Editörler : Pangaea
12 Kasım 2019 11:10

Bilgisayar Mühendisleri İçin Atanabilme Şansının Tahmini

Arkadaşlar 2020 kpssye hazırlanma ya da hazırlanmama kararımı önümdeki bir hafta içinde vereceğim. Bu kararda en belirleyici etken açılan bilgisayar mühendisliği kontenjanı/o kontenjan için yarışacak bilgisayar mühendisleri olacak. Oran 1/100 gibi bir değerse hiç uraşmayacağım ancak 5/100 dolaylarında bir değerse hazırlanmaya değer diye düşünüyorum. Ancak bu verilere ulaşmak mümkün değil çünkü henüz 2020 kpss için başvurular başlamadı ve ne kdar bilgisayar mühendisliği kadrosunun açılacağı da belli değil. Bu konuda tahminleriniz nedir? Önceki senelerden bu verilere ulaşabiliyor muyuz?

bil-müh06
Aday Memur
12 Kasım 2019 11:28

Öncelikle 89.6 puanla 3. atamayı bekleyen bil. müh. olarak yazıyorum durumun ne kadar sıkıntılı olduğunu anlaman için. Sıralamam 180 falandı 2 atama sürecinden sonra 120. sıraya kadar düştüm yani bu işe bulaşacaksan asıl hedefin ilk 100e girmek olmalı. Oran verecek olursamda 100/3-4 arası olur tahmini. Biraz da sana bağlı her yeri yazarım diyorsan 90 puan al bi şekilde atanırsın ama süreç uzun olur. 92 93 puan falan alırsanda elin biraz daha rahatlar.

sujitsu
Kapalı
12 Kasım 2019 11:34

Açıkçası bigisayar mühendisleri için özellikle merkezi atamalarda atanan kişi oranı 1/100 mü 5/100 mü bilemiyorum. Sadece şöyle yardımcı olabilirim. Bence bu oranı boşverin ve şuna bakın. Açın memurlar netin kpss robotunu. Girin 2019/1 ve 2018/2 atamalarına. Yazın bölümünüzü bilgisayar mühendisliği diye ve bakın bölümdaşlarınız kaç puanla atanmış. Sonra kendinize sorun ben bu puanı alabilir miyim diye. Alabilirim diyorsanız hazırlanın. Ama 2020de 2021de şu kadar alım yaparlar, puan şuraya düşer demek her bölüm içün çok zor

(Ek-1: Şimdi ilgili kısma baktığınızda 4001-herhangi bir lisans programı mezunu olmak şartı isteyen kadroları da göreceksiniz. Burda karar sizin. Mezunu olduğunuz bölüm dışında bir işte çalışır mısınız? Cevap evetse 4001 şartlı kadroların puanlarına da bakın.

Ek-2: Açıktan atama ihtimali de her zaman mevcuttur. Mülakatlı yani. Bunu da göz ardı etmemek gerekir. Bölümünüz için bu sayı kaçtır bilemiyorum tabi.)

compeng87
Aday Memur
12 Kasım 2019 11:36

Anladım hocam teşekkürler cevap için. Siz 2018 de girdiniz değil mi? Bir de bu 180 sıralama sadece bilgisayar mühendisleri arasındaki sıralamanızdı değil mi? Toplam kaç kişi arasında 180 di sıralamanız? Bir de 89.6 puanı alırken yaptığınız netleri paylaşabilir misiniz?

compeng87
Aday Memur
12 Kasım 2019 12:26

Hocam robot aracılığı ile dediğin şeylere ulaşamadım ama cevap için teşekkürler.

sujitsu, 4 yıl önce

Açıkçası bigisayar mühendisleri için özellikle merkezi atamalarda atanan kişi oranı 1/100 mü 5/100 mü bilemiyorum. Sadece şöyle yardımcı olabilirim. Bence bu oranı boşverin ve şuna bakın. Açın memurlar netin kpss robotunu. Girin 2019/1 ve 2018/2 atamalarına. Yazın bölümünüzü bilgisayar mühendisliği diye ve bakın bölümdaşlarınız kaç puanla atanmış. Sonra kendinize sorun ben bu puanı alabilir miyim diye. Alabilirim diyorsanız hazırlanın. Ama 2020de 2021de şu kadar alım yaparlar, puan şuraya düşer demek her bölüm içün çok zor

(Ek-1: Şimdi ilgili kısma baktığınızda 4001-herhangi bir lisans programı mezunu olmak şartı isteyen kadroları da göreceksiniz. Burda karar sizin. Mezunu olduğunuz bölüm dışında bir işte çalışır mısınız? Cevap evetse 4001 şartlı kadroların puanlarına da bakın.

Ek-2: Açıktan atama ihtimali de her zaman mevcuttur. Mülakatlı yani. Bunu da göz ardı etmemek gerekir. Bölümünüz için bu sayı kaçtır bilemiyorum tabi.)

Turkuaz22
Memur
12 Kasım 2019 14:07

Kardes ben sadece yardım etmek istedim bana ne reklamlardan

sujitsu
Kapalı
12 Kasım 2019 15:59

https://kpss.memurlar.net/kpssrobotlari/

Yukarıdaki linke gir. Koyu yazılmış 2019/1 2018/2 gibi yerlere tıkla. Karşına gelen yerde öğrenim düzeyini lisans yap. Altındaki bölüm listesinden bilgisayar mühendisliğini seç ve en altta listele (ara da olabilir) yazan yere tıkla. Aşağıda şimdi o atamada açılan kadrolar ve hemen altında o kadroya atanan kişinin puanı yazıyor. Tabi 4001 kodlu kadrolar ve bilgisayar mühendislerinin başvurabildiği kadroların hepsi çıktı. Ordan incele.

EYWALLAHSIZ
Aday Memur
12 Kasım 2019 16:13

Bende bilgisayar öühendisyim 2016-2018 kpss de 2sinden de 89 aldım atanamadım memurum şuan 91 le atanamayan pc mühleri var 92 üstü biraz nasip işi bence misal 2018 kpssde cok hazırdım ama sınavda stresten 13 türkçe yanlşı geldi anlayamadım soruları omayınca olmuor ama tabi kendine güveniyosan yaparım diyosan bırakma peşini çalış derim yada o kadar yıl kpss ile upraşıcagına özel sektörüde düşün bence

bil-müh06
Aday Memur
13 Kasım 2019 01:02

180 bilgisayar müh.leri arasındaki sıralamam. Genel 5 binlerde.İki atama döneminde 70 kişi falan atanmıştır ama yeni mezun olanların dahil edilmesi mevzuları falan var ondan 60 kişi geriledi sıralamam. 120 sorudan 91 net yaparak 89,6 aldım.

Hocam tam olarak anlayamadım 89 alıp nasıl atanamadınız. İl tercihinden dolayımı yoksa hiçbir şekilde puanınız yeterli olmadı mı merkezide. Birde memurum şu anda demişsiniz atandınız mı atanamadınız mı ? :D

EYWALLAHSIZ, 4 yıl önce
Bende bilgisayar öühendisyim 2016-2018 kpss de 2sinden de 89 aldım atanamadım memurum şuan 91 le atanamayan pc mühleri var 92 üstü biraz nasip işi bence misal 2018 kpssde cok hazırdım ama sınavda stresten 13 türkçe yanlşı geldi anlayamadım soruları omayınca olmuor ama tabi kendine güveniyosan yaparım diyosan bırakma peşini çalış derim yada o kadar yıl kpss ile upraşıcagına özel sektörüde düşün bence

bil-müh06
Aday Memur
13 Kasım 2019 01:09

180 bilgisayar müh.leri arasındaki sıralamam(Sistemde kaç kişi girdi yazmıyor ama tahmini 5 bin bil müh vardır bence). Genel 5 binlerde(1.2 milyon sınava giren sayısı).İki atama döneminde 70 kişi falan atanmıştır ama yeni mezun olanların dahil edilmesi mevzuları falan var ondan 60 kişi geriledi sıralamam. 120 sorudan 91 net yaparak 89,6 aldım.

compeng87, 4 yıl önce

Anladım hocam teşekkürler cevap için. Siz 2018 de girdiniz değil mi? Bir de bu 180 sıralama sadece bilgisayar mühendisleri arasındaki sıralamanızdı değil mi? Toplam kaç kişi arasında 180 di sıralamanız? Bir de 89.6 puanı alırken yaptığınız netleri paylaşabilir misiniz?

EYWALLAHSIZ
Aday Memur
13 Kasım 2019 08:10

Mühendis olarak atanamadım memur olarak atandım merkezi alımlarda bilgisayar mühendisinin taban puanı 91 in altına inmedi kpssrobotumdan takip edebilirsin.
bil-müh06, 4 yıl önce

180 bilgisayar müh.leri arasındaki sıralamam. Genel 5 binlerde.İki atama döneminde 70 kişi falan atanmıştır ama yeni mezun olanların dahil edilmesi mevzuları falan var ondan 60 kişi geriledi sıralamam. 120 sorudan 91 net yaparak 89,6 aldım.

Hocam tam olarak anlayamadım 89 alıp nasıl atanamadınız. İl tercihinden dolayımı yoksa hiçbir şekilde puanınız yeterli olmadı mı merkezide. Birde memurum şu anda demişsiniz atandınız mı atanamadınız mı ? :D

bil-müh06
Aday Memur
13 Kasım 2019 10:48

son alımı biliyorum çok az kadro vardı. Benim anlamadığım 2016 kpssdende 89 la nasıl atanamadınız onu anlamadım puanlar 88e kadar düştü diye hatırlıyorum.

EYWALLAHSIZ, 4 yıl önce
Mühendis olarak atanamadım memur olarak atandım merkezi alımlarda bilgisayar mühendisinin taban puanı 91 in altına inmedi kpssrobotumdan takip edebilirsin.

bil-müh06
Aday Memur
13 Kasım 2019 11:31

Birde sorun olmazsa nereye hangi memurluğa hangi atamada atandınız çok merak ettim benim puanda 89.

EYWALLAHSIZ, 4 yıl önce

EYWALLAHSIZ
Aday Memur
13 Kasım 2019 17:34

o 89 a düşen puanlar 3 yıl çalışma falan arıyor yoksa 90 ın altına inmedi 2016 kpss si 2018 de kolay kolay inecek gibi durmuyor içişleri bakanlıgına atandım ben düz memurum

bil-müh06, 4 yıl önce

Birde sorun olmazsa nereye hangi memurluğa hangi atamada atandınız çok merak ettim benim puanda 89.

Murat BİLDİK
Aday Memur
14 Kasım 2019 09:41

Kpss 2018 den 90.8 puan aldım Sıralamamda 122

Bilgisayar Mühendisiyim.İlk Önce açıklamak istediğim

konu açıkdan alımlar onlar için puanın pek bir önemi yok mülakata girmek için bir puan gerekli

70- 80 kpss p3 gibi onun 5 katı ya da 10 katı kadar aday mülakata çağırılıyor

ve kendini geliştirmiş biriysen (tabi bazı kurumların alımlarında torpil olmuyor dersem

yalan olur neyse) kazanırsın.Puanın çok önemi kalmıyor yani :) Tabi yds ye de gir önemli

bir faktör alımlarda yds şartı olanlarda var.

İkincisi merkezi alımlar şu an 3.atamayı bekliyorum şartsız en son bölüm 91.81 de kapattı diye

hatırlıyorum 2 programlama dil bilme şartıyla da 91.1 de kapattı.Merkeziden pek bir umut yok ilk alımda 45 ikinci alımda 13 kadro açıldı(Mühendis,Programlayıcı,Çözümleyici Olarak).Tabi bizden

Aim ve Dhmi Memurluğuna gidenlerde oldu onlarda 5-6 kişiyi geçmez :)

Ve son olarakda açıkdan alınanlar gittiği yeri beğenmeyip merkeziden kadro yakabiliyorlar.

Yani merkeziden açığa - açıktan merkeziye geçiş olabiliyor :(

Fazla kafanı karıştırmıyım al 92 rahat rahat atan bizim gibi sürünme :)

lastdatabender
Aday Memur
15 Kasım 2019 14:14

Merhaba arkadaşlar,

Bende daha önceden 2016 kpss den 89 küsür aldım. 3. atamada 2 dil programlama bilen şartlı alıma atandım. Bu şartı kafaya takmayın bence çünkü transkript ile hallediyorsunuz. Hatta bakmadılar bile nerdeyse desem yeridir. Bu arada programcı olarak atanmıştım. Sonra 2018 e tekrar girdim. Yine 89 küsür bir puan aldım ve açıktan bir alıma başvurdum ve sırasıyla yazılı sınav mülakat falan derken yine bir kuruma uzman yardımcısı olarak atandım. Yani açıktan alımlara başvurmanızı tavsiye ederim. Merkezi de az kadro geliyor hepinizin bildiği gibi. Bence açıktan atamalarda da şansınız fazla yeni mezunum falan diye de düşünmeyin. Herkese Allah gönlüne göre bir yer nasip etsin inşallah diyorum. Başarılar. (Bu arada bilgisayar mühendisliği mezunuyum.)

31 Ocak 2020 13:55

GÜNCEL

UAYur Can Kaya
Aday Memur
26 Temmuz 2020 12:40

Bilgisayar mühendisi arkadaşlar puanlarını ve branş sıralamalarını yazabilir mi? 89,14 ve branş sıralamam güncel 125. Teşekkür ederim

26 Temmuz 2020 16:31

Puanım 90,217 güncel sıralamam 71 özel niteliksiz her yeri yazdım Ankara'da herhangi bir yerin gelmesini ümit ediyorum

UAYur Can Kaya, 4 yıl önce

Bilgisayar mühendisi arkadaşlar puanlarını ve branş sıralamalarını yazabilir mi? 89,14 ve branş sıralamam güncel 125. Teşekkür ederim

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi