Editörler : Pangaea
28 Mayıs 2015 09:57

Kpss Puanı mı yoksa Tecrübe mi ?

Bence Devlete alımlar da Tecrübe odaklı olmalı böylece daha iyi verim alınır. Türkçe Tarih yaparak atanan mühendisler şantiyelerde hiç bir şey yapamıyorlar. Proje okuma,proje çizim ,proje uygulamaya yönelik sınavlar yapılmalı ve şartlar ağırlaştırılmalıdır. En basitinden aktif ingilizce konuşma şartı konulmalıdır.

Sizce ne olmalı ?

bora18
Kapalı
28 Mayıs 2015 10:37

Dostum tecrübeli adamları zaten sözleşmeli olarak alıyorlar. Örneğin bilişim uzmanları. Sözleşmeli bilişim uzmanları 4 ile 10 milyar arasında ücretler alıyorlar.

Ama diğer branşlarda bu uygulama yok. Aslında fena fikir değil. Ama yine de uygulanması zor.

Torpil devreye girebilir. Bizim ülkemizde iyi niyetle bir şey yapmaya çalışsan bile onu hemen sömüren birisi çıkara.

Örneğin taşeron mühendisler kolayca kadroya girer tecrübeli diye.

Normalde tecrübe istemeyen kadroları bile tecrübelilere dağıtırlar kendi yandaşları işe girsin diye.

bora18
Kapalı
28 Mayıs 2015 10:44

Mühendislerin devlete atanmasında KPSS sistemi mutlaka değişmeli. Matematik 50-60 soru olmalı ve daha zor konular olmalı müfredatta. Örneğin lise matematiğindeki zor konular kpss'ye eklenmeli. Logaritma, Türev, İntegral, Limit, Seriler ve Diziler, Toplam Çarpım sembolleri, karmaşık sayılar, polinomlar gibi konular müfredata eklenmeli.

Böylece sınav daha belirleyici olmalı.

Diğer bir çözüm ise alan sınavı getirmek olabilir. ÖSYM çok sıcak bakmıyor alan sınavına uygulaması zor olduğu için ama şu haliyle kpss ölçme kabiliyeti olmayan saçma bir sınav ve sınava giren sayısı her geçen gün artıyor.

Sadece 120 soru sorulması ve matematiğin çok basit olması yüzünden Kpss de şans faktörü çok önemli bir hale geliyor. Normalde çok bilgili olan ama o gün heyecan yapan birisi 2 soru kaçırarak atanma şansını kaybediyor.

Matematiği zorlaştırmak ilk adım olabilir. En azından bunun yapılması. Lisede ağır bir matematik gören bir nesle, kpss'de ahmet mehmete 3 lira vermiş gibi sorular sorulması mantıksız.

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 10:57

ingilizce ne alaka

bora18
Kapalı
28 Mayıs 2015 11:09

Lise matematiğinin müfredatı kpss'ye eklenirse, tabela üniversitesi mezunu amele mühendisler patır patır dökülecektir.

28 Mayıs 2015 11:09

matematik çözüm değil ki kardeşim . Ben mühendisim sen gibi ve Trüevi algoritmayı yüksek matematiği hiç kullanmadım 4 yıldır çalışıyorum. Uygulama sahası genişlettilmeli ve böyle bir sınav yapılmalı

bora18, 9 yıl önce

Mühendislerin devlete atanmasında KPSS sistemi mutlaka değişmeli. Matematik 50-60 soru olmalı ve daha zor konular olmalı müfredatta. Örneğin lise matematiğindeki zor konular kpss'ye eklenmeli. Logaritma, Türev, İntegral, Limit, Seriler ve Diziler, Toplam Çarpım sembolleri, karmaşık sayılar, polinomlar gibi konular müfredata eklenmeli.

Böylece sınav daha belirleyici olmalı.

Diğer bir çözüm ise alan sınavı getirmek olabilir. ÖSYM çok sıcak bakmıyor alan sınavına uygulaması zor olduğu için ama şu haliyle kpss ölçme kabiliyeti olmayan saçma bir sınav ve sınava giren sayısı her geçen gün artıyor.

Sadece 120 soru sorulması ve matematiğin çok basit olması yüzünden Kpss de şans faktörü çok önemli bir hale geliyor. Normalde çok bilgili olan ama o gün heyecan yapan birisi 2 soru kaçırarak atanma şansını kaybediyor.

Matematiği zorlaştırmak ilk adım olabilir. En azından bunun yapılması. Lisede ağır bir matematik gören bir nesle, kpss'de ahmet mehmete 3 lira vermiş gibi sorular sorulması mantıksız.

28 Mayıs 2015 11:10

ingilizce bilmeyen mühendise mühendis demem ben

capacitor, 9 yıl önce

ingilizce ne alaka

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 11:12

devlette ingilizceyi nerde kullanacaksın

anlatmalıymısmeger, 9 yıl önce

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 11:13

ünivesitede %100 ingilizce okumayanlar devlete girmesin arttırıyorum kriteri :P

28 Mayıs 2015 11:18

bir yerde kullanmak mı gerekir illa ? Kalite bu sen araştırma yaparken sürüyle ingilice kayanağa başvurmak zorundasın. Haid Bunları geçtim AB projeleri yapıulıyo ve ingilice bilen teknik eleman çok az sayıda. Değil ingilizce bunun yanın da 2 dil daha bilinmesi zorunlu kılınmalı

capacitor, 9 yıl önce

devlette ingilizceyi nerde kullanacaksın

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 11:20

ingilizce için kurum gerekli olursa yds puanı istiyor zaten

bir yerde kullanmak mı gerekir illa ? Kalite bu sen araştırma yaparken sürüyle ingilice kayanağa başvurmak zorundasın. Haid Bunları geçtim AB projeleri yapıulıyo ve ingilice bilen teknik eleman çok az sayıda. Değil ingilizce bunun yanın da 2 dil daha bilinmesi zorunlu kılınmalı

28 Mayıs 2015 11:20

Nickinden anladığım kadarıyla meslektaşım olabilirsin :))

28 Mayıs 2015 11:21

YDS de speaking yok kardeşim . IELTS baz alınmalı

capacitor, 9 yıl önce

ingilizce için kurum gerekli olursa yds puanı istiyor zaten

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 11:25

türk işçilerle ingilizce mi konuşacaksın :D

YDS de speaking yok kardeşim . IELTS baz alınmalı

bora18
Kapalı
28 Mayıs 2015 11:26

Bak dostum senin dediğine katılıyorum zaten. Tecrübe isteyen pozisyonlara tecrübeli alınmalı. Ama o zaman mülakat da olacak bu da direkman torpile yol açar. Tecrübe kolay ölçülebilen bir şey değil. Mülakat komisyonu hile yapabilir. Tecrübesi az olan adamı akp'ye yakın diye işe alabilir.

Benim matematik dediğim olay tecrübesiz alımlarda yani merkezi atamada.

Şöyle matematik biraz zor olsa, dandik okul mezunları patır patır dökülür

matematik çözüm değil ki kardeşim . Ben mühendisim sen gibi ve Trüevi algoritmayı yüksek matematiği hiç kullanmadım 4 yıldır çalışıyorum. Uygulama sahası genişlettilmeli ve böyle bir sınav yapılmalı

28 Mayıs 2015 11:29

Torpilin önüne geçmenin tek yolu şu olmalı kardeşim .Mesela ben devlette çalışıyorum ve işler yetişmiyor alım yapılacak . Benim hazırladığım osrular ile bir mülakt yapılmalı ve her şey tamamen benim insiyatfime bırkılmalı yeni çalışacağım kişiyi benim test etmem lazım. Gel gör ki dediğin gibi bunun olması da imkansız. Umarım ilerde böyle bişi olur

bora18, 9 yıl önce

Bak dostum senin dediğine katılıyorum zaten. Tecrübe isteyen pozisyonlara tecrübeli alınmalı. Ama o zaman mülakat da olacak bu da direkman torpile yol açar. Tecrübe kolay ölçülebilen bir şey değil. Mülakat komisyonu hile yapabilir. Tecrübesi az olan adamı akp'ye yakın diye işe alabilir.

Benim matematik dediğim olay tecrübesiz alımlarda yani merkezi atamada.

Şöyle matematik biraz zor olsa, dandik okul mezunları patır patır dökülür

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 11:31

senin torpilinde olmalı yani :D

Torpilin önüne geçmenin tek yolu şu olmalı kardeşim .Mesela ben devlette çalışıyorum ve işler yetişmiyor alım yapılacak . Benim hazırladığım osrular ile bir mülakt yapılmalı ve her şey tamamen benim insiyatfime bırkılmalı yeni çalışacağım kişiyi benim test etmem lazım. Gel gör ki dediğin gibi bunun olması da imkansız. Umarım ilerde böyle bişi olur

28 Mayıs 2015 11:33

bu Ülkede çalışan adamı sevmezler :D

capacitor, 9 yıl önce

senin torpilinde olmalı yani :D

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 11:52

kendi işine personel almıyorsun kamu işine alıyorsun çalışmayla alakası yok adil alım olmalı sadece öznel değerlendirme olmamalı, mesleki sınav olabilir ama kpss gibi olmalı o da.

bu Ülkede çalışan adamı sevmezler :D

capacitor
Yasaklı
28 Mayıs 2015 11:54

torpille gelen yönetici mülakatla adil alım yapmaz

jeofizik34
Şef
28 Mayıs 2015 13:12

kamu sektöründe mülakatlı alımlar kesinlikle olmamalıdır.

Kamu sektörü ile özel sektörü birbirinden ayıran çok temel bir fark vardır. Özel sektörde sizi seçenler sizin işte gösterdiğiniz performanstan doğrudan etkilenirler.

Bir patron işi bilen Ahmet yerine arkadaşı Mehmet'i istihdam ederse olumlu veya olumsuz sonuçları kendisine yansır.

Ancak kamuda sizin göstereceğiniz iyi veya kötü performansın sizi seçen kişilere bir yansıması olmayacaktır. Bu durumda ise elbette seçimi yapanlar iş bilen Ahmet yerine arkadaşının çocuğu Mehmet'i işe alacaklardır. Sonra gün gelecek Mehmet seçici kişi olacak kendisine işe alanların çocuklarına kıyak geçecektir.

Peki ne olmalıdır? Bence KPSS sınavına ek olarak insanların mesleki bilgilerini ölçmek için branş sınavları yapılabilir. Ancak yüzlerce farklı branştan sınav yapılması da soruların kontrolünü zorlaştıracak soruların dışarı sızdırılmasını kolaylaştıracaktır. Tek tip sınavda bile kopya skandalları yaşanırken branş sınavları yandaşların elinde oyuncak olur.

Mevcut sistem içinde en adil yöntem şudur:

1. Mülakatlı alımlar kalksın.

2. Puanlar sadece bir kez kullanılsın.Sözleşmeli bir personel merkezi atamadaki hakkını kaybetsin. Merkezi atama ile atanmış bir kişi sözleşmeli alımlara başvuramasın.

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi