Editörler : F16 Gökçen
18 Kasım 2012 12:25

2012 Sonbahar KPDS soruları

Arkadaşlar hatırlayan var mı??

Çok zordu

sessiz -bayan
Daire Başkanı
18 Kasım 2012 13:21

soru vardı tolreansmı yoksa cevbaı pesimistmiyid okuma parçalrında sorular oldukça zordu

Azerbaycan Türkü
Aday Memur
18 Kasım 2012 13:52

Vallahi ÖSYMnin yetkilileri derhal değişmesi gerekmektedir.Bu kadar odun kafalılık olamaz yaa.Bilimsel çalışmaları bırakıp yabancı dille uğraşıyoruz.Resmen filim çeviriyoruz,YÖK Yetkililerinin yaptığı gibi.Bu ne yaa bu benden dil mi ölçüyor yoksa Edebiyat mı?Bir de soru hazırlayanlar soruları hiç düşünmeden hazırlıyorlar.2011den beri her sınavda eleyici sorular birkaç bölümde veriliyor.Bazen parçalar zor oluyor,bazen Gramer ve s.Halbuki soru hazırlayanların kafaları çalışsa eleyici soruları bütün bölümlere yaymaları gerekiyor.Genelde her sınavda parçalar zor olurken bu sınavda parçalar kolay gibiydi,fakat çeviriler,cümle tamamlamalar,anlam bütünlüğünü bozanlar,duruma uygun düşen ifadeler bir hayli zordu.Zorlukları da şu ki hem seçenekler birbirine yakındı hem de nerde kıyıda köşede kalmış sözler var onlar kullanılmıştı.Ben de bunlara vakit ayırıp ne yazık ki kolay olan iki parçayı yetiştiremedim.Bu şimdi hak mı?Yetkililere sesleniyorum,bu dili bu kadar zorlaştırmakta maksadınız ne,hepimizi odun kafalı yapmak mı acaba?

hunalns
Memur
18 Kasım 2012 14:14

Sessiz bayan bence cvp favoring

onursdf
Şef
18 Kasım 2012 14:18

bnde favoring die işaretledim .

hakorman
Aday Memur
18 Kasım 2012 14:25

aklımda kalan doğru cevaplar:

set up

compelling

favouring

because of

thanks to

whether or

rewarded

expenditures

once

indispensible for

diğer sorulara hiç girmeyeyim, bence sınavın en zor kısmı newspaper ile ilgili olan parçaydı. Karşılıklı konuşmalarda bile çeldirici şıklar oldukça kastırdı. Herkes gönlünce puanlar alır umarım.

saglam87
Aday Memur
18 Kasım 2012 14:33

5 tane tutturdum bunlardan :(

baygeldi
Şef
18 Kasım 2012 14:33

Gerçekten zor bir sınavdı. Karşılıklı konuşmada öğrenci hocaya ne dedi mesela? Keza uzay istasyonunun maketi ya da beyin projesi sorusu...Bu kadar mı kasılır gereksiz yere? Paragrafların bir kısmı özellikle de yerel gazete sorusu çok kastı.

Dil ölçücü bir sınav olduğunu düşünmüyorum.

....the news out diye başlayan domates sorusuna while dedim.

direct investment sorusu vardı take over dedim. Önce set up demiştim aslında ikisi de olabilir.

Çok saçma bir sınavdı.

ÖSYM, TOEFL örneğini kopyalamalı.

eltorero
Aday Memur
18 Kasım 2012 14:58

thanks to haricindekileri hatırladım...kedili bi soru vardı to kullandım itaat etmek gibi bişeydi fiili galiba...

Azerbaycan Türkü
Aday Memur
18 Kasım 2012 15:20

Ben bundan sonra ÖSYMnin yabancı dil sınavlarına girmeyi düşünmüyorum.IELTS veya TOEFLa hazırlanıp onlara girecem.En azıyla IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlanırken adam gibi ingilizce öğrenirim.Böylece yabancılara da para kazandırmış olacağız maalesef.ÖSYMnin dil sınavlarının dil seviyesi filan ölçtüğü yok.

onursdf
Şef
18 Kasım 2012 16:31

accurately mi ne vardı sanki bide.. ??

can50
Aday Memur
18 Kasım 2012 16:32

kelimeler:
expenditures
accurately
overcome
compelling
set up
tense:
has approved / being sold
do not have / was not
bağlaç & prep:
once
although
on / through
about / for
now that
because of
whether / or
cloze test 1:
(obedient) to
otherwise
rewarded (?)
can be trained
thanks to
cloze test 2
as a result of
has to be defeated
(indispensible) for
plainly
even though
cümle tamamlama:
windmills have been used for at least 3.000 years....
unless they first activate our senses...
since poor households are more dependent on solid fuel...
given that each of us is extensively exposed to images of presumably perfect bodies
labour experts believe the problem of youth unemployment ... special attention...
couples from different cultures may have to cope with social discrimination and isolation
but learning to recognize commonly used fallacies ... fact from fiction...
these legendary animals have become a thing of fables as much as reality
even if your goal has stemmed from external motivation
tourism planning usually...

onursdf
Şef
18 Kasım 2012 16:36

diyaloglarda that means.. die başlayn cümle varmıydı .. eğtimdi konusu.

can50
Aday Memur
18 Kasım 2012 16:38

yazarın düşüncesi favaurably

can50
Aday Memur
18 Kasım 2012 16:43

Statements made in the media can surreptitiously plant distortions in the minds of millions. Learnin

can50
Aday Memur
18 Kasım 2012 16:44

Windmills have been used for at least 3000 years, mainly for grinding grain or pumping water, while

can50
Aday Memur
18 Kasım 2012 16:46

ilgisiz cümlede las vegas sorusu vardı sanırım. ben I i işaretledim. I de 300 güneş aldığı felan yaz

eltorero
Aday Memur
18 Kasım 2012 16:47

otherwise diilde whereas vardı diye hatırlıyorum.. semfoni sorusu

onursdf
Şef
18 Kasım 2012 16:49

alakasızlarda bi bir yaptığımı hatrlıorum lasvegastı bide en son cümle yide alakasız olarak yaptığım soru vardI..

can50
Aday Memur
18 Kasım 2012 16:50

A studio will typically take 40% of DVD and rental sales, and that can generate some healthy sums

onursdf
Şef
18 Kasım 2012 16:52

bu paragraf tamamlamamıydı?

can50, 11 yıl önce

A studio will typically take 40% of DVD and rental sales, and that can generate some healthy sums

Toplam 152 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi