Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
24 Ocak 2019 01:26

Kritik bir konu hakkında acil yardım

Değerli Meslektaşlarım,

Aldığım bir dava süreciyle ilgili fikirlerinize başvurmam gerekiyor. Bir müvekkilim, bundan yaklaşık 5,5 yıl önce alkolün etkisiyle dışarda birinin aracına sopayla zarar vermekten polislerce yakalanıp merkeze getiriliyor, merkezde de polislere hakaret ve mukavemette bulunuyor sonunda da hem şahıs aracına zarar vermekten hemde görevli polislere hakaret ve mukavemetten mahkemeye sevkediliyor, şahıs aracına zarar vermek suçuyla ilgili dava şikayete bağlı olduğundan şahısla da uzlaşma sağlandığından dolayı hiçbir ceza almadan düşüyor ancak polislere hakaret ve mukavemet suçunun davası kamu suçu olduğundan 5 ay hapis cezası alıyor buda daha önce sabıkası olmadığından HAGB'ye çevriliyor, 5 yıllık denetim süresi içerisinde alkollüyken araç kullanmak suçundan yakalanıp tekrar mahkemelik oluyor, mahkemede adli para cezası verip daha önce HAGB aldığı mahkemeye ihbarda bulunuyor, önceki mahkeme tarafından dava dosyası tekrar açıldıktan sonra avukat olarak ben görevlendiriliyorum.

Asıl konuya gelecek olursam müvekkilim yıllar öncede birtakım suçlara karışmış ve mahkeme süreçlerinden geçmiş fakat çocukluk yıllarından itibaren muhtelif zamanlarda ailesininde desteğiyle psikiyatrik birtakım tedaviler görmüş, birtakım psikiyatrik rahatsızlıkları varmış hatta mahkeme kararıyla akıl hastanesinde belli bir süre gözetim altında da tutulmuş hal böyle olunca da ceza almadan davalardan beraat etmiş, tüm bu süreçlerle ilgilide raporları mevcut. Son duruşmasında mahkeme tarafından hükmü açıklandı ve açıklandıktan sonrada yıllar önceki psikiyatrik raporlarını da dosyaya ekleyerek istinafa gönderdik halende istinafta incelemesi devam ediyor. Sonuç olarak benim öğrenmek istediğim istinaf mahkemesinin psikiyatrik raporları ne yönde değerlendireceği çünkü normal şartlarda mevzuat, akıl hastalarıyla ilgili T.C.K.'nın 31. ve 32. maddeleri de dikkate alındığında gerek yerel mahkemenin gerek istinafın gerekse yargıtayın konuyla ilgili ayrı bir inceleme konusu yapması gerektiğini ortaya koyuyor. HAGB'ye itiraz sürecinde esastan inceleme imkanı olamadığından durumla ilgili kesin bir karara varılamıyor, hükmün açıklanması sürecinde kararın olduğu gibi açıklanması prensibi var ancak istinaf bu konuda en yetkili konuma sahip.

İstinaf mahkemesinin, sadece 5 ay hapis cezası almış bir sanığın psikiyatrik raporlarını dikkate almak yerine ayrı bir psikiyatrik inceleme yapılmasını ciddi bir zaman kaybı olarak kabul edip dosyasını onayabilme ihtimalininde oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum, üstelik bundan 20-25 yıl öncesinin hukuki süreçleriyle bugünkü hukuk süreçleri arasında da çok ciddi farklar var, birde dosyayı ele alan hakimlerin insiyatifleri burda da önemli kaldı ki istinaf mahkemeleri Türkiye'de çok yeni bir hukuki süreç, her nekadar yargıtayın iş yükünü hafifletmekte önem arz etsede henüz tam oturabilmiş ve yönünü belirleyebilmiş değil gerçi 5 yıla kadar olan cezaların incelenmesinde inceleme sürelerinin kısalmasında belli kolaylıklar sağlıyor ama oturmuş bir sistem olan yargıtaya göre çok büyük altyapı eksiklikleri var.

Sizler müvekkilimin psikiyatrik raporlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Funda00
Kapalı
24 Ocak 2019 19:44

Ailesinden de edindiğim bilgiler doğrultusunda müvekkilimin ruhsal problemleri var, doğrudüzgün bir çalışma hayatı olmamış, kısa bir evlilik sürecinin ardından birtakım problemleri yüzünden boşanmış.

muratgun922
Genel Müdür
24 Ocak 2019 20:07

Bence müvekkilinize söyleyin yalan söylemesin bir daha

Funda00
Kapalı
24 Ocak 2019 20:31

Pardon ne yalanı?

muratgun922, 5 yıl önce

Funda00
Kapalı
24 Ocak 2019 20:34

Pardon ne yalanı?

muratgun922, 5 yıl önce

MWWY
Daire Başkanı
25 Ocak 2019 17:56

Psikiyatri raporlarının en erken HAGB hükmüne neden olan suç için alınmış olması veya denetim süresini iyi halini bozan suçun işlendiği zamana ait olması veya raporun devamlılık arz eden kronik bir hastalığı içerir şekilde olması gerekir. Suçun oluştuğu zamanın öncesi ve sonrasındaki hastalığı tespit eden bir rapor 32-1 için dikkate değer olmasa gerekir.

Ayhanss
Kapalı
09 Şubat 2019 23:41

Selamlar avukat hanım bir konuda yardımınıza ihtiyacım var benimde bir erkek kardeşim aynı belirttiğiniz tarzda birtakım yasal süreçlerin içersine girdi fakat psikiyatrik doktor raporları var dosyasıda istinafta sizce istinaf kararı onarmı yoksa bozarmı?

Kaldı ki kardeşim çocukluğundan beridir psikiyatrik tedaviler görüyor ilkokulu bile zor bitirdi doğrudürüst bir çalışma hayatı olmadı evlendi evliliği bile kısa sürede bitti yani kardeşimin istikrarlı bir hayatının olmaması bile psikiyatrik hasta olduğunu göstermez mi?

sabrifd
Kapalı
27 Şubat 2019 20:14

Af seçimden sonrayamı kalacak bilgisi olan varmı?

Aysung88
Kapalı
14 Ocak 2020 05:32

Günaydın avukat hanım,

Benimde hemen hemen benzer süreçlerden geçen bir yakınımında dosyası istinaftaydı geçenlerdede istinaftaki dosyası sonuçlandı,istinaf yakınımın psikiyatrik raporlarını birde dava sürecindeki birtakım aksaklıkları dikkate alarak bozma kararı verdi ve dosyasınıda hükmünün açıklandığı yerel mahkemeye iade etti şimdide duruşma yapılacağı günü bekliyorlar bu durumda da aşağı yukarı yeniden bir yargılama süreci başlayacak.Yalnız benim öğrenmek istediğim mahkeme psikiyatrik raporları ve duruşmadaki aksaklıkları dikkate alarak bu sefer nasıl bir hüküm kurar? Nitekim sırf 2,5 aylık hapis cezası olan bir suç için cezai ehliyet tespiti için adli tıbba sevkedermi? Birde suçun üzerinden uzun bir zaman geçmiş sevkedilse bile ne kadar sağlıklı olur? İstinafın gerekçeli kararına görede o zamanki duruşmada şahitler dinlenmemiş deliller uygun bir şekilde değerlendirilmemiş ki şimdiki duruşmadada şahitler nasıl bulunur bulunsa bile ne anlatabilir? Hakim beraat ya da düşme verebilirmi?

Bu süreçlerle ilgili açıklama rica ediyorum.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi