Editörler : Pangaea

elettronicaing
Kapalı
17 Ocak 2021 19:18

Hocam sizinle tartışmayacağım. Yazdıklarım kendi düşüncelerimdir. Katılmayabilirsiniz katılmak zorunda da değilsiniz. Siz neye inanıyorsanız o yolda devam edebilirsiniz. İyi günler.

savunmadım, 3 yıl önce

"Mühendislik fakültesi mezunusun diye mühendis olmuyorsun."

Eğitim fakültesinden mezun olanlar da atanınca öğretmen mi olmuyor yani? Madem devlet yalnızca memur alıyor, niye bin türlü farklı unvan var, sadece memur diyiversinler?

Kusura bakma da kardeş sana diploma veren fakültenin kalorifer peteğini sileyim....

savunmadım
Yasaklı
17 Ocak 2021 19:55

Böyle bir yanıt almayı beklemiyordum. Kaos ve kavga arzuluyordum sanırım.. Kaba üslubum için özür dilerim :/ İyi günler..

elettronicaing, 3 yıl önce

Hocam sizinle tartışmayacağım. Yazdıklarım kendi düşüncelerimdir. Katılmayabilirsiniz katılmak zorunda da değilsiniz. Siz neye inanıyorsanız o yolda devam edebilirsiniz. İyi günler.

Aeron.x
Aday Memur
17 Ocak 2021 22:02

Bazı kurumsal firmalar yaşa dikkat ediyor . Ama benim karşılaştığım yaş sorunu daha çok 30 yaş sınırında başlıyor . Daha küçük firmalar yaştan ziyade onların ne kadar işine yarayacağına bakar . Arkadaşım 29 yaşında ilk işini buldu .Daha önce staj dışında iş tecrübesi yoktu.gittiği kurslardan sertifikaları vardı sadece. 2 yıl tecrübe edindikten -ki bu iki yıl kendini geliştirmek için ciddi çaba harcadı - sonra 31 yaşında ismini vermeyeyim iyi bir kurumsal firmada iş buldu . Yani 30 yaş altındayken iş bulmada yaş sıkıntısıyla karşılaşmadım ben kendimde ve arkadaş çevremde .
Nedim670, 3 yıl önce

peki kpssyi kazanamazsam 26 27 yaşında oluyorum ondan sonra özelde deneyimsiz olduğum için iş bulma şansım nasıl olur çok etkiler mi beni

lee chandler
Kapalı
18 Ocak 2021 13:22

dostum senden biraz büyük büyük inşaat mühendisi yeni mezunum. özel sektör ölü, ailemde aynı meslekten kişiler olmasına rağmen hiçbir şart şurt maaş derdim olmamasına rağmen iş bulamıyorum ve benim gibi onlarca arkadaşım var desem abartmam. sadece tecrübe kazanmak için bile iş bulamıyorum. tercih biraz senin eğer ygs lysde ilk 100bine girmişsen kpss çalış 90+ almaya bak. makine müh olmasan bile memur olursun rahat edersin. 95+ üstüne dhmiye atanırsın ki dünyanın en iyi mesleği

18 Ocak 2021 14:09

Özelde çalışıp Kpss'ye hazırlanmak

yiiit1356
Yasaklı
19 Ocak 2021 00:36

hocam yazdıklarınızı burdaki ortamın kapasitesinin çok kaldıracağını düşünmüyorum. mühendisliğin tanımını bilmeyen arkadaşlara özelde bile mühendislik yapılmadığını anlatamazsınız.

arge yapmayan adamın aslında gerçek anlamda mühendislik yapmadığını bu arkadaşlar anlamaz.

bunu sizin gibi insanlar bilir sadece. adam mühendislik fakültesi mezunu o bile bunu anlamıyor. o bile kendi bölümü hakkında konuşamıyor.

ayrıca kit kurumlarında mühendisler kendi alanında özeldeki mühendislerin çok çok ilerisinde olabiliyor zaten ama bunu işin içine girmedikleri için bilmiyorlar. daha buraya çok şey yazılır da sonra kalpleri kırılıyor. dinlemek de istemiyorlar zaten. o yüzden yazmaya gerek bile yok aslında.

Jet Fadıl, 3 yıl önce

"Mühendislik yapmak istiyorsan özel sektör...."

Arge alanında iş bulabilecekse doğru bir önerme olabilir ancak satış üretim bakım... gibi işlere gidecekse şerefiyle devlette çalışsın.Teknisyenin yapması gereken bakım işlerini,mühendis çok diye mühendislere yaptırıyorlar bazıları daha da ileriye gidip satış görevlisi olarak çalıştırıyor.

Birde kendimi geliştireyim,maaşım yükselir,adam gibi mühendislik yaparım... diyen pollyannacı tayfa var.Sanki özelde çalışsa Aselsan'ın radar argesine girecekler.Ulan fabrikada bakımcı olarak çalışan adam en fazla nerelere yükselebilir? 30 sene çalısada ne kadar para kazanır? Adamın yaptığı iş zaten teknisyenlik.

yiiit1356
Yasaklı
19 Ocak 2021 00:39

oooo senden böyle mantıklı cümleler duymak şaşırtıcı :D

savunmadım, 3 yıl önce

"Mühendislik fakültesi mezunusun diye mühendis olmuyorsun."

Eğitim fakültesinden mezun olanlar da atanınca öğretmen mi olmuyor yani? Madem devlet yalnızca memur alıyor, niye bin türlü farklı unvan var, sadece memur diyiversinler?

Kusura bakma da kardeş sana diploma veren fakültenin kalorifer peteğini sileyim....

yiiit1356
Yasaklı
19 Ocak 2021 00:41

hazır atanmışken senin maaşı asgari ücrete eşitlesek nasıl olur ? hani herkesin bir vasfı var ya ? hani herkes bir işi bir ucundan tutuyor ya ? :D nasıl hissedersin anlatsana biraz ? :D git teiaşta bir röleci ol da dünya kadar şey öğren.

sonra gel asgari al :D nasıl olsa herkesin bir vasfı var yani :D röleci olman onlardan yüksek maaş almanı gerektirmiyor yani ha ? :D:D:D:D

hotlinebling996, 3 yıl önce

Hocam özelde deneyimim yok ancak ben de sizinle benzer durumdaydım. Radikal bir karar verdim ve yds kpss çalıştım. Mesleğini çok seven biri olarak araştırmam, kendimi geliştirmem gereken verimli çağımda padişahların ne yaptığını ezberledim. Bu 2020/2 atamalarında atandım, henüz işe başlamadım. Kimseye hayatını bir kenara bırakıp kpss çalışmasını önermiyorum, ya 2 sene mesleğinizi icra etmeden sadece kpss çalışırsanız ve o gün hasta olursanız veya başarısız olursanız? Ben bu soruyu kendime sordum, atanamasaydım 2 senemi çöpe atmış olacaktım, sınavım kötü geçerken sorun yok özel benim için daha iyi olur dedim. Belki de atanarak daha fazlasını çöpe atıyorum. Bu konu yok özel şöyle yok devlet böyle mevzusundan öte bir şey. Önünüze çıkan fırsatları kovalayın, mesleğinizi öğrenebileceğiniz iş bulursanız girin çalışın. Devletin daha iyi olduğunu düşünüyorsanız evinizde kpss çalışın. Ancak eğer önünüzdeki tüm fırsatları elinizin tersiyle itip sadece kpss odaklanırsanız ve başarısız olursanız Allah yardımcınız olsun. Kimseye akıl vermeyi sevmem ancak yazınızdan söylediklerimin farkında olduğunuzu hissettim. Umarım sizin için doğru olacak kararı verirsiniz.

bahtibelirsiz1
Müsteşar Yardımcısı
19 Ocak 2021 02:32

Memur olup açık öğretim mezunu müdürlerinin ağzının kokusunu çekeceğine, özel sektörde rütbeni saydır daha iyi

ytuelm20
Aday Memur
19 Ocak 2021 07:18

Kardesim ozel sektorde iyi bir yerde, insan haklarina/calisan haklarina ozen gösteren, yaptığın isin yogunlugunu karsilayacak maas veren bir yer bulabilirsen ozel sektorde calisilabilir. Buna ornek kurumsal firmalar/buyuk sermayeli yabanci firmalar olabilir. Onun haricinde ozelde calismak icin kendi haklarindan taviz verirsin. Fakat ar-ge de calismayi dusunuyorsan, ozelde de erkenden iyi paralar alip rahat calisabilecegin orta-sermayeli gorece daha az kurumsal yerlerde de çalışmak fena bir tercih olmayabilir. Eger arge istemiyorsan ya dakurumsal/yuksek sermayeli yabanci firmaları hedeflemiyorsan ozel sektörün insan/calisan haklari karsiti bir sektor oldugunu düşünüyorum. Bunu yasadim da. Boyle bir dusuncen yoksa kesinlikle kamu sektörü.

ist123
Aday Memur
19 Ocak 2021 12:17

Kamuda 10 yıllık teknisyenim. İlk işe başladığımda aldığım maaş asgari ücretin 2,5 misline denk geliyordu. Göreve yeni başlamış bekar bir teknisyen olarak 1 aylık maaşım istanbulun merkezi ilçelerinden birinde 2+1 110 m2 ev kiram maaşımın 5 te 1 ine tekabül ediyordu.(bugün 1600- 1700 tl ye ancak kiralarsın) O zamanlar kamuda memuriyetin müthiş bir karizması vardı.Arkadaşlar; memur oldun artık kimi istesen kızını hemen sana verirler diyorlardı. Taşeron işciler vardı, benden çekiniyorlardı ve hep saygılı davranıyorlardı, şimdi kodrolu oldular, iplemez oldular. Yıllar yıllar geçti şimdi göreve yeni başlayan bir bekar teknisyenin maaşı 3860 TL, asgari ücret 2800 TL.

yaznaz98
Aday Memur
19 Ocak 2021 13:54

memur olarak kendi memleketinizde kalacaksınız iyi olabilir ama memur olarak büyükşehirlerden birinde işe başlayacaksanız (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi) memlekette özelde çalışın daha iyi buna emin olabilirsiniz.

Koçtaş,bim gibi marketlerin şartları bile düz memur maaşına yaklaştı ve kurumsallık olarak daha iyi benim fikrim bu yönde.

kasapbey
Daire Başkanı
19 Ocak 2021 14:02

ABARTMA

yaznaz98, 3 yıl önce

memur olarak kendi memleketinizde kalacaksınız iyi olabilir ama memur olarak büyükşehirlerden birinde işe başlayacaksanız (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi) memlekette özelde çalışın daha iyi buna emin olabilirsiniz.

Koçtaş,bim gibi marketlerin şartları bile düz memur maaşına yaklaştı ve kurumsallık olarak daha iyi benim fikrim bu yönde.

Yamtar07
Aday Memur
20 Ocak 2021 01:40

İyi bir okuldan mezun olduysan özel de yükselmeye bak. Hacettepe ODTÜ İTÜ bu okullardan mezun mühendisler piyasada kaç bin liara maaş alıyorlar. Ha dersin ki ben iyi eğitim almadım bilgili değilim kpss yi de yapar 95 üstü alırım o zaman kpss çalış. Ülkede mühendis patlaması var özel sektör de tutunamayan maaş beğenmeyen sanki ODTÜ İTÜ Hacettepe mezunu gibi dolaşan mühendis çok olduğu için kpss ye yükleniyorlar o yüzden kpssden yüksek almaya bak tercih edersen .

Aeron.x
Aday Memur
20 Ocak 2021 01:56

KPSS birincisi ODTÜ mezunu ve derece yapanlar arasında iyi üniversite mezunları var. Demekki özel sektörde iyi üniversiteden mezun olsan da çok iyi şartlar sunulmuyor ki KPSS ye giriyorlar .
Yamtar07, 3 yıl önce
İyi bir okuldan mezun olduysan özel de yükselmeye bak. Hacettepe ODTÜ İTÜ bu okullardan mezun mühendisler piyasada kaç bin liara maaş alıyorlar. Ha dersin ki ben iyi eğitim almadım bilgili değilim kpss yi de yapar 95 üstü alırım o zaman kpss çalış. Ülkede mühendis patlaması var özel sektör de tutunamayan maaş beğenmeyen sanki ODTÜ İTÜ Hacettepe mezunu gibi dolaşan mühendis çok olduğu için kpss ye yükleniyorlar o yüzden kpssden yüksek almaya bak tercih edersen .

Yamtar07
Aday Memur
20 Ocak 2021 02:01

İstisna her yerde var kardeşim. Sen çalışma o çalışmasın bu çalışmasın kim çalışacak özelde öyle bakma olaya yani . Hsk da koruma güvenlik memuru olarak çalışan cerrah paşa tıpı bırakmış tanıdığım var benim ona bakarsan ... Herkes memur olacak diye bir şey yok ben örnek verdim sadece bende mühendisim özelde çalışıyorum şartlar iyi değil tabi ama genede iyi sayılır . Allah herkesin gönlüne göre versin
Aeron.x, 3 yıl önce
KPSS birincisi ODTÜ mezunu ve derece yapanlar arasında iyi üniversite mezunları var. Demekki özel sektörde iyi üniversiteden mezun olsan da çok iyi şartlar sunulmuyor ki KPSS ye giriyorlar .

Yamtar07
Aday Memur
20 Ocak 2021 02:03

Bu arada o arkadaşlara sormak lazım iş bulamadığı için mi yada şartlar kötü olduğu için mi kpss denedi. Bence devlette çalışmak daha mantıklı gelmiştir ODTÜ mezunu olup sayısı azdır özelde düşük ücret alan
Aeron.x, 3 yıl önce

ysmnygz
Kapalı
20 Ocak 2021 12:48

Kamuda atanma şartlarında bazen deneyim isteyebiliyor ikisi için de deneyin. Zaten matematik temeliniz çok iyidir. Türkçe her gün en az 20 en fazla 50 soru çözmeyi öneriyorlar.. Kalan coğrafya tarih hiç temel yoksa bile (ki biraz olsun üniversite hazırlanırken var olacağını tahmin ediyorum) video seyretmeye başlayarak kulak aşinalığı olsun. Çalışsanız bile birazcık başlayın hem kitap falan almanız kolaylaşır.şimdiden kolaylıklar diliyorum

Toygarus
Memur
20 Ocak 2021 13:13

Boğaziçi mezunuyum kpss ile 2016da 98 puan aldim iyi bir kuruma atandim.

Özel sektör sizi kucak açmış bekliyor emin olun:)) verdikleri maaş kamudan düşük izniniz nerdeyse yok is garantiniz yok. Haa cok iyi şirketlere arkadaşlarım var yurt ici yurt dışı ama bu ınsanlar boğaziçi odtu mezunu en az 2 yabanci dil bilen kimisk çift anadal yapmış yurt dışı staj master yapmış okurken kendini cok geliştirmiş hocalarin referansini almis ustun zekali kisiler ama ona rağmen kamudaki muhendis maasi daha iyi is garantisi de var daha ne olsun. Dhmide calisanlari veya merkez bankasına bddk spk gibi kurumlara girenler var ne ozel sektörü. Asgari ucret bile vermeyen yerler var

20 Ocak 2021 17:09

elektrik elektronik mühendisiyim

2010'da malum senede sınava girdim ve hiçbir yere atanamadım. üstelik müfettişlik sınavına girdiğim teiaş'ta mülakatta elendim. girenlerin hepsi badem bıyıklıydı.

o zaman anladım bana devletten ekmek olmadığını.

özel sektöre verdim kendimi. şimdi kurumsal firmada ortalama 9.5bin maaşla çalışıyorum. 4.5 sene oldu buraya da gireli.

ha başta çok süründüm o ayrı, inşaatlarda taşeron firmada maaşı 15 gün gecikmeyle aldığım çok oldu.

ama şimdi rahatım yerinde.

-

sana tavsiyem yaşa takılma, işini yaptığını, işi tam olarak bilemesen de öğreneceğini göster.

biri demiş mühendis olmazsın okuldan çıkınca, kısmen doğru. verilen işi hızlıca öğrenip en iyi şekilde yapacağını kanıtlaman önemli

Toplam 59 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi