilir.

caki
Şube Müdürü
06 Nisan 2011 17:01

alın size etkinlik hocam

http://www.facebook.com/video/video.php?v=197957446911070

gazelnaz
Aday Memur
06 Nisan 2011 20:24

hocalarım ben lisedeyim ve 23 nisan programı istiyorlar ben lisedeyken hiç kutlamazdık diğer liselerde kutlanıyor mu bilmiyorum ama 23 nisan şiirleri çok çocuksu adı üstünde çocuk bayramı ama nasıl edeceğim bilmiyorum bayrak yada kahramanlık şiirimi okutsam YARDIMMMMMM

abuzerakel
Aday Memur
07 Nisan 2011 20:47

23 nisan için bişeyler hazırlamak ve emek vermek bence çok önemli...bu bizim milli bayramımız arkadaşım...lütfen artık millet olarak bayramlarımıza geleneklerimize örf adtelerimize sahip çıkalım...eğer biz öğretmenler olarak bu görevden kaçmaya çalışırsak öğrencilerimiz bu milli duyguyu nasıl kazanacaklar?...öğretmen olarak biz fazlasıyla önem vermeliyiz ki çocuklarımıza örnek teşkil edelim...ben ingilizce öğretmeniyim ve çocuklara halk oyunu öğretiyorum...bunun branşla bir alakası yok hepimiz türk vatandaşıyız ve bu hepimizin bayramı...lütfen sahip çıkalım...

nkarak
Kapalı
08 Nisan 2011 19:49

konunun sacmalıgına bakar mısını?

Türkçe öğremeni yapmak zorunda diye bir durum yok arkadaşım yönetmelikten kımsenın haberı yokmus gıbı boyle işler genelde Türkçe öğretmenlerine kalsa da bütün kutlanacak belirli gün ve haftalar eşit sekilde dagıtılmak zorunda.Neden her programı okulun Türkçe öğeretmenlerine yıkmaya çalışıyoruz onu anlamıyorum.Ben br Türkçe öğremeniyim bugune kadar çalıştıgım bütün okullarda da bu konuda hakkımı aradım ister toplantılarda olsun ister sözlü bildirimlerde...Var mı boyle bır mantık? Matematik öğretmeni, fen öğrt. vs önemsiz haftalarda ıkı siir okutsun yada hiçbir etkinlik yapmasın büyük programlar bize kalsın.Aynı maaşı alıyoruz kardeşim.Hak mı adalet mi bu?Elinizi vicdanınıza koyun biraz...

AsiKraL41
Yasaklı
08 Nisan 2011 20:23

Başlık sanki diğer branş öğretmenlerine topuk pası atar gibi olmuş :))

eğitimci42
Memur
09 Nisan 2011 00:28

bu konuda mtematikçiler ait bir yönetmelik okumadım .yani hocam her şeyi birilrinden beklemek bir acizlik veye görevini sevmeme gibi birşey bence bizim okulda bir görev dağılımı yapılır herkes birşeyler yapmaya çalışır bazen bıraşçı arkadaşlar sınıfçı ve türkçecilerden ço kdaha güzel çalışmalar çıkarabiliyor. bu tür programlara katılmak sizlere neden zor geliyor

EBRÜLİ
Şef
09 Nisan 2011 01:04

Milli değerlerimiz bir öğretmen tarafından,eğitim sistemi içerisinde çocuklarımıza kazandırılması gereken en temel ilkedir.Fakat bu tören ve gösteri aşamalarında en çok yıpranan öğretmen ve yine öğrencidir.Günün anlam ve önemi sonrasında öğrenci etkinliklerinin sergilenmesi yerine onlara biçilen değeri daha iyi hissettirebileceğimiz etkinlikler olmalı okullarımızda ve ülkemizde artık.3 saatlik bir program eğer stad ya da bir gösteri merkezinde olmayacaksa(özellikle büyük okullar için söylüyorum)çocuklarımızın düzenli bir şekilde durmaları ve saatlerce ayakta olmaları tam bir işkence oluyor.Birbirlerini bile izleyemiyorlar. Veliler ve misafirler hazırlanan alan içerisinde kendi çocuğunu izlemek isterken diğer çocukları ezip geçiyor vs.

Vatanımız,ihtişamlı tarihimiz ve çocuklarımız artık daha iyi şeyleri hakediyor.Sorun 1 aylık çalışma,kıyafet,araçgereç temini değil sadece,bunların sergileniş biçimi çoğu yerde.Varsa spor salonumuz,çok amaçlı salonumuz âlâ.

eğitimci42
Memur
11 Nisan 2011 00:03

birde böyle yakınmaları dydukça ithal ingilizce öğretmeni yanında biraz da başka branşlardan öğretmen getirseler de mesleğimizin kıymetini bilsek diyesi geliyor insanın

abuzerakel
Aday Memur
13 Nisan 2011 23:25

eğitimci42 güzel yorum...

hacep1
Memur
14 Nisan 2011 13:05

En çok sıkıntı çektiğimiz hususlardan birisi de bu.Eğer amacımız öğrencinin yetişmesi,sosyal bireyler olması,düşünen ve sorgulayan,hedefi olan nesiller oluşturulmasını istiyorsak ne yapılabiliriz kısmına bakmak gerekir.Ne yazık ki okullarda bu tür kısır döngüler var.Onun yapması lazım benim değil,benim öğrencim ,senin öğrencin,ne kadar gereksiz faaliyetler,ne gereği vardı gibi söylemleri görevden kaçmanın söze yansımış hali olarak görüyorum.En güzel nasıl yapabiliriz?sorusunu yöneltebiliyorsak en iyi eğitimci olmayı amaç haline getirmişiz demektir.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi