Editörler : supporters.

denzzzzz
Aday Memur
02 Aralık 2021 00:52

Hocam yukarıda arşiv araştırması demişler siz güvenlik soruşturması demişsiniz, hangisinden söz ediyorsunuz?

bookworms, 2 yıl önce

Başvuruda "adli sicil kaydı" isteniyor. En son dört sene önce arş. gör. kadrosuna başvurduğumda istememişlerdi. Sanırım şimdi arş. gör. başvurusu için de istiyorlar. Haksız değiller bir bakım ama bu süre için mazeret olmamalı.

Someone0606
Memur
02 Aralık 2021 03:20

Şuan güvenlik soruşturması var arkadaşlar eminim ve net

Fante007
Memur
02 Aralık 2021 17:39

Arkadaşlar güvenlik soruşturması yok. Sadece arşiv soruşturması var. Güvenlik soruşturması yapıyorsa üniversite işgüzarlık yapıyordur. Yeni atanan hoca arkadaş için arşiv araştırması için valiliğe yazıldı. Orası da emniyete yazacak. İkamet aynı ildeyse azami 3 haftada cevap geliyor.

bookworms
Memur
16 Aralık 2021 16:55

Başvurumun üzerinden bir ay bir gün geçti hala bir gelişme yok,:(

donurh
Daire Başkanı
03 Ocak 2022 00:02

Peki dr. öğretim üyesi alımlarında mülakat falan yapılmıyor mu? Yüzümüzü bile görmeden alıyorlar mı?

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
03 Ocak 2022 01:58

ne mülakatı hocam yüksek lisansa öğrenci mi alıyorsun :) Topladığın puana göre değerlendirme yapılıyor.
donurh, 2 yıl önce

Peki dr. öğretim üyesi alımlarında mülakat falan yapılmıyor mu? Yüzümüzü bile görmeden alıyorlar mı?

donurh
Daire Başkanı
03 Ocak 2022 12:56

Yüksek lisansa öğrenci alınırken yapılmıyor ki sadece mülakat; öğretim görevlisi alımlarında da sınavdan sonra yapılıyor mesela.

Mahmutt Kaya, 2 yıl önce
ne mülakatı hocam yüksek lisansa öğrenci mi alıyorsun :) Topladığın puana göre değerlendirme yapılıyor.

bookworms
Memur
04 Ocak 2022 00:13

Dr öğr.gör. doç ve prof kadroların alımda mülakat yapılmıyor. Y.lisan ve doktora teziniz başta olmak üzere makale, seminer, konferans, lab araştırması, kongre, kitap, kitap bölümüne yani kısaca her çalışmanıza bir kritere dayalı puan veriliyor. Zaten her bir kademe için belirlenmiş bir asgari puan var. O puanı almazsanız da başvuramıyorunuz. O puan kriterini de yök belirlemiştir. Dr.öğr gör. başvurduğunuz alanda hocalardan bir jüri oluşturulup, çalışmalarımızın dosyası bu jüriye gönderiliyor. Bu dosya belirli bir sürede jüri tarafından inceleniyor. Doç olmak için de belirli puan şartları var ve yine hazırladığınız dosya sizden kıdemli jüri tarafından inceleniyor.Doç ve prof için puanlama çok farklı işlediği gibi, bu iki kademe için lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ders vermiş olmalısınız. Tez danışmanlığı yapmanız da size puan kazandıracaktır. Yazdıklarımda eksik noktalar vardır. Hocalarım tamamlarsa, okuyanlara burada bir faydamız dokunur.

donurh, 2 yıl önce

donurh
Daire Başkanı
04 Ocak 2022 03:12

Çok teşekkürler

bookworms, 2 yıl önce

Dr öğr.gör. doç ve prof kadroların alımda mülakat yapılmıyor. Y.lisan ve doktora teziniz başta olmak üzere makale, seminer, konferans, lab araştırması, kongre, kitap, kitap bölümüne yani kısaca her çalışmanıza bir kritere dayalı puan veriliyor. Zaten her bir kademe için belirlenmiş bir asgari puan var. O puanı almazsanız da başvuramıyorunuz. O puan kriterini de yök belirlemiştir. Dr.öğr gör. başvurduğunuz alanda hocalardan bir jüri oluşturulup, çalışmalarımızın dosyası bu jüriye gönderiliyor. Bu dosya belirli bir sürede jüri tarafından inceleniyor. Doç olmak için de belirli puan şartları var ve yine hazırladığınız dosya sizden kıdemli jüri tarafından inceleniyor.Doç ve prof için puanlama çok farklı işlediği gibi, bu iki kademe için lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ders vermiş olmalısınız. Tez danışmanlığı yapmanız da size puan kazandıracaktır. Yazdıklarımda eksik noktalar vardır. Hocalarım tamamlarsa, okuyanlara burada bir faydamız dokunur.

bookworms
Memur
06 Ocak 2022 22:35

Rica ederim, muhakkak bilgilerde eksiklikler vardır.

donurh, 2 yıl önce

Çok teşekkürler

bookworms
Memur
08 Ocak 2022 08:47

Dün bana posta ile sonucu bildirdiler. Dilekçede yazan şu başvurum 2547 sayılı yök kanunun atama ve yükselme yönetmeliğine uygun bulunmamış. Ama hangi maddesi belirtilmemiş. Söz konusu kanunun maddesini biliyorum, tekrar indirip okudum. Üniversitenin söz konusu madde ile ilgili uygulamasını da buldum. Scı dergide bir yayın, hakemsiz dergide bir yayın demiş. Benim bir scı dergide, iki tane de hakemli dergide yayınım var. Bir ulusal üç tane de uluslarası sempozyumda bildirim var. Bir kitap bölümüm var yayımlanmış. Bunların puanladığınızda istediklerinden daha fazla.... velhasıl boş işlerle uğraşmışım.

08 Ocak 2022 19:22

Hocam hicbirşey bilmeden nekadar da kesin konuşmuşsunuz? Ne kadar yanlış yönlendirmişsiniz? Asıl siz yanlış bilgi vermişsiniz...! Hangi yönetmelige göre "hayır kullanamazsınız" dediniz? Sadece lisasüstü egitimde 5 yıl sınırı vardır. Akademik kadrolara başvurularının tümü için ösym tarafından yapilan sinavlarda 5 yıl sıniri yoktur. Hıc sinir yoktur. 2002 yılı sonrası tüm ösym sinavları geçerlidir. Sadece toefl ielts vb. osym nin yapmadiğı dil sinavlarinda akademik kadro içinde 2-3-5 yıl geçerlilik süreleri olabiliyor. Birde bazi cok az sayıdaki universiteler kendileri 2-3-5 yıl geçerli gibi karar alabiliyor. Bunlarda Türkiyede en fazla 3-4üniversitedir. ya da 1-2 dir. Ancak YÖK ün asla oyle bir karari yok...

bunick10harf, 2 yıl önce

Hocam geçerlik süresi geçmiş yabancı dil puanınızı hiçbir koşulda hiçbir yerde kullanamazsınız. Yukardaki yazar tarafından yazılan yanlış bilgi olmuş.

bookworms
Memur
12 Ocak 2022 12:07

Bu konuyu açtığım için çok pişmanım. Bir iki kişi dışında kimse yardımcı olmadı, herkes birbiri ile laf dalaşına girmiş. Sadra şifa hiç bir şey yok yazık...

Ozgurde
Şef
17 Ocak 2022 14:35

Burada şu noktayı açmak gerek; siz açılan bir öğretim üyesi kadrosuna başvurabilirsiniz. bu kadroya başvuran başka bir kişi daha varsa kriterlerdeki puanlamada daha yüksek puana sahipseniz sizi alacakları anlamına gelmez.

Oradaki puanlama anma için gereken puan sınırını geçip geçmediğinizi belirlemek için yapılır. Jüri sizi değil de sizden daha az puanı olan birini belirli gerekçelerle atayabilir. Mevzuatlarda bunu engelleyen hiçbir ibare yok. Jüri bölümün yapısı, ihtiyaçları, adayların teorik ve pratik arda alanları, hatta uluslararası entegrasyonu vs. gibi birçok nedenle diğer adaylardan birini tercih edebilir. Burada bölümün talepleri de etkili olur. Ki bu da oldukça normaldir. Yurtdışında da bölüme birisini alırken, o kişi öncesinde seminer vermeye, tanışmaya, görüşmelere davet edilir. Çalışacağı insanı seçmek bölümlerin özerkliğine bırakılmıştır. Bizdeki mevzuat da buna müsade etmektedir.

bookworms, 2 yıl önce

bookworms
Memur
23 Mart 2022 20:03

Başvuran üye işe başladı, her şeyi o kader güzel ayarlamışlar ki size anlatamam... Ben dekanlığa dilekçe ile sordum, kim atandı kaç puanla atandı diye ama tabi ki cevap vermediler. Dava açma sürem 60 gündü o da geçti, eleman işe başladı. Üşenmedim puanını hesapladım ve bilin bakalım elemanın puanı benden düşük. Ben artık hesabımı bu dünyaya değil ahirete bıraktım. Dava açsanız ne olacak ki dilekçeye istediği cevabı veren dekanlık benim gibi sıradan bir insanı mı yok sayamayacak...

Ozgurde, 2 yıl önce

Burada şu noktayı açmak gerek; siz açılan bir öğretim üyesi kadrosuna başvurabilirsiniz. bu kadroya başvuran başka bir kişi daha varsa kriterlerdeki puanlamada daha yüksek puana sahipseniz sizi alacakları anlamına gelmez.

Oradaki puanlama anma için gereken puan sınırını geçip geçmediğinizi belirlemek için yapılır. Jüri sizi değil de sizden daha az puanı olan birini belirli gerekçelerle atayabilir. Mevzuatlarda bunu engelleyen hiçbir ibare yok. Jüri bölümün yapısı, ihtiyaçları, adayların teorik ve pratik arda alanları, hatta uluslararası entegrasyonu vs. gibi birçok nedenle diğer adaylardan birini tercih edebilir. Burada bölümün talepleri de etkili olur. Ki bu da oldukça normaldir. Yurtdışında da bölüme birisini alırken, o kişi öncesinde seminer vermeye, tanışmaya, görüşmelere davet edilir. Çalışacağı insanı seçmek bölümlerin özerkliğine bırakılmıştır. Bizdeki mevzuat da buna müsade etmektedir.

Toplam 35 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi