Editörler : E.Kayı Han
14 Haziran 2008 11:56

Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine, Cumhurbaşkanınca atanır

Anayasanın 117. maddesi "Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine, Cumhurbaşkanınca atanır; görev ve yetkileri kanunla düzenlenir. Genelkurmay Başkanı, bu görev ve yetkilerinden dolayı Başbakana karşı sorumludur." diyor.

"TSK Personel Kanunu?na göre bir subayın Genelkurmay Başkanı olması için Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış bir orgeneral/oramiral olması gerekiyor. Ama cumhuriyet tarihi boyunca yalnızca Kara Kuvvetleri Komutanlığı kökenli subayların Genelkurmay Başkanı olması dikkat çekici."

Bakanlar Kurulu anayasanın kendisine verdiği yetkiyi kullanıp kimi uygun ve layık görüyorsa,onu genelkurmay başkanı olarak atamalıdır.

erdemli
Müsteşar Yardımcısı
14 Haziran 2008 12:39

Seçmek ile atamayı karıştırmayın...

Cumhurbaşkanı,seçimlerden sonra istediği kişiye hükümeti kurma görevini verir kuralına ne diyeceksin???Fakat teamül oluşmuş,en çok oyu alana veriliyor...Veya cumhurbaşkanı meclisi feshetme yetkisini kullansınmı?

Burası Hollanda değil,ordunun büyük bölümü deniz kuvvetlerinden oluşsun...Genel Kurmay başkanı denizci olsun...

Ne değişir ki hangi kuvvet komutanın olduğu...

Türk Silahlı Kuvvetleri,görev alanına giren her konuda gereğini yapıyor ve yapacaktır...

vilayet-i hassa
Genel Müdür
14 Haziran 2008 12:54

erdemli

Anayasada, Anayasa mahkemesi iptal karalarını gerekçesiz açıklayamaz,yürütmeyi durdurma kararı veremez(daha doğrusu ilgili yasada yürütmeyi durdurma kelimesi hiç geçmez),anayasa değişikliklerinde esastan inceleme yapamaz dendiği halde kimse takmıyorsa kim takar teamülleri.

Ama en azından ağlama duvarında kendinden geçmiş halde dua eden birini genelkurmay başkanı olarak teklif etmesinler.(Tabi resimler montaj değilse)

erdemli
Müsteşar Yardımcısı
14 Haziran 2008 13:04

Kimmiş o resimdekiler...

vilayet-i hassa
Genel Müdür
14 Haziran 2008 13:07

http://www.timeturk.com/Aglama-Duvarindaki-burokrat-Basbugmu-13151-haberi.html

erdemli
Müsteşar Yardımcısı
14 Haziran 2008 13:07

Vilayet,hukukçular hukuka aykırı işlem mi yapacak.Sağdan soldan duyduklarınızı buraya taşırken,en azından anayayasayı yazmış gibi davranmayın...

İçi bomboş bir teklif şekle uygun değildir bırakın esası...

Neyse bu konuya girmeyeyim.

Kimmiş o resimdeki...ağlama duvarindaki...

erdemli
Müsteşar Yardımcısı
14 Haziran 2008 13:13

Kardeş zamanında bir akp yöneticisi kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt mason diye binlerce kişiye mesaj çektiği haberleri geldi.

Noldu Büyükanıt Genelkurmay başkanı olunca.....

Yıllardır yapılan sınırötesi yapıldı

hiç yapılmayan gece baskınları yapıldı

tank ve helikopter ihale ve projeeleri tamamlandı

F-35 uçakları üretimine dahil olan 3-4 ülkeden biriyiz.

Ordunun kıyafetleri bile modernleştirildi...

Allah aşkına bunlar masonluğun gereğimi,vatanseverliğinmi?

Başbuğ,okuduğum kadarı ile Atatürk gibi makedonya bölgesinin zamanında anadoludan yerleştirilen aslı özü türk evladlarındandır.

Başbuğun,Başbuğ olduğuna inanıyorum.....

vilayet-i hassa
Genel Müdür
14 Haziran 2008 13:19

erdemli

Anayasayı ben yazmadım ama yazılanları analayabiliyorum.Anayasanın 146-153. maddelerini incele.

http://www.tbmm.gov.tr/Anayasa.htm

erdemli
Müsteşar Yardımcısı
14 Haziran 2008 13:22

Ben başlığın hakkında yazdım.

Ama kılık kıyafet serbest deyip,sınır çizmezsen,burkalı da bikinili de istediği yer ve zamanda anayasanın arkasına sığınır...

erdemli
Müsteşar Yardımcısı
14 Haziran 2008 13:26

Montaj haberlere inanıp,Genelkurmay Başkanı seçimi için yapılan aldatmalara kanıp,seçim kural ve teamüllerinin işleyişini eleştirmenin anlamı varmı?

Yıllardır Kara Kuvvetleri Komutanları,Genel Kurmay Başkanı olduda,savaşmı kaybettik;toprakmı küçülttük:))

Türk Silahlı Kuvvetleri,eğitim ve tecrübesi,modernleşme ve envanteri ile dünya sıralamasında yukarı doğru tırmanmaya devam ediyor...

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi