Editörler : Pangaea
08 Ekim 2018 16:27

Sözleşmeli- Kadrolu Farkı

Arkadaşlar merhaba

Bilgisizliğimi mazur görürsünüz umarım ancak bu ikisi arasındaki farkları tam olarak kavrayabilmiş değilim. Örneğin sözleşmeli bir memur kadroya alınıyor mu? Alınmazsa sözleşme bitiş tarihinde işten çıkartılmış mı oluyor?

Hththt
Şef
08 Ekim 2018 17:03

Bildiğim kadarıyla hakları kurumdan kuruma değişiyor ama işten çıkarılma yok kadroludan işten çıkarılma nedeni neyse sözleşmelide de o yani adam gibi çalışırsan sözleşme yenileniyor zaten

dsn1
Kapalı
08 Ekim 2018 18:03

Giysi yardımı dışında ek ödenekler olmuyor, emekli olduğunda işçi emeklisi olarak emekli oluyorsun. Kadroya geçme normalde yok ama en son 2000 li yıllarda bir kadroya geçirme durum oldu sadece sanırım. Bir de bu aralar konuşuluyor ama olur mu orası soru işareti.

Genelde kadrolular sana ayakçı muamelesi çekiyor, müdürler insan yerine koymuyor (kurumdan kuruma, şehirden şehire, ilçeden ilçeye bile değişebiliyor)

Bundan emin değilim fakat yıllık sözleşme ücreti hariç kıdem tazminatı yok diye biliyorum. 65 yaşından sonra kesinlikle çalıştırmıyorlar.

eyeoftiger
Daire Başkanı
08 Ekim 2018 18:23

yakın tarihte 2011 ve 2013 de sözleşmeli personele kadro geldi. çok uzun süredir sözleşmeli personel alım uygulaması var. ek ödemeleri de alırsın belediyedekiler sds alıyorlar sağlık personelleri tüm ek ödemelerini alıyor teknik personel arazi tazminatı verilmiyor ama yolluk veriliyor hemen hemen kadrolu ile aynıya çıkıyor.

kadrolular sözleşmeliye ayakçılık çekiyormuş insan yerine koymuyormuş nereden duyuyorsunuz bunları? 3 kurumda çalıştım böyle bir şey görmedim o dediğin geçici personel olmasın ayrıca işini düzgün yapana kimse bir şey demez. heralde sen kendine sözleşmeli alımlar için ortam hazırlıyorsun bu karalamanın başka bir ifadesi yok.

sözleşmeli personel yükselemez, unvan değiştiremez ve kademe/derecesi olmaz. güncel yeni düzenlemeyle izin hakları düzeltildi. 65 yaşında normal memurunda işi biter üst düzey asker,öğretim üyesi vs. değilsen. 2 yıl sözleşmeli çalışan tazminat alır. her şeyi yanlış biliyormuşsun birader.

ayrıca kadro geldiği zaman kendi isteğiyle kadro almayanlarda oldu sözleşmeli personelin bazı unvanlarda eline geçen para kadroluya göre daha yüksek ve kurumdan ayrılmak isteyenlerde muvafakat sıkıntısı yaşamıyorlar.

dsn1, 6 yıl önce

Giysi yardımı dışında ek ödenekler olmuyor, emekli olduğunda işçi emeklisi olarak emekli oluyorsun. Kadroya geçme normalde yok ama en son 2000 li yıllarda bir kadroya geçirme durum oldu sadece sanırım. Bir de bu aralar konuşuluyor ama olur mu orası soru işareti.

Genelde kadrolular sana ayakçı muamelesi çekiyor, müdürler insan yerine koymuyor (kurumdan kuruma, şehirden şehire, ilçeden ilçeye bile değişebiliyor)

Bundan emin değilim fakat yıllık sözleşme ücreti hariç kıdem tazminatı yok diye biliyorum. 65 yaşından sonra kesinlikle çalıştırmıyorlar.

fikretpamuk41
Aday Memur
08 Ekim 2018 18:25

.

metallica-18
Memur
08 Ekim 2018 18:30

Sözleşmeli çalışan ilanı kadrolu ilanlarıyla beraber ösym sitesinden mi yayımlanıyor yoksa kurumlar kendi sitesinden mi yayımlıyor? Kurumların kendi sitesinden yayımladığı ilanlarda feci torpil dönüyor.

eyeoftiger
Daire Başkanı
08 Ekim 2018 18:34

her ikisi de olabilir her kurumun yönetmeliği farklı. kimisi il bazlı tercih yaptırır 3 katı mülakata çağırır. kimisi unvan bazlı tercih yaptırır 5 katı mülakata çağırır sonra kendi kurayla ya da puana göre atar bazısı direkt ösym üzerinden tercih yapar sağlık,tarım ve karayolları gibi. tigem,dsi böyle yapmıyor bazı bölümlerin nitelik kodlarında alakasız bölümler var bunları istemiyor. üniversiteler B grubu alırken sözleşmeli personelde mülakat yapamaz yönetmelikleri uygun değil elden başvuru yapıp puana göre sıralama yapıyorlar.

metallica-18, 6 yıl önce

Sözleşmeli çalışan ilanı kadrolu ilanlarıyla beraber ösym sitesinden mi yayımlanıyor yoksa kurumlar kendi sitesinden mi yayımlıyor? Kurumların kendi sitesinden yayımladığı ilanlarda feci torpil dönüyor.

eyeoftiger
Daire Başkanı
08 Ekim 2018 18:35

++ devlet personel başkanlığının sitesini takip et

Hththt
Şef
08 Ekim 2018 19:31

Yukarıda sözleşmeli personeli gömmüş bi arkadş ama sanırım istisnai bi duruma denk gelmiş kadrolu çalışsanız da işinizi kötü yaparsanız ya da müdürünüz cinsse her türlü saçma muamele görürsünüz ve de kadroya alınabilirsiniz gümrükte sözleşmeli çalışan arkadaşlarm var gayette iyiler allah nasip ederse bende kazandım sözleşmeli olarak başlıcam ve bi kaygım yok artık öğretmenler bile sözleşmeli başlıyor bi kaygınız olmasın

memur olsam yeter
Daire Başkanı
08 Ekim 2018 19:52

Kesin bilgi olmamakla birlikte duyduklarıma göre İl özel idaresinde çalışan kadrolu bir mühendis 5binden fazla alırken sözleşmeli mühendis 4bin bile almıyormuş.

Hththt
Şef
08 Ekim 2018 20:06

Kurumdan kuruma değişiyor iç işleri büro personeli nüfus 3 falan alıyor galiba ama kadrolu düz memur ne alıyor bilmiyorum kurumdan kuruma değişiyor

memur olsam yeter, 6 yıl önce

Kesin bilgi olmamakla birlikte duyduklarıma göre İl özel idaresinde çalışan kadrolu bir mühendis 5binden fazla alırken sözleşmeli mühendis 4bin bile almıyormuş.

dsn1
Kapalı
08 Ekim 2018 20:36

Valla ben özellikle öğretmenler olmak üzere pek çok sözleşmeliye amirleri tarafından baskı uygulandığını, kurumlardaki kadrolular tarafından dışlandığını birinci elden duymuş biriyim. Haatta öğretmenle ilgili olan haber bile yapıldı zamanında.

En son sözleşmeli alımın ne zaman yapıldığını internetten gördüğüm kadarıyla okumuştum 11 ve 13 te olanları duymamıştım.

Ek ödemeleri bir kısmını ise pek çok kurumun ödemediğini milletin mahkemelik olduğunu biliyorum ararsanız bulabilirsiniz. 3 yıldır bu işin peşinde olanlar olduğunu duydum.

http://www.ogretmenlerhaber.com/sozlesmeli-ogretmenlik/sozlesmeli-ogretmenler-mudurlerce-hor-goruluyor-baski-altina-h10679.html

Bakanlıklarda görev yapan 657/4b sözleşmeli personel hiç bir mali gerekçeye maruz kalmadan sözleşmesi her ocak ayında otomatik yenilenirken 5393/49 Belediye Sözleşmeli personeli belediye bütçesi yetersiz gösterilerek, ihtiyaç olduğu halde sözleşmesi yenilenmemektedir. Özellikle belediye seçimlerinin ardından göreve yeni gelen yönetim, mevcut oturmuş sistem içerisindeki teknik sözleşmeli personelin sözleşmesini fesih ediyor ya da yenilemiyor. Bu durum belediyede deneyimli teknik personelin kalmamasına ve yapılan teknik işlerin etkinliğinin ve sürekliliğinin aksamasına yol açmaktadır. Beyannamede yer almasına rağmen, bu madde henüz hayata geçirilememiştir.

http://www.kamuajans.com/sozlesmeli-personel/sozlesmeli-personel-tipleri-arasindaki-en-kotu-ve-olumsuz-sartlar-h527357.html

eyeoftiger, 6 yıl önce

yakın tarihte 2011 ve 2013 de sözleşmeli personele kadro geldi. çok uzun süredir sözleşmeli personel alım uygulaması var. ek ödemeleri de alırsın belediyedekiler sds alıyorlar sağlık personelleri tüm ek ödemelerini alıyor teknik personel arazi tazminatı verilmiyor ama yolluk veriliyor hemen hemen kadrolu ile aynıya çıkıyor.

kadrolular sözleşmeliye ayakçılık çekiyormuş insan yerine koymuyormuş nereden duyuyorsunuz bunları? 3 kurumda çalıştım böyle bir şey görmedim o dediğin geçici personel olmasın ayrıca işini düzgün yapana kimse bir şey demez. heralde sen kendine sözleşmeli alımlar için ortam hazırlıyorsun bu karalamanın başka bir ifadesi yok.

sözleşmeli personel yükselemez, unvan değiştiremez ve kademe/derecesi olmaz. güncel yeni düzenlemeyle izin hakları düzeltildi. 65 yaşında normal memurunda işi biter üst düzey asker,öğretim üyesi vs. değilsen. 2 yıl sözleşmeli çalışan tazminat alır. her şeyi yanlış biliyormuşsun birader.

ayrıca kadro geldiği zaman kendi isteğiyle kadro almayanlarda oldu sözleşmeli personelin bazı unvanlarda eline geçen para kadroluya göre daha yüksek ve kurumdan ayrılmak isteyenlerde muvafakat sıkıntısı yaşamıyorlar.

Hththt
Şef
08 Ekim 2018 21:31

Mutlaka arızalı insanlar çıkıyordur ama bunun sözleşmeli ya da kadroluyla alakası olduğunu düşünmüyorum benimde kuzenlerim öğretmen şu an sözleşmeliler biri şemdinlide biri urfada diğer kurumlarda da var yani keyifleri gayet tıkır mesela bence o durum biraz şans nasıl insanlarla karşılaştığınla alakalı yani o muamele olayı

dsn1, 6 yıl önce

Valla ben özellikle öğretmenler olmak üzere pek çok sözleşmeliye amirleri tarafından baskı uygulandığını, kurumlardaki kadrolular tarafından dışlandığını birinci elden duymuş biriyim. Haatta öğretmenle ilgili olan haber bile yapıldı zamanında.

En son sözleşmeli alımın ne zaman yapıldığını internetten gördüğüm kadarıyla okumuştum 11 ve 13 te olanları duymamıştım.

Ek ödemeleri bir kısmını ise pek çok kurumun ödemediğini milletin mahkemelik olduğunu biliyorum ararsanız bulabilirsiniz. 3 yıldır bu işin peşinde olanlar olduğunu duydum.

http://www.ogretmenlerhaber.com/sozlesmeli-ogretmenlik/sozlesmeli-ogretmenler-mudurlerce-hor-goruluyor-baski-altina-h10679.html

Bakanlıklarda görev yapan 657/4b sözleşmeli personel hiç bir mali gerekçeye maruz kalmadan sözleşmesi her ocak ayında otomatik yenilenirken 5393/49 Belediye Sözleşmeli personeli belediye bütçesi yetersiz gösterilerek, ihtiyaç olduğu halde sözleşmesi yenilenmemektedir. Özellikle belediye seçimlerinin ardından göreve yeni gelen yönetim, mevcut oturmuş sistem içerisindeki teknik sözleşmeli personelin sözleşmesini fesih ediyor ya da yenilemiyor. Bu durum belediyede deneyimli teknik personelin kalmamasına ve yapılan teknik işlerin etkinliğinin ve sürekliliğinin aksamasına yol açmaktadır. Beyannamede yer almasına rağmen, bu madde henüz hayata geçirilememiştir.

http://www.kamuajans.com/sozlesmeli-personel/sozlesmeli-personel-tipleri-arasindaki-en-kotu-ve-olumsuz-sartlar-h527357.html

eyeoftiger
Daire Başkanı
08 Ekim 2018 21:37

öğretmenler soruna cevap vermeyeceğim çünkü kişisel bir mevzu olduğu gayet net görülüyor. gelelim 5393 e göre sözleşmeli çalışanlara bu arkadaşlar zaten buraya adrese teslim şartlarla girdiler. siyasilerle gelen siyasilerle gider, gönderilmeye çalışılır mobbing yapılır. ayrıca kadrolu personele de özellikle büyükşehir ve onların ilçelerinde mobbing vardır ama onlardansanız keyfiniz gıcırdır. siyasi kurum olunca işler böyle.

dsn1, 6 yıl önce

ibo029
Aday Memur
09 Ekim 2018 14:21

yakında tek tip personel yasası geliyor. tüm adaletsiz durumlar düzelecek böylelikle.

eemcnr
Aday Memur
09 Ekim 2018 14:57

biri sözleşmeli oluyor diğeri kadrolu
09 Ekim 2018 16:12

Sözleşmeli 10 harf , kadrolu 7 harften oluşur.

d.kaan
Aday Memur
10 Ekim 2018 06:37

Devlet memuruyum tayinim çıktı. Eşim özel idare de sözleşmeli mühendis. Eş durumundan tayin aldırabilir miyiz?

d.kaan
Aday Memur
10 Ekim 2018 06:38

1.5 senedir çalışıyor. Yikob veya belediyelere tayin yapmak istiyoruz 4B sözleşmelilere eş durumu tayini var

kerem436
Kapalı
10 Ekim 2018 13:46

o kaldırıldı şu durumda tayin yapamazsınız

d.kaan, 6 yıl önce
1.5 senedir çalışıyor. Yikob veya belediyelere tayin yapmak istiyoruz 4B sözleşmelilere eş durumu tayini var

fatihfgk
Aday Memur
10 Ekim 2018 13:49

Kamuda 3 çeşit sözleşmeli olayı var.

1-399

2-4/B

3-4/C

-399 KHK da işe başlarken sözleşme yapılıyor.Yani tek bir kereye mahsus. 657 den bir kaç özellik dışında pek farkı yok.(Emekli Sandığına Tabidir.)

-4/B memur kadrosu olup her yıl sözleşme yeniler. İşveren haftada 40 saat çalıştırmak şartıyla vardiyalı olarak çalıştırır.(Fazla çalışma olursa ücretini alır)

-4/C içlerinde en sıkıntılı olanıdır. İşçi kadrosuna gibi çalışır. Emekli sandığına tabi değildir.(SSK ya tabidir.)

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi