Editörler : F16 Gökçen

SuperMax
Aday Memur
15 Kasım 2020 17:54

ebet.

tg2029
Şef
16 Kasım 2020 15:50

Zeytinyağı, tıpkı bal ve çay gibi hile hurdayı kaldırıyor malesef. Ben anlarım vs diyebilen azdır memlekette. Bu sebepten önünüzde iki yol var:

1-Tanıdık eş dost varsa ve nasıl çalıştıklarını bildiğiniz kimselerden almak.

2-Marka değeri belli denetlenen yerlerden almak.

Tabi gerçek yağın bazı parametreleri var. Yüksek değer, düşük asit(0,2-0,3-...-0,6). Bunu elde etmek için bazı parametreler var. Erken hasat olması; yani ekim sonu zeytinler tam kararmamışken toplanan. Toplanmakla kalmayıp kısa sürede işleme tabi tutulan. Burada dikkat edilmesi gereken hızlı olması ve soğuk sıkım olması. Malesef yerli üreticilerden soğuk sıkımla imtihanı zayıf. Basıyorlar sıcak suyu. Bu sebepten zengin içeriğinden fire veriliyor. Onları da anlıyorum. Alışılmışın dışına çıkmak istemiyorlar. Ancak aynı zeytinden elde edilen yağın biri 40 lira diğeri 150 lira. Değerlendirmeye geğer bir fark. Neyse geleneksel köylüden düşük asit, zengin içerik ve meyvemsi tadı bulmak çok zor. Haliyle 2.seçenekteki marka değeri belli yerlerden almak kalıyor geriye.

Burada ince nokta üretim tarihi. Ekim ayının 20lerinde 22C derecede soğuk sıkım yapılmış asit değeri 0.2-0,4 arasında olan, meyvemsi tatlar ve kokular içeren(baskın olan çimen kokusudur) cam şişede ama özel uv ışınları geçirmeyen cam şişede ambalajlanmış ürünler olmalı. memcik trilye olması benim özel tercihim. Ayvalık da keza beğendiklerim arasında. Bu konuda bu hassasiyette çalışan firmalar var elbet. Ben araştırmalarım sonucunda Nova Vera yı keşfettim ve memnun kaldım. ilk hasat ürünleri uluslararası platformlarda ödüller alan bir marka. Sınırlı sayıda üretiliyor. Yarım litresi 70 lira. İlk hasat zamanı %20 indirim yapıyordu. Denemenizi tavsiye ederim. Sadece kapağını açmanız ve koklamanız ne demek istediğimi anlatır size. Zahterle beraber taze ekmek banıp yemek mümkün. Harika bir lezzet. Keşke yerel üreticiler de buna dikkat etse.

turkca
Müsteşar Yardımcısı
16 Kasım 2020 18:29

ve;reklamlara devam...

berfin-meb
Müsteşar
16 Kasım 2020 18:38

Aynen..

turkca, 3 yıl önce

ve;reklamlara devam...

manisali_87
Aday Memur
16 Kasım 2020 18:48

Yarım litre yağa 70 tl veren enayi varsa helal olsun

tg2029
Şef
16 Kasım 2020 19:27

Şimdi bu yağlar sınırlı sayıda üretilen yağlar. Geçtiğimiz ayın yani Ekim ayının 20sinde üretildi ve şu an tükenmiş durumda. Değil 70lira 700lira da versen bulamazsınız. Erken hasat ve sınırlı sayıda üretilen bu yağı parası olan, kaliteli zeytinyağı tüketmek isteyen insanlar alır. Yarım litresine 70 lira vermek sizin için sorun olabilir. Bütçenizin el verdiği kadarını alırsınız. Kaldı ki benzer uygulamalar pekçok gıda ürününün ilk hasadında olur. Kemalpaşa kirazının ilk hasadı açık arttırma ile satılır. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz bu bir adettir. Alıp almamak sizin imkan ve kabiliyetinizin yanında isteğinize bağlıdır. Şimdi gelelim enayi meselesine. Bu ifadeniz hakarettir. Tercih etmediğiniz bir konuda insanlara enayi diyemezsiniz. Bu ifadeniz sebebi ile mahkemelik olabilir ceza da alırsınız. Uslubunuza dikkat etmek zorundasınız. Memurlar.netin bu gibi hakaret içeren paylaşımları silmesi ve yapanlara uyarı vermesi gerekiyor.
manisali_87, 3 yıl önce

manisali_87
Aday Memur
16 Kasım 2020 19:35

Söylenecek söz yok Allah çiftçinin yardımcısı olsun herkes bi kılıfa uydurmuş bu işi bilmesek tamam dicezde neyse sen yap reklamını 70ten sat sadıcım erken hasat aldım hak yağ kilosu 20 tlden soğuk sıkım

tg2029
Şef
16 Kasım 2020 20:45

Ya hakaret ediyorsun ya da ithamda bulunuyorsun. 20liradan soğuk sıkım erken hasat 0,2asit zeytinyağı bulduysan ne mutlu sana. Satıyorsan irtibat ver ulaşalım. Senden ya da senin aldığın yerden alalım. Sınırlı üretilen ve şu an bitmiş yağın neyini satalım. Kaldı ki ben, eşimin hamileliği nedeni ile düşük asit yüksek besin değerli yağ bulmak zorunda kalarak aldım yağı. Aldıktan sonra da hayran kaldım. Yani keyfiyetten değil zaruretten aldım. Adamlar 70değil 170dese de verecektim. Kaldı ki ben neyin satışını yapayım. Devlet Memuru adamım. Ne yağ sattım, ne de satmayı düşündüm. Siz bu hakaret etmeyi, enayi demeyi, ithamda bulunmayı bı terkedin. Ayıptır ayıp.
manisali_87, 3 yıl önce
Söylenecek söz yok Allah çiftçinin yardımcısı olsun herkes bi kılıfa uydurmuş bu işi bilmesek tamam dicezde neyse sen yap reklamını 70ten sat sadıcım erken hasat aldım hak yağ kilosu 20 tlden soğuk sıkım

manisali_87
Aday Memur
16 Kasım 2020 21:07

Beni alıntılayıp durma istersen 170ten al ilgilendirmiyor ben gerçekleri anlatıyorum hakaret eden ithamda bulunan yok bedavaya polemiğede gerek yok dahada bişey demiyorum
tg2029, 3 yıl önce
Ya hakaret ediyorsun ya da ithamda bulunuyorsun. 20liradan soğuk sıkım erken hasat 0,2asit zeytinyağı bulduysan ne mutlu sana. Satıyorsan irtibat ver ulaşalım. Senden ya da senin aldığın yerden alalım. Sınırlı üretilen ve şu an bitmiş yağın neyini satalım. Kaldı ki ben, eşimin hamileliği nedeni ile düşük asit yüksek besin değerli yağ bulmak zorunda kalarak aldım yağı. Aldıktan sonra da hayran kaldım. Yani keyfiyetten değil zaruretten aldım. Adamlar 70değil 170dese de verecektim. Kaldı ki ben neyin satışını yapayım. Devlet Memuru adamım. Ne yağ sattım, ne de satmayı düşündüm. Siz bu hakaret etmeyi, enayi demeyi, ithamda bulunmayı bı terkedin. Ayıptır ayıp.

tg2029
Şef
16 Kasım 2020 21:18

Bu nedir? Neye istinaden yazdın bunu? Karşındaki insanları salak mı zannediyorsun. Herşeyi bir sen mi biliyorsun? Şu ifade de ben bu parayı vermem ya da şu kadardan alıyorum memnunum vs deyip geçsen umrumda olmaz. Kalkıp enayi diyemezsin. Yok buna hakkın. Bunu idrak etmelisin. Eleştirmen umrumda değil. Ama ettiğin enayi lafı olmadı. Haddini hududunu bilmeli insan. Bir yağ mevzusuna edecek iki kelamından biri hakaret diğeri itham. Ne dediğinin dahi farkında değilsin. Ya da işine gelmiyor hata ettim o lafı söylemekle demek. Neyse kim neyi nereden ne şekilde ne kadara alırsa alsın. Herkes nasibini yer.
manisali_87, 3 yıl önce

Ekimerzincan
Aday Memur
17 Kasım 2020 18:57

Mutlaka direkt üreticiden, eğer yoksa Tariş, Tarım Kredi gibi kuruluşlardan alınmalı.

Hacıcvk
Aday Memur
17 Kasım 2020 21:22

Valla ben urfalıyım, bizim de baya bir zeytinimiz oluyor. Bizim yöreye özgü eğriburun cinsi. Biz tenekesini (18-19 Lt) 320 TL ye satılıyoruz.(reklam veya satış için yazmıyorum) Tamamen kendi tarlamızdan çıkan zeytinlerden yağ alıyoruz. Zeytincilik yapanlar bilir, rekolte bir yıl yüksek bir yıl düşük olur. Dönem dönem bizimde zeytinlerin hiç ürün vermediği dönemler oluyor. Biz ve bu çevrede yağ alacaklar şöyle yapıyor ;Varsa çevrenizde zeytinlik, illa ki orada zeytinyağı fabrikası da vardır. Oraya zeytin getirip yağ çıkaracak çiftçi de oradadır. Sorun satıyor musunuz diye satıyorum derse onunla birlikte zeytinin işlenmesini bekleyin gözünüzün önünde yağ çıksın, alın, parasını ödeyip götürün. Biz böyle yapıyoruz. Çünkü zeytinyağında baya dalavere dönüyor. Antebin bir ilçesinde büyük ve tanınmış bir fabrikaya bir römork dolusu zeytin götürdüm, tabi kalabalık ve sırada bir sürü çiftçi var, sıra gece yarısı geldi, gece soğukta traktörle yola çıkmayıp bir akrabanın evinde geceledim. Yağ tenekeleri römorkta duruyor, apartman önüne park etsem sabaha kadar bir teneke bile yağ kalmaz çalarlar, fabrika sahibine ambara traktörü park edip sabah gelsem dedim, olur dedi. Bir çalışan kapıyı açtı ambara traktörü soktum, o da ne, büyük büyük plastik variller, yan tarafta içi dolu yüzlerce teneke ayçiçeği ve bitkisel yağ. Adamlar zeytinyağı ile karıştırıp piyasaya sürüyor. Ve dediğim bu fabrika piyasa sürdüğü tenekelerin ambalajına doğal organik diye yazıyor. Yukarıda dediğim gibi gidin bir fabrikada üreticiden, çiftçiden alın

berfin-meb
Müsteşar
17 Kasım 2020 22:16

Gıdaya hile katanlar yüzünden işini düzgün yapan insanlara da şüpheyle bakılıyor..ne yazık ki..

hande070
Kapalı
18 Kasım 2020 20:01

vaaayyy:D

kronikadam
Memur
19 Kasım 2020 23:40

Zeytinyağ alacaksanız bursa-çanakkale-balıkesir-manisa-izmir-aydın güzergahında yol üzerinde birçok köy var, yol üzerinde girib bir köye köylüden alın zeytinyağı istediğiniz kadar hem köylü kazansın hemde siz gerçek zeytinyağı yersiniz

kronikadam
Memur
19 Kasım 2020 23:41

Tabi farklı illerde zeytin yine vardır ben o bölgeden olduğum için birkaç il saydım sadece

berfin-meb
Müsteşar
24 Kasım 2020 21:30

Zeytin ağacının yaprakları zafer, akıl ve barış simgesidir.

Nuh Peygamber'in gemisinden uçurduğu güvercinin, ağzında taşıdığı zeytin dalı ile dönmesi dünya insanları için barışın

simgesi olmuştur.

Zeytin tarih öncesi çağlardan bu yana doğada bulunur ve Akdeniz Kültürü'nün önemli bir parçasıdır. Akdeniz

efsanelerinde onun adı "Ölmez Ağaç" ya da "Hayat Ağacı"dır. Bilim, zeytin ağacının ne zaman oluştuğunu tam olarak

söylemese de mitoloji zeytinin var oluşuna kendince açıklık getirir.

Zeytin ağacı yeryüzüne bir armağan olarak gönderilmiştir ve doğanın bir mucizesidir..

berfin-meb
Müsteşar
26 Kasım 2020 22:28

Zeytin Günü kutlu olsun..

29 Kasım 2020 20:04

Komili sızma zeytinyağı gayet iyi bence.

economi06
Şube Müdürü
21 Aralık 2020 11:12

Gemlik zeytin yağı güzeldir
Toplam 42 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi