Editörler : Pangaea

28 Şubat 2021 20:54

Ücretli öğretmenlik kaldırılsın

Saygıdeğer arkadaşlar bunu bir kamuoyu yoklama gibi düşünebilirsiniz. Fikirlerinizi almak için açtım konuyu. Ne düşünüyorsunuz? Sizce de artık ücretli öğretmenlik sistemi fonksiyonel açıdan işlevini gerceklestirmediğinden kaldırılmalı mı?

Codybt
Şef
28 Şubat 2021 21:05

İşlevini kaybetmiş değil bence işlevinden daha da kapsamlı hale geldiği için artık önüne geçilmelidir. Aslında niyet çok iyi öğretmeni olmayan öğrenciler eğitimsiz kalmasın. O civarda atanamayan öğretmenler düşük ücret karşılığında geçici olarak hizmet versin. Ama ne öğretmeni olmayan öğrencilere öğretmen atamak gibi bir çaba var, ne öğretmenler hizmet veriyor ne de bu durum geçici. 5 - 10 yıldır ücretli öğretmenlik yapan kişiler var. Atama yapılmayan pozisyonlar var. Üstelik bu kadar fazla atama bekleyen kişi varken. Bunun böyle yapılması mantıklıysa diğer mesleklere de gelsin ücretli formülü. Bende bulunduğum şehirde ücretli polis, doktor, hakim vs. olmak isterim.

Fatihhh35
Aday Memur
28 Şubat 2021 21:36

Sınıf öğretmenliği branşında beni atamayan devlet Türkiyenin en batısı İzmirde 5 ayrı ilçe milli eğitim müdürlüğünden ücretli öğretmen olmam için beni arıyor. Doğuda Anadoluda hayal edemiyorum öğretmen açığını. İbf, edebiyat lisans mezunları öğretmenlik yapıp mahfediyor çocukları. Yazıklar olsun sizin sisteminize yazıklar olsun düzeninize. Tabiki şuanki iktidarın bir suçu yok 90larda herhangi bir lisans mezununu 3 ay formasyonla öğretmen yaptı bu memleket yazık ya stajlarımda 20den fazla öğretmen gördüm bu eğitimci olmayan lisans mezunları mahfediyor güzelim çocukları. Hakkıyla hakkı olanı atamalısınız. Şuanki sosyal hayattaki yapı görgüden tutun saygı sevgi herşey dahil bundan 30 yıl önceki eğitim sisteminin eseridir bundan 20-30 yıl sonraki sosyal hayatıda bugünün eğitim sistemi belirleyecek bunu unutmayın. 2bin liraya öğretmen olmaz 2bin liraya çalışan insandanda eğitimci olmaz sözüm meclisten dışarı.

Fatihhh35
Aday Memur
28 Şubat 2021 21:40

Birde bu ücretli öğretmenlik yapanlar kadro istiyor kendilerine özel atama istiyor. Bukadar atanamayan eğitimci varken devlet sözümona kendi branşlarında bir baltaya sap olamamış kpss yeter puanını alamamış kişileri bu camiaya sokacak. Arkadaşım bir baltaya sap olamamış insanların hangi camiaya gittikleri belli sen dooğru asker, polis başvurularına kapak atmaya bak buradan size ekmek yok.

Köydenbirses
Aday Memur
28 Şubat 2021 22:58

Hocam bu haksız ve bir o kadar da iğrenç bir istek çünkü sınava giren 500bin aday resmen aptal yerine koyuluyor. En iğrenç olanı ise bu tarz atamaları ara ara yapmaya devam edecek olmaları çünkü bu atamalar ücretliye teşvik amaçlı yapılmaktadır. Sen zaten atanacak puan alıp atanamazsın gel ücretli yap belki ilerde seni de kadroya alırız demekten başka bir şey değil.

Fatihhh35, 3 yıl önce

Birde bu ücretli öğretmenlik yapanlar kadro istiyor kendilerine özel atama istiyor. Bukadar atanamayan eğitimci varken devlet sözümona kendi branşlarında bir baltaya sap olamamış kpss yeter puanını alamamış kişileri bu camiaya sokacak. Arkadaşım bir baltaya sap olamamış insanların hangi camiaya gittikleri belli sen dooğru asker, polis başvurularına kapak atmaya bak buradan size ekmek yok.

deutschleh.
Kapalı
28 Şubat 2021 23:56

Fatih hocam söylediklerinizin altına imzamı atarım. Ben de böyle düşündüğüm için meslektaşlarımın fikrini merak ettim. Çünkü 8 aydır işsiz bir öğretmenim. Eğitim camiasından uzak kaldım ve acaba benim gibi düşünenler azınlıkta mı hep merak ediyorum.

deutschleh.
Kapalı
01 Mart 2021 00:15

Codybt hocam haklısınız. Ücretli öğretmen diye birşey olması mesleğin imajını çok zedeliyor. Başka hiçbir meslek grubuna yapılmayan muamele öğretmenlere yapılıyor. Üstelik bu eğitimi alan insanlara illallah dedirtmek ülke geleceği açısından ne kadar doğru ki. Biz öğretmen olmaktan mutluluk duymalıyız işimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Öğretmenlik mesleği uzun vadelidir. Bir ülkeyi aydınlatabilen toplumun çehresini değiştirebilen yegane meslektir. Elbette işini doğru yapan, bilimsel esaslara dayalı öğretim yapabilen(biliyorsunuz rastgele ders işleyen, isteksiz, işi ozumsememis öğretmenler de var her meslek gibi iyi yapabilen yapamayan var), kendini geliştirmeyi görev edinmiş ,öfkesiz ,sevgi dolu, insan sevgisi, ahlak , bilim gibı kavramları ogrencilere yansitabilen meslektaşlarımızı kastediyorum. Kaç senedir var ücretli öğretmenlik artık kaldırılması gerekiyor diye düşünüyorum. 2021 de eğitim ve öğretime biçilen değer bu olmamalı.

Penrose
Yasaklı
01 Mart 2021 04:59

Kadrolu öğretmenliğin kaldırılması çok daha faydalı olur diye düşünüyorum.

şaşkın tarihçi
Genel Müdür
01 Mart 2021 05:47

Ücretli öğretmenler eğitimin neferidir. Nerede görev verilirse oraya giderler. Kadrolu gibi yok eşimin yanı, yok il emri gibi ağlamazlar. Canları sıkılınca rapor alıp kaytarmazlar, çünkü rapor alırsa paraları kesilir. Devlet de bunun farkında , hem de daha düşük maliyetle. Siz olsanız kaldırır mısınız.

Penrose
Yasaklı
01 Mart 2021 08:27

Katılıyorum. Dünyada performans değerlendirmesi olmayan, etliye sütlüye karışmadığın sürece sana ömür boyu maaş ailene sigorta veriyorum diyen bir meslek tanımı var mı? Diğer öğretmenlerimiz de yazmış sağolsunlar işini yapmayan, alanında kendini geliştirme derdi olmayan, dersini savsaklayan, maaşını iddiaya afedersiniz seks işçilerine yatıran,suistimal eden, liyakatsiz, gözünü para bürümüş ticaretle uğraşan binlerce öğretmen var... Herkesin tecrübesi kendine ama vicdanı olan söylesin ben bu kadar ayrıcalık ve konfora bu gevşeklik az bile diyorum

. Ücretli öğretmenin performansı tamamen çalışma şartlarıyla alakalı. iyi bir ders saati ücreti ver bakalım ücretli 24 yaşında mezundan mı verim alıyorsun ?? yaşında 130 kilo kadrolu beden eğitimi öğretmeninden mi? Kadrolu memur yapısı performans dinamiklerinde temel çelişkiler yaratıyor. Öğretmen olmak evlenmek, araba almak, ev almak, aileyi mutlu etmek, nasıl atandım videoları çekip düşman çatlatmak değildir.

Şu forumlara bakın telegram gruplarına binlerce öğretmenin son 6 aydaki etkileşim metinlerini dökün

1000000 kelime memurlar.net telegram twitter vs. hepsi incelensin içinde kendi mağduriyet veya taleplerini içermeyen bir tane tartışma yoktur. Ben şahit olmadım. Bu kadar öğretmen bir araya gelip alanıyla veya pedagojiyle ilgili tartışma geliştiremiyor. Matematik bölümüne bok atıyordu ergenin biri dün forumda.

Performansa, liyakate ve rekabete dayalı iş ortamlarında bu seviyede bir kaos olmaz. Ücretli ögretmenligin şartlarının iyileştirilmesi ve kadrolu öğretmen sisteminin kalkması şart.

şaşkın tarihçi, 3 yıl önce
Ücretli öğretmenler eğitimin neferidir. Nerede görev verilirse oraya giderler. Kadrolu gibi yok eşimin yanı, yok il emri gibi ağlamazlar. Canları sıkılınca rapor alıp kaytarmazlar, çünkü rapor alırsa paraları kesilir. Devlet de bunun farkında , hem de daha düşük maliyetle. Siz olsanız kaldırır mısınız.

Minimenna
Aday Memur
01 Mart 2021 09:33

Ücretli öğretmenliğin sebebi doğum izni ve askerlik gibi sebeplerle izne ayrılan öğretmenlerin yerini doldurmak. Çocukların öğretmensiz kalmasını önlemek. Bu sebeple kaldırılması mümkün görünmüyor.

Ayrıca tamamen nefret kusmak için başlığı açmış dolduruyorsunuz. Bir de atanamayan sınıfçı konuşuyor. Allah aşkına? Bir sınıfçı bir İngilizceci bir okul öncesi gibi her sene binlerce kontenjan alan bir branşın öğretmeni de bunları söylemesin ya.

Asıl sorun sistemde. Bunu görün artık. Bir öğretmen kpss den 65-70 aldığı zaman kötü öğretmen olmuyor. Ya da bir felsefeci tarihçi kpss den 82 alıp da atanamayınca ve iş bulamayıp ücretli öğretmenlik yapınca kötü öğretmen olmuyor.

Biz ne zaman birbirimizi kötülemek, düşürmek, aşağı çekmek yerine bir şeyler yanlış gidiyor bu sorunun temeline inilmeli diyeceğiz ya.

Ayrıca şunu da unutmayın. Bir şeyler kaldırılsın istenince bunun size fayda sağlayacağının garantisi yok. Biliyorsunuz kpss ye giren matematikçi ben neden tarih çözüyorum, edebiyatçı ben neden matematik çözüyorum diye isyan ediyordu. Sonra ne oldu. Hop üstüne öabt geldi. Artık hepsini bir de üstüne alan çözüyoruz. Ösym ye verdiğimiz ücret de arttı. Formasyon kalkacak dendi. Görüyosunuz ortalığı anlatmaya gerek yok.

deutschleh.
Kapalı
01 Mart 2021 10:21

Minimenna hocam. Ucretli ogretmenlige yalnizca askerlik ve doğum izni için başvurulduguna ne kadar eminsiniz. Keşke böyle olsa. Bu altı boş bilgi bana çok iyi niyetli geldi. Ne yazık ki sadece kısa vadeli ihtiyaç halinde eğitimde sürekliliği sağlamak için kullanılmıyor. Ayrıca doldurmak nedir? Bu mahalle ağzı bir tabirdir. Benimle aynı fikirde meslektaşlarım var mı? Olanlarla içimizi dökmek denebilir en basit şekliyle. Zaten nabız yoklamak diye belirtmiştim başlıkta. Fikrinizı paylaştığınız için teşekkür ederim.

deutschleh.
Kapalı
01 Mart 2021 10:29

Ayrıca bana fayda sağlasın diye değil hiçbir mülk grubunda olmadığı için karşıyım. Evet atanmış değilim ancak yurtdisinda doktora yapan bir öğretmenim. Alternatifim var. Ancak ülkemde çalışmak istiyorum. Gitmek istemiyorum. Ve sistemde yanlış gördüğüm şeyler için fikir alışverişinde bulunuyorum. Bana faydası olsa da olmasa da kalksın istiyorum. Hiçbir meslekte yok bu sistem. Doğum izni veya askerlik durumu diğer mesleklerde yok mu? Var. Bu bir geçerli sebep mi? İşte bu şekilde fikir alışverişi amacım. Sakin olun bence

deutschleh.
Kapalı
01 Mart 2021 10:35

Kpss den 65 70 alan öğretmen kötü diye kaldırılsın istemiyorum. O öğretmenedenle ucuz iş gücü yerine konmasın. Hakkettiği saygıyı görsün diye istiyorum. Bazen öğretmenler arasında bile kadrolu ücretliyi dışlıyor. Yazık. Halbuki o da öğretmen. Kaldı ki çok çok az ücretle çalışıyorlar. Bence hiçbir öğretmen buna layık görülmemeli. Sistem iyileşsin kadrolu öğretmenler yan gelip yatmasın vesaire. Elbette. Ama ücretli sistem de kalksın yani.

deutschleh.
Kapalı
01 Mart 2021 10:38

Penrose hocam kadrolu öğretmenliğin kalkmasını öğretmenlerin rahata alışıp işlerini iyi yapmadığı için mi istiyorsunuz? Tam anlamak istiyorum.

deutschleh.
Kapalı
01 Mart 2021 10:48

Aklıma geldi de lisans bölümü öğretmenlik olmayanları neden ücretli yapıyorlar madem çok iyi bir sistem ise? Dediğim gibi 8 ay uzak kaldım merak ediyorum madem faydalı e fonksiyonel bu, lisansı olmayan kişinin ne işi var okulda?

Penrose
Yasaklı
01 Mart 2021 11:59

Hocam ailem de öğretmen, arkadaşlarımın birçoğu kadrolu. Elbette çok özverili, işinin hakkını veren vermeyen vs her spektrumdan örnekler bulup öğretmenliği değerli/değersiz göstermek mümkün öğrencileri iyi bir geleceğe hazirlamak da sadece öğretmenle mümkün değil zira. kendi deneyim ve gözlemlerim bir ortalama üzerinden durumu değerlendirdiğimde çok baskın bir çoğunluk okulu ve öğrenciyi içselleştirmekten çok çok uzak. Tamamen finansal girdi çıktıya odaklı. Alanına ve işine dair heyecanını kaybetmiş. Bu yoksunluk ve konfor bağımlılığı öğrenci etkileşimini sıfıra indiriyor. Ücretli veya yeni bir şartları sınırlandırılmış bir sözleşmeli öğretmenlik sistemi bu ataleti ortadan kalkar diye düşünüyorum.

deutschleh., 3 yıl önce

Penrose hocam kadrolu öğretmenliğin kalkmasını öğretmenlerin rahata alışıp işlerini iyi yapmadığı için mi istiyorsunuz? Tam anlamak istiyorum.

nevvbahar
Yasaklı
01 Mart 2021 12:27

ücretli öğretmenlik kaldırılsın.. atanmış öğretmenler gelsin.. sonrası?? ücretli gidip yerine atanmışı gelince bir şey değişmeyecek ki.. ortada bir sorun var ve bu sorun sadece tek bir hamleyle halledilecek bir mesele değil... ciddi elemelerden sonra öğretmen alan özel kurumlarda da çalıştım..bu toplumun derdi eğitim olmadığı sürece hiçbir şey olmaz

Fatihhh35
Aday Memur
01 Mart 2021 12:32

Birisi bana atanamayan sınıf öğretmeni demiş.Kpss çalışmadan 2200 sıralama yaptım acabaatanıp gitsemmi yoksa son 5 ay oturup çalışsam daha iyi biyere mi atansam diye düşünüyorum şuan bizdeki lüks bukadar çok şükür. Bununharicinde askeri ücretin 2800 lira olduğu bir ülkede2000 liraya çalışmaktan gocunan yoksa çalışmaya devam edebilirsiniz tabiiki benim yukarıdaki sözlerimin bir çoğu eğitim fakültesi okumayıp ücretli öğretmen olanlaraydı. Dediğim gibi2000 liraya çalışmaya devam edebilirsiniz fakat kadro istemeye hakkınız olduğunu düşünmüyorum. Onun haricinde ücretli ve özverili bir arkadaşın yorumlarını okudum yukarda bu arkadaşımızın Türkiyede olduğunun farkında olduğunu sanmıyorum burası anayasasında Sosyal devlet anlayışı bulunan bana iş ve gelecek güvencesi vermekle yükümlü olan bir devlet. Git biraz vatandaşlık çalış arkadaşım sen sonra atanamıyorsun özveri, 130 kilo, iddaa, ev araba evlilik falan diye birşeyler anlatıyorsun neydi o züğürt tesellisiydi evet.

Fatihhh35
Aday Memur
01 Mart 2021 12:46

Bir başkasıda kadrolu öğretmen kaldırılsın demiş. Devlet tarafından 1 kadrolu yerine 3 sözleşmeli mantığıyla tasarruf kalemi olarak görülenişle meşgul olan arkadaştan iddialı sözler.

Penrose
Yasaklı
01 Mart 2021 12:55

Gayet atanıyorum kontenjandayım. Hiç öyle hasetlik dertlerim yok. Bu bilginin konumuzla alakası da yok. Ama işte camia böyle seni de anlıyorum ilkokul 2 seviyesi atışmaların üstü bir tartışma ortamı göremediğin için argümanları değil kişileri hedef haline getiriyorsun. Normalde yetişkin birinden beklenmeyecek bir tutum ama işte branşların bir birine laf soktuğu onun puanı düşük benim adonisim var fransadan sertifikam var curcunası içinde kocaman bir lisede yaşıyoruz ben bunu kabullendim artık.

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi