Editörler : E.Kayı Han
02 Eylül 2011 20:05

Namaz kılarken aklımıza başka şeyler geliyorsa (vesvese)

vesvese : şüphe, kuruntu, aklımıza gelen olumsuz düşünceler, hayalimize gelen pis görüntülerdir.

şeytanın amacı : insanları Allah'tan (c.c.) uzaklaştırmak için insana vesvese vermektir.

vesveseye önem verdikçe, onu büyük gördükçe büyür, küçük gördükçede küçülür yok olur.

vesveseyi şeytan kalbimize koyar eğer kalbimiz kabul ederse Allah yolundan uzaklaşırız. eğer kalbimizle Allaha iman ediyorsak kalbimize yerleştirilen vesvese sadece hayal dünyamızda kalır.

Hiçbir müslüman kötü söz ağzından çıkmadığı sürece ve bunu davranışa dönüştürmediği sürece düşündüklerinden sorumlu değildir.

şeytan bize vesvese vererek namazı bırakmamızı sağlamak ister.

bizler müsliman olarak bu vesveseye kanmayıp namazlarımızı kılmaya devam edelim. devam ettikçe şeytanı mağlu edeceğizdir.

Buhte
Şef
02 Eylül 2011 22:09

İnşallah.

tawa roje
Şube Müdürü
02 Eylül 2011 22:12

Allah razı olsun güzel paylaşım...

zaten şeytan Allah yolunda gitmeye çalışanlarla uğraşır biz de onun bizi alt etmesine izin vermeyelim inşaAllah....

endip25
Kapalı
02 Eylül 2011 22:19

Vesvese varsa herşey yolunda demektir! Yoksa ortada bir sorun vardır! Şeytan saptırmak için uğraşır! Uğraşmıyorsa ya onun izindeyiz yahut çok yüksek bir imana sahibiz bizle uğraşamıyor! Bana gelen vesveseye hep şeytan seni sevindirmeyeceğim diyerek hadi uğurlar olsun derim.

sahin.fatih
Yasaklı
02 Eylül 2011 22:40

kılacağın namazı son namazınmış gibi kılarsan zamanla dünyalık işlerde akla gelmez.

sepetyus
Müsteşar Yardımcısı
02 Eylül 2011 22:51

bir kitapta okumuştum.

Peygamber efendimiz (s.a.v) damadı hz. Ali (r.a.)'ye buyurmuşlarki, Eğer hiçbir şey düşünmeden namaz kılarsan sana hırkamı hediye edeceğim...

Hz. Ali (r.a.) namaza durur ve namaz esnasında düşünür acaba eski hırkasını mı ? yoksa yeni hırkasını mı hediye edecek diye.

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
02 Eylül 2011 22:55

nas ve felak süesi okumak lazım ama yinede oluyo bu gıcık vesvese..

ckartal
Kapalı
02 Eylül 2011 23:31

ben de namaz kılarken bazen dünyevi işler geliyor ama namazı dosdoğru kılmak diye bir kitap okudum o biraz iyi geldi diyebilirim:)

sepetyus
Müsteşar Yardımcısı
02 Eylül 2011 23:38

bende namaz kılarken dünya işlerini düşünmemek için kendimi imam olarak düşünerek namaz kılıyorum. sureleri yalnızsam dışımdan okuyorum. eğer camide kılıyorsam kendimi imamın yerine koyuyorum. baya faydası var tavsiye ederim :)

gül-feşan
Müsteşar
02 Eylül 2011 23:42

ckartal zahmet olmazsa kitabın yazarı ve tam ismini yazabilirmisiniz?

gül-feşan
Müsteşar
03 Eylül 2011 00:03

Şeytan, kalbe vesvese verir. Allahü teâlânın ismi söylenince hemen kaçar. Söylenmezse vesvese vermeye devam eder. [Ebu Ya?la, İbni Adiy]

gül-feşan
Müsteşar
03 Eylül 2011 00:14

kitabı buldum,zahmet etmenize gerek kalmadı

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
03 Eylül 2011 00:19

gülfesan tamamda o kadar dua okuyoruz..fatihayı okuoruz..yinede malesef vesvese cok sinir ya..

gül-feşan
Müsteşar
03 Eylül 2011 00:35

vesvese deyip üstünde durmamak gerek mesela abdest alıyoz kolumu yıkadımmı diye sorular başlıyor içimizde kaynamaya sen o kolu herzaman yıkıyorsundur ama her defasında o soru sana mutlaka günde en az bir kez içine işliyodur burda yapmamız gereken vesvese deyip tekbir getirmek namaza başlamadan önce La havle okunması tavsiye ediliyor,namazın kaçıncı rekatta olduğumuzu düşünürüz 2-3 diye şüpheleniriz,niyetlendim mi,tekbir getirdim mi,üstümde necaset varmı, abdesttim bozuldu mu soruları şeytanın bize oyunları din kolaylık dini sadece farzları yapmamız gerektiğini unutup hep daha iyisi olsun diye şeytana uyup nefsimize ağır gelmesini sağlayıp ibadetlerimizi zor hale getiririz yada vazgeçmeyi tercih ederiz yani şeytanı dinleriz ve Rabbimizi dinlememiz gerektiğini anlıkta olsa unuturuz biz Allah'a kulluk için varız...

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
03 Eylül 2011 00:40

aynen sana katılıyorum canım..oldu deyip devam etmek...felak ve nas süreleri..

03 Eylül 2011 03:28

birazda konsantre ol ama birdget.. sen kaldın Felak ve Nas surelerinde.. Gül Feşan çok güzel yazıyorsun.. iltifat mı %100..

özgürçağrı__
Aday Memur
03 Eylül 2011 08:30

namaz kılarken kendimi mahşerde Allah ın huzurunda hissediyorum, sanki hesap verirmiş gibi.. etkili oluyor, birde alışkanlık diye birşey var, biraz süreklilik kazandırldığında vesveseler biter veya çok azalır...

özelikle mevlananın namaz harketlerinin anlamı üzerine yorumu var, mutlaka okuyun, çok güzel, namazdaki hareketlerin aslında mahşerdeki hesap anındaki tavırlarımız olduğunu iddia ediyor..

buket44
Şef
03 Eylül 2011 19:48

vesvese her zaman çıkar karşımıza.mutlaka ihlas,felak ve nas surelerini okuyunuz.bir de namaza başlamadan önce bir miktar sirke ile ağzı çalkalamak etkilidir.bir de editörün şu yorumu iyi anlaşılmalı"vesveseye önem verdikçe, onu büyük gördükçe büyür, küçük gördükçede küçülür yok olur.

vesveseyi şeytan kalbimize koyar eğer kalbimiz kabul ederse Allah yolundan uzaklaşırız. eğer kalbimizle Allaha iman ediyorsak kalbimize yerleştirilen vesvese sadece hayal dünyamızda kalır."çok doğru bir yorum ve gerçekten katılıyorum.

03 Eylül 2011 19:54

Başka şeyler pek gelmiyor aklıma

ama çok esniyordum namazda bu babamın dikkatini çekmiş şöyle bişey söylemişti bana

'esneme hissettiğinde içinden Peygamber efendimiz namazda hiç esnemezdi diye geçir birdaha esnemezsin 'dedi denedim ve gerçekten de etkili oldu.

sepetyus
Müsteşar Yardımcısı
03 Eylül 2011 19:58

namaz esnasında şeytan burnumuzdan üflermiş o zaman esnermişiz. esnememek için yutkunmak gerekirmiş veya ağzımızı esnerken kapatmak

zer...
Müsteşar Yardımcısı
03 Eylül 2011 19:58

Namazdan önce abdestle başlıyor vesvese vermeye :S

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi