Editörler : Lanet
«82838485868788899091929394
16 Mayıs 2020 16:12

Murabba
Aglayan Kalem, 4 yıl önce
Dikdörtgen de demekmiş:)

ütopyadan
Müsteşar
16 Mayıs 2020 16:31

ben ve takipcilerimiz aciklama icin tesekkur ederiz, iyi oldu cidden.

Bir kisim takipcim uhde icin, bir kisim takipcim de ukde icin diktorgen kelimesi anlamina geldigini dusunmus.

Ben murabbayi kastettigini dusunmustum gerci.

Yalniz su saatler itibariyle dikdortgen olan degil de tatli olan murabbayi yeglerim :)

16 Mayıs 2020 21:12

Sevgili ütopyadan,

Öncelikle ben teşekkür ederim.

Aslında Zıkkımın..Kökü'ne alıntı yaparak cevap verdiğimi zannediyordum, yanlış zan içerisinde imişim meğer. Zan bu sebep kötü olmalı.

ütopyadan
Müsteşar
19 Mayıs 2020 12:29

Yengeç zihniyeti (crab mentality);

kabaca "ben sahip olamıyorsan sen de olmamalısın" olarak tanımlanabilecek bir kavram. İngilizce de buna "kovadaki yengeç zihniyeti" de denir. Bunun sebebi, bu mentaliteye sahip kişinin bir kovaya topluca konulan yengeçlere benzemesidir.

Bir kovaya topluca konulan yengeçler, birbirlerinin üzerine çıkarak kovadan kaçabilecek iken, biraz tepeye çıkan ve kaçabilecek gibi olan yengeci topluca kovanın içine çekerler. Böylece cümbür cemaat birinin yemeği olana kadar kovada kalırlar. Durum odur ki eğer bir yengeci tek başına koysanız biraz çabayla kaçabileceği kovaya birçok yengeci bir arada koysanız, hiçbiri kovadan çıkamaz.

Bunun insan davranışındaki paraleli şudur : Bir grupta bir birey diğerlerinden daha başarılı olduğunda, grubun diğer bireyleri ya da en azından azımsanamayacak bir kısmı kıskançlık, kin ve fesat duyguları ile onun ilerlemesine engel olmaya çalışacaktır.

-alintidir.

ütopyadan
Müsteşar
21 Mayıs 2020 22:01

"Ince, duygulu" anlaminda kullandigimiz kelime "naif" degil, "nahif" mis ve Arapca kokenliymis.

"Naif" ise Fransizca kokenli olup "saf, deneyimsiz" anlamina gelirmis.

Siz de yanlis kullaniyodunuz bence.

Zıkkımın..Kökü
Müsteşar Yardımcısı
21 Mayıs 2020 22:13

Bu kelimenin arapça olmadığını fakat arapça zannedildiğini daha önceki derslerimizde işlemiştik:)

Nahif kelimesini ilk defa duydum teşekkür ederim.

Bu durumda ben nahif sen naifsin sanki:)))

ütopyadan, 4 yıl önce

"Ince, duygulu" anlaminda kullandigimiz kelime "naif" degil, "nahif" mis ve Arapca kokenliymis.

"Naif" ise Fransizca kokenli olup "saf, deneyimsiz" anlamina gelirmis.

Siz de yanlis kullaniyodunuz bence.

ütopyadan
Müsteşar
21 Mayıs 2020 22:22

Su dunya da naif de nahif de kalmak zor bence.

Sanirim ikisi de degilim :)

ütopyadan
Müsteşar
25 Mayıs 2020 12:34

:))

A Belles images, 7 yıl önce

Bak kuzen, bir Çin atasözü der ki ; Watakushi Hoyatı Yokaho. Tam olarak karşılığı, Takipçileri Hafife Alma. Hohoho var bir de devamında o da (Ütopya'nın kileri özellikle) demek ama uzatmayayım.

Neyse medeniyetler arası mesajımı, kültürel bir dille aktardığıma göre sadede gelebilirim.Şimdi ben temsilciyim, sözcü yani, ben diyeyim bin sen de milyonlarca insanı temsil ediyorum. Ütopya'cığımın fanları , hayranları, takipçileri olarak.

Senin kaçırdığın bir nokta var. Ütopya diyor ki YDS ye hazırlanan takipçilerim. İyide Ütopya'nın takipçilerinin diyebilirim ki hemen hemen hepsi dili halletmiş ana dili gibi İngilizce bilen,entelektüel, okumuş, yazar, çizer düşünür kesim. O yüzden talep yok. Bir ben varım ben de nasipse bu sene halledeceğim. Olay budur efendim. Kalın sağlıcakla:)

Zıkkımın..Kökü
Müsteşar Yardımcısı
26 Mayıs 2020 00:58

A Belles images'in part time kuzeni bendim galiba:)) Ama ütopyadan ile ilgili dedikleri abartı sanki

Zıkkımın..Kökü
Müsteşar Yardımcısı
27 Mayıs 2020 21:59

SİFTAH

Arapça aslı istifal babından ?istiftah? tır. Türkçe telaffuzdan kaynaklı siftah diye söylenilegelmiştir. Fatih, fetih, Fatiha aynı kökten olup sülasisi feteha dır ve temel olarak anlamı açmaktır.

g ö ç e b e
Genel Müdür
27 Mayıs 2020 22:23

Bugün arapça da o ve ö harfi olmadığını öğrendim

Dalga geçmeyin kusserim

Öğrenmeye devam ..değişmeye devam

Hayat sen benimsin

gokhankvk
Müsteşar
07 Temmuz 2020 14:37

her dilde takribi 28 harf 3000 kelime 10 000 deyim binlerce şiir binlerce roman hepsi seni ve sana olan aşkı anlatmak için

demiş biri zamanında vayyy beeee

ütopyadan
Müsteşar
07 Temmuz 2020 14:37

anlatabilmiş mi bari?

gokhankvk
Müsteşar
08 Temmuz 2020 14:28

yok

sordum neden

dedi ki şiirin harfin olmadığı zamanlarda da insan seviyordu yaldızlı kelimelerin değil önce kaderin sonra kaderi kaderde birleştirmenin esas olduğunu anladım dedi

ütopyadan, 4 yıl önce

anlatabilmiş mi bari?

SenaErdan
Aday Memur
18 Temmuz 2020 17:12

Mahfuz: sıfat. Saklanmış, korunmuş, korunan, saklı

ütopyadan
Müsteşar
13 Ağustos 2020 10:27

Keçi boynuzu tohumu her zaman aynı gramdadır. Tarihte elmas ölçümü için "karat" olarak kullanılırdı.

16 çekirdek 1 dirhem eder (~3gr)

İki dirhemlik altının 1 çekirdek fazla tartılması satıcının itibarını gösterirdi.

2 dirhem 1 çekirdek deyimi de buradan gelir.

@arsivtarih

ütopyadan
Müsteşar
15 Ağustos 2020 00:05

Simdilerde hatirlamaya deger bir bilgi... keske degmeseydi tabi.

Zıkkımın..Kökü, 6 yıl önce

Karantina: İngilizce "quarantine". Köken İtalyanca; anlamı 40 gün

Bir tür sağlık önlemi olan "karantina" kelimesi hem bize hem de İngilizceye İtalyancanın Venedik lehçesinden gelmiş.

14. yüzyılda "kara ölüm" adında bir salgın ortaya çıkmış. Venedik limanına gelen gemiler tedbiren 40 gün boyunca limanın uzaklarında bekletiliyormuş. 40 gün anlamına gelen karantina, bize oradan armağan :)

SenaErdan
Aday Memur
22 Ağustos 2020 13:58

Statüko:

1.

öteden beri sürüp gelen ya da var olan, şu andaki durum.

2.

yürürlükte bulunan antlaşmalara göre olması gereken durum.

Zıkkımın..Kökü
Müsteşar Yardımcısı
25 Ağustos 2020 02:31

Şiddetle redde layık bir durum aslında!

SenaErdan, 4 yıl önce

Statüko:

1.

öteden beri sürüp gelen ya da var olan, şu andaki durum.

2.

yürürlükte bulunan antlaşmalara göre olması gereken durum.

ütopyadan
Müsteşar
01 Eylül 2020 14:24

"Eylül" kelimesi Süryanicede "üzüm, üzüm ayı" anlamlarına gelen "Aylül" kelimesinden gelirmiş.

@1soru1cevap_

Toplam 1870 mesaj
«82838485868788899091929394

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi