Editörler : E.Kayı Han
14 Kasım 2008 20:08

Atatürk un 1 kasım 1937 de yaptığı tbmm deki son konuşması.

?Dünyaca bilinmelidir ki, bizim devlet idaresindeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı siyasetler,idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır.Fakat bu prensipler gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.?

Atatürk?ün Söylev ve Demeçleri, I, s.405

Bu konu can dünarın MUSTAFASINda da vardı sinemada mustafayı izlerken orada duydum bu cümleleri ve inanamadım cok şaşırdım..allah aşkına müsluman olan "kitaplara" ve "kutsal kıtaplardaki sözlerinin allahın insanlardan yapmasını istedigi emirler olduguna" inanan bir kişi kim olursa olsun ister ataturk ister sarı cizmeyi mehmet aga bu cümleyi nasıl kurar..

"gökten indirildiği sanılan kitapların dogmaları"

"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

ben ataturku bir osmanlı askeri dini degerleri yüksek bir kişi olarak göruyordum daha 2 gün önce bu konuşmasını mustafa filminde görene kadar.

eucly79
Yasaklı
14 Kasım 2008 20:33

kurulan devletin din devleti olmadığını,hukukun ve siyasetin kutsal kitaplardan değil hayattan alındığını söylemesinin neresi yanlış.

14 Kasım 2008 20:42

"gökten indirildiği sanılan kitaplar" cumlesindeki "sanılan" kelimesine takıldım ..

1.biz muslumanlar kutsal kıtapların gökten indigini "sanmıyoruz" buna kesinlıkle inanıyoruz hiçbir kusku duymadan inanıyoruz...

eucly79
Yasaklı
14 Kasım 2008 20:48

hristiyanlığın kutsal kitabı incilin insanlar tarafından çıkar için nasıl değiştirldiğini iyi biliyoruz.Tevrat da öyle.Zebur da.Kur'an-ı Kerim hariç hepsi aslından uzaklaşmış.gökten indirildiği sanılan o kadar saçma cümleler varki içlerinde.onu kastetmiş olabilir.Kur'an-ı Kerim'i ayrı tutsa belirtse daha iyi olurdu tabi.ama orada söylemek istediklerini yanlış anlamaya çalışmaya da hiç gerek yok.Atatürk dindar değildi belki ama din düşmanı da asla değildi.Hz.Muhammed'in mezarını koruması da bunun delili.

15 Kasım 2008 00:20

Atatürk'ün bir özelliği hiç bilinmez. Çok iyi bir hatiptir. burada bahsettiği laik cumhuriyetten bahsediyor. Doğru bu sistem din kurallarına dayanarak değil hayat tecrübeleri ve günümüz toplum gereksinimleri düşünülerek oluşturulmuştur. "gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır" sözünü şöyle açıklayayım. Türkiye Cumhuriyeti yüzü batıya dönük bir cumhuriyettir ve bir çok uygulamayı batıdan almıştır. O dönemde toplumda hristiyanlaşıyoruz şeklinde bir tepki oluşmuştu. Buradaki ifade ona yönelik bir göndermedir. Bu demecin tamamını okumak lazım. Çarpıtılmış filmde.

Bence can dündar sadece rating almak için yapmış Mustafa'yı... Sansasyon yaratıp para kazanmak için... Zaten tarihçilerden de çok eleştiri aldı...

15 Kasım 2008 00:22

zaten bakın kitabın demiyor, kitapların diyor...

meraklikiz
Yasaklı
15 Kasım 2008 00:48

nedense herkesde bir atatürkü müslüman gösterme sevdası var.müslüman olmayabilir herkesin kendi iradesi.

eucly79
Yasaklı
15 Kasım 2008 00:57

Atatürk'ü müslüman gösterme sevdası diye birşey yok.O zaten müslüman.ha sen içki içene müslüman demezsin o ayrı.ya da 5 vakit namaz kılmayana.o zaman alevi kardeşlerimize haksızlık yapmış olursun.birinin ibadetini hakkıyla yerine getirip getirmediği Allah ile kul arasındadır.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi