Editörler : Pangaea
23 Nisan 2019 20:41

Yeni-Aday Öğretmen Ne Yapmalı , Ne Yapmamalı ?

Merhaba hocalarım yakın zaman da göreve başlama sevincine eriştim.Başlıkta söylediğim gibi yeni başlayan bir öğretmen ne yapmalı , ne yapmamalı ; idareleciler,sendikalar,öğrenciler,öğretmenler,veliler,mebbis,e-okul vs vs ''genel,özel önerilerinizi'' bekliyorum.

Ayrıca en çok kafama takılan konu aday öğretmenlik, okulumda maalesef çok fazla bilgi alamıyorum.Ne yapmalıyım ? Yıllık plan,günlük plan,sınavlar,aday öğrt.dosyası vs nasıl hazırlanmalı ? Aday öğretmenler neler yapmalı ?

Bunlar için de önereceğiniz takip edeceğim , bilgi alacağım bir alan vs varsa çok sevinirim.Mebbis i vs karıştırdım ama net bişeyler bulamadım bu aday öğretmenlik sürecini ve yapılması gerekenleri nasıl takip edebilirim ?

osimosi
Şef
23 Nisan 2019 22:26

Benim yaptığım hataya düşmeyip kendine başka memurluk bakmalı ben öyle yapmayı düşünüyorum zira.

İzbul
Aday Memur
24 Nisan 2019 11:38

Çok gerekli bir başlık. Bilgisi olan paylaşır inşallah. Film ve kitap listesi vardı örneğin internetteki güncel mi ?

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
24 Nisan 2019 18:11

Akışına birakmali

figo102009
Daire Başkanı
25 Nisan 2019 12:20

Niye öyle dediniz aacaba? Memnuniyetsizliğiniz neyden kaynaklanıyor?

osimosi, 5 yıl önce

Benim yaptığım hataya düşmeyip kendine başka memurluk bakmalı ben öyle yapmayı düşünüyorum zira.

25 Nisan 2019 17:38

Öğrenci

25 Nisan 2019 17:40

Öğrencilere yumuşak davranma ciddi dur geri kalan herşey çoook kolay...

kimler geldi, 5 yıl önce

Öğrenci

kesinti
Aday Memur
25 Nisan 2019 23:51

Öğrenci açısındansa, öğrenci ilk orta lise fark etmez yapacağı en önemli iş ağzından çıkanı yapmalı, yapamayacağını söylememeli. Öğrenci seni dener, söylediğini yapıp yapamadığına bakar. İdari yönden ise kimsenin arkasından konuşmamalı, okuldan kimseyi yakın dost görmemeli, sır paylaşmamalı,. Çok yüksek perdeden konuşmamalı, çok alttan da almamalı. İlkokulda önceliğin okuma yazma anlama 4 işlem ve eğitimi almalı. Bir de unutmamalı ki en basit şeyi bile öğrenci bilmez, öğrenmişliği öğrenmek için yaptırmalı. Örnek; yere çöp atmamalıyız, çocuk bilir ancak atar, anında dönüt düzeltme, yerine göre örnek olarak toplamalıdır. Unutmayın önceliğimiz eğitim, siz eğitmezseniz, dışarıda cemaatler eğitecek ya da terörün eline düşecek. Aidiyet size olmalı, Devletine küstürmeyin, devlet terbiyesini de elden bırakmayın.

mzonen
Aday Memur
26 Nisan 2019 11:43

Merhabalar. İdealist öğretmen olma. İyi niyetli ol ama asla belli etme. Öğrencilere merhametli ol ama asla belli etme. Öğrenciler en çok beni sevsin hatasına düşme, sonra en çok senin başın yanar. Heyecanlı ve idealist ve iyi bir öğretmen olmak istiyorsan bunları belli etme. Öğretmenler açısından ise, bir iki dost bul yeter. Diğerleri zaten yapmacık tavırlar. Çünkü siyaset denen şey her yerde... Sınıfta, öğretmenler odasında... İnsanlık sadece maskelerde mevcut. Kalplerde pek kalmamış. İdareye artistlik yapma. Aman hakkım falan deme. Ne asabi ol ne de yumuşak... Resmi belgeler, toplantılar vs hepsini zamanında yap ki sonra başın ağrımasın... Unutma, yeni nesil öğrencilere yaranayım, aman iyi olayım, aman beni sevsinler havasına ve hatasına girme... Zaten iki üç seneye pişman olacaksın ama zaten bütün meslekler öyle... Bir de hayatı bir konu var: öğrencilere yakın olma, dokunma, dokundurtma... Sonra adın çıkar sapığa... Gördük öyle arkadaşları... İyi niyetini kendine sakla... Vatan millet sakarya hepsi palavra...
figo102009, 5 yıl önce

Niye öyle dediniz aacaba? Memnuniyetsizliğiniz neyden kaynaklanıyor?

mzonen
Aday Memur
26 Nisan 2019 12:45

Sistem köreltiyor... Mecbur ediyor... Pedagojik formasyonda öğrendiklerin teori... Gerçekleri görüyorsun...
mzonen, 5 yıl önce
Merhabalar. İdealist öğretmen olma. İyi niyetli ol ama asla belli etme. Öğrencilere merhametli ol ama asla belli etme. Öğrenciler en çok beni sevsin hatasına düşme, sonra en çok senin başın yanar. Heyecanlı ve idealist ve iyi bir öğretmen olmak istiyorsan bunları belli etme. Öğretmenler açısından ise, bir iki dost bul yeter. Diğerleri zaten yapmacık tavırlar. Çünkü siyaset denen şey her yerde... Sınıfta, öğretmenler odasında... İnsanlık sadece maskelerde mevcut. Kalplerde pek kalmamış. İdareye artistlik yapma. Aman hakkım falan deme. Ne asabi ol ne de yumuşak... Resmi belgeler, toplantılar vs hepsini zamanında yap ki sonra başın ağrımasın... Unutma, yeni nesil öğrencilere yaranayım, aman iyi olayım, aman beni sevsinler havasına ve hatasına girme... Zaten iki üç seneye pişman olacaksın ama zaten bütün meslekler öyle... Bir de hayatı bir konu var: öğrencilere yakın olma, dokunma, dokundurtma... Sonra adın çıkar sapığa... Gördük öyle arkadaşları... İyi niyetini kendine sakla... Vatan millet sakarya hepsi palavra...
Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi