Editörler : crops35
24 Haziran 2010 00:29

Kamudaki Tüm Personel Eşit Hakka Sahip Olacak Mı?

Merhaba arkadaşlar bir süredir gündemde Kamu kurumlarındaki tüm sözleşmeli personelin, işçilerin ve memurların tek çatı altında olacağı söylentileri var daha doğrusu anayasa değişikliği ile kurumlarda çalışan tüm personelin memur, işçi, sözleşmeli personel ayrımı olmaksızın tek bir çatı altında toplanıp herkesin eşit bir şartlarda çalıştırılacağı söyleniyor, yeni çıkacak bu çalışanlar kavramı hakkında geniş bilgisi yada farklı duyumunuz varsa paylaşırmısınız.

serdar_17
Aday Memur
17 Temmuz 2010 23:56

Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan yokmu?

Bu olay referandum ile birliktemi hayata geçecek lütfen bilen varsa cevap yazsın saygılar.

arifmechul
Şef
18 Temmuz 2010 14:32

valla bende kamu hastanesşinde şirket üzerinden çalışıyorum sekreter olarak fakat tam bi bilgiye ulaşamadım haber alırsam buraya ayazarım merak etme

serdar_17
Aday Memur
30 Ağustos 2010 01:24

Aynı konu üzerine bir haber daha...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ?Anamuhalefet Partisi, ?Memura niye grev hakkı vermiyorsun? diyor. Grev hakkı mesele değil ki. Sen bu konuda kararlıysan, ben sana yeni bir teklif getiriyorum, gelin işçi ve memur ayrımını ortadan kaldıralım, bunları birleştirelim, grev hakkını da lokavt hakkını da verelim. Hodri meydan? dedi.

Başbakan Erdoğan, referanduma sunulan Anayasa değişikliği paketinde, işçilerin iki sendikaya üye olması, memurlara toplu iş sözleşmesi hakkı tanınması gibi konuların da yer aldığına dikkati çekerek, ?Anamuhalefet Partisi, ?memura niye grev hakkı vermiyorsun? diyor. Grev hakkı mesele değil ki. Sen bu konuda kararlıysan ben sana yeni bir teklif getiriyorum, gelin işçi ve memur ayrımını ortadan kaldıralım, bunları birleştirelim, grev hakkını da lokavt hakkını da verelim. Hodri meydan. CHP gelsin desteğini versin. Hemen bu teklifi hazırlamaya hazırım. Bundan kaçmak diye bir şey yok. MHP geliyorsa o da gelsin. Batı?daki gibi işçi ve memur olmasın, sadece çalışanlar diyelim? dedi.

Bu teklifi siyasi partilere ve sendikalara daha önce ilettiğini dile getiren Erdoğan, ?Yanıt vermediler. Niye? Çünkü hiçbiri koltuğu kaptırmak istemiyorlar. Çünkü bütünleşecek bunlar. Bütünleşince bu sendikalar azalacak. Bu mevzilerin kaptırılmaması lazım? diye konuştu.

Kırca?ya, ?Sizin gazetede herkes A?dan Z?ye sendikalı mı?? sorusunu yönelten Erdoğan, ?Değil? yanıtı üzerine, ?Sıkıntı burada işte. Niye değil? Bunu başka yerde söylediğimde üzerime saldırılıyor. Üzerimize saldıran medyanın içinde sendikalı olmayan binlerce kişi var. Patronlar acaba ne der bu işe? karşılığını verdi.

sitekayit
Yasaklı
30 Ağustos 2010 13:02

İşte kademe kademe memur maaşları

Hükümet 2011 için memura yüzde 4+4 zam, 80 lira da ek ödeme verecek. Yeni zamla en düşük memuru aylığı bin 300 liradan bin 530 liraya yükseldi.

Memur, toplu görüşmelerden ilk kez talep ettiği zamma yakın bir teklifi hükümetten aldı. Maaşlarına yüzde 5 artı 5 ve 120 TL ek ödeme isteyen memura hükümet, bütçe imkanlarının üzerine çıkarak yüzde 4 artı 4 zam ile 80 TL ek ödeme verdi. Buna ilaveten Hükümet 20 artı 20 TL aile yardımı ve 15 TL toplu görüşme primi ödemeyi kabul etti. Memur-Sen mutabakat zaptını hemen imzaladı. Bir ara tıkanma noktasına giden pazarlık kilidini sahurda görüşülen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ?Bunları verelimî talimatı açtı. Yeni zamlarla en düşük dereceli memur maaşı ilk kez bin 500 TL sınırını aşarak bin 530 TL'ye ulaştı.

İLK TEKLİF 3 ARTI 3

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında yapılan toplu görüşmelerin 4.turu cumartesi günü saat 11.00'de başladı. Memur sendikacıları toplantının başında hükümetin sunacağı zam oranını ilk kez duyabileceğini umuyordu. Ancak rakam pazarlık masasına 12 saat 15 dakika sonra gelebildi. Hükümet ilk teklifini gece saat 23.15'te yaptı. Teklif olarak memura yüzde 3 artı 3 zam artı 70 TL ek ödeme ile birlikte 10 artı 10 TL aile yardımı ve 10 TL toplu görüşme primi önerdi.

Memur sendikaları hükümetin ilk teklifini kabul etmeyince pazarlık başladı. Bir dizi görüşmenin ardından Kamu-Sen son olarak hükümetten; maaşlara yüzde 4+4 artış, 50 TL ek ödeme, 15+15 TL aile yardımı, 30+30 TL taban aylığında artış ve 15 TL toplu görüşme primi talep etti.

BAŞBAKAN ÇÖZDÜ

Hükümetin teklifiyle memur sendikalarının talepleri birbirine yaklaşmasına karşın uzlaşma bir türlü sağlanamadı. Bunun üzerine Bakan Yazıcı, yanına bürokratlarını da alıp Başbakan Erdoğan'a gitti. Sahura yakın saatlere denk gelen bu görüşmede Başbakan Erdoğan, memura verilecek zam ve ödemeleri kağıda yazıp ?Bunları verelim? talimatını Yazıcı'ya iletti. Tekrar sendika temsilcilerinin yanına gelen Yazıcı zam paketini açıkladı, ?Bu oranları vermemiz uygun bulundu? dedi.

KAMU-SEN KABUL ETMEDİ

Memur-Sen, hükümetin ikinci kez revize ettiği zam teklifini kabul etti, Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa zam yapılmadığı gerekçesiyle teklifi kabul etmedi. Mutabakat zaptı Memur-Sen ile imzalandı. Memur kesimini en çok üyeye sahip Memur-Sen'in temsil ettiğini ifade eden Bakan Yazıcı, ?Bu bir mutabakat tutanağıdır. Oy çokluğuyla mutabakat tutanağıdır. Türkiye Kamu-Sen katılmamıştır. KESK de katılmamıştır. Şerh filan da koyacaklarını ifade etmemişlerdir. Dolayısıyla tutanakta 'bulunmadı' diye isimlerinin altında yer alacak" dedi.

İşte Toplu Liste:

Not Alıntıdır:

http://memurolmak.blogspot.com/2010/08/iste-kademe-kademe-memur-maaslar.html

mesut1974
Şube Müdürü
03 Eylül 2010 11:03

16 Yıllık işçiyim ve Doktora eğitimim biteceği için öğretim üyeliğine başvurmak istiyorum.İstifa etsem hiçbir hakkım kalmıyor,disiplin suçu işleyim işten atılsam yine bişey yok.Ancak işverenin insiyatifi ile atılsam tazminat alabiliyorum.İstifa edilmezse 40 bin tl tazminat da verilebilmektedir.Burada ise işveren herkese aynı muamelede bulunmama hakkın sahiptir.

memurlukta olduğu için geçiş yapmak mümkün olsaydı tüm bu zorlukları çekmeyecektim.Mevcut yasalar "doktor ünvanlı da olsan işçi olarak kal" diyor.Gerçekten zor bir durum.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi