Editörler : swat3410E.Kayı Han
09 Ekim 2019 00:44

İmkansız mı?
Elinizi vicdanınıza koyun ve ana gündem maddesinin bir haksızlığın ortadan kaldırılması gerektiğine olanak verin. Kan ağlıyoruz. Mağduruz. Neymiş o ? "Parsiyel veya Total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır." işte bu cümle. EGM Sağlık Şartları Yönetmeliği.. Yıllardır bu topraklarda hayalini kurduğumuz, gayret ettiğimiz, umudumuzu yitirmek istemediğimiz canımızı her sene yakan bu cümle. Çok haksızca çok. Yazık. Askerliğimizi faal olarak yapabiliyoruz, ehliyet alabiliyoruz, diğer kolluk kuvvetlerinde (gümrük muhafaza, orman muhafaza, infaz koruma memurlukları gibi vs..) görev alabiliyorken, nedir bu engel Allah aşkına? Bizde sizler gibi renkleri her tonuyla görebiliyoruz. Tabiri gereği halk nezdinde oldukça hatalı bilinen bu durum asla güvenlik kadrolarında yer almak için engel değildir. 2019 yılındayız başka tabirle uzay çağında. Nedir bu reva? Nedir bu üvey evlat muamelesi? Kuru kuruya mı talep ettik? HAYIR! Konu ile ilgili sosyal çalışmalarımız yanısıra, gerekli mercilere ve ilgililere konunun gerçek anlamda mesleği icra etmekte bir engel olmadığını dosyalar hazırlayarak, uluslararası prosedürleri ve ilgili tıbbi mercileri referans göstererek etkin bir çalışma ile güçlü bir sunum sağladık. Şu ana dek 5 kanun teklifi ve 1 soru önergesi ile TBMM çatısı altında kamu nezdinde ve ilgililere farkındalık sağlamak gayreti içinde olduk. Ancak son gelişmelerle anlaşıldığı kadarıyla uluslararası standardın gerisinde kaldığımızı kabul ettiğimiz konu için geri kalmakta ısrar edilmiştir. Bir engel de sen kaldır. Sen de bir renk körü olabilirdin, olabilirsin. Engelin kaldırılması dileğimle.. Yaşamak sanat, birlikte yaşamak büyük sanattır. "Büyük işleri, önemli atılımları; ancak birlikte çalışma ile elde edebiliriz." (Mustafa Kemal Atatürk) #renkkörlüğüengeldeğildir

ziyo sıkandalyan
Aday Memur
09 Ekim 2019 00:46

kesinlikle katılıyorum. Renk körlüğü ve kısmi renk körlüğü bu mesleği yapmaya engel değildir /olmamalidir. Bu uygulama Yüzbinlerce vatan evladının mağduriyetine sebep olmakla beraber yıllardan süregelen kanayan yarasıdır . Devlet büyüklerimizin bu durumu ivedilikle çözmesi ve gerekli yasal düzenleme yapmasi gerekmektedir.

Meh.foz
Aday Memur
09 Ekim 2019 00:50

kardesim gercekten cok haklisin uzay caginda renk körlüğü sacmaligi nedir ya mesela ben gorsel sanatlarla uğraşıyorum ve bu saçmalık karsima cikana kadar renk koru olduğumu bilmiyordum hayatimin hicbir yerinde de eksikligini hissetmedim.

Realist Bey
Yasaklı
09 Ekim 2019 01:29

Acaba bu meslekte bir eşgal tarifi alırken veya verirken sıkıntı olur diye mi kabul etmiyorlar ? Kalabalik içerisinde sarılı birini vurman gerekti sen de tuttun kırmızılıyı vurdun masum adam gitti buyur.

Kadir Kardeşler
Aday Memur
09 Ekim 2019 01:49

hocam şimdi renk körlüğü iki çeşittir. biri total renk körlüğü yani tam renk körlüğü diğeri de parsiyel renk körlüğü kısmi renk körlüğü. sizin bahsettiğiniz total renk körleri için geçerli sayılabilir. Ancak kısmı renk körleri olanlar için renk ayırt etme sorunu yoktur. Herkes gibi renkleri olduğu tonuyla görür. Kırmızıyı kırımızı sarıyı sarı yeşili yeşil turuncuyu turuncu vs.. görürler. İşte bu genelleme yüzünden mağdur olanlar oluyor. Halk nezdinde ismi nedeniyle oldukça yanlış anlaşılan ve hatalı bilinen bu durum kolluk Kuvvetleri içinde sadece EGM ve TSK nezdinde yetersizlik olarak kabul ediliyor. Maalesef haksızca. Kısmi renk körlüğü yaşam standardını asla düşüren bir neden değildir. Her insan gibi hayatı tüm renkleri ile görebilmekte ve algılayabilmektedir. Haykırışımız bu nedenledir ki bu hata bir an önce düzeltilsin. Kimsenin hakkına girilmesin. İnşallah bu konu ile ilgili olumlu gelişmeler olur.
Realist Bey, 5 yıl önce

Acaba bu meslekte bir eşgal tarifi alırken veya verirken sıkıntı olur diye mi kabul etmiyorlar ? Kalabalik içerisinde sarılı birini vurman gerekti sen de tuttun kırmızılıyı vurdun masum adam gitti buyur.

Paemcikız
Aday Memur
09 Ekim 2019 01:55

Ee o zaman herşey normalse fark ne?

Kadir Kardeşler, 5 yıl önce
hocam şimdi renk körlüğü iki çeşittir. biri total renk körlüğü yani tam renk körlüğü diğeri de parsiyel renk körlüğü kısmi renk körlüğü. sizin bahsettiğiniz total renk körleri için geçerli sayılabilir. Ancak kısmı renk körleri olanlar için renk ayırt etme sorunu yoktur. Herkes gibi renkleri olduğu tonuyla görür. Kırmızıyı kırımızı sarıyı sarı yeşili yeşil turuncuyu turuncu vs.. görürler. İşte bu genelleme yüzünden mağdur olanlar oluyor. Halk nezdinde ismi nedeniyle oldukça yanlış anlaşılan ve hatalı bilinen bu durum kolluk Kuvvetleri içinde sadece EGM ve TSK nezdinde yetersizlik olarak kabul ediliyor. Maalesef haksızca. Kısmi renk körlüğü yaşam standardını asla düşüren bir neden değildir. Her insan gibi hayatı tüm renkleri ile görebilmekte ve algılayabilmektedir. Haykırışımız bu nedenledir ki bu hata bir an önce düzeltilsin. Kimsenin hakkına girilmesin. İnşallah bu konu ile ilgili olumlu gelişmeler olur.

Paemcikız
Aday Memur
09 Ekim 2019 01:56

Var ya realist favorimsin şu mecrada😄

Realist Bey, 5 yıl önce

Kadir Kardeşler
Aday Memur
09 Ekim 2019 02:08

Farkı 1900 lü yılların başında düzenlenen bir kitaptaki sayılar belirliyor. Ne kadar mantıklı ? İşte sıkıntı burda. Sayın bakanımızında hem makamında bize hem tv programlarında kamuya verdiği demeçlerde de olduğu gibi uluslararası standartların gerisinde kaldığımız gerçeğidir. Bu konuda onlarca hekimden ve abd başkanlarından, bahse konu güvenlik kadrolarında icra edilmesi istenilen meslek için engel olmadığı referansları ve görüşleri tarafımızca derlenerek ilgililere iletildi. Canımızı yakan bariz hak ihlali olarak görüldüğüne konuya vakıf herkesin görüş bildirdiği engelin mevcutta hala kısıt ifade etmesi ve önümüzü kapatmasıdır. Kesinlikle bu mesleğin icra edilmesi için engel değildir.
Paemcikız, 5 yıl önce

Ee o zaman herşey normalse fark ne?

Realist Bey
Yasaklı
09 Ekim 2019 02:40

Madem öyle evet kısmi renk körlerinde bir magduriyet söz konusu dilerim lehinize kararlar çıkar.

Farkı 1900 lü yılların başında düzenlenen bir kitaptaki sayılar belirliyor. Ne kadar mantıklı ? İşte sıkıntı burda. Sayın bakanımızında hem makamında bize hem tv programlarında kamuya verdiği demeçlerde de olduğu gibi uluslararası standartların gerisinde kaldığımız gerçeğidir. Bu konuda onlarca hekimden ve abd başkanlarından, bahse konu güvenlik kadrolarında icra edilmesi istenilen meslek için engel olmadığı referansları ve görüşleri tarafımızca derlenerek ilgililere iletildi. Canımızı yakan bariz hak ihlali olarak görüldüğüne konuya vakıf herkesin görüş bildirdiği engelin mevcutta hala kısıt ifade etmesi ve önümüzü kapatmasıdır. Kesinlikle bu mesleğin icra edilmesi için engel değildir.

Kadir Kardeşler
Aday Memur
09 Ekim 2019 03:21

Teşekkür ederim.
Realist Bey, 5 yıl önce

Madem öyle evet kısmi renk körlerinde bir magduriyet söz konusu dilerim lehinize kararlar çıkar.

Paemcikız
Aday Memur
09 Ekim 2019 11:26

Tamam da demek ki farklı gördüğünüz bi renk ya da renkler var ki o sayıları farklı görüyorsunuz.Sonuçta bişeyleri belirlemenin bi kıstası olmak zorunda 1900 lerde yazılmış artık modası geçmiş eskimiş diye küçümsemek mantıklı değil. Röntgen de bulunalı yıllar oluyo bi hastalığı orda gördüğünde zaten yıllar önce bulunmuş bi makine bu hastalık bile değil diye itiraz etme hakkı olmuyor kimsenin. Bana siz biraz kendinizi kandırıyorsunuz gibi geldi şartları kendine uydurmaya çalışanlardan da komple fenalık geldi zaten

Kadir Kardeşler
Aday Memur
09 Ekim 2019 12:22

Ah ah ah. Milletimiz de olan genel durum sende de en basit tezahür. Konuya önce vakıf olmak gerek. Bilmediğimiz konularda konuşmak ne kadar güzel hobi değil mi. İzah ettiğim gibi renk körlüğü iki çeşittir. Total ve parsiyel. Total renk körleri için renkleri tonları ile görme olasılığı sıkıntılı olabilir ancak uzay çağındayız ve bu sorun için kontak lensler ile %100 çözüm bulunmaktadır. Kısmi renk körlüğüne gelince, kısmi renk körleri de tıpkı senin gibi dünyayı tüm renkleri ile ve tonları ile görebilmekte. Sen nasıl ki kırmızıyı kırmızı görüyorsan onlarda aynı. Ancak aynı rengin art arda sıralı çok ufak tonlarda azalışlarını farketmekte sıkıntı yaşabilirler. Bu durum hayat kalitesini asla düşermez. Hiçbir mesleğin yapılması içinde engel teşkil etmez. Bu konu ile ilgili onlarca doktor ve üniversitelerden bilimsel olarak olumlu raporlar aldık. İlgililere sunduk. İşte sıkıntı burda. Bütün bu telkinlere rağmen nedir bu ısrar bu reva? Millet olarak en büyük sıkıntımız tam vakıf olmadan konuşma gereği duyma hobimiz. Artık değişiniz.. Hakka girmek gibi bir hobimiz yoktur inşallah..
Paemcikız, 5 yıl önce

Tamam da demek ki farklı gördüğünüz bi renk ya da renkler var ki o sayıları farklı görüyorsunuz.Sonuçta bişeyleri belirlemenin bi kıstası olmak zorunda 1900 lerde yazılmış artık modası geçmiş eskimiş diye küçümsemek mantıklı değil. Röntgen de bulunalı yıllar oluyo bi hastalığı orda gördüğünde zaten yıllar önce bulunmuş bi makine bu hastalık bile değil diye itiraz etme hakkı olmuyor kimsenin. Bana siz biraz kendinizi kandırıyorsunuz gibi geldi şartları kendine uydurmaya çalışanlardan da komple fenalık geldi zaten

Meh.foz
Aday Memur
09 Ekim 2019 12:36

bir adamin raslanti üzerine bazi şeyleri goremedigi idda etmesinden baska birsey degil goz yorgunlugu isin komik tarafi renlerle olan iletisimimizi sizlere aktaramiyor olusumuz bi problem yok dedikce siz vardir diyorsunuz bune sacma bir döngü nerede ne bicim bir kaygi oluşturabilir hayatimin akisinda ne degistirdi. zorla bizi renk koru oldugumuza inandirmaya calisiyorsunuz ELBETTE KISMI RENK KÖRLÜĞÜ HAYATIN HICBIR YERINDE ENGEL DEGILDIR...
Paemcikız, 5 yıl önce

Meh.foz
Aday Memur
09 Ekim 2019 12:42

bir fark yok kardesim sadece inandirilmaya calisilan bir rahatsizlik olarak görüyorlar. ben bunun sadece paem olayinda degil tüm renk körlüğü ayrimi yapan mecralara karsi soyluyorum bu sebebten oturu eleme yapmak dunya sacmasi birsey biz bir fark yok aramizda dedikce bizlere ama su sayilari okuyamadin diyorlar aslinda heyecan ve goz yorgunlugu olmadigi durumda gayet okunabilir birseyi stres altinda okuyamadigimiz icin sacmaliyorlarr..
Realist Bey, 5 yıl önce

Paemcikız
Aday Memur
09 Ekim 2019 13:05

Sizin seviyenizde cevap vermeyi çok isterdim ama aşağılara düşmek pek stilim değildir yine de uğraşıcam ben vakıf olmadığım konularda genellikle yorum yapmıyorum zaten buna vakıf olduğum için konuşabiliyorum uzay çağındayız ve kontak lensler bu HASTALIĞI çözebiliyorsa aynı lensler göz bozukluğu için de kullanılabiliyor ama o da belli bir seviyeden sonra kabul olmuyor demek ki hayatı bizim zevklerimize ,cahil cesaretimizle açıkladığımız hastalıklarımıza, alamadığımızkpss puanlarımıza göre adapte etmiyorlar. Yeterliliğin kabul olmuyorsa yetebileceğin işler yapacaksın daha da uzatmicam bu güruh böyle ne yazık ki başka konularda da ahkam kesiyosun ulaşamadığın ciğer misali sana hayatta başarılar bu cahillikle zor ama olsun:)

Ah ah ah. Milletimiz de olan genel durum sende de en basit tezahür. Konuya önce vakıf olmak gerek. Bilmediğimiz konularda konuşmak ne kadar güzel hobi değil mi. İzah ettiğim gibi renk körlüğü iki çeşittir. Total ve parsiyel. Total renk körleri için renkleri tonları ile görme olasılığı sıkıntılı olabilir ancak uzay çağındayız ve bu sorun için kontak lensler ile %100 çözüm bulunmaktadır. Kısmi renk körlüğüne gelince, kısmi renk körleri de tıpkı senin gibi dünyayı tüm renkleri ile ve tonları ile görebilmekte. Sen nasıl ki kırmızıyı kırmızı görüyorsan onlarda aynı. Ancak aynı rengin art arda sıralı çok ufak tonlarda azalışlarını farketmekte sıkıntı yaşabilirler. Bu durum hayat kalitesini asla düşermez. Hiçbir mesleğin yapılması içinde engel teşkil etmez. Bu konu ile ilgili onlarca doktor ve üniversitelerden bilimsel olarak olumlu raporlar aldık. İlgililere sunduk. İşte sıkıntı burda. Bütün bu telkinlere rağmen nedir bu ısrar bu reva? Millet olarak en büyük sıkıntımız tam vakıf olmadan konuşma gereği duyma hobimiz. Artık değişiniz.. Hakka girmek gibi bir hobimiz yoktur inşallah..

Kadir Kardeşler
Aday Memur
10 Ekim 2019 22:57

Ne seviyesizleri kale almak zorunda kaldık, aldık ta geldik bu noktalara sende arada kayna sıkıntı yok alıştık.. Burda net bir hak ihlalinden bahsediyoruz. Neden senin gibi kafam rahat hazırlanamayayım bu sınavlara. Engel falan değil. Elimizde yüzlerce doktorun beyanı var. Onlarca üniversite ile çalıştık. Bu işin pirleri a diyo sen b diyosun. Kime ne anlatıyorum. Senin yazdıklarının çoğunu takip ettim. Kasıtlı yapıyosun. İnsanların taleplerine ve fikirlerine aşağılayıcı cevapların ve alaycı içeriklerinle ne yapmayı amaçlıyorsun? Ya bu platforumu terket ve bir iyilik et. Burası çözüm arayan insanlar için var olan bir platform. Ya da kendine çeki düzen ver ve yine burayı terket..
Paemcikız, 5 yıl önce

Sizin seviyenizde cevap vermeyi çok isterdim ama aşağılara düşmek pek stilim değildir yine de uğraşıcam ben vakıf olmadığım konularda genellikle yorum yapmıyorum zaten buna vakıf olduğum için konuşabiliyorum uzay çağındayız ve kontak lensler bu HASTALIĞI çözebiliyorsa aynı lensler göz bozukluğu için de kullanılabiliyor ama o da belli bir seviyeden sonra kabul olmuyor demek ki hayatı bizim zevklerimize ,cahil cesaretimizle açıkladığımız hastalıklarımıza, alamadığımızkpss puanlarımıza göre adapte etmiyorlar. Yeterliliğin kabul olmuyorsa yetebileceğin işler yapacaksın daha da uzatmicam bu güruh böyle ne yazık ki başka konularda da ahkam kesiyosun ulaşamadığın ciğer misali sana hayatta başarılar bu cahillikle zor ama olsun:)

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi