Editörler : E.Kayı Han
31 Ağustos 2009 13:39

Tavsiye Edilecek Aşırlar Sizce Nelerdir?

4-5 aşır bilmekteyim, bazen yetmiyor genişletmem gerekiyor, sizin bildiğiniz veya tavsiye edeceğiniz aşırlar hangileridir? Sure ve ayet numaraları verirseniz sevinirim.

Caferi Tayyar
Kapalı
12 Ocak 2010 23:32

bakara 151

vahdeddinn
Şef
13 Ocak 2010 01:03

bir taziyedeydim yasin den başladım kısa surelerle kısa bir hatim yaptım dua edip bitirdim.

peşpeşe 2-3 imam arkadaş daha geldi birisi başladı bu bakara 152 fezkuruni den

neyse bitti

diğeri 2dk sonra aynı yeri okudu oda bitirdi

diğeri şaka yapıyor gibi aynı yeri okumazmı?

meslektaşlarımın bu huylarını bildiğim için Allahtan farklı oumuşum.

inanın cemaat arkadan laf ediyor bütün hocalar aynısını okudu diye

Caferi Tayyar
Kapalı
13 Ocak 2010 10:50

bu bakara ifadesi yanlış olmuş. imamların hepsinin aynı yeri okuması imamların bilmediğindendir ama sonuçta güzel mesajlar veren bir bölümdür. ben bakara 151 den başlarım daha isabetli olur.

ve devamla fetih suresi son ayette olur

yusuf suresi ilk sayfada olur.

isra 77 de olur bakara ilk 5 ayet olur

yer çok yanii

samar63
Daire Başkanı
13 Ocak 2010 13:29

kehf 107den sonuna kadar

tevbe son ayetler

şuara 91 den aşağı da olur

mustafa_kaya_vekil_i
Şube Müdürü
13 Ocak 2010 14:38

bence imam niteliği olan kişi en az 5 aşır bilmesi gerek,böyle imamlar bilmesede bence kendini geliştirmeli yatmammalı,aldıkları paranın bir nebze olsun hakkını allah huzurunda vermelidir,saygılar.

hafız_ımam
Şube Müdürü
14 Ocak 2010 00:16

MUSTAFA HOCAM 5 OLURMU VALLA AYIP OLUR BI IMAMMIN 5 AŞIR BILMESI AYDA BI TANE EZBERLESIN İŞİ NE HER YIL 10 AŞIR YAPSA GERİSİNİ ARTIK SEN DUSUN NE KADAR OLUR

mustafa_kaya_vekil_i
Şube Müdürü
14 Ocak 2010 14:39

ben en az 5 dedim hocam,bu kadarınıda bilmeyen hocalarımızı tanıyorum hocam,siz ne diyosunuz.

hafız_ımam
Şube Müdürü
14 Ocak 2010 21:53

YANDI O ZAMAN CEMAAT HERGUN AYNI AŞIR TABI ONUDA OKURSA

zeynelhadi
Yasaklı
14 Ocak 2010 22:24

Bakara 214,215,216.ayetler, Kasas;83-85.ayetler, Ahzab 23-27. ayetler. Bu ayetleri ezberlerken Mutlaka mealini de ezberlemek gerekir. Çünkü ancak o zaman Kur'an'ın tadına varılır.

HACI OSMAN HOCA
Şube Müdürü
15 Ocak 2010 22:34

HİKAYE...............

İMAMIN BİRİ NAKİL SINAVINA GİRMİŞ

MÜFTÜ SORMUŞ HOCAEFENDİ KAÇ YILLIK GÖREVLİSİN ?

17 YIL OLDU HOCAM DEMİŞ.

KAÇ SAYFA EZBERİN VAR ?

10 SAYFA

MÜFTÜ KIZMIŞ BUNCA YILLIK GÖREVLİSİN 10 SAYFAYLA İMAMLIK YAPILIRMI ?

İMAM HOCAM ADEM(A.S) 10 SAYFAYLA PEYGAMBERLİK YAPTIYSA BENDE 10 SAYFAYLA İMAMLIK YAPARIM DEMİŞ :))

ŞAKA BİTARAFA 10-15 SAYFA EZBERİ OLANLAR ACİLEN İSTİFA ETMELİ BENCE.ÇÜNKÜ CEMEATİN DAHA FAZLA EZBERİ VAR.

ÇOK MERAK EDİYORUM 5 AŞIRI OLAN ARKADAŞLAR SABAH NAMAZINDA NE OKURLAR ACABA.

Caferi Tayyar
Kapalı
15 Ocak 2010 22:51

osman hoca senin tavsiye edeceğin aşır varmı. ben 5,6 tane yazdım ama . bence bir imam(hafız olmayan) amme cüzünü bilmeli yanında 10 aşır bilmeli. birde zaten fetih hucurat errahman mülk var klasik. bunların yanında bende birde cuma saf münafigun var hedefim er rahmanın altını komple ezberlemektir. inşallah bunun için uğraşıyrum

HACI OSMAN HOCA
Şube Müdürü
17 Ocak 2010 01:26

KURANI KERİMİN TAMAMI AŞIR OLARAK OKUNABİLECEĞİNE GÖRE ÖZELLİKLE DİN GÖREVLİLERİNE AŞIR TAVSİYE ETMEYİ DÜŞÜNMEM.

ARKADAŞLAR HAFIZ OLMAK YETMİYOR CENABI HAK HAFIZ ÖLMEYİ NASİP EYLESİN İNŞAALLAH.

GEÇENLERDE BİR HOCAMIZ GÜNDE BİR SAATİNİ DÜZENLİ OLARAK KURANA AYIRAN BİR ARKADAŞIMIZ HAFIZ DEĞİLSE 3 YILDA HAFIZ OLABİLECEĞİNİ HAFIZSA MÜKEMMEL BİR HAFIZ OLACAĞINI SÖYLEDİ.

HAFIZ OLMAYAN BİR ARKADAŞIMIN MEALİYLE BERABER 60 AŞIRI OLDUĞUNU SÖYLESEM NE DERSİNİZ.

MÜTEAHHİTLİK YAPAN BİRİYLE TANIŞTIM KURRA OLDUĞUNU SÖYLEDİ ŞAŞIRDIM.NASILLIĞINI ŞÖYLE AÇIKLADI 40 YILDIR SABAH 1 CÜZ YÜZÜNDEN,AKŞAM BİR CÜZ YÜZÜNDEN,AĞIR AĞIR OKUYORMUŞ.BUNU HİÇ BİR GÜN İHMAL ETMEMİŞ HASTAYIM OKUMAYIM YOK.BU GÜN BAYRAM YOK.MİSAFİRİM VAR OKUMAYIM YOK.ARTIK ÖYLE BİR HALE GELMİŞ Kİ YORGUN OLUP OKUMADAN YATTIĞI ZAMAN GECE UYKU TUTMUYOR KALKIP BİR CÜZ KURAN OKUYORMUŞ.BİR CÜZ OKUMADAN KAHVALTISINI YAPAMIYORMUŞ.

KONU FARKLI YÖNLERİYLE İLGİ ALANIM OLDUĞU İÇİN YAZMA GEREĞİ HİSSETTİM İNŞAALLAH BAŞLIK DIŞINA ÇIKMAMIŞIMDIR.A.E.O

Caferi Tayyar
Kapalı
17 Ocak 2010 11:47

eyvallah

önder_reis
Genel Müdür
18 Ocak 2010 12:03

hocam sizlere tavsiyemm..

Zaman Ve Zeminin müsadesine göre ölçüyü iyi ayarlamak lazım.

Adabına uygun olarak latif bir seda ve olgun bir eda ile okunan Kur'an Sesi Hiç Bir Müslümanı Kaçırmaz..

Kuranı kerimde benim şahsen yaptığım ölçtüler şu şekilde..

''Tı'' ve ''Mim'' secavedi olan yerlerde kesmek münasip olur.

veya Kuranı Kerimin Herhangi bir yerinden iki '' ayn'' secavedi arasında miktar okunabilir..

Aşır-ı Şerif on ayete alem olmuştur. ve bu ayet sayısında okumak müstehaptır. Ancak Her Okunuşta On Ayeti Okumayabilirsin..

Şimdi Bahsedeceğim Yerlerde Yazacağım Ayetleri Okumak Daha Efdaldir..

1-) Peygamberimizi Amma meclislerinde şu sure ve ayetlerden başlanır..

Ahzap 38. Ayet, Ahzap 45.Ayet, Tevbe 127.Ayet, Feth 27.Ayet

İsra 1. Ayet, Araf 157.Ayet, Necm 1.Ayeti Kerimeden Başlanır Yukarda Yazdığım Şekil Uygulanır..

2-)Nikah,Düğün ve Zifaf Meclislerinde..

Ahzap 50.Ayeti, Rum 20. Ayet, EzZariyat 49. Ayet, En Nur 32. Ayet, El Hucurat 13.Ayeti Kerime.

3-)İlim, Kur'an, Dini Sohbet Ve İcaze Merasiminde..

Bakara 31.Ayet, Fatır 29.Ayet, Mücadele 11.Ayet Fatır 27.Ayet

Enfal 2.Ayet, ElVakia 75-76. Ayet, El Hıcr 87 Ayeti Kerimelerden Başlanır Yukardaki Metod Uygulanır Sayın Hocam..

İnşa-ALLAH Yardımcı Olabilmişimdir Hayırlı Vazifeler..

barboros447
Aday Memur
08 Temmuz 2012 11:47

arkadaşlar bu konuya müdahil olmadan geçemedim ama inanın öyle imamlar var ki özellikle şehir merkezlerinde cemaatin yoğun olduğu vakitlerde adam bir kaç ayet aşrı şerif okumadan namazı tamamlıyor.kardeşim sen merkezdeki camide görev yapıyorsan hem sesin güzel olacak hem kıraatın güzel olacak hemde öğle ve ikindide namazdan sonra cemaati coşkulandıracak kuran tilaveti yapacaksın.il müftülüklerimizden istirham ediyorum bu konuya hassasiyet göstersinler.

ismiyy
Aday Memur
10 Haziran 2013 20:57

Gerçekten üzerinde durulması gereken bir konu ama pek ciddiye alan olmamış.Kendini bilen müslüman kendini geliştirir hadiste demiyor mu ? ''İki günü eşit olan ziyandadır.''

Hafız yasin
Aday Memur
18 Mayıs 2014 00:50

Cenazelerde Bakara 153 yerine Ankebut 57-63 okumalısınız .. Bakara 153 okuyan imamlara artık avam gözüyle bakılıyor .. Nerelerde hangi aşırlar okunacağını kısaca yazıyorum :

1-Bir Müessesenin açılışında:

bakara148;nisa29-30 (Besmele ile geçiş)

bakara 275-277(zaman müsaitse sayfanın tamamı değilse 275-277)

nur35-38

cum'a 9-11

2-nikah-nişan,düğün meclislerinde :

Rûm 20-27

Nûr 32-34

furkân 71-77

3-Sünnet merasimlerinde:

Nahl 120-128

Nisa 122-126 veya 124-126

4-Şehitleri anma töreni :

Ali imran 169-173

Enfal 59-64

Fetih 1-7 yada 27-29

5- Kur'an cemiyetlerinde :

Fatır 29-33

Kasssa 83-88

6-Kandil gecelerinde:

Duhan 1-8 ( Kadir gecesi )

Zuhruf 1-10 (kadir gecesi )

İsra 1-10 (mirac gecesi)

Necm 1-22 (Mirac gecesi)

ahzab 40-48 ( mevlid kandili)

âli-imran 144-148 (mevlid kandili)

mü'min 7-9 (regaib kandili)

Şûra 20-26 (regaib gecesi )

7- HASTA ZİYARETLERİNDE:

Bakara 163-164

Al-i imran 26-27

8-HACC İLE İLGİLİ DURUMLAR:

bakara 124-128

bakara 197-202

hacc 26-33

9-CAMİ, MESCİD AÇILIŞLARINDA:

Tevbe 17-20

Bakara 114-117

.

.

.

Temel kabul edilen bütün imamların ve okuyucuların ezberinde olması gereken aşırlar :

Al-i imran 190-194

Tevbe 123-129

İsra 78-84

Fetih 27-29

Bakara 153-157

Bakara 183-186

Duhan 1-8

Maide 54-57

Benim tavsiye ettiğim rahat, kolay, güzel okunabilecek aşırlar:

Âl-i imran 196-200

Al-i imran ilk sayfası

Yunus 5-10

A'raf 54-58

Şûra 51-53

ihfa ,idgam misleyn meal gunne, medd-i lin lerin çok olduğu aşırları seçmeniz daha iyi olur bu kaidelerde nağme yapabilirsiniz...şedde ve cezm lerin çok olduğu aşırları seçmemelisiniz...meddi munfasıl - muttasıl - lazım ın çok olduğu aşırları nefesinize güvenmiyorsanız seçmeyin ... Eğer meddi arızda nağme yapamama yada makamı kaydırma sıkıntıları yaşıyorsanız sonu üstün ve tenvinli biten 1 elif miktarı â sesiyle durabileceğiniz aşırları seçerseniz daha güzel bir okuyuş yaparsınız ... Mesela Şûra 51 - 53

ilam34
Memur
18 Mayıs 2014 09:42

Selamun aleykum.

Güzel paylaşımlar olmuş kardeşler.Düşüncelerini paylaşanlardan Allah razı olsun.

Samsun bafrada görevli arkadaşımla konuştum.Münhal kadro sınavına girmiş.Samsun müftümüz duha ve altının mealinden soruyormuş.Benim şahsen hoşuma gitti.

Acizane düşüncem;

Aşırların meallerinden ziyade tefsirlerini okumak daha doyurucu olacaktır.Mesela celaleyn tefsiri diğer tefsirlere nazaran daha kısa.Vaaz ederken yada aşırdan sonra kısa bir sohbet yapmak isteyen arkadaşlarımıza faydalı olur.

Tefsir olayında dikkat edilmesi gereken bazı kaideler var tabiki.Her kardeşimiz lisans mezunu yada özel bir akademide felan eğitim görmemiş olabilir.Bulunduğumuz yerde biraz tahsil yapmış,aldığı tahsili hayatına tatbik etmeye çalışan arkadaşlar varsa onlar ile USUL okumakta fayda var.Usulün hepsini okumasada bazı kaideleri bilmesinde fayda var.

Allah cümlemizin yardımcısı olsun...

hakbatiliyener
Daire Başkanı
19 Mayıs 2014 10:42

kişi durumuna göre hangi yerdeyse,merasimdeyse ona göre ayetler okumalıdır. elinde bir türkçe meal kuranı kerimle bile olsa açıp okuyabilir, türkçesinden. çünkü önemli olan insanların anlamasıdır.

ama kişinin kuranı kerimi şöyle bilmesi gerek, tefsirini bolca okumalı ki, hangi ayetler hangi durumlar için inmiş,ne mesaj veriliyor.

zaten her imamın bilmesi gereken sureler var.oralardan çokca aşır çıkar. fetih,hucurat, yasin, mülk, rahman, 30. cüzdeki sureler......

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi