Editörler : oto-danisman-expert
09 Ocak 2009 07:32

İstifa eden Uzman jandarmalar (muvazzaf) memurluğa dönebiliyormu? (cvp yazarsanız sevnirim)

ARKADAŞLAR BEN UZMAN JANDARMA İKEN İSTİFA ETTİM, KANUNDA MEMURLUĞA DÖNÜŞÜMÜZ İÇİN UZMAN ERBAŞ VE JANDARMALAR İÇİN GEÇERLİ KANUNLAR UZMAN JANDARMALAR İÇİNDE GECERLİDİR DİYOR AMA BAZILARI BENİM KAFAMI KARIŞTIRDI. EGER BİLEN VARSA BİZİM MEMURLUĞA DÖNÜŞÜMÜZDE UZMAN ERBAŞ ARKADAŞLARIMIZ GİBİMİ OLUYOR CEVAP VERİRSENİZ SEVNİRİM. HERKESE SAYGILAR..

fatihler2000
Şube Müdürü
09 Ocak 2009 17:23

emud la irtibata geçiniz onlar başbakanlık personel başkanlığına bu konu ile ilgili görüş yazdılar sanırım

halikarnas123
Aday Memur
12 Ocak 2009 20:46

ÖNCELİKLE BOŞ KADROSU OLAN BİR KURUNUM SENİ KABÜL ETMESİ GEREKİR UZMAN ERBAŞLAR GİBİ DİREK GEÇİŞ VEYA İNFAZ KORUMA MEMURU OLAMIYOSUN.BOŞ KADRO OLAN YERİDE BULMAK AÇIKCASI KOLAY DEĞİL BİLGİM BU KADAR SAYGILAR.

thk9
Yasaklı
12 Ocak 2009 21:03

''KANUNDA MEMURLUĞA DÖNÜŞÜMÜZ İÇİN UZMAN ERBAŞ VE JANDARMALAR İÇİN GEÇERLİ KANUNLAR UZMAN JANDARMALAR İÇİNDE GECERLİDİR'' diyorsun eğer öyle yazıyorsa bu soruyu sormaman lazımdı.Yani Uzm.Erb.ların direk memurluğa geçme hakkı diğer person için geçerli değil.Sanırım farklı kanun maddesini buraya yazdın.Ayrıca madem bu konularda bilgili değilsin,araştırmadan ne diye istifa ettin be kardeşim.

Netice olarak şartlar KPSS ile yüksek puan alıp müracat şartlarının tuttuğu kamu görevlerine memur olarak girme şansın var.Tabi diğer adaylarla eşit şartlarda.Yani sana özel bir hak yok.

enes_hayrabolu
Şube Müdürü
13 Ocak 2009 16:07

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde; "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.

657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.

Yasama görevinde veya bakan olarak geçirilen her yıl bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir." hükmü yer almaktadır.

657 sayılı Kanunun 54 üncü maddesi uyarınca, asgari adaylık süresi olan 2 yıl görev yapmanız, kendi isteğinizle çekilmiş (istifa) olmanız ve kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetinize ihtiyaç duyulması halinde açıktan atama ve görevde yükselme mevzuatı çerçevesinde atanmasının kamu kurum ve kuruluşlarının takdir yetkisinde bulunmaktadır.

Çalışacağınız ve sizi alacak olan kurumu sizin bulmanız gerekmektedir. Memur çalıştıran bütün kurumlara dilekçe ile müracaat etmenize mani bir husus bulunmamaktadır ANCAK MECBURİ HİZMET süreni tamamlayacak sın ,açıktan atama izni bulunan kurum bulacaksın ve çok kuvvetli bir torpilin olacak ...

Hatice Atalay
Kapalı
29 Temmuz 2009 09:39

şimdi ben anlamadım bu muvazzaf uzman jandarmalar için 10 yıl doldurmak şart mı yoksa şart değil mi?

karayel_2005
Şube Müdürü
29 Temmuz 2009 13:15

Şu muvazzaf kelimesinin manasını bilmeden yazılar yazanlar bir zahmet sözlüğe baksınlar.Sonuçta askerlik yükümlülüğünü yerine getiren er ve erbaşlarda muvazzaftır.İfade tarzı daha açıklayıcı olabilirdi.Biride kalkarda o manada kullanılmadı mecburi hizmet manasında kullanıldı derse neden o şekilde yazmaz onuda anlamış değilim.

Hatice Atalay
Kapalı
30 Temmuz 2009 09:39

ben günlerdir muvazzaflığı ve uzaman jandarmalar için kanunları öğreniyorum ama son çıkan yasaya göre kimler normal memuriyete geçebilir onu merak ediyorum.Sizlerden de sadec bunun için cvp arıyorum

beytepeli1984
Daire Başkanı
30 Temmuz 2009 20:36

karayel

pamuk ipliği ile bağlı oldugun TSK nın temeli disiplin üzerine kuruludur.Bu nedenle seni astsubay ve uzman jandarma statüsünü taşıyan üstlerine karşı saygılı olmaya davet ediyorum.sanaldan yazabildiklerin cesaretinden değil cehaletinden kaynaklanıyor...

karayel_2005
Şube Müdürü
31 Temmuz 2009 12:45

Beytepeli

1.Ben hiç bir yere hiç bir şekilde pamuk ipliği ile bağlı değilim.Böyle biline.Nedense bu pamuk ipliği 16 senedir bir türlü kopamadı.

2.Astsb statüsü ile bir işim olmaz ama sen orda kendine pay çıkarıyorsun yalaka.

3.Disiplinden bahseden ukala nedemek anı yaşa cahil herif.

4.Kemik durumunu biliyorsun ve muhatap olma.

5.Gerçektende burası sanal ortam.

thk13
Yasaklı
31 Temmuz 2009 20:51

Değerli Arkadaşlar bu konuda çok önemli bir değişiklik var.Buna göre TSK da Sb.Asb.uzm.J.lardan ''kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile 657 Sy.Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler." hükmüne ait tebliğ yayınlanmıştır.Yani şartları uyan ve meslekten ayrılmak isteyen sb.asb.ve uzm.J.lara kurum değişikliği yolu açılmıştır.

Tebliğin ilgili bölümü aşağıdadır.

28 Temmuz 2009 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 27302

TEBLİĞ

Devlet Personel Başkanlığından:

KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ

(Devlet Memurluğuna AlInma)

(Seri No: 1)

Kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur statüsünde çalışmak isteyen vatandaşlarımızın aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde hareket etmeleri gerekmektedir.

6. Diğer Personel Kanunlarına Tabi Olanların Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde; "657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde, en az iki yıl çalışmış olup da görevlerinden kendi istekleriyle çekilmiş bulunan veya görev süreleri sona eren;

- 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi subay ve astsubayların,

- 4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanuna tabi sözleşmeli subay ve sözleşmeli astsubayların,

- 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi uzman jandarmaların,

- 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa tabi hakim ve savcıların,

- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin,

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdamları; durumlarına uygun boş kadro bulunması ve hizmetlerine ihtiyaç duyulması halinde, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

thk13

beytepeli1984
Daire Başkanı
31 Temmuz 2009 23:15

karayel astsubay diyerek kimseye yalakalık yapmadğımı bilmeni isterim.(kendimden bahsetmiştim) uzman jandamra komutanların diyerekte üstlerin olan uzman jandarmaları bahsettim ki çok açık (bakıınız 3466 s.k. 9.mad.)

uamrım açıklayıcı olmustur.yalaka lafını yedirmemi ister misin sana.

thk13
Yasaklı
01 Ağustos 2009 11:50

Sabrında bir sınırı.Terbiyesizliğinizi gidin özelden yapın.sizin tantun atışmanızı okumak zorunda değiliz.

bu konu meslekten ayrılmak isteyen ve birçok kişi için çok önemli bir fırsat.Saçma sözlerle çok önemli bir konuyu kaynetmeyin.

Bu saçma yazışmalar,sataşma ve hakaretlerde haberleşme özgürlüğümü oluyor anlamış değilim.Editör arkadaşlar bu konularda acaba ne düşünüyorlar merak ediyorum.

karayel_2005
Şube Müdürü
01 Ağustos 2009 18:23

tow-milan

yazıları incelemeden bazılarının beyanı üzerine beni uyarmanı anlamıyor adilane davranışını sorgulamanı istiyorum.

efekaan24
Şef
01 Ağustos 2009 21:34

beytepeli sen hala boş işlerlemi ugraşıyorsun millete sataşarak biryerlere varamazsın.tedavi, olman dilegiyle saglıcakla kal...

96--97
Şef
25 Ağustos 2009 09:52

benim sorum farklı arkadaşlar

benim bir arkadaşım kara kuvvetlerinde sözleşmeli uzman çavuştu ve iki yıl görev yaptıktan sonra sözleşmeyi kendi isteği ile yenilemedi bu arkadaşında memurluğa geçiş hakkı bulunuyormu lütfen yardımcı olun.Özlede mesaj bırakabilirsiniz.teşekkürle.

Jandarma :)
Aday Memur
20 Eylül 2009 10:43

28 temmuz 2009 resmı gazete yatay geciş hakkı verıyor kardesim.

6.MADDE : Diğer Personel Kanunlarına Tabi Olanların Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde; "657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde, en az iki yıl çalışmış olup da görevlerinden kendi istekleriyle çekilmiş bulunan veya görev süreleri sona eren;

- 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi subay ve astsubayların,

- 4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanuna tabi sözleşmeli subay ve sözleşmeli astsubayların,

- 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi uzman jandarmaların,

- 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa tabi hakim ve savcıların,

- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin,

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdamları; durumlarına uygun boş kadro bulunması ve hizmetlerine ihtiyaç duyulması halinde, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde yer alan aynı hüküm gereğince aşağıda sayılanların da Devlet memurluğuna alınmaları mümkündür:

turkuaz_79
Kapalı
01 Ekim 2009 22:02

imkanı olan arkadaşlar değerlendirsin bence...

emre_43_11_26
Kapalı
10 Ekim 2009 16:21

arkadaşlar şimdi subaylar bile memur olabiliyor ama kendini yok muazzaf yok sözleşmeli vs vs diye ayrım yapanlar hepinizde aynı milletin evlatlarısınız uzm jjandarmadan biri diyor ki sözleşmelileri küçük görüyor ya kardaşim senin bulunduğun kuvvette de sözleşmeli sb astsb yokmu sen muazzafsında onlara üst olarak bakmıyormusun kimse kendini yüksek görmesin,hizmetinizi TSK'ne ve TÜRKİYEYE yapıyorsunuz siz aranzda birbirinizle didişirseniz ohooo düşman gelir kasaturayı sokar mermi sesleri kafanızın üstünden geçerken nasılda astlığı üstlüğü unutuyorsunuz ..kendinize gelin ya:Arkadaşlar kanunlarda artık her TSK personelini kapsayan geçiş hakkı var

notto2010
Aday Memur
07 Mart 2010 16:56

muazzaf demek çalışan demek.bunu unutma

notto2010
Aday Memur
07 Mart 2010 17:05

erden mareşale kadar herkes muazzaftır.muazzafın anlamı çalışandır.uzman jandarma demen yeterli burdaki herkes asker bunları bilir.

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi