Editörler : Pangaea

21 Kasım 2020 01:43

Tezsiz yüksek lisans atamadan önce mi yoksa sonra mı verilecek?

Merhaba arkadaşlar, az önce karşılaştığım bir bilgiyi paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim.

http://oygm.meb.gov.tr/www/sss.php

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Sıkça Sorulan Sorular

Pedagojik formasyon eğitimleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mı verilecek?

Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi ile birlikte sertifikaya dayalı pedagojik formasyon yerine, lisansüstü düzeyde ?Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı? Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile iş birliği içinde aday öğretmen yetiştirme sürecinde verilmesi planlanmaktadır. Buna yönelik çalışmalar devam ettiğinden konuya ilişkin açıklamalar ileriki zamanlarda yapılacaktır.

Burada sözü edilen aday öğretmenliğin atandıktan sonraki ilk 1 yıl olduğunu biliyorum. Yanılıyor muyum? Buna göre tezsiz yüksek lisans öğretmenlik hakkını kazanıp atanan öğretmenlere mi verilecek ilk 1. senesinde?

serdar aktaş
Kapalı
21 Kasım 2020 02:16

serdar aktaş
Kapalı
21 Kasım 2020 02:17

https://web.archive.org/web/20200226100207/http://oygm.meb.gov.tr/www/sss.php

dnty
Memur
21 Kasım 2020 10:13

Benim anladığım da sizin anladığınız şekilde. İlk bir sene aday öğretmenlik, büyük ihtimalle o süreçte verilmesi planlanıyor.

H1Drdr
Aday Memur
21 Kasım 2020 13:29

Bakanın açıklamaları doğrultusunda formasyon almamıştım ve aylardır uykularım kaçıyordu. Fakat bu bahsettiğiniz cümle doğruysa, benim gibiler için bir umut ışığı olur. Burada bahsedilen cümlede benim anladığım, atandıktan sonraki ilk sene Tezsiz Yl verilecek. Yani aday öğretmenlik sürecinde

TEŞKİLATIALA6561
Aday Memur
21 Kasım 2020 13:34

İnşaAllah benimde formasyon yok bu yıl sınava gireceğim

H1Drdr
Aday Memur
21 Kasım 2020 13:37

Bu sene formasyonu olmayan bir arkadaşım sınava girdi ve atanacak bir puan aldı. Bakalım göreceğiz

serdar aktaş
Kapalı
21 Kasım 2020 17:47

Ben de atanacak puanı aldım ve sınav bittiğinden beri atanacak mıyım sorusunun cevabını arıyorum. Sınava çalışmak ve sınav stresi bile beni bu süreç kadar yıpratmadı.

Çünkü sınava çalışırken ipler benim elimdeydi ve gerekeni yaparsam öğretmen olurum diye düşünüyordum ama şuan ipler sayın bakanın elinde ve ben çaresizce beklemekten başka bir şey yapamıyorum.

jaguarrpaw
Memur
21 Kasım 2020 18:32

Ben de aynı durumdayım ama lehimize bir karar ve düzenleme geleceğini düşünüyorum. Bu paylaşımdaki açıklama yeni eklendi sanırım bu da bizim lehimize. Asıl soru 20.000 tek atama olursa bu sorun olabilir
serdar aktaş, 3 yıl önce

Ben de atanacak puanı aldım ve sınav bittiğinden beri atanacak mıyım sorusunun cevabını arıyorum. Sınava çalışmak ve sınav stresi bile beni bu süreç kadar yıpratmadı.

Çünkü sınava çalışırken ipler benim elimdeydi ve gerekeni yaparsam öğretmen olurum diye düşünüyordum ama şuan ipler sayın bakanın elinde ve ben çaresizce beklemekten başka bir şey yapamıyorum.

TEŞKİLATIALA6561
Aday Memur
21 Kasım 2020 18:49

Reis hangi bölüm mezunusunuz acaba ayrıca atanırsanız bilgi amaçlı paylaşım yaparsanız çok sevinirim teşekkürler
serdar aktaş, 3 yıl önce

serdar aktaş
Kapalı
21 Kasım 2020 18:52

İnşallah hayırlısı hocam. Zaten bunca gün araştırmanın sonucunda şunu anladım ki gerçeği öğrenmek için beklemekten başka çare yok. Çünkü kimse gerçekte ne olacağını bilmiyor ama herkesin bir fikri var ve iddialı bir şekilde açıklamaktan çekinmiyor.

jaguarrpaw, 3 yıl önce
Ben de aynı durumdayım ama lehimize bir karar ve düzenleme geleceğini düşünüyorum. Bu paylaşımdaki açıklama yeni eklendi sanırım bu da bizim lehimize. Asıl soru 20.000 tek atama olursa bu sorun olabilir

serdar aktaş
Kapalı
21 Kasım 2020 18:55

Hocam bilgisayar mühendisiyim ve nasip olur da atanırsam tabii ki seve seve paylaşırım.

TEŞKİLATIALA6561, 3 yıl önce
Reis hangi bölüm mezunusunuz acaba ayrıca atanırsanız bilgi amaçlı paylaşım yaparsanız çok sevinirim teşekkürler

TEŞKİLATIALA6561
Aday Memur
21 Kasım 2020 19:10

İnşaAllah Allah hayırlısını nasip etsin
serdar aktaş, 3 yıl önce

Hocam bilgisayar mühendisiyim ve nasip olur da atanırsam tabii ki seve seve paylaşırım.

aslibulut
Aday Memur
23 Kasım 2020 14:37

Telegramda edebiyat grubu var ve orada öyle kesin konuşuyorlar ki sanırsınız atamadan sorumlu olanlar onlar.Gruptan çıktım.Yukarıdaki açıklamayı okuyunca emin oldum.Atandıktan sonra aday öğretmenken verilecek formasyon.Zaten Bakanın açıklaması bu yönde.Bu da şunu gösteriyor kimseyi dinlemeyelim.Bakan başından beri ne söylüyorsa odur.

serdar aktaş
Kapalı
23 Kasım 2020 15:01

Haklısınız. Bazıları gidip öğretmen atamaları daire başkanıyla konuştuğunu söyler ama adamın resmi bir yazısı açıklaması yok sadece yan yana fotoğraf çektirdiklerinin kanıtı var.

Hürriyet'te TTK başkanının başvurularda TYL istenecek açıklaması var ama ne hikmetse başka hiçbir yerde söylemedi, sosyal medya mesajı yok, resmi sitesinde bu yönde açıklama yok. belki de kendisi öyle bildiği için gerçekten açıklamış olabilir ama haberde yanlışlık da olabilir. sonuçta köşe yazısını yazan kişi eğitim uzmanı değil yanlış anlamış olabilir ve detayların ne kadar önemli olduğundan bihaber olduğu için özen göstermeden yazabilir.

PDR başkanı oğuz özat da TTK başkanıyla konuştum formasyonsuz imkansız fakat eğitim fakültesinde bölümü olmayanlar için mutlaka bir şey yaparlar dedi.

Şimdi gerçekten de atamalar daire başkanı ve TTK başkanı bunları açıklamış olabilir de, olmayabilir de. Sonuçta resmi bir şey yok.

Elimizde resmi olan ve bundan kaçamayacak olan kim var?

Birincisi 2018 yılından beri aynı sözü veren ve formasyonun kaldırıldığı mevzuata eklendikten sonra aynı sözünü en son 9 temmuz 2020'de tekrar eden sayın bakanın görüntüleri var.

İkincisi öğretmen yetiştirme genel müdürlüğünün sıkça sorulan sorular sayfasında apaçık ifadeler var ve bu sene içinde eklenmiş.

Peki bu zıtlıklar neden var? Benim tahminim şu. Sanırım yeni öğretmenlik eğitimi yani tezsiz yüksek lisans ile ilgilenenler sayın bakan ve öğretmen yetiştirme genel müdürlüğü. diğerlerinin ne planlandığından pek haberi yok ve sadece mevzuata bakarak konuşuyorlar. zaten planlanan şey sadece öğretmen yetiştirme müdürlüğünün sitesinde yazıyor. atamalar daire başkanı sitesinde veya TTK sitesinde bu planlama hakkında hiçbir bilgi yok.

Ben sayın bakanı tanıdığım kadarıyla gerçekten dahi bir eğitimci ve bakanlık görevini sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. zaten siyasetçi değildi, hiçbir zaman da olmadı. şuandaki sistemde bakanlar zaten bürokrat. seçimle gelmiyorlar. o yüzden siyasi konuşmalar yapacağına ihtimal dahi vermiyorum. ayrıca detaylara önem veren, kimseyi mağdur etmek istemeyen, kendisini ifade etmeyi iyi bilen bir bakanın iddia edildiği gibi eksik yanlış ifade ettiğini hiç sanmıyorum. öyle olsaydı SSS sayfasında bu bilgi yer almazdı.

Demek ki bakanın söz verdiği plan gerçekten var ve eksik ifade falan yok.

Tabii ki ben de yanılıyor olabilirim ve gerçekten de bizleri kandırıp tüm emeğimizi çöpe atabilirler. Fakat eldeki verilere göre mantıklı düşündüğüm zaman bu sonuçlara ulaşıyorum.

aslibulut, 3 yıl önce

Telegramda edebiyat grubu var ve orada öyle kesin konuşuyorlar ki sanırsınız atamadan sorumlu olanlar onlar.Gruptan çıktım.Yukarıdaki açıklamayı okuyunca emin oldum.Atandıktan sonra aday öğretmenken verilecek formasyon.Zaten Bakanın açıklaması bu yönde.Bu da şunu gösteriyor kimseyi dinlemeyelim.Bakan başından beri ne söylüyorsa odur.

Gobel1900
Şube Müdürü
23 Kasım 2020 15:12

Hocam her şeye okey de TTK nın birşeyden haberi yok demenize katılamayacağım.Adamların işi bu zaten.
serdar aktaş, 3 yıl önce

Haklısınız. Bazıları gidip öğretmen atamaları daire başkanıyla konuştuğunu söyler ama adamın resmi bir yazısı açıklaması yok sadece yan yana fotoğraf çektirdiklerinin kanıtı var.

Hürriyet'te TTK başkanının başvurularda TYL istenecek açıklaması var ama ne hikmetse başka hiçbir yerde söylemedi, sosyal medya mesajı yok, resmi sitesinde bu yönde açıklama yok. belki de kendisi öyle bildiği için gerçekten açıklamış olabilir ama haberde yanlışlık da olabilir. sonuçta köşe yazısını yazan kişi eğitim uzmanı değil yanlış anlamış olabilir ve detayların ne kadar önemli olduğundan bihaber olduğu için özen göstermeden yazabilir.

PDR başkanı oğuz özat da TTK başkanıyla konuştum formasyonsuz imkansız fakat eğitim fakültesinde bölümü olmayanlar için mutlaka bir şey yaparlar dedi.

Şimdi gerçekten de atamalar daire başkanı ve TTK başkanı bunları açıklamış olabilir de, olmayabilir de. Sonuçta resmi bir şey yok.

Birincisi 2018 yılından beri aynı sözü veren ve formasyonun kaldırıldığı mevzuata eklendikten sonra aynı sözünü en son 9 temmuz 2020'de tekrar eden sayın bakanın görüntüleri var.

İkincisi öğretmen yetiştirme genel müdürlüğünün sıkça sorulan sorular sayfasında apaçık ifadeler var ve bu sene içinde eklenmiş.

Peki bu zıtlıklar neden var? Benim tahminim şu. Sanırım yeni öğretmenlik eğitimi yani tezsiz yüksek lisans ile ilgilenenler sayın bakan ve öğretmen yetiştirme genel müdürlüğü. diğerlerinin ne planlandığından pek haberi yok ve sadece mevzuata bakarak konuşuyorlar. zaten planlanan şey sadece öğretmen yetiştirme müdürlüğünün sitesinde yazıyor. atamalar daire başkanı sitesinde veya TTK sitesinde bu planlama hakkında hiçbir bilgi yok.

Ben sayın bakanı tanıdığım kadarıyla gerçekten dahi bir eğitimci ve bakanlık görevini sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. zaten siyasetçi değildi, hiçbir zaman da olmadı. şuandaki sistemde bakanlar zaten bürokrat. seçimle gelmiyorlar. o yüzden siyasi konuşmalar yapacağına ihtimal dahi vermiyorum. ayrıca detaylara önem veren, kimseyi mağdur etmek istemeyen, kendisini ifade etmeyi iyi bilen bir bakanın iddia edildiği gibi eksik yanlış ifade ettiğini hiç sanmıyorum. öyle olsaydı SSS sayfasında bu bilgi yer almazdı.

Tabii ki ben de yanılıyor olabilirim ve gerçekten de bizleri kandırıp tüm emeğimizi çöpe atabilirler. Fakat eldeki verilere göre mantıklı düşündüğüm zaman bu sonuçlara ulaşıyorum.

Gobel1900
Şube Müdürü
23 Kasım 2020 15:16

Zaten 9 temmuzda bakan söylüyor TTK çalışmayı tamama erdirdi diye Sizce TTK yaptığı çalışmayı bilmiyormu?O kadar da değil?
serdar aktaş, 3 yıl önce

aslibulut
Aday Memur
23 Kasım 2020 15:20

Yeni mezun olup da formasyon alamayan biri atanma puanınını almışsa(bu arada ben o kategoride değilim)ona senin formasyonun yok,seni alamayız mı diyecekler?Formasyon vardı da biz mi başvurmadık?Neyse bekleyip göreceğiz.Ama ben formasyonun yani TYL'nin atandıktan sonra verileceği düşüncesindeyim.

serdar aktaş
Kapalı
23 Kasım 2020 15:20

Dediğiniz doğru olabilir haklısınız.

O zaman şöyle düzelteyim. ya TTK başkanın haberi yok, ya TTK başkanının böyle bir açıklaması yok, ya sayın bakan 2 senedir herkesi kandırdı, ya sayın bakanın plandan haberi yok ve önüne geldiği zaman sözünden dönüp imza atacak?

Bunlardan herkes dilediğini seçmekte özgürdür. Geçen ay tartışmalarda herkes devletin dili yazıdır diyordu bakanın "sözünü vermiştik yaptık" demesine itimat etmiyordu. fakat işte sıkça sorulan sorular sayfasında kapı gibi yazı var. zaten iletişim sayfasından TYL sorusunu tekrar sordum ve cevap gelmesini bekliyorum. fakat mesaj alanı açılmadan önce uyarı veriyor diyor ki " Bizimle iletişime geçmeden önce Sıkça Sorulan Sorular bölümünü incelemeniz size zaman kazandırabilir." o sayfada da aslında sorduğum sorunun cevabı var. komik ama adamların ikazına rağmen yine de o sayfada cevap verilen soruyu sordum :D

Gobel1900, 3 yıl önce
Hocam her şeye okey de TTK nın birşeyden haberi yok demenize katılamayacağım.Adamların işi bu zaten.

serdar aktaş
Kapalı
23 Kasım 2020 15:34

10.07.2018 tarih ve 30474 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı 1 Sayılı Kararnamesi 10. Bölüm 301 inci madde Milli Eğitim Bakanlığı Görevleri Hakkında kısmının 312 nci maddesi ile Genel Müdürlüğümüzün görevleri aşağıda belirtilmiştir.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Görevleri:

MADDE 15 ? (1) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün görevleri şunlardır:

a) Öğretmenlerin nitelikleri ve yeterliklerinin belirlenmesi ve geliştirilmesine yönelik politikaları oluşturmak, bu amaçla ilgili birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak.

b) Bakanlık öğretmenleri ile talepleri hâlinde özel öğretim kurumları eğitim personeline yönelik olarak; meslek öncesi ve meslek içi eğitimi vermek veya verdirmek, gelişmeleri için kurslar açmak veya açtırmak, uzmanlık programları, seminer, sempozyum, konferans ve benzeri etkinlikler düzenlemek.

c) Öğretmenlere yönelik olarak verilecek eğitime ilişkin konularda inceleme ve araştırmalar yapmak.

ç) Görev alanına giren konularda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak; bunlarla ortak çalışma, araştırma, eğitim programları düzenlemek, danışma kurulları ve komisyonlar oluşturmak.

d) Bakan tarafından verilen benzeri görevleri yapmak.

(2) Öğretmenlere verilecek meslek öncesi, meslek içi ve diğer eğitimlere ilişkin usül ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

Bu maddelere göre sanki tezsiz yüksek lisans işi öğretmen yetiştirme genel müdürlüğünün elinde olan bir şey.

serdar aktaş
Kapalı
23 Kasım 2020 15:37

Ve onlar da bizim aylardır sorduğumuz soruya cevap vermişler hem de sınavdan aylar önce yani en başından beri.

Toplam 219 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi