Editörler : F16 Gökçen
02 Ocak 2010 10:42

çağımızın hastalığı multiply skleroz....

MS merkezi sinir sisteminde iltihabi değişikliklere neden olabilen bir hastalıktır. Hastalık çoğunlukla ataklarla ve düzelmelerle seyreder, bazılarında ise sürekli ilerleyen (yavaş veya hızlı) bir durum gösterir.

Hastalık beynin beyaz cevherinde ve merkezi sinir sisteminde hızlı iletimi sağlayan sinirsel yapıları kaplayan kılıflarda (myelin) hasar meydana getirir. Hastalığın gelişiminde bağışıklık sisteminin myelin kılıfını yanlışlıkla yabancı gibi tanıyarak savunma mekanizmasını çalıştırmasının etkili olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte genetik olarak hastalığa yatkın kişilerde virüslerle bu hastalığın meydana gelebileceği üzerinde de durulmaktadır.

Farklı zamanlarda ortaya çıkabilen bu iltihabi durum ve kılıf hasarı, beyin ve omuriliğin herhangi bir seviyesinde gelişebileceğinden, hastada ortaya çıkan belirtiler son derece değişken ve çeşitlidir.

MS bulaşıcı veya kalıtsal (anne-babadan geçen) bir hastalık değildir.

ebe41
Aday Memur
02 Ocak 2010 10:43

MS merkezi sinir sisteminde iltihabi değişikliklere neden olabilen bir hastalıktır. Hastalık çoğunlukla ataklarla ve düzelmelerle seyreder, bazılarında ise sürekli ilerleyen (yavaş veya hızlı) bir durum gösterir.

Hastalık beynin beyaz cevherinde ve merkezi sinir sisteminde hızlı iletimi sağlayan sinirsel yapıları kaplayan kılıflarda (myelin) hasar meydana getirir. Hastalığın gelişiminde bağışıklık sisteminin myelin kılıfını yanlışlıkla yabancı gibi tanıyarak savunma mekanizmasını çalıştırmasının etkili olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte genetik olarak hastalığa yatkın kişilerde virüslerle bu hastalığın meydana gelebileceği üzerinde de durulmaktadır.

Farklı zamanlarda ortaya çıkabilen bu iltihabi durum ve kılıf hasarı, beyin ve omuriliğin herhangi bir seviyesinde gelişebileceğinden, hastada ortaya çıkan belirtiler son derece değişken ve çeşitlidir.

MS bulaşıcı veya kalıtsal (anne-babadan geçen) bir hastalık değildir.

Naz_Atsız
Aday Memur
02 Ocak 2010 20:28

kesin bir tedavisi yok sanırım. doğuştanmı oluşuyor yada stres sonucu falanmı ortaya çıkıyor?

ebe41
Aday Memur
02 Ocak 2010 20:47

benim ablamda ms hastası..herhangi bir sebebi bilinmeyen ve sonucu belli olmayan bir hastalık...

Naz_Atsız
Aday Memur
02 Ocak 2010 20:56

geçmiş olsun benimde arkadaşımın annesi ms hastası merak ettim de buarada mesleğiniz ebelik sanırım

ebe41
Aday Memur
02 Ocak 2010 21:11

evet ebeyim..

Naz_Atsız
Aday Memur
02 Ocak 2010 22:27

bende ebeyim de onun için sordum ama öğrenciyim daha ms hastalığını okudum birkaç yerde ama birebir karşılaşan insanlara sorduğumda daha iyi anlıyorum teorik bir yere kadar oluyor neyazıkki

euslu
Kapalı
03 Ocak 2010 00:42

Tek tedavi seçeneği steroid.Ancak son zamanlarda Prof. Dr. Haluk Deda kök hücre nakliyle ilgili bazı çalışmalar yapıyor. Ankara'da bir Özel hastanede,hatta tedavi ettiği hastalarda var.

Kocaeliden
Kapalı
03 Ocak 2010 18:38

evet malesef tek yol steroid ama o da tedavi amaçlı değil..sadece yeni plak oluşumunu önlemek için..

redhouse12
Yasaklı
19 Ekim 2016 19:18

Allah senden razı olsun.

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi